Autor Subiect: Retezatu Mare, raiul drumetilor și „Castelul din Carpați" 19 - 22 august 2021  (Citit de 7850 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline RaduM

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
Buna ziua , vine cineva joi mai devreme la pensiune ? si de acolo pleaca la intilnirea grupului la Deva

Offline Iulia Chichisan

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Buna seara tuturor,

O intrebare pentru Diana  8). Pentru cei ajunsi in Deva prin mijloace diferite de masina personala exista instructiuni? In special pentru bagaje? :)









Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Revin cu noutăți, dupa discutia cu ghidul montan care ne va insoti in cele doua zile in Retezat.
Vestea bună este că vineri vom pleca la 8 de la pensiune cu microbuzul pe care il avem inchiriat pentru cele doua zile. Neaparat sa aveti si ceva nai gros la voi, chiar manusi si ceva de pus pe cap, geaca de ploaie, pelerina si, bineinteles, bocanci de munte si rucsac. Vremea se anunta buna dar in zona Bucura poate fi foarte rece.
Nu uitati betele de trekking!
Va trebui sa avem la noi sandviciuri, ceva dulce, apa minim 1l. La pensiune avem frigider si o bucatarie unde ne putem pregati sandviciurile. Va puteti cumpara si din Deva cele necesare.

Se poate folosi piscina la pensiune, vedeti foto mai jos.

Intalnirea este la 15:45 in fața telecabinei din Deva, waze va duce corect
Grija la drum, va recomand sa plecati din timp, drumul a fost azi aglomerat, mai sunt lucrari.
Eu am dat deja o fugă la cetate, la castel, azi dupa-masa vremea a fost foarte placuta.
Hunedoara vă asteaptă  :thumbup:





















Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Buna seara tuturor,

O intrebare pentru Diana  8). Pentru cei ajunsi in Deva prin mijloace diferite de masina personala exista instructiuni? In special pentru bagaje? :)

Din pacate la gara din Deva nu mai exista depozit de bagaje.
Anunta cineva mai sus ca trece prin Sibiu dar sigur se gaseste cineva sa te ia de la gara din Deva.

Offline Iulia Chichisan

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Din pacate la gara din Deva nu mai exista depozit de bagaje.
Anunta cineva mai sus ca trece prin Sibiu dar sigur se gaseste cineva sa te ia de la gara din Deva.

Buna dimineata, dupa un mare mic dejun am decis sa ma duc mai devreme la pensiune, ideea tocmai am imprumutat-o de la Radu  :). Deci pe mai tarziu :)

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Eu nu voi fi la pensiune. Daca e ceva mai repede de ora intalnirii, ma puteti suna.

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Ziua buna se cunoaste de dupa-amiaza.. *|*
Un grup fain, vesel, dornic de mișcare. Un traseu placut, prin padure, am vazut o multime de veverite dar si provocarea celor 200 de trepte din cetatea Devei. A meritat din plin, privelistea este minunata spre Țara Zarandului, Apuseni, Poiana Ruscă.
Am urcat la castru intr-un timp foarte bun astfel ca a urmat si un bonus dulce si o scurta plimbare in centrul vechi.

A urmat cina la pensiune si inca o plimbare prin Cristur, e tare frumos luminat seara astfel ca am urcat si pe dealul unde se gaseste biserica ortodoxa. Mâine e ziua cea mare, urcam in Retezat  *|*



























Offline Angela B

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 85
         
         Uitasem de atmosferara frumoasa din excursiile Singles Camp. 
Am petrecut patru zile cu prieteni vechi si noi si am ajuns in locuri unde nu mai speram sa ajumg.
Multumesc Singles Camp ca imi permite sa obtin aceste lucruri.
Mulumesc Diana pentru rabdare si multumesc tuturor pentru prietenie.
Sa ne revedem cu bine, sanatosi si cat mai repede.

 :flori:

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Frumos tare în Retezat, imi era dor de aerul tare de aici, apele limpezi si, nu in ultimul rând, culmile sale maiestuoase. Un traseu lung, solicitant de mai bine de 10 ore din care 5 doar de urcuș susținut. Pe munte contează mult conditia fizica, echipamentul, ritmul de mers. Pauzele dese nu doar ca nu ajuta dar suprasolicită organismul si asta o stie oricine este obisnuit cu traseele lungi de munte.
M-am bucurat sa vad ca a fost un grup omogen, care a reusit, cu o exceptie, sa pastreze un ritm constant, astfel incat am reusit sa parcurgem integral tot ce ne-am propus. Ne-a ajutat mult si vremea, temperatura a fost numai buna pentru drumetie.

 Impresionat peisajul pe traseul spre Bucura, un traseu deloc aglomerat, linistit, nu am intâlnit hărmălaia si vacarmul de pe traseele populare din Bucegi.
Am trecut pe la căsuțele de la Pietrele, refugiul Gențiana, lacul Pietrele, punctul culminant fiind culmea Bucurei. La intoarcere am văzut si 2 cascade spectaculoase, Lolaia si Maria Magdalena. Mi-a placut mult, am vazut si bucuria din privirile voastre, satisfactia si bucuria voastra de a fi parcurs cu bine un traseu atât de dificil.
Și câteva fotografii:





























Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Foarte frumos în Retezat, imi era dor de aerul tare de aici, apele limpezi si, nu in ultimul rând, culmile sale maiestuoase. Un traseu lung, solicitant, de mai bine de 10 ore din care 5 doar de urcuș susținut. Pe munte contează mult conditia fizica, echipamentul, ritmul de mers. Pauzele dese nu doar ca nu ajuta dar suprasolicită organismul si asta o stie oricine este obisnuit cu traseele lungi de munte.
M-am bucurat sa vad ca a fost un grup omogen, care a reusit, cu o exceptie, sa pastreze un ritm constant, astfel incat am reusit sa parcurgem integral tot ce ne-am propus. Ne-a ajutat mult si vremea, temperatura a fost numai buna pentru drumetie.

 Impresionat peisajul pe traseul spre Bucura, un traseu deloc aglomerat, linistit, nu am intâlnit hărmălaia si vacarmul de pe traseele populare din Bucegi.
Am trecut pe la căsuțele de la Pietrele, refugiul Gențiana, lacul Pietrele, punctul culminant fiind Curmătura Bucurei - 2.206m. La intoarcere am văzut si 2 cascade spectaculoase, Lolaia si Maria Magdalena.
 Mi-a placut mult, am vazut si bucuria din privirile voastre, satisfactia de a fi parcurs cu bine un traseu atât de dificil.

Și câteva fotografii:


























[/quote]

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
A doua zi, cu forțe proaspete, am abordat un nou traseu, de data aceasta din Râușor. Un traseu mai scurt si mai puțin solicitant, pe care l-am parcurs cu toții. Foarte pitoresc, cu multe flori si zone de verdeața, zmeuriș si afine, să tot urci.. Am intalnit si aici nelipsitele lespezi si portiuni cu bolovănis dar acesta este farmecul Retezatului :)
Temperatura a fost, din nou, nunai bună, am scapat si de ploaie desi un nor mai negru ne-a cam dat târcoale in Saua Lolaia.

O drumetie foarte placuta, oameni ambitiosi, dornici sa-si depaseasca limitele. Seara am mai avut energie si pentru un mic party, se stie doar ca dansul combate foarte bine febra musculara..

Continuati sa iesiti, sa va miscati, natura si muntele, in special, fac foarte bine.. Zile frumoase in continuare, sa ne revedem cu bine si cu alte ocazii!


























Offline Geonnys

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
Fiind prima data intr-o excursie SC, pe drumul spre Deva chiar m-am intrebat "Ce caut eu aici?".
Iar la sfarsit nu imi mai venea sa plec.
Sa ne revedem cu bine!

Offline Iria

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Sunt din nou surprinsa neplacut de atitudinea ghidei noastre care, in impresiile scrise despre excursia in Retezat, a " uitat" ca au fost doua persoane in prima zi de traseu care nu au urcat decat pana la Pietrele !! Atitudinea ostila pe care a avut-o fata de mine toata perioada m-a dezamagit profund. M-am bucurat totusi de compania placuta a persoanelor din grup ! E prima data cand merg intr-o excursie si sunt tratata cu lipsa de respect, chiar pe banii mei!!!!

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Pentru ©Iria si toti ceilalti care va doriti sa participati la o actiune SinglesCamp si in special la drumetii. Cititi cu atentie programul si conditiile de participare, intrebati daca aveti neclaritati.

La aceasta drumetie conditiile au fost foarte clare, am insistat asupra conditiei fizice, echipamentului, traseul din Retezat fiind extrem de solicitant. Diferenta s-a vazut inca din prima zi, de la drumetia la cetatea Devei. Conform conditiilor de participare, la drumetia lunga de a doua zi nu ar fi trebuit sa fiti acceptata. I-ati reprosat si ghidului salvamont, un om cu experienta de zeci de ani in Retezat, ca merge prea   repede sau ca nu face mai multe pauze. Exista insa niste reguli generale privind mersul pe munte, ritmul, pauzele, care au fost explicate. De altfel ati si spus ca nu intentionati sa mergeti mai departe de Pietrele. A doua persoana a ramas la refugiu din proprie initiativa, decizia i-a apartinut in intregime.

Da, din pacate ghidul trebuie sa ia si astfel de decizii mai putin placute, nu este prima oara când cineva nu este acceptat pe traseu. Ati fost acceptata in a doua zi de drumetie, traseul fiind mai usor desi, din nou, diferenta a fost mare fața de grup. Si, nu in ultimul rând, nu ati participat la nicio alta activitate de grup. SinglesCamp este mai mult decât un program turistic, suntem în primul rând un grup de prieteni, atmosfera de grup este esențială. Este de apreciat dorinta dvs. de a reusi doar ca uneori si mai ales pe munte, trebuie sa stim si când sa renuntam. Continuati sa va antrenati temeinic daca va doriti sa mai participati la drumetii de acest nivel. Numai bine!







Offline RaduM

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
Multumesc Diana pt. aceasta excursie frumoasa , cu drumetie adevarata , cu 2 trasee cite 1 pe zi , care se complecteaza prin peisaj , pt. ca ne-ai gasit un ghid care sa ne povesteasca lucruri pe care nu le stiam despre ce am intilnit pe traseu , pt. tactul si rabdarea care ne-a facut sa ajungem in virf in ambele zile .