Autor Subiect: Muntii Baiului si Bucegii, in haine de toamna 15 - 17 octombrie 2021  (Citit de 6440 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline SilviuC

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Muntii Baiului si Bucegii, in haine de toamna 15 - 17 octombrie 2021
« Răspuns #15 : Joi, 14 Octombrie 2021, 09:25 »
trebuie sa anunti agentia si sa spui ca vi in locul meu

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: Muntii Baiului si Bucegii, in haine de toamna 15 - 17 octombrie 2021
« Răspuns #16 : Joi, 14 Octombrie 2021, 12:16 »
Merci SilviuC , dar abia acum îmi dau seama că nu am cu ce să ajung la Bușteni , așa că las poate vrea altcineva să se bucure de această frumoasă excursie.  Deci locul este liber . Trebuie doar anunțată agenția .Numai bine !  O0

Offline SilviuC

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Muntii Baiului si Bucegii, in haine de toamna 15 - 17 octombrie 2021
« Răspuns #17 : Joi, 14 Octombrie 2021, 13:35 »
Cine mai doreste, cine mai doreste? Cine nu e carantinat (ca mine) se poate bucura de o excursie cadou!

Offline cornelina

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 90
Re: Muntii Baiului si Bucegii, in haine de toamna 15 - 17 octombrie 2021
« Răspuns #18 : Joi, 14 Octombrie 2021, 14:39 »
Salut, Silviu

Daca oferta de donatie mai e valabila, merg eu in locul tau :) si fac cinste la viitoarea intalnire.
Plus, bonus, iti trimit poze de la iesire, ca sa simti ce ai pierdut :angel:

Pot anunta agentia?

Zi buna,
Cornelia

Offline SilviuC

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Muntii Baiului si Bucegii, in haine de toamna 15 - 17 octombrie 2021
« Răspuns #19 : Joi, 14 Octombrie 2021, 16:09 »
Adjudecat!  :)

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Muntii Baiului si Bucegii, in haine de toamna 15 - 17 octombrie 2021
« Răspuns #20 : Duminică, 17 Octombrie 2021, 21:41 »
Multumim de iesire Diana si Singles Camp!
Am respirat aer curat, am facut miscare in natura, am ascultat linistea noaptea. Muntii ne-au intampinat cu surpriza sa se imbrace intr-o perfecta haina de toamna.
Diana a adaptat programul la vreme, dar si la conditia fizica a participantilor ::)
La pensiune Steaua Nordului m-as intoarce oricand cu drag: oameni amabili, cafea buna, f curat, apa calda si caldura la discretie, saltele confortabile, prosoape moi, mobilier nou, locatie f buna, aproape de gara dar intr-un cartier linistit, f intim.
F simpatici toti participantii, atmosfera vesela de prietenie.

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Muntii Baiului si Bucegii, in haine de toamna 15 - 17 octombrie 2021
« Răspuns #22 : Luni, 18 Octombrie 2021, 20:54 »
O ieșire grozavă!  *|* *|* *|* Oameni faini, de munte, veseli care iubesc natura, muntele, în orice condiții...   :applause:
Vremea nu se anunța prea prietenoasă dar dorința noastră de a drumeți, de a ne bucura de natură a fost mai puternică decât intemperiile   :thumbup:

Am început actiunea vineri dupa-amiaza cu o plimbare de câteva ore bune prin Bușteni timp în care am vizitat casa memorială Cezar Petrescu, biserica Domnească, parcul central, cartierul Zamora. A urmat o cină cu un păstrăv delicios, de proveniență de la păstrăvăria aflată în apropiere și puțină muzică  :dance: a doua zi urma să ne trezim devreme.














Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Muntii Baiului si Bucegii, in haine de toamna 15 - 17 octombrie 2021
« Răspuns #23 : Luni, 18 Octombrie 2021, 21:52 »
Culori superbe de toamna, o atmosfera deschisa si prietenoasa , un grup fain si multa , multa voie buna.  :happy:
Drumetiile noastre - urcatul pe varfurile muntilor Baiului, mersul pe drumul regal, apoi pe valea Spumoasa – toate m-au incantat si mi-au placut. 
Ma bucur ca i-am revazut pe cei pe care ii cunosteam si ca i-am cunoscut pe cei noi.
Sa ne revedem cu bine !!  :)






Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Muntii Baiului si Bucegii, in haine de toamna 15 - 17 octombrie 2021
« Răspuns #24 : Luni, 18 Octombrie 2021, 21:52 »
A doua zi la 7:30 eram cu toții la micul dejun, pregătiți de drumeție, o mobilizare exemplară  :applause: Dar, în mai puțin de jumătate de oră a început o ploaie măruntă, semn că nu se va opri curând. Ne-am consultat rapid și varianta „rămânem la pensiune la un vin fiert” a ieșit rapid din discuție  :applause:

Am convenit să inversăm punctul de plecare pe traseu și să urcăm în Munții Baiului cu telegondola, intuiam că la 1.700 m există șanse mai mari să avem zăpadă sau lapoviță. Doar câteva persoane au renunțat la traseu.
Și, într-adevăr, pe culmea Sorica nu ploua. Doar niște nori pufoși pluteau pe deasupra munților creându-ne senzația că plutim deasupra lor. Ce senzație faină  *|* După o ședință foto prelungită am început traseul. Temperatura era plăcută, nu bătea vântul. Am mers o oră bună când, din senin,a început vântul pe care eu îl așteptam... Și ceața a început să devină tot mai densă, pe măsură ce ne apropiam de Baiul Mare. Un prilej foarte bun de a ne evalua echipamentul, de a simți pe propria piele cât de rapid se poate schimba vremea la munte și cât de important este să fii echipat corect, să ai o haină uscată de rezervă.

Din acest punct ne-am întors, vântul era mult prea puternic. Am revenit la cabana din apropiere unde ne-am bucurat de o atmosfera tipica de munte. Am stau la un ceai si un vin fiert, ne-am jucat cu doi pisici jucausi si o catelusa foarte prietenoasă, nu ne venea să mai plecăm... Dar voiam să mai facem un traseu, era mult prea devreme pentru a reveni la pensiune.











De la Azuga ne-am indreptat spre Poteca Regală din Sinaia, un traseu foarte pitoresc în această perioada când pădurea îmbracă toate culorile. Picura domol dar noi eram echipați ca la carte, după vorba „Poa' să ningă, poa' să plouă, eu am pelerină nouă”... Doar goliserăm stocul de pelerine de la Lidl cu o zi înainte.. Cu forțe proaspete, am reînceput urcușul dar priveliștea de pe stâncile lui Franz Joseph au meritat din plin orice efort. Masa de prânz am luat-o in Poiana Stânii. Între timp stătuse si ploaia dar oricum nu mai conta, eram fericiți. Pe traseu ne-am intalnit si cu alti turisti, echipati cu umbrele... La intoarcere am mai urcat pe o stâncă panoramică, tare frumos se vedeau munții și de aici. Mă bucur că am reușit să ajungem și aici, natura are farmecu ei chiar și când plouă. Pe drumul spre pensiune ne-am mai oprit la o ciorbă în Sinaia, a fost o ieșire foarte plăcută, cu multă veselie, cântece și zâmbete  *|* *|* *|*





















Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Muntii Baiului si Bucegii, in haine de toamna 15 - 17 octombrie 2021
« Răspuns #25 : Luni, 18 Octombrie 2021, 22:31 »
Duminică dimineața am urcat la Mănăstirea Caraiman dar nu pe traseul clasic cu mașina ci prin pădure... O încălzire numai bună pentru drumeția spre cascadele din Valea Spumoasă  :) Vremea a fost mult mai bună, a ieșit și soarele dar în pădure era ud după ploile din zilele precedente. Traseul nu se poate parcurge cu încălțăminte de oraș care alunecă dar partea bună a fost că debitul cascadelor era mult mai puternic. Este un loc mai puțin cunoscut, nefiind marcat și, cred eu, mult mai frumos decât celebra cascadă din apropiere.

Am încheiat excursia cu o masă de prânz, rememorând momentele frumoase petrecute împreună. Chiar a fost o ieșire reușită, parcă vremea ne-a unit mai mult. Da, la munte mai și plouă, ploaia este udă, vorba cântecului dar asta nu înseamnă că trebuie să ne închidem în camera de hotel și nici nu trebuie să ne influențeze bună-dispoziția. Desigur că ne dorim doar soare și temperaturi plăcute dar vremea este ca vremea... Trebuie să fim pregătiți și pentru câțiva stropi de ploaie sau grade mai puțin în termometru pentru că, nu-i așa, nu există vreme rea ci doar echipament nepotrivit  :)

La pensiunea la care am stat ne-am bucurat de o atmosfera foarte plăcută, intimă. Condiții foarte bune de cazare și masă, personal amabil și căței prietenoși :) Mi-a plăcut foarte mult și îmi doresc să revenim, este o zonă foarte frumoasă, liniștită cu aer curat, de munte și o priveliște excepțională.

M-am simțit foarte bine cu voi și m-aș bucura să ne revedem și cu alte ocazii. O toamnă frumoasă în continuare, continuați să ieșiti, bucurați-vă de natura care este atât de plăcută acum.








Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: Muntii Baiului si Bucegii, in haine de toamna 15 - 17 octombrie 2021
« Răspuns #26 : Vineri, 22 Octombrie 2021, 08:46 »
Cam cu intarziere ..dar...
Inca o actiune sc , superba , cu toata pandemia , se pare ca lumea incepe sa reintre in normal ... atat cat se poate ...
Un grup superb  :applause: :applause: vesel si foarte maleabil.  :smitten:
Spun asta deoarece, datorita  "P" (asa s-a astabilit sa nu pronuntam cuvantul intreg) Diana a trebuit sa reconfigureze aproape tot programul, care la final a iesit perfect. :dance:
Am revazut tresee pe care le uitasem, am constat ca habar nu aveam cat de frumoase sunt statiunile Busteni si Azuga.
Le multumesc tuturor pentru intelegere, :bow: de fapt nu stiu ce s-ar fi facut grupul  fara mine,  :angel: daca nu eram eu sa am grija sa nu ramana nimeni in urma  :2funny:
Le multumesc tuturor pentru fotografi , eu ca de obicei nu am facut  :giggle:
Pentru mine, foarte multi participanti noi si din cate am vazut majoritatea a inteles conceptul descris de Gigi,  https://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,2969.0.html
Abia astept sa ne revedem
Multumesc si felicitari organizatorilor  :flori:


Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: Muntii Baiului si Bucegii, in haine de toamna 15 - 17 octombrie 2021
« Răspuns #27 : Vineri, 22 Octombrie 2021, 13:33 »
Poate unii se  intreaba ce m-a apucat de am scris despre conceptul sc  ...

In urma unor atitudini constatate, repetate, am avut o discutie cu cineva din grup, am pus o intrebare nevinovata, crezand ca s-a schimbat cate ceva si nu stiu eu ... recunoasc ca nu prea citesc tot ...
La acea discutie s-au alaturat alte 2 persoane iar comentariile si raspunsurile lor m-au lasat fara replica.
Norocul meu ca am fost salvata de "clopotel " ca sa zic asa ... si discutia a ramas in coada de peste...

Si cum era ceva la care inca nu primisem raspuns am cautat pe site/pe  forum...  https://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,2969.0.html

" Ne adresam EXCLUSIV  persoanelor :
•   single, care nu se afla intr-o relatie
•   care inteleg si accepta regulile unui grup
•   sociabile, cu rabdare si intelegere, toleranta, de bun simt, cu respect fata de cei din jur "


Atitudinea oamenilor fata de femeile singure este cu totul alta fata de o femeie casatorita.
Uneori femeile singure devin si vulnerabile si poate mai usor de "atacat"

In SC am gasit exact ceace cautam, siguranta, respect, persoane cu acelasi statul ca al meu, libere, dezinvlote, vesele, cu foarte mult bun simt, persoane care pe perioada desfasurarii unei actiuni pot devin foarte usor copii ;)
Iubesc muntele, calatoriile, oameni veseli, imi place sa rad, sa dansez , sa cant ..conceptul SC mi-a venit ca o manusa. :smitten:
Am spus si o rept, SC da dependenta.
Poate de aceea unora le vine greu sa renunte la SC chiar daca iubesc si au o relatie frumoasa.
Multumesc si felicitari tuturor celor care fac ca SC sa mearga mai departe, in mod deosebit lui Gigi si Samizei.  :flori:

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: Muntii Baiului si Bucegii, in haine de toamna 15 - 17 octombrie 2021
« Răspuns #28 : Joi, 18 Noiembrie 2021, 00:04 »
După atât timp citeam impresii, Rodi dragă sper că ți-ai revenit , am citit tot ce era îngroșat , dar preferam să aud doar pe celelalte...  :slap:
Vă salut cu drag !  :flori: :love: