Autor Subiect: Zanzibar, plaje tropicale, ocean si safari 6 - 18 ianuarie 2022  (Citit de 7468 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222

Nu mai sunt locuri disponibile.


Tarif: 1.550  euro/ persoana

Discount GOLD MEMBER:: 40 euro

Rezervari: https://singlescamp.ro/trip/sejur-zanzibar-safari-tanzania

Perioada de desfasurare: 06/01/2022 - 18/01/2022

Cazari:
•   7 - 13 ianuarie Marafiki Bungalows 4* (aceiasi locatie pe care am avut-o in septembrie 2021 si care a placut foarte mult grupului)
•   13 - 15 ianuarie - cazare excursie optionala in Parcul Mikumi: Vamos Hotel
•   15 - 17 ianuarie Hotel Maru Maru Stone Town 4* (pentru ca an servit cina acolo si ne-a placut mult, am decis ca acest grup sa fie cazat in acest hotel, superior ca si servicii si tarif fata de Forodani Park, cel in care am stat)

Grup de: 26 persoane

Descrierea serviciilor

Servicii incluse:
•   zbor - transport international, taxe de aeroport si bagaje de cala incluse
•   cazare 8 nopti
•   8 mic dejun*
•   insotitor de grup pe toata perioada excursiei
•   bacsisuri pentru urcat bagaje in camere, coborat in receptie

* Micul dejunul la Marafiki Hotel consta intr-un suc fresh, cafea, ceai, fructe, unt, gem, paine si la alegere din lista: guacamole sau ochiuri sau omleta etc. Se comanda la masa, ospatarul va alege optiunile fiecaruia si va aduce ceea ce s-a cerut in 15 - 30 minute. Este important sa venim toti odata, pentru a se putea face ceva colectiv.

Nu sunt incluse:
x   asigurare medicala
x   asigurare storno
x   mese de prinz si cina**
x   taxe locale hotel (cca 1 USD/zi)
x   costuri viza; Chiar daca in acest moment viza de Tanzania nu costa nimic, am tinut sa o mentionez aici pentru situatia in care se schimba intre timp ceva. Viza se primeste gratuit pe aeroport. Pasaportul trebuie sa fie valabil minim 6 luni de la data de intrare in Tanzania.
x   vaccinuri si medicamente contra malariei
x   alte servicii care nu sunt mentionate la incluse
x   cheltuieli personale
x   informare asupra conditiilor medicale de calatorie, programari si costuri teste medicale, completare formulare de calatorie sau medicale necesare intrarii in tarile de destinatie
x   transfer de la aeroport la hotel si de la hotel la aeroport
x   excursie optionala Sandbank picnic + Prison Island
x   excursie optionala Jozani Forest
x   excursie optionala Spices Tour
x   excursie optionala Safari Blue
x   tur de oras, optional, Stone town Tour
x   Transfer Forodani Park  - Aeroport
x      tips-uri pentru ghizii locali si cei din Parcul Mikumi (3 USD/zi), soferi (2 USD/zi), ospatari Marifiki (10 USD pentru toata perioada de sedere), bucatari Marafiki (5 USD pt toata perioada de sedere). Total, din experienta grupului din septembrie: 50 USD. Stim, pare mult, dar trebuie sa stiti in cazul in care nu ati calatorit in astfel de tari, ca bacsisul este ceva foarte important, foarte motivant pentru oamenii din zone precum Tanzania, astfel incat este un must do. Toata lumea ii stimuleaza in acest fel, pt a primi servicii cat mai bune. Banii vor fi adunati si oferiti de persoane din grup, insotitorul nu o sa aiba nici un contact cu acesti bani.

x   Excursie Parcul National Mikumi (3 zile) = cca 900 EUR Include:
•    transfer de la Marafiki Bungalows 4* la Maru-Maru Hotel Stone Town 4* (bagajele raman acolo pana la intoarcere) si mai departe la aeroport
•    zbor charter 2 avioane private de cate 13 locuri fiecare: Zanzibar - Mikumi si retur
•    toate taxele de intrare in parcul national, atat pentru persoane cat si pentru jeep-uri si avion
•    cazare cu pensiune completa (2 mic dejunuri, 2 pranzuri din care unul rece la pachet, 2 cine)
•    serviciul unui ghid de vorbitor de limba engleza
•    transport cu un vehicul excelent de 4x4 reconstruit pentru safari pentru vizionare (cate 6 pers/jeep)
•    diurna soferului, indemnizatiile si taxele de parcare pentru vehicul si sofer
•    fara limita de kilometri
•    program conform itinerariului
•    sticla complementara de apa zilnic
•    taxele guvernamentale

Nu sunt incluse in excursia din Parcul National Mikumi
x  extra consum: bauturi, telefon, spalatorie etc.
x  taxa de plecare
x  tips pentru soferi (foarte recomandat)
x  viza, asigurare de calatorie

La  hotelul in care vom fi cazati, nu sunt incluse: bauturi alcoolice, racoritoare, apa

**Cinele vor putea fi luate colectiv, sau individual, a la carte. Ce inseamna colectiv? O sa va fac in fiecare zi, pentru urmatoarea, cate o propunere de seara cu entertainment. Una o sa fie traditional swahili si dansuri africane acrobatice, una cu grill de peste si alta cu fructe de mare proaspat pescuite. La acestea din urma se adauga dansurile masailor intr-o seara si tarab music, un soi de muzica afro-araba. Costa intre 25 - 35 euro, dar trebuie sa subliniez ca este nevoie sa ne inscriem aproape toti pentru a putea beneficia de entertainment. In grupul din septembrie 2021 cei mai multi au inteles asta, dar am avut si cativa care mereu au vrut altceva. Noroc ca ne-am strans destui cat sa le oferim si lor acel entertainment. Mancarea este foarte buna la aceste cine, nu exista nici un motiv sa nu ne inscriem...Plus ca asa putem crea o atmosfera faina de grup.

Cu cel putin 3 luni inainte de plecarea in excursie, participantii vor achita excursiile optionale la care doresc sa participe:

•   Transfer de la aeroport la resortul  Marafiki Bungalows 4* = 10 EUR. Preluarea de la aeroport,  incarcare/descarcare bagaje in/din autocar si transfer la hotel (cca 40 km)

•   Transfer de la hotelul din Stone Town la aeroport 10 EUR Preluare de la 200 m de hotel (acesta se afla in aria pietonala unde autocarele nu au acces) incarcare/descarcare bagaje din autocar

•   Safari Blue = 75 EUR (transfer de la si inapoi la hotel, ghid, apa minerala, taxa de intrare, transfer cu barca cu motor, calatorie cu barca traditionala, bauturi racoritoare, pranz)

•   Sandbank picnic + Prison Island = cca 55 EUR (include preluare de la hotel cu autocar, apa pe drum, transfer in portul din Stone City, pranz, bauturi racoritoare, apa minerala, echipament de snorkeling, transfer pe Prison Island, intrare in rezervatia de broaste testoase gigant si transfer cu autocarul inapoi la hotel)

•   Spices Tour = cca 25 EUR (include transport cu autocarul de la hotel la plantatie, apa pe drum, demonstratii culegere cocos de om fluture. ghidaj si explicatii in engleza despre condimentele care cresc pe insula, vizitare plantatie, transport inapoi la hotel)

•   Jozani forest =cca 35 EUR (transfer de la si inapoi la hotel, ghid, apa minerala, taxa de intrare in Parcul National al Padurii Tropicale Jozani)

•   Mikumi Safari = cca 900 EUR

•   tur pietonal Stone City = 20 EUR (tur pietonal, walking Tour (ghidaj in limba engleza), intrari in Complexul din Piata Sclavilor si Fort)

•   supliment 2 nopti la hotelul de plaja Marafiki Hotel 4* (pentru cei care nu merg in Safari) = 150 EUR. Transferul de la hotelul litoral pana la cel din Stone Town este 15 EUR/pers si nu este inclus in tariful de excursie, urmand a fi achitat odata cu suplimentul de 2 nopti. Total 165 EUR

Zboruri:

Plecare:
06JAN BUCHAREST OTP  - DOHA DOH  QR222 16:50 22:30       
07JAN DOHA DOH - ZANZIBAR ZNZ QR1351 01:10 07:10   


Retur:
17JAN ZANZIBAR ZNZ - DOHA DOH  QR1352 17:45 23:35     
18JAN DOHA DOH - BUCHAREST OTP   QR219 01:40 05:50

   
Insotitor de grup din partea Singles Camp:

Ce vedem in aceasta calatorie: exploram insula Zanzibar (padurea tropicala, cea de mangrove, plantatiile de condimente, flora, fauna, atolurile din jur si zona veche Stone City, aflata sub protectia UNESCO) si facem safari in Parcul national Mikumi (unde avem posibilitatea sa vedem zebre, antilope, girafe, maimute, lei, elefanti, hipopotami, crocodili, o multime de specii de pasari, turme de bivoli etc)

Profilul si tipul excursiei: sejur activ. este combinatia perfecta de vacanta: stam la soare, facem baie in oceanul cald, dar facem si excursii pe insula cu plimbari si vizite interesante. In plina iarna, cand la noi e ger si zapada, mergem la caldura, intr-o tara tropicala. Temperatura medie in Zanzibar in luna ianuarie este intre 25 - 27 grade Celsius, cu o medie de 10 ore de soare pe zi. Exista si ploi scurte, calde, care apar neasteptat dar tot atat de repede si dispar. Temperatura marii este grozava pt baie: 29 de grade Celsius. In Mikumi, Morogoro, acolo unde avem SAFARI, temperaturile vor fi ceva mai ridicate, cu un maxim de 30 de grade.

Cui se adreseaza ca profil de participant. Este o excursie pentru persoane active, iubitoare de natura exotica, dispuse la un pic de efort si in special la un anumit grad de disconfort, pentru ca tin sa precizez si sa ne intelegem de la inceput: calatorim in Africa, nu intr-o zona civilizata din Europa. Insotitorul de grup va face tot posibilul pentru a simti cat mai putin asta, dar trebuie retinut si asumat ca Africa nu este Europa, exista disfunctionalitati, nu totul decurge asa cum ne-am dori noi. Avem insa experienta sa trecem usor, reparam sau modificam lucrurile din mers, astfel incat sa nu fie resimtite de grup. Depinde insa si de cei care participa, si cum stiu sa atenueze ceva sau sa amplifice. Ce va pot spune este ca o sa fac tot posibilul sa va simtiti in siguranta, sa aveti un grad de confort cat mai mare posibil pentru Tanzania, sa vedeti cat mai multe si mai interesante lucruri.

Trebuie sa aveti la voi:

•   Document de identitate: pasaport cu valabilitate cel putin 6 luni de la intrarea in Tanzania
•   Documente medicale - cele solicitate de autoritatatile locale din zona de calatorie. Informati-va cu ceea ce este necesar aici.

Programul excursiei

Ziua 1. 6 ianuarie 2022 Plecam in vacanta! Ora de intalnire: 13:50 Cititi: Intalnirea pe aeroport, cum se face imbarcarea, zbor si regrupare ZBORURI
06JAN BUCHAREST OTP  - DOHA DOH  QR222 16:50 22:30  si conexiune: 07JAN DOHA DOH - ZANZIBAR ZNZ QR1351 01:10 07:10   

Reintalnirea grupului se face la aeroportul din Zanzibar, in prima sala cea de completare a formalitatilor pentru viza. Viza se obtine prin predarea pasaportului, a formularului completat, a voucher-ului de la agentie care cuprinde cazarile (o sa vi le inmanez in aeroport), biletele de avion de intoarcere (o sa le primiti impreuna cu voucherul). Veti fi fotografiati, ampretati la ambele maini, dupa care vi se va acorda viza. Dupa ce treceti de ghiseul de viza urmeaza o sala - hangar, in care se colecteaza bagajele. Sunt aduse manual, si insirate in partea stanga. Luati bagajul, il urcati pe banda de verificare si imediat dupa, asteptati regruparea participantilor. Nu iesiti in afara cladirii, pentru ca nu este usor sa va gasim.
Urmeaza sa ne imbarcam in microbuzele agentiei cu care colaboram si ne deplasam cca o ora pana la resort. Cazarea se va face fara ca insotitorul de grup sa intervina, decat pentru stabilirea room list-ului (cu cine sta fiecare in camera). Cate un reprezentant pe camera va trage la sorti camera, astfel incat sa nu fie discutii legate de subiectivism. Unele casute sunt mai aproape de plaja, altele putin mai departate de ocean. Acestea din urma sunt mai linistite si beneficiaza de superba gradina care le inconjoara si de prezenta...micutelor si simpaticelor bushbaby (un soi de maimutica-veverita). Deci fiecare loc cu avantajul sau.

Ziua 2. 7 ianuarie 2022 La ocean! In jur de ora 07:10 o sa ajungem pe aeroportul din Zanzibar. La coborare se va forma o coada la ghiseele de prelucrare a datelor. Este bine sa ne grabim un pic, pentru a nu sta dupa toti pasagerii din avion. Eu am sa fiu acolo si va ghidez pentru completarea formularelor si pt viza. Dupa ce primim viza o sa iesim din zona de frontiera, luam bagajul de cala si il punem pe banda de scanare, pentru vama, il luam apoi si ne regrupam la iesirea din aeroport. Nu iesiti singuri pentru ca o sa va orientati greu. Eu am sa ajung ultimul la intalnire, vreau sa ma asigur ca toata lumea a trecut.

Ne imbarcam in microbuze si plecam spre complexul de bungalow-uri. Pana acolo facem cca 1 ora. Daca totul decurge bine, in jur de ora 10:00 o sa fiti in camere. O sa luam micul dejun si urmeaza o zi intreaga de odihna, balaceala si plaja.

Ziua 3. 8 ianuarie 2022 Relax. Este nevoie de o zi de odihna si relaxare, dupa un drum ce dureaza atatea ore...Asa ca o sa ne incepem vacanta lejer, explorand resortul si zona din jur.

Ziua 4. 9 ianuarie 2022 Jozani Forest. Acesta este un tur ghidat, care dureaza cca trei ore. Padurea este singurul loc in care se mai poate vedea vegetatia originala, cea naturala. Aici se pot vedea specii endemice de fauna si flora: maimuta rosie, pisici de catifea, serpi, mangrove, o larga varietate de arbori si arbusti, mlastini. In padurea de mangrove se pot vedea crevetii ce si-au gasit salasul in apa. Este cea mai buna excursie pentru a descoperi natura in starea ei virgina, unde veti avea sansa unica de a vedea si de a face fotografii maimutei rosii de colobus, specie ce traieste doar in Zanzibar.

Am plecat la 9.00. Trebuie pantofi trekking, se merge prin padure. Am facut cca 40 min pana acolo. In parcare se pot deja vedea maimutele. Sunt gri, cele comune si rosii, cele endemice Zanzibarului. Le vezi de foarte aproape daca intri un pic in zona de arbusti. Sunt doua zone: una chiar langa parcare si una in drum spre padurea de mangrove. La 12.00 am terminat vizita noastra in padurea tropicala, iar de acolo am plecat la un centru in care sunt crescute si prezentate diferite specii de fluturi specifici Zanzibarului. Ne-a costat 6 USD, dar a facut toti banii.... La 13.30 am ajuns la hotel.



Ziua 5. 10 ianuarie 2022 Sandbank picnic (Nakupenda) si Prison Island Dupa o zi lejera, incepem explorarea insulei. Navigam, cu o barca traditionala cu panze, spre o zona litorala cu nisip alb si apa turcoaz; vom face snorkeling si vom vedea corali colorati si pestii tropicali ce traiesc in jurul insulei.





Excursia include folosirea unui echipament de snorkeling, sucuri la gheata, apa minerala si un pranz delicios ce include fructe de mare si pe care o sa-l servim pe plaja de nisip alb. sa fie servit pe nisipul alb. Este o excursie la care toti au dat nota 10! Se pleaca la 8.30, dupa servirea micului dejun. Pregatiti din resort cu costum de baie, papuci contra aricilor de mare, prosop, crema solara, ceva de vant pt barca. Pana la Stone City port cu bus-ul, se fac cca 45 min. De acolo este imbarcarea pe o ambarcatiune de cca 30 locuri. O sa fie doar grupul nostru, suntem destul de numerosi. Pana la Sandbank o sa navigam in apele turcoaz cca 40 minute. Se coboara pe o insulita de nisip alb, se iau toate bagajele mai putin trekerii. Exista parasolare, facute ad-hoc, asa ca nu o sa va arda soarele. Se face snorkeling, dar pentru asta nu se dau veste decat masti, tub si labe. Deci trebuie sa stiti sa inotati. Mastile sunt ok, de calitate, chiar mai bune decat am avut noi in 2018 din tara. Se vad aproape de mal cateva formatiuni de coral si pesti. Nu prea multi. Apa este extraordinara te poti plimba, poti inota, poti face cumparaturi. Cand am ajuns am primit fructe, sucuri, gogosele. La 12.30 se pregatesc de barbeque. Prima data se ofera vin, apa, sucuri apoi gustari delicioase si tot tip bufet. Urmeaza fructe de mare la gratar. Ne-au servit cu caracatita, calamar si apoi cu frigarui combinate. Au dat si ceva carne de vita. Nu exista posibilitatea de a comanda altceva...

La 13.15 am plecat de pe insula care dispare sub valuri din cauza refluxului si in cca 30 min am ajuns la Prison Island. Contructiile de acolo au avut destinatia inchisoare dar au fost folosite ca si carantina. Sunt pe insula 250 de broaste testoase gigant, de uscat, cea mai batrana are 194 de ani. Au varsta scrisa pe carapace. Se sta acolo doar cca 1 h din cauza nivelului apei care creste si nu se mai poate face imbarcarea. La 15.30 se ajunge in oras, se poate cumpara bautura alcoolica dintr-un magazin de langa port La 17.00 se ajunge inapoi la hotel.





Ziua 6.11 ianuarie 2022 Spices Tour, adica un tur pentru cunoasterea condimentelor, insula Zanzibar fiind cunoscuta pentru plantatiile sale si pentru exportul de cuisoare. Ne-a placut foarte mult! Am plecat la 9.00, ne-am intors la 14.30, in acest timp insa am luat si pranzul. Cu 10 USD o masa servita inedit, pe jos, pe carpete: orez cu condimente, bame si alte legume in sos de curry, bucati de peste, manioc, cartofi dulci, iar la sfarsit fructe. Am primit, apa si cate un suc. Mancarea delicioasa!

Turul se desfasoara intr-o plantatie demonstrativa, pe o arie restransa, nu e mult de mers. Multe explicatii, foarte interesante, plus lucruri inedite pe care le vezi doar la tv- am vazut cum "omul fluture" se urca in palmier si se culeg nucile de cocos, au confectionat si ne-au oferit tot felul de accesorii din frunze de palmier, au taiat nuci de cocos si am baut sucul, apoi am mancat partea alba. Se pot cumpara sapunuri, parfumuri in recipiente mici. Se negociaza. Foarte bune produsele, unele au poposit acum la mine acasa... Langa locul in care am mancat sunt tarabe cu condimente, dar am vazut ca sunt scumpe cu ce era in piata orasului. Se poate insa incerca o negociere.

Am vazut:cum infloresc si rodesc cuisoarele, nucsoara, apoi cum creste cardamonul, vanilia, piperul, scortisoara, turmericul, ghimbirul, arborele de iod, maniocul. Arborii care fac jack fruit, apoi kapok - arbore care face niste fructe care la coacere se desfac si inauntru are un fel de bumbac, lemmon grace - condimentul pentru supa thai si o multime de cocotieri.



Ziua 7. 12 ianuarie 2022 Safari Blue. Dupa o zi lejera, incepem explorarea insulei. O excursie de o zi, ce exploreaza zona Golfului Menai, la sud-vestul insulei Zanzibar. Safari Blue pleaca din satul de pescari Fumba, navigand in barci traditionale printre insulele, prin apele lagunelor din Golful Bay si Oceanul Indian. La sosire, o sa vi se prezinte un briefing ce contine informatii despre programul zilei si siguranta la bord. Dhows sunt construite manual din mahon african, finisate si perfect conservate. O sa admirati uimitoare creatii ale naturii, bancuri de nisip fin, ce se ridica din albastrul turcoaz al Oceanului Indian. O sa aveti o oprire pe un banc de nisip de unde se intra in ocean pentru snorkeling printre recifele de corali. Urmeaza apoi relaxare, in timp ce primiti o nuca de cocos si o gustare usoara. Dupa snorkelling, in cazul in care valurile permit, vom trece pe alt banc de nisip, aproape de insula Pungume acolo unde veti servi masa de pranz si veti petrece restul dupa-amiezii. Bancurile de nisip din mare sunt descrise unanim, de fotografi si turisti drept cele mai idilice locuri din lume.

Nota 10 plus. De departe cea mai frumoasa excursie. Safari inseamna pe swahili calatorie, deci o calatorie pe apa albastra. Se pleaca imbracat in costum de baie, cu prosop, crema de soare, ceva de vant, toate intr-u mic rucsacel. La ora 8.15, dupa micul dejun, autocarul ne asteapta sa ne transfere spre Fumba, un sat pescaresc. Am ajuns in jur de 9.00 pe un tarm unde dimineata apa este retrasa cca 200 metri. Sunt toalete acolo, este indicat ca lumea sa mearga inainte de plecarea pe mare. Oricum este timp, cca 30 min am asteptat pana cand toate lazile cu mancare si bauturi au fost imbarcate. Am mers pe jos pana la apa, este indicat ca lumea sa aiba in picioare papuci contra aricilor de mare, am trecut pe langa o multime. La tarm erau cateva persoane care imparteau labe de inot. Cine a vrut si-a luat. De la apa pana la ambarcatiuni (ceva primitiv, din lemn, dar foarte frumos lucrate si comode) am fost dusi cu niste barci usoare. Ne-am imbarcat si la 9.45 am plecat pe ocean. In lazile de pe barci este cola, fanta, tonic, apa. Am primit fiecare cate una. Dupa 40 minute am ajuns foarte aproape de un banc de nisip alb dar inainte de a cobori pe el am facut 40 min de snorkeling. Se primesc masti si tuburi, la cerere si veste de salvare. Este exceptional: corali si o multime de pesti. Apoi se urca inapoi in barca si se merge spre banc. Noi am luat-o un pic in larg sa vedem 2 delfini care se jucau. Pe bancul de nisip se sta putin, cca 15 min. O baie, o plimbare si gata, inapoi in barca. Dupa inca putin se ajunge la al doilea loc de snorkeling. 40 min si acolo. Minunat! Merita sa cobori din barca! Apoi am plecat spre o mica insulita, am facut cca 20 minute pana acolo. Ne asteptau mesele intinse cu fete de masa si numele barcii la capul mesei. Se pregatesc: ton la gratar, caracatita, creveti, am mai primit paine, mamaliga prajita, orez si un sos cu legume. Totul exelent. Toti am mai luat o tura. Servirea se face trecand prin fata bufetului si stand cu farfuria intinsa se primeste cate ceva. Dupa ce am terminat de mancat ghidul a venit la masa si ne-a servit cu: fructul pasiunii, mango, papaya, jackfruit, seminte caramelizate de baobab. Apoi cafea cu Amarula, o bunatate. Toata povestea asta pe insulita (pe care se afla si doi baobabi uriasi, unul batran cazut si altul mai tanar) a durat de la 13.00 la 15.15. Am avut deci si 45 min de relaxare, baie, plimbare la baobab. Sau shopping pentru ca sunt unii acolo care vand la standuri improvizate tot felul de nimicuri.
Ne-am imbarcat si am plecat spre o laguna, in care am facut baie in apa mica si foarte calda cca 15 min. Apoi am plecat spre Fumba, inapoi. Cu panzele desfacute. Am ajuns la 16.00 iar la 17.15 eram la hotel.



Zilele 8, 9 si 10. 13 - 15 ianuarie 2022 Safari in Parcul National Mikumi.Este cireasa de pe tort. Daca ajungi pana acolo, chiar daca nu este ceva ieftin, merita cu prisosinta. Este o experienta ce nu trebuie ratata in viata. Avantajul parcului Mikumi este ca e aproape de Zanzibar, nu e foarte intins (este al 5-lea ca marime din Tanzania), este usor accesibil (nu trebuie sa faci multi km), ai toate sansele sa vezi 4 dintre cele "Five Foot", nu este asfixiat de turisti (n-am intalnit mai mult de 20 jeep-uri in cele doua zile, in timp ce in Serengeti zilnic te intalnesti cu sute de astfel de automobile pline de curiosi) si nu in ultimul rand nu este atat de scump ca Serengeti de exemplu. Pentru a va face o idee, in Serengeti doar taxa de intrare este de 600 USD/o jumatate de zi, asta inseamna ca pt 2 zile de game drive se platesc mai bine de 2000 USD, asta fara sa pui cazarea, transferul, mancarea.



Cateva detalii care va vor face sa intelegeti cum se va desfasura partea de safari, la care sunteti inscrisi cu totii, vom fi deci toti 25 in Mikumi.

In 12 ianuarie, seara, veti pregati doua bagaje:

- un bagaj de cca 20-30 litri in volum, maxim 15 kilograme ca greutate. Trebuie sa aiba forma unui rucsac, sau a unui seabag sau a unei genti. Nu troller, nimic gen cutie, pentru ca bagajele le depozitam in cala avionului, legate intr-o plasa si trebuie sa fie flexibile. In acest rucsac sa aveti strictul necesar pentru 3 zile: pantalon scurt, pantalon lung, incaltaminte trekking pentru potecile din natura (de data aceasta nu recomand in mod special ghete pt ca va va fi cald si ocupa mult loc), tricouri termice (adica din cele de vara care respira), un polar cu gluga sau ceva similar, o pelerina (musai asa ceva), sapca, crema solara, ochelari de soare, slapi sau sandale, trusa necessaire, lenjerie intima, medicamente curente, leucoplast, baterie externa pt incarcare telefon, adaptor priza, cabluri de incarcare device-uri, aparat foto/telefon, un rucsac mai mic, de maxim 10 l (cel pe care-l folositi in excursiile din Zanzibar)

- in bagajul de cala cu care ati venit - tot ce mai aveti. Bagajul de cala va fi dus la hotelul in care urmeaza sa stam in Stone City. Nu lasati evident valori, banii si documentele le veti avea cu voi in Mikumi

In 13 ianuarie dimineata, trebuie sa fiti in picioare maxim la ora 05:00. La ora 06:00 trebuie sa fim plecati din resort.  Din  Marafiki Bungalows 4* la aeroport avem de facut poate mai bine de o ora si trebuie sa ajungem cel putin cu o ora inainte de plecarea avionului. Am sa vorbesc la bucatarie sa aveti fiecare pregatit cate un box cu un take away breakfast pe care trebuie sa-l ridicati personal de la receptie sau restaurant, urmeaza sa va comunic.

Incarcam ambele bagaje in autocar si plecam spre aeroport. Luam cu noi doar bagajul usor, celalalt ramane in autocar si va fi transferat la hotelul din Stone City.

In aeroport am sa adun pasapoartele si am sa le predau reprezentantului agentiei care efectueaza zborul charter. Imbarcarea si zborul:

ZANZIBAR - MIKUMI

O sa zburam cu un avion de 13 locuri, la fel ca in anii trecuti. Este un Cesna, un aparat de zbor mic dar cu motor foarte puternic. Chiar daca este un avion mic, regulile sunt aceleasi ca intr-unul de mari dimensiuni. Traversam portiunea de mare dintre Zanzibar si continent, apoi survolam zona apropiata de Dar El Saalam si ne indreptam spre interiorul continentului. Aterizarea, asa cum am informat deja se va efectua pe o pista de pamant din Parcul National Mikumi. Zborul nu dureaza mai mult de o ora si un sfert.

Din "VIP-lounge" ;D (o sa vedeti despre ce e vorba...) o sa fim preluati cu jeep-urile, avand evident bagajele cu noi si transferati la lodge. Cel mai probabil este ca la poarta parcului o sa asteptam ceva timp pentru intocmirea permiselor de acces in parc. Cu rabdare, pentru sunt convins ca ati inteles ca vom fi in Africa, intr-o zona izolata, militarizata ca parc national. Acolo nu merge cu ochii dati peste cap, cu batutul din picior, cu nerabdari de rasfat european...Trebuie RABDARE si LINISTE, daca nu vrem sa avem probleme. Eu impreuna cu rangerii care ne insotesc o sa incercam sa grabim lucrurile atat cat putem, dar va rog insistent, nu veniti din 5 in 5 minute sa intrebati cat mai stam, sau si mai rau sa aveti o atitudine de repros in priviri sau verbal...O singura data vom face operatiunea aceasta, asa ca reglati-va nerabdarea...In tari musulmane sau din Africa, cea mai mare prostie sau iresponsabilitate este sa te comporti in felul acesta. Poti afecta intreg grupul...Astia nu au nimic de pierdut si in cazul unui afront se pun de-a curmezisul, punandu-ti toate piedicile posibile, sau chiar umilindu-te. Atata timp cat te comporti frumos cu ei cu rabdare, cu atentie chiar, daca isi iau bacsisul, daca te vad simplu si normal in comportament se poarta excelent. Nu vreau sa va speriu in vreun fel si nici sa va creez imaginea unei zone unsafe, dar ca explic, responsabil si cu experienta, cum trebuie sa va comportati si cum nu.

Programul de safari depinde de stilul si cunostiintele fiecarui ranger in parte. Ei stiu si se anunta intre ei unde sunt turmele mari, unde sunt leii si cam stiu si pe unde sa caute leoparzii. Asa ca o sa facem niste trasee in zig-zag, care o sa ne fie greu sa le intelegem ca ruta...O sa fim impartiti pe jeep-uri. Fiecare veti avea o sticla de apa, cate un loc si o priza de incarcare pt device. NIMENI nu are voi sa coboare din jeep pana cand rangerul nu da permisiunea. Vreau sa va spun ca animalele par blande si leii si elefantii, atata timp cat sunteti in masina. Pentru ca au invatat sa nu se teama de masini. Cand ati coborat insa, deveniti altceva, pe care ei il pot percepe ca dusman. Sunt atat de rapizi incat nu ai timp sa te retragi. Esti o tinta sigura, fara scapare. Anul trecut, in perioada in care am fost noi, intr-un parc vecin, o turista a coborat si in cateva secunde vrand sa fotografieze un leu care parea ca doarme. A fost efectiv sfasiata in cateva secunde, nimeni nu a putut-o ajuta cu ceva. Astfel de inconstiente exista, am patit si eu cu ani in urma, cand o doamna dintr-un grup cu care am fost la panda in hochstandt la urs, a coborat din foisor. Nu a patit nimic, din fericire ursul era preocupat sa manance momeala, dar totul se putea transforma in tragedie. Si tot iresponsabila aceea era suparata ca i-am atras atentia la ce se putea intampla. Zicea ca este adulta si isi asuma, fara sa priceapa ca cineva raspunde intr-un fel de rezenta ei acolo.

Safari inseamna calatorie in limba lor, asa ca o sa facem calatorii in parc. Exista niste drumuri in care avem permis accesul si care toate duc la Hippo-pool, acolo unde seara vin elefantii sa se adape si care este plin de crocodili si hipopotani. Rangerul-sofer o sa opreasca masina sa vedeti fiecare animal cat mai aproape posibil si este permis. Atata timp cat sunteti in masina, sunt in deplina siguranta. Ei stiu care este distanta de siguranta fata de elefanti si de asemenea leii sau leoparzii nu pot intra in masina. O sa vedeti acolo cum e construit jeep-ul si o sa intelegeti ce va spun acum. Puteti deci fotografia, admira, iar la Hippo-pool, cu mare atentie, vom cobori pentru a fi mai aproape de animale...

Va asigur ca o sa va placa mult-mult de tot. Asta daca va place cu adevarat natura, daca nu va faceti niste asteptari peste ceea ce o zona semisalbatica poate sa ofere, daca intelegeti ca mergem intr-o zona izolata, ca nu avem conditiile de confort cu care suntem obisnuiti, ca trebuie sa ne purtam cu oamenii aceia cat mai bine posibil.

Intr-una dintre dimineti o sa va organizez, impreuna cu prietenul nostru Nuhu, o vizita intr-un sat de masai. Costa in jur de 30 USD, dar va asigur ca o sa va placa enorm! Este inedit, neobisnuit, o incursiune in lumea REALA nu COMERCIALA a vietii masailor. O sa vedeti cum mulg vitele dimineata, cum pleaca in pastorit, cum traiesc, o sa intrati in colibele lor. O sa va arate dansul razboinicilor...

Ziua 10. 15 ianuarie 2022 Stone Town Zborul il avem: MIKUMI - ZANZIBAR Ne intoarcem din Mikumi, aterizam in Zanzibar si mergem la hotel. Ne luam in primire camerele si aveti apoi free time pentru shopping si cina.

Ziua 11. 16 ianuarie 2022 Turul Stone Town, relax si cumparaturi. Dureaza doua ore si incepe de la hotelul in care o sa stam, de unde vom fi condusi in zona istorica a orasului. Prima noastra vizita va fi la Catedrala Anglicana de la Mkunazini, construita de epicoscopul Streers in 1874, pe locul fostei piete a sclavilor. Ghidul va va arata, de asemenea, locul in care se presupune ca sclavii erau tinuti inainte de licitatie. Crucifixul Bisericii provine din pomul din Chitambo, sub care a fost ingropata inima lui Dr. Livingstone, marele explorator al Africii. Urmeaza sa vizitati Muzeele Nationale din Zanzibar denumite si Muzeele Memoriale de Pace. Urmatoarea oprire este piata fructelor care a fost deschisa in 1904. Aici veti vedea si putea cumpara dintr-o mare varietate de fructe tropicale si mirodenii. Este cel mai bun loc unde se poate simti multiculturalismul din Zanzibar o insula cu locuitori de diferite origini.



Dupa amiaza free time.

Ziua 12. 17 ianuarie 2021 Ziua plecarii. Avem inca o jumatate de zi libera pentru plimbare si cumparaturi. La amiaza facem check out si lasam bagajele la receptie. La ora 14:00 vom fi transferati la aeroport. Check in si urmeaza zborurile spre tara: 
17JAN ZANZIBAR ZNZ - DOHA DOH  QR1352 17:45 23:35     
18JAN DOHA DOH - BUCHAREST OTP   QR219 01:40 05:50

Programul excursiei poate suferi modificari datorita unor situatii independente de organizatori si agentie turistica (vreme, probleme in trafic, nefunctionalitati ale furnizorilor de servicii etc). Modificarile sunt decise de insotitorul de grup si comunicate grupului.

Daca aveti curiozitatea si doriti sa cititi ceea ce am scris despre aceasta destinatie:

Tanzania? Hakuna Matata

Acasa la Nuhu, masaiul Chanel

Zanzibar, un paradis cu istorie dramatica.

Despre Zanzibar

Zanzibar este un arhipelag de langa coasta de est africana, fiind alcatuit din insula principala cu acelasi nume (Zanzibar sau Unguja se citeste Unguudsa) avand suprafata de 1.658 km˛ si in nord insula Pemba cu 984 km˛.

Zanzibar este un teritoriu autonom ce apartine de Tanzania fiind compusa din Tanganika si Zanzibar. Capitala a preluat denumirea insulei principale - Zanzibar City fiind renumita pentru orasul vechi, Stone Town.

Daca am amintit de localitati, sa vedem in continuare care sunt cele principale:

Stone Town - capitala, un oras vibrant si incantatoar

Nungwi - amplasa in nordul al insulei. Foarte popular pentru cei care iubesc inotul in ocean pentru ca este posibil chiar si la reflux. Un loc aglomerat de turisti in plin sezon

Kendwa - la cativa km sud de Nungwi, de asemenea, foarte popular cu turistii.

Matemwe - un mic sat traditional din nord-est.

Paje - poate cel mai activ ca turism, sat din Zanzibar - se afla pe coasta de sud-est cunoscut pentru conditii excelente de kiteboarding, scufundari, o plaja uimitoare si restaurante excelente.

Jambiani - un mic sat de pescari pe coasta de sud-est, la 10 km sud de Paje, cu numeroase pensiuni mici si hoteluri si de asemenea restaurante - o optiune mai linistita decat Paje

Michamvi - cel mai indepartat sat de pe coasta de sud-est, cunoscut pentru plaja cu apus de soare si cel mai tare bar din Zanzibar, plaja Kae.

Makunduchi: la varful de sud-est al insulei. La 70 km de orasul Stone Town. Are propriul spital, curtea magistratilor, scoala secundara. Satul este renumit pentru festivalul "Mwaka Kogwa" care se tine in iulie. Plajele sunt la o distanta mica de sat si sunt linistite, sunt potrivite pentru cei care adora locurile mai pustii...

Kizimkazi: sat mic de pescari renumit pentru tururile de Dolphin. Cea mai antica moschee din Africa se gaseste in Kizimkazi Dimbani.

Populatia insulei numara in jur de un milion de locuitori, fiind alcatuita din africani, indieni, persi si arabi. Majoritatea este musulmana iar limba oficiala este kisuaheli sau swahili, o limba din familia bantu (orginara din regiunea Congo) foarte raspandita in Africa de est. Mai exista o minoritate de cca 10 000 de Kharidjiten (popor cu care au fost conflicte la alegerea califului).

Istoria Primii care au sosit pe insula au fost negustorii arabi prin secolul VIII, ei denumind coasta insulei bar des zandj (coasta omului negru), prin arabi extinzandu-se si religia islamului pe insula. Datorita necesitatii de comunicare a negustorilor arabi si locuitorii insulei ia nastere o limba noua suaheli (sahil = arab: coasta), care este un amestec dintre limba araba si o limba africana, la care se adauga ulterior fragmente din limba engleza.

La sosirea lui Vasco da Gama (28 ianuarie 1499) existau deja asezari arabe pe insula, ca si relatii comerciale cu India. In 1503 sosesc portughezii care intemeiaza un centru comercial pe insula, distrugand relatiile comerciale musulmane.

La sfarsitul secolului XVII portughezii pierd controlul asupra regiunii, in Zanzibar infiintandu-se un sultanat cu centrul in Oman. Comertul decade si apare comertul cu sclavi care dureaza mai multe secole, Zanzibarul si Madagascarul numarandu-se printre centrele importante a comertului cu sclavi si fildes din Oceanul Indian.

Din 1818 incep sa se cultive masiv mirodenii (cuisoare) sub dominatie musulmana care continua comertul cu sclavi si arme de foc. Din 1698 dinastia din Oman construieste masiv aici, fortificand zona si aduce din nou dominatia araba.

La inceputul secolului XIX tranzactia cu sclavi atinge cifre intre 6 000 si 10 000 de sclavi vanduti pe an ce reprezenta 75 % din numarul de locuitori ai insulei. Pana in 1870 sultanatul din Zanzibar s-a extins pana la Lacul Tanganyika iar dupa moartea lui Sayyid Sa‘ids (1856), sultanatul va fi impartit.

In 1886 o delegatie germano-engleza stabileste granitele Zanzibarului pe continentul african. Sultanatul din Zanzibar devine tot mai mic si in 1890 insula Zanzibar si Perma devin protectorat britanic.

La 10 decembrie 1963 are loc declaratia de independenta a Zanzibarului eliberat de sub colonialismul britanic, ulterior urmand o revolutie ce a dus la desfiintarea sultanatului. Dupa revolutia din 1964 Sheikh Abeid Amani Karume este ales ca presedinte al statului . El este omorat prin atentatul de la 7 aprilie 1972. Urmasul sau este Aboud Jumbe Mwinyi. Din anul 2000 presedintele Zanzibarului este fiul lui Karume Amani Abeid Karume.

Clima
Zanzibar este o destinatie ideala pentru cea mai mare parte a anului, cu exceptia lunilor aprilie si mai, care sunt ploioase. Ploi mai pot aparea in noiembrie, dar au o durata foarte scurta.

Caldura verii este adesea domolita de vanturile sezoniere, care da nastere la briza placuta a marii, mai ales pe coasta de est si de nord. Fiind aproape de Ecuator, clima este calduroasa pe tot parcursul anului. Zanzibar are o medie de 7-8 ore de soare pe zi. Temperaturile pe perioada zilei variaza intre 26 si 30 de grade.

Vara - noiembrie - iulie; pot aparea ploi si umiditate crescuta in special in lunile noiembrie, mai si iunie
Iarna  - iunie pana in octombrie; cald si mai uscat, cu ploi in luna iunie, in rest sunt precipitati scurte.
 Recomandat - din decembrie pana in martie si in perioada iulie - octombrie

Forecast pentru luna in care o sa mergem noi in Zanzibar:

Temperatura medie 25°C

Temperatura maxima: 29°C

Temperatura minima: 25°C

Ore de soare in medie pe zi: 10 ore

Medie de zile de ploaie pe luna: 12

Temperatura apei oceanului: 29°C

Informatii utile

Pe langa limba oficiala Kiswahili, cea engleza si cea araba sunt de asemenea foarte raspandite. Alte limbi europene precum fraceza sau italiana sunt cunoscute in zonele turistice

Sistemul de electricitate este de 220-240 V. In Marafiki veti gasi prize normale, dar in Vamos sunt de tip britanic. Va recomand sa aveti un astfel de adaptor la voi, pt a va putea incarca telefoanele. Cand plecati in Mikumi nu uitati sa-l mutati in bagajul mic!

Zanzibar este o zona cu o populatie predominant musulmana, dar trebuie sa stiti ca nu sunt exigenti in ceea ce priveste codul vestimentar. Trebuie sa aveti un pic de grija doar in Stone Town, in sensul de a nu fi imbracati provocator, dar in rest puteti purta orice.Costumul de baie este acceptat fara probleme pe plaja, dar scaldatul nud sau topless nu este tolerat.

Oamenii din Zanzibar sunt foarte primitori si prietenosi, dar cereti-le permisiunea inainte de a-i fotografia. Este o situatie generala, va atrag atentia in mod special la acest lucru si va fac recomandarea sa nu va expuneti nicaieri in lume facand fotografii de aproape, incluzand oameni, fara acordul lor.

Consumul de alcool in zonele publicite nu este permis, cu exceptia hotelurilor, barurilor sau a zonelor turistice.

Respectati obiceiurile locale. Moscheile sunt locuri sacre iar intrarea este interzisa pentru non-musulmani, cu exceptia cazului daca sunteti insotit de o persoana de aceasta credinta care va poate conduce in interiorul lor. Acestea nu pot fi vizitate in timpul slujbelor, care sunt de 5 ori pe zi.

Atunci cand oferiti sau primiti lucruri incercati sa o faceti cu mana dreapta.

Unitatea de moneda din Zanzibar este Shilingul Tanzanian ( TSH) ( 1USD= 1400TSH aproximativ). Cel mai bun curs il puteti obtine in contrapartida pentru USD. Dolarii americani ( USD) sau cecurile de calatorie sunt acceptate in multe locuri din jurul orasului.

Doresc sa explic un pic mai mult felul in care trebuie sa va pregatiti financiar:

- sa schimbati din vreme USD, dar atentie bancnotele sa fie NU MAI VECHI de 2009. Tot ce este emisiune mai veche, 2007, 2008, 2006 etc, NU se accepta nicaieri. Sa va asigurati ca aveti bancnote mici (1, 2, 5, 10, 20 USD) pt ca a schimba acolo este o adevarata aventura.

- la hotelul Marafiki putem discuta pentru fiecare persoana in parte sa i se schimbe cca 100 USD in silingi tanzanieni. Sunt destul de multe locuri in care pt a cumpara ceva, cursul pe care-l fac vanzatorii este foarte rau, asa ca e bine sa aveti pregatiti si sa oferiti silingi.

Cardurile de credite sunt foarte putin folosite in Zanzibar, si chiar daca gasiti locuri unde sa fie acceptate, sa fiti atenti la faptul ca orice tranzactie cu un card de credit are o taxa suplimentara de 5%-10% . La hotelul Marafiki exista posibilitatea de a plati cu cardul, cu o taxa suplimentara de 5%.

Preturile din piete sunt negociabile, dar cele din hoteluri si restaurante nu

Toti vizitatorii trebuie sa aibe un pasaport valid si viza pentru a intra in Tanzania. Detaliez mai mult aici, cu recomandarea MAE:

Cetatenii romani care doresc sa calatoreasca in Republica Unita Tanzania nu au nevoie de viza pentru o perioada de 90 de zile.

Totodata, pentru a putea intra pe teritoriul Republicii Unite Tanzania, cetatenii romani trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
-  sa detina un pasaport valabil pentru o perioada de minim sase luni de la data intrarii in tara;
-  pasaportul sa contina minim o fila libera;
-  sa prezinte dovada cazarii;
-  sa faca dovada detinerii de resurse financiare (ex: extras de cont, carte de credit, cec-uri de calatorie etc.) ;
bilet de intoarcere.

Ce vaccinuri si medicamente sunt obligatorii

Cu 30 de zile inainte de plecarea in calatorie se face vaccin impotriva febrei galbene. In Bucuresti recomandare la clinica medicala Regina Maria, sau la Victor Babes si costa intre 150-300 RON, in functie de clinica unde il veti face. Este bine sa aveti si vaccinul impotriva hepatitei A si B, asta in situatia in care nu aveti deja. Discutati cu medicul vostru de familie daca nu va mai amintiti... Mai trebuie sa aveti la voi pastile anti-malarie. Recomandarea este pentru gel dezinfectant pe care sa-l folositi intotdeauna inainte de masa, pentru a va curata mainile. Sa nu beti niciodata in Tanzania apa daca nu este imbuteliata.

Curiozitati despre Zanzibar:

Zanzibar este cel mai mare producator de cuisoare din lume, iar istoria ei a fost puternic influentata de acest lucru.

Plajele din Zanzibar sunt marginite in abundenta de palmieri de nuci de cocos. Spre deosebire de turisti, localnicii vad in acesti copaci mai mult decat aspectul estetic. Ei folosesc copacii la unei varietati mari de lucruri precum materiale de tesut, materiale de constructii, mancare sau bautura

Regretatul Freddie Mercury, solistul trupei Queen, s-a nascut in Zanzibar la 5 septembrie 1946. Tatal lui a fost contabil si a lucrat pentru guvernul britanic in Casa Minunilor.

Maimutele rosii columbus pot fi gasite numai in Zanzibar,cu precadere in padurea Jozani

Zanzibar a detinut prima locomotiva cu aburi din Africa de Est, fiind folosita de catre sultan pentru a circula in imprejurimile palatului in anul 1880.

Stone Town a fost inclus de catre ONU in patrimoniul mondial

Cel mai scurt razboi din istorie a fost dus in Zanzibar in 1896. Dupa moartea sultanului Hamid bin Thuwaini pe 25 august, un uzurpator a ocupat palatul si s-a proclamat conducator. I s-a cerut Marinei  Roiale Engleze sa il evacueza. La fix orele 9, trei nave de razboi au deschis focul timp de 45 de minute, transformand palatul intr-un moloz si gonind uzurpatorul. Acest bombardament poate fi considerat "Cel mai scurt razboi din istorie" , asa cum apare si in Cartea Guinness.

La ultima numaratoare au existat 560 de usi sculptate in Zanzibar. Cele mai vechi usi descoperite in Zanzibar dateaza din anul 1694.

Resortul in care o sa stati este cotat "FABULOS"si se afla pe malul oceanului. Imagini:







































Pe parcurs, am sa postez aici, tot ce cred ce este util si necesar sa stiti pentru a fi bine pregatiti. Imbracaminte, bagaje, buget estimat pt pranzuri si cine.

 :oops: Inainte de a va inscrie cititi informatiile de mai jos (cu click pe fiecare). Inscriindu-va in aceasta excursie intelegem ca le-ati parcurs si ati acceptat conditiile si regulile noastre:

•   Reguli pentru membrii clubului
•   De stiut – mai ales daca sunteti prima oara cu noi.
•   Conditii de participare in perioada COVID19
•   Rolul insotitorului de grup
•   Cum va informati ulterior rezervarii
•   Reguli in timpul calatoriei
•   Contract cu agentia de turism Bon Voyage
•   Renuntarea unilaterala la o excursie

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Zanzibar, plaje tropicale, ocean si safari 6 - 17 ianuarie 2022
« Răspuns #2 : Vineri, 24 Septembrie 2021, 09:58 »
Pentru ca grupul este in mare parte format, chiar si cu extinderea de locuri, incep sa va pregatesc pentru plecare. Desi mai avem ceva timp pana atunci. Foarte importanta este pregatirea financiara:

- sa schimbati din vreme USD, dar atentie bancnotele sa fie NU MAI VECHI de 2009. Tot ce este emisiune mai veche, 2007, 2008, 2006 etc, NU se accepta nicaieri. Sa va asigurati ca aveti bancnote mici (1, 2, 5, 10, 20 USD) pt ca a schimba acolo este o adevarata aventura.

- la hotelul Marafiki putem discuta pentru fiecare persoana in parte sa i se schimbe cca 100 USD in silingi tanzanieni. Sunt destul de multe locuri in care pt a cumpara ceva, cursul pe care-l fac vanzatorii este foarte rau, asa ca e bine sa aveti pregatiti si sa oferiti silingi.

Cardurile de credite sunt foarte putin folosite in Zanzibar, si chiar daca gasiti locuri unde sa fie acceptate, sa fiti atenti la faptul ca orice tranzactie cu un card de credit are o taxa suplimentara de 5%-10% . La hotelul Marafiki exista posibilitatea de a plati cu cardul, cu o taxa suplimentara de 5%.

De cati bani aveti nevoie. Va spun si explic din experienta recenta.

La Marafiki - perioada de sejur. Am comandat in fiecare zi dimineata ceea ce dorim sa mancam la cina: homar, ton la gratar, pestele zilei, guagamole etc. O portie costa 10 - 18 USD. Berea este 3 USD, iar coctail-urile in jur de 4-5 USD. Un desert, in jur de 3-4 USD.

Am avut 3 seri speciale:

- bufet de mancaruri locale (swahili) +  spectacol de muzica si dansuri acrobatice africane = 25 USD

- platou de fructe de mare (homar, creveti, calamari, caracatita) + dansul masailor  = 35 USD

- gratar de peste proaspat pe plaja si muzica tarab (o formatie locala care o sa va incante cu acorduri afro-arabe) = 30 USD

Deci:  3 seri speciale 90 USD + 3 seri x meniu a la carte 60 USD + 2 pranzuri 30 USD + cca 20 USD bauturi = 200 USD

Aceasta suma, impreuna cu taxa de oras (6 USD pentru toata perioada) se achita LA SFARSIT, in ultima seara. Dupa cate am vazut, nimeni nu a platit mai mult de 220 USD, indiferent ce a comandat, cu ce s-a rasfatat.

In Mikumi, este full board deci nu achitati decat berea, sucurile si cafelele din parc. Cca 20 USD

In Stone Town avem de luat 2 cine si un pranz. In jur de 50 USD

Tipsurile per total au fost 50 USD/persoana.

Deci minim -minim: 220 + 20 + 50 + 50 = 340 USD

De aici incep intentiile fiecaruia de cumparare. Din ce am vazut lumea a cheltuit pe amintiri, cadouri si cate ceva pt ea, nu mai mult de 200 USD.

Deci sa zicem 540 USD. Pt rezerva insa va recomand, la fel ca celor cu care am fost in septembrie, sa aveti 700 - 800 USD la voi. Vreo 300 USD sa fie marunti, iar din ei 100 USD sa schimbati acolo.

Sper ca v-am venit in ajutor!  :)


Online Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 544
Re: Zanzibar, plaje tropicale, ocean si safari 6 - 17 ianuarie 2022
« Răspuns #3 : Miercuri, 29 Septembrie 2021, 16:03 »
Asa cum s-a anuntat ,nr de locuri disponibile a fost suplimentat.
La aceasta data mai sunt 7 locuri disponibile.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Zanzibar, plaje tropicale, ocean si safari 6 - 18 ianuarie 2022
« Răspuns #4 : Sâmbătă, 16 Octombrie 2021, 11:34 »
Cateva informatii si eplicatii de ultima ora:

- pentru ca Turkish Airlines a schimbat programul de zbor, am optat pentru o rerutare, cu o alta companie de zbor. E vorba de Qatar Airways.

Noul program de zbor:

Plecare:
06JAN BUCHAREST OTP  - DOHA DOH  QR222 16:50 22:30       
07JAN DOHA DOH - ZANZIBAR ZNZ QR1351 01:10 07:10   
 

Retur:
17JAN ZANZIBAR ZNZ - DOHA DOH  QR1352 17:45 23:35     
18JAN DOHA DOH - BUCHAREST OTP   QR219 01:40 05:50


Ce aduce nou acest program:

•   plecarea se face mai tarziu, nu dis de dimineata

•   timpul de conexiune dintre zboruri este mult mai mic (2-3 ore fata de 6-7 ore). Vom ajunge in acest fel la destinatie mai repede si mai odihniti

•   vom face distribuirea camerelor la... lumina zilei, pentru ca ajungem dimineata si nu noaptea

•   castigam o jumatate de zi de excursie. Nu mai plecam noaptea la 01:00 din Stone City, ci doar dupa-amiaza, la ora 14:00. Veti avea in acest fel mai mult timp pentru relaxare, plimbare si shopping sau plaja si baie la piscina hotelului.

Suntem in situatia in care am ocupat toate cele 22 de locuri rezervate ca zbor si cazare (13 iniatiale + doua suplimentari). Am lasat insa rezervarile deschise pentru ca ne-am gandit sa rezervam intreg complexul, oferindu-va astfel mai multa intimitate de grup (la fel cum a fost in septembrie 2021). Putem asculta seara muzica, putem dansa, fara sa deranjam pe nimeni.
Doar ca schimbarea de zbor, ne obliga acum sa ne miscam repede cu suplimentarea de locuri, astfel incat daca va doriti aceasta vacanta, ACUM e ultimul clopotel. O sa mai asteptam o saptamana-maxim doua, vedem ce suplimentari de locuri mai trebuie facute pentru ultimii inscrisi si inchidem apoi definitiv rezervarile.

Deci daca va doriti sa va alaturati acestui grup, sa se creeze sansa de a fi doar noi in complex, intrati aici si faceti inscrierea: https://www.singlescamp.ro/eveniment/zanzibar-plaje-tropicale-ocean-si-safari-6-18-ianuarie-2022/

Offline Anca G.

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Zanzibar, plaje tropicale, ocean si safari 6 - 18 ianuarie 2022
« Răspuns #5 : Luni, 18 Octombrie 2021, 14:15 »
Buna ziua,

Va rog, am nevoie de o clarificare ref la vaccinuri. Pe site-ul OMS citesc ca nu e obligatoriu vaccinul impotriva febrei galbene pt calatoria in Tanzania, decat daca turistul vine dintr-o tara cu risc, iar Romania si Qatar nu sunt tari cu risc.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Zanzibar, plaje tropicale, ocean si safari 6 - 18 ianuarie 2022
« Răspuns #6 : Luni, 18 Octombrie 2021, 15:59 »
Anca, pt Zanzibar nu este obligatoriu vaccin contra febrei galbene daca sosim din Romania. Vaccinarea tropicala este o masura profilactica, neobligatorie si la alegerea fiecaruia. Eu personal am facut mai multe vaccinuri pt zone din Africa, pentru ca am calatorit si o sa mai merg in multe tari de pe acel continent. Dar asta nu inseamna ca trebuie facut. Este la alegerea fiecaruia. Referitor la malarie, posibilitatile de a contracta aceasta boala in Zanzibar sunt aproape de nule, dar tinand cont ca o sa intram pe continent, pt vizitarea parcului Mikumi, este bine de luat tot preventiv unul dintre medicamentele impotriva acestei boli. Nu toata lumea ia, din experienta am vazut ca nici 50% dintre turisti nu iau asa ceva.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Zanzibar, plaje tropicale, ocean si safari 6 - 18 ianuarie 2022
« Răspuns #7 : Duminică, 24 Octombrie 2021, 19:20 »
Curand... :thumbup: *|* :dance:




Online Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 544
Re: Zanzibar, plaje tropicale, ocean si safari 6 - 18 ianuarie 2022
« Răspuns #8 : Luni, 08 Noiembrie 2021, 15:39 »
DOAR 3 locuri disponibile.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Zanzibar, plaje tropicale, ocean si safari 6 - 18 ianuarie 2022
« Răspuns #9 : Miercuri, 10 Noiembrie 2021, 16:23 »
In momentul de fata, mai exista disponibil 1 LOC LA BARBATI.

Grupul o sa ajunga la 26 persoane, o sa ocupam aproape INTREG complexul. Mi-am dorit si mi-ar fi placut sa fim doar noi acolo, pentru aceasta mai era nevoie de foarte putine persoane inscrise. Disponibilitate de camere inca mai exista, dar din pacate nu mai putem tine rezervarile deschise, din cauza zborurilor. Este varf de sezon si cu cat ne apropiem mai mult cu atat va fi mai greu si mai scump de gasit locuri. Si nu putem risca...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Zanzibar, plaje tropicale, ocean si safari 6 - 18 ianuarie 2022
« Răspuns #10 : Joi, 02 Decembrie 2021, 08:59 »
Mai este doar o luna pana la plecarea in Zanzibar. Sper ca toate lucrurile sa ramana linistite si sa putem calatori cel putin la fel ca pana acum. Daca apar situatii care impun modificari, o sa apara aici pe forum. Pentru a exista o continuitate in comunicarile mele si pentru ca toata lumea sa vada acest mesaj am sa blochez pentru o perioada topicul. Daca aveti intrebari, transmiteti-le pe Email office@singlescamp.ro.

INFORMATII

Intalnire pentru plecare: 6 ianuarie 2021 ora 13:50 Aeroportul International Henri Coanda, Plecari Internationale, in fata Cafenelei Lavazza - urmand sa zburam spre Zanzibar..

06JAN BUCHAREST OTP  - DOHA DOH  QR222 16:50 22:30       
07JAN DOHA DOH - ZANZIBAR ZNZ QR1351 01:10 07:10

Numarul meu de telefon (valabil doar in Romania) este 0745 106501. Daca intarziati, lasati-mi un mesaj si indreptati-va singuri spre ghiseul de check in pentru Doha. Dupa ora anuntata nu va mai fi nimeni la locul de asteptare.

Documentele de care aveti nevoie pentru a calatori spre Zanzibar, avand in vedere ca avem escala la Doha:

-  pasaport cu valabilitate 6 luni de la momentul intrarii in tara şi să dispună de cel puţin o filă goală.
-  test PCR rezultat negativ, cu 72 inainte de sosirea in Tanzania
-  certificat COVID (salvat in telefon si eventual printat)*
-  formularul medical completat online cu maxim 24 ore inainte de plecare - salvat in telefon si printat https://afyamsafiri.moh.go.tz/#/home
-  formular medical, pt Qatar: www.ehteraz.gov.qa

Atrag atentia in mod special asupra formularului de Tanzania. Este online si necesita cunostiinte de limba engleza. Foarte important este sa primiti un Email ce cuprinde QR-ul. Completati din timp, cu rabdare si atentie, iar daca nu aveti cunostiinte de engleza va recomand sa discutati cu cineva din vreme ca sa va ajute.

Cititi si urmariti, conditiile si restrictiile de intrare in cele doua destinatii prin care trecem:

Conditii de intrare Tanzania

Conditii de intrare Qatar

Conditii de calatorie cu Qatar Airways

Important si nou pt Qatar: Începând cu 15.11.2021, România se află pe lista roșie, aceasta probabil va implica masuri suplimentare.

Deci la plecare, pe aeroportul Otopeni va trebui sa prezentati la imbarcare:
- pasaport cu valabiltate 6 luni de la momentul intrarii in tara
- (certificat vaccinare COVID) - cel putin pentru intoarcerea in tara
- test PCR cu rezultat negativ (facut cu maxim 72 inainte de intrarea in Tanzania) - eu spre exemplu am sa fac testul in data dr 05.01.2021 ora 12:00.
- formularul medical completat cel mai devreme cu 72 de ore pentru tranzit Qatar (inca nu este clar daca e nevoie pt tranzit, urmeaza sa revin cand o sa primesc informatiile solicitate)
- formular medical, pentru Tanzania

* pt intoarcerea in tara, in situatia in care se prelungesc efectele CNSU 111 si 112.

Referitor la intoarcerea in Romania, "toti pasagerii care se intorc in Romania, din orice destinatie/tara trebuie sa completeze un formular care va fi predat ulterior unui reprezentant DSP (in forma printata). Formularul trebuie completat la check in pe cursele de retur. Pentru a usura procedura de imbarcare, se recomanda ca turistii sa aiba deja formularul completat.
Link descarcare formular: https://chr-static.s3.eu-central-1.amazonaws.com/Romania/Documente/Form%20to%20enter%20Romania.pdf
Link completare formular electronic revenire in Romania: https://chestionar.stsisp.ro/

Ca bagaj, va recomand un troller de dimensiuni mai mari decat aveti nevoie, pt a avea loc la intoarcere pentru cumparaturi.

Bagajul acceptat la cala: 2 piese (23kg fiecare)
Bagaj de mână   1 piesă (7kg) in dimensiunile admise de Qatar airways

Recomandarea mea este sa aveti un bagaj de cala de cca 70 x 35 x 30 si sa nu aveti la plecare mai mult de 18 kg (cu siguranta nu veti avea nevoie, o stiu din experienta)

Ca bagaj de mana, v-am recomandat, un rucsac pe care sa-l aveti in fiecare zi cu voi in excursiile optionale, pus eventual intr-o geanta pe care sa o folositi cand plecam in SAFARI.

In bagaj sa nu uitati: Pt cei care merg in Mikumi, dar si pentru ceilalti care merg in Jozani Forest de exemplu, neaparat un pantof trekking, tricouri de culori apropiate de natura, palarie de soare, o bluza pt seara, pt ca se face racoare. Costum de baie, pantofi contra aricilor de mare, slapi pt piscina.

Foarte indicat, mai ales in contextul pandemic este sa aveti propria masca si tub de snorkeling.

Bani - nu va bazati pe card, nu aveti de unde scoate bani. Asa ca luati numerar, minim 800 USD (v-am facut recomandarea sa aveti USD,  nu euro si in bancnote cat mai mici). In fiecare loc in care vom sta avem seif si avem deci unde-i lasa in siguranta. In nici un caz cu voi, in nici un caz lasati "ascunsi" prin camera, pt ca nici un hotel din lumea asta chiar si de 7* nu raspunde de valorile care nu sunt pastrate in seif.

Va spuneam ca cel putin la un hotel (cel de plaja) avem fierbator de apa. Puteti sa va luati cu voi plicuri de cafea solubila.

Bautura este scumpa in Zanzibar si nu o prea gasesti. Asa ca luati din aeroportul din Doha ceva pt camera.

Tipul de stecher la VAMOS este D cu 3 picioruşe (rotunde). Va recomand sa aveti un astfel de adaptor la voi. De asemenea si un triplu stecher, care va ajuta la incarcarea mai multor device-uri.

Pentru protectia impotriva tantarilor veti avea plasa la pat, dar va recomand sa aveti si un spray.

Referitor la documente:

- bilet de avion (sunt colective, dar o sa listam pentru fiecare cate un bilet dus si intors)

- pentru dovada cazarii - am sa fiu cu voi in zona de trecere frontiera pe aeroportul Zanzibar, am sa va prezint ca pe un grup si am sa arat cazarile colective.

- toti cei care ati incheiat asigurari prin Bon Voyage - am sa aduc polita pentru fiecare din voi.

Detalii despre cazare:

(detaliile pe care vi le dau le veti folosi in formularul online de Zanzibar), notand ca zona este Unguya (Zanzibarul este un arhipelag, iar noi stam pe aceasta insula)

7 - 13 ianuarie (respectiv 13 - 15 ianuarie pentru cei care nu merg in safari) Marafiki Bungalows 4*
Adresă: Kumba Urembo, Kiwengwa, Tanzania
Telefon: +48 695 666 162 (Joana)
Marafiki Bungalows este situat pe plajă în Kiwengwa, cu vedere la ocean.Aeroportul internațional Zanzibar este la 1 oră cu mașina.

Camerele sunt amenajate în bungalouri tradiționale, cu arhitectură locală din Zanzibar și acoperiș cu frunze uscate de palmier. Mobilierul este de proveniență locală, iar interioarele au decorațiuni în culorile oceanului realizate la războaie de țesut tradiționale. Fiecare camera este dotata cu seif, frigider, aparat de preparare a ceaiului/cafelei. Nu exista aer conditionat, ci un ventilator mare, in zona superioara. Paturile sunt prevazute cu plase contra tantarilor. Suprafata minima a camerei = 36 mp. Fiecare cameră are baie privată și duș.

Piscina si WiFi gratuit.

În zonă, sunt disponibile diverse activități, inclusiv snorkeling, scufundări și kite

13 - 15 ianuarie - cazare excursie optionala in Parcul Mikumi: Vamos Hotel
Adresă: A 7, Mikumi, Tanzania
Telefon: +255 759 357 173
Aveam rezervate 13 camere, am rugat sa tina blocate toate 16 cate are hotelul, urmand sa achit diferenta.
Hotelul Vamos este un hotel nou, situat la Mikumi, Morogoro Tanzania, la 310 km distanță de Dar-es-Salaam la Mikumi pe drum. Oferă servicii de cazare și mic dejun de foarte buna calitate, în ospitalitatea culturii swahili, mese delicioase preparate in bucataria restaurantului. Masa se serveste afara, pe o terasa acoperita, amenajata pentru grupuri.
Camerele sunt dotate cu aer conditionat, seif, minibar. Wifi gratuit. In camera o sa avem cate o sticla cu apa.

15 - 17 ianuarie Maru Maru Hotel 4*   Se află lângă Fortăreața Veche din Stone Town (Orașul vechi), foarte aproape de Grădinile Forodhani. Are un bar de cocktailuri cu vedere de 360 ​​de grade la Stone Town şi la Oceanul Indian. Are un restaurant foarte bun şi acces gratuit la internet WiFi.
Camerele au aer condiţionat, mobilier realizat de producătorii locali şi vedere la oraş sau la grădină. Unele au tavan cu grinzi de lemn şi baie privată cu zonă de duş cu băncuţe.
Restaurantul Fontana, cu vitralii şi candelabre, serveşte micul dejun tip bufet şi cina. Restaurantul Terrace oferă preparate din bucătăria indiană. Este disponibil şi room service. De asemenea, Hotelul Maru Maru are un bar şi facilităţi de grătar.
Recepţia deschisă nonstop poate organiza servicii de masaj. Plaja din Stone Town şi Grădinile Forodhani sunt la mai puţin de 5 minute de mers pe jos. TZ, Gizenga St, 4043, Tanzania Telefon: +255 774 007 002

Despre repartizarea pe camere:

Am primit de la hotel lista cu camerele pe care le avem repartizate pt grupul nostru. Stiu numarul fiecareia si ce tip este. Fiind un complex de bungalow-uri e logic ca nu pot fi la fel ca pozitie fata de ocean. Unele sunt mai aproape de ocean, altele sunt mai spre gradina, dar distantele sunt neinsemnate. Cu exceptia camerei mele, (care este aceiasi din 2021) single si cu o pozitie apropiata de restaurant, restul toate vor fi repartizate prin tragere la sorti, evitand in acest fel sa apara discutii ca ar fi cineva favorizat. Biletele le completam in fata voastra, vor fi puse intr-un bol si fiecare reprezentant de camera va trage un bilet. Pe el este numarul de camera. Fara suparari, fara discutii. Pentru a fi mai clar, fiecare camera are avantajul ei: cele mai apropiate de plaja sunt si mai zgomotoase pt ca restaurantul este in apropiere, in schimb cele din gradina sunt linistite si beneficiaza de niste musafiri tare dragalasi: bush baby, un fel de mici maimutici. Daca le lasati fructe pe masa si nu faceti multa galagie o sa le vedeti imediat cum vin la mancare.

Despre orele de intalnire:
In primul rand tin sa precizez ca nu putem astepta dupa cei intarziati, nu din inflexibilitate ci pentru ca sunt cel putin 3 excursii la care prezenta noastra trebuie sa fie la timp pentru imbarcare. Luati-va masurile de siguranta si veniti cu 15 minute inainte de ora comunicata de plecare. In cele 15 minute, am sa va fac o prezentare a programului zilei, felul in care suntem organizati pe masini, unde mancam, la cat ne intoarcem. Nu plecam cu totii in aceiasi masina, astfel incat e nevoie sa cunoasteti (si cei care nu nimeriti cu mine) unde mergem si ce facem.  Mai jos aveti programul pe scurt a excursiei, va recomand sa-l salvati in telefon sau print.

Ziua 1. 6 ianuarie 2022 Ora de intalnire: 13:50 Cititi: Intalnirea pe aeroport. ZBORURI:
06JAN BUCHAREST OTP  - DOHA DOH  QR222 16:50 22:30  si conexiune: 07JAN DOHA DOH - ZANZIBAR ZNZ QR1351 01:10 07:10   

In Zanzibar ajungem a doua zi, pe data de 7 ianuarie.

Ziua 2. 7 ianuarie 2022 Reintalnirea grupului se face la aeroportul din Zanzibar, in prima sala cea de completare a formalitatilor pentru viza. Viza se obtine prin predarea pasaportului, a formularului completat, a voucher-ului de la agentie care cuprinde cazarile (o sa vi le inmanez in aeroport), biletele de avion de intoarcere (o sa le primiti impreuna cu voucherul). Veti fi fotografiati, ampretati la ambele maini, dupa care vi se va acorda viza. Dupa ce treceti de ghiseul de viza urmeaza o sala - hangar, in care se colecteaza bagajele. Sunt aduse manual, si insirate in partea stanga. Luati bagajul, il urcati pe banda de verificare si imediat dupa, asteptati regruparea participantilor. Nu iesiti in afara cladirii, pentru ca nu este usor sa va gasim.
Urmeaza sa ne imbarcam in microbuzele agentiei cu care colaboram si ne deplasam cca o ora pana la resort. Este prea devreme pentru check in si sper ca toata lumea intelege asta. O sa ajungem dupa calculele mele in jur de ora 10:00. Cel mai probabil ca nu vom putea lua camerele mai devreme de ora 14:00. Putem insa sa facem baie, plaja, sa servim un dejun, un coctail, bere etc.
Va fi o zi de timp liber, odihna si relaxare.

Ziua 3. 8 ianuarie 2022 Relax. Inca o zi libera. Vacanta va incepe lejer, cu plimbari, baie, plaja, cu explorarea locurilor din jurul resortului.

Ziua 4. 9 ianuarie 2022 Jozani Forest. Acesta este un tur ghidat, care dureaza cca trei ore. Padurea este singurul loc in care se mai poate vedea vegetatia originala, cea naturala. Aici se pot vedea specii endemice de fauna si flora: maimuta rosie, pisici de catifea, serpi, mangrove, o larga varietate de arbori si arbusti, mlastini. In padurea de mangrove se pot vedea crevetii ce si-au gasit salasul in apa. Este cea mai buna excursie pentru a descoperi natura in starea ei virgina, unde veti avea sansa unica de a vedea si de a face fotografii maimutei rosii de colobus, specie ce traieste doar in Zanzibar.

Am plecat la 9.00. Trebuie pantofi trekking, se merge prin padure. Am facut cca 40 min pana acolo. In parcare se pot deja vedea maimutele. Sunt gri, cele comune si rosii, cele endemice Zanzibarului. Le vezi de foarte aproape daca intri un pic in zona de arbusti. Sunt doua zone: una chiar langa parcare si una in drum spre padurea de mangrove. La 12.00 am terminat vizita noastra in padurea tropicala, iar de acolo am plecat la un centru in care sunt crescute si prezentate diferite specii de fluturi specifici Zanzibarului. Ne-a costat 6 USD, dar a facut toti banii.... La 13.30 am ajuns la hotel.

Ziua 5. 10 ianuarie 2022 Sandbank picnic (Nakupenda) si Prison Island Dupa o zi lejera, incepem explorarea insulei. Navigam, cu o barca traditionala cu panze, spre o zona litorala cu nisip alb si apa turcoaz; vom face snorkeling si vom vedea corali colorati si pestii tropicali ce traiesc in jurul insulei.

Excursia include folosirea unui echipament de snorkeling (eu insa va recomand celor care aveti acasa masca si tub sa le luati cu voi! , sucuri la gheata, apa minerala si un pranz delicios ce include fructe de mare si pe care o sa-l servim pe plaja de nisip alb. sa fie servit pe nisipul alb. Este o excursie la care toti au dat nota 10! Se pleaca la 8.30, dupa servirea micului dejun. Pregatiti din resort cu costum de baie, papuci contra aricilor de mare, prosop, crema solara, ceva de vant pt barca. Pana la Stone City port cu bus-ul, se fac cca 45 min. De acolo este imbarcarea pe o ambarcatiune de cca 30 locuri. O sa fie doar grupul nostru, suntem destul de numerosi. Pana la Sandbank o sa navigam in apele turcoaz cca 40 minute. Se coboara pe o insulita de nisip alb, se iau toate bagajele mai putin trekerii. Exista parasolare, facute ad-hoc, asa ca nu o sa va arda soarele. Se face snorkeling, dar pentru asta nu se dau veste decat masti, tub si labe. Deci trebuie sa stiti sa inotati. Mastile sunt ok, de calitate, chiar mai bune decat am avut noi in 2018 din tara. Se vad aproape de mal cateva formatiuni de coral si pesti. Nu prea multi. Apa este extraordinara te poti plimba, poti inota, poti face cumparaturi. Cand am ajuns am primit fructe, sucuri, gogosele. La 12.30 se pregatesc de barbeque. Prima data se ofera vin, apa, sucuri apoi gustari delicioase si tot tip bufet. Urmeaza fructe de mare la gratar. Ne-au servit cu caracatita, calamar si apoi cu frigarui combinate. Au dat si ceva carne de vita. Nu exista posibilitatea de a comanda altceva...

La 13.15 am plecat de pe insula care dispare sub valuri din cauza refluxului si in cca 30 min am ajuns la Prison Island. Contructiile de acolo au avut destinatia inchisoare dar au fost folosite ca si carantina. Sunt pe insula 250 de broaste testoase gigant, de uscat, cea mai batrana are 194 de ani. Au varsta scrisa pe carapace. Se sta acolo doar cca 1 h din cauza nivelului apei care creste si nu se mai poate face imbarcarea. La 15.30 se ajunge in oras, se poate cumpara bautura alcoolica dintr-un magazin de langa port La 17.00 se ajunge inapoi la hotel.

Ziua 6.11 ianuarie 2022 Spices Tour, adica un tur pentru cunoasterea condimentelor, insula Zanzibar fiind cunoscuta pentru plantatiile sale si pentru exportul de cuisoare. Ne-a placut foarte mult! Am plecat la 9.00, ne-am intors la 14.30, in acest timp insa am luat si pranzul. Cu 10 USD o masa servita inedit, pe jos, pe carpete: orez cu condimente, bame si alte legume in sos de curry, bucati de peste, manioc, cartofi dulci, iar la sfarsit fructe. Am primit, apa si cate un suc. Mancarea delicioasa!

Turul se desfasoara intr-o plantatie demonstrativa, pe o arie restransa, nu e mult de mers. Multe explicatii, foarte interesante, plus lucruri inedite pe care le vezi doar la tv- am vazut cum "omul fluture" se urca in palmier si se culeg nucile de cocos, au confectionat si ne-au oferit tot felul de accesorii din frunze de palmier, au taiat nuci de cocos si am baut sucul, apoi am mancat partea alba. Se pot cumpara sapunuri, parfumuri in recipiente mici. Se negociaza. Foarte bune produsele, unele au poposit acum la mine acasa... Langa locul in care am mancat sunt tarabe cu condimente, dar am vazut ca sunt scumpe cu ce era in piata orasului. Se poate insa incerca o negociere.

Am vazut:cum infloresc si rodesc cuisoarele, nucsoara, apoi cum creste cardamonul, vanilia, piperul, scortisoara, turmericul, ghimbirul, arborele de iod, maniocul. Arborii care fac jack fruit, apoi kapok - arbore care face niste fructe care la coacere se desfac si inauntru are un fel de bumbac, lemmon grace - condimentul pentru supa thai si o multime de cocotieri.

Ziua 7. 12 ianuarie 2022 Safari Blue. Dupa o zi lejera, incepem explorarea insulei. O excursie de o zi, ce exploreaza zona Golfului Menai, la sud-vestul insulei Zanzibar. Safari Blue pleaca din satul de pescari Fumba, navigand in barci traditionale printre insulele, prin apele lagunelor din Golful Bay si Oceanul Indian. La sosire, o sa vi se prezinte un briefing ce contine informatii despre programul zilei si siguranta la bord. Dhows sunt construite manual din mahon african, finisate si perfect conservate. O sa admirati uimitoare creatii ale naturii, bancuri de nisip fin, ce se ridica din albastrul turcoaz al Oceanului Indian. O sa aveti o oprire pe un banc de nisip de unde se intra in ocean pentru snorkeling printre recifele de corali. Urmeaza apoi relaxare, in timp ce primiti o nuca de cocos si o gustare usoara. Dupa snorkelling, in cazul in care valurile permit, vom trece pe alt banc de nisip, aproape de insula Pungume acolo unde veti servi masa de pranz si veti petrece restul dupa-amiezii. Bancurile de nisip din mare sunt descrise unanim, de fotografi si turisti drept cele mai idilice locuri din lume.

Nota 10 plus. De departe cea mai frumoasa excursie. Safari inseamna pe swahili calatorie, deci o calatorie pe apa albastra. Se pleaca imbracat in costum de baie, cu prosop, crema de soare, ceva de vant, toate intr-u mic rucsacel. La ora 8.15, dupa micul dejun, autocarul ne asteapta sa ne transfere spre Fumba, un sat pescaresc. Am ajuns in jur de 9.00 pe un tarm unde dimineata apa este retrasa cca 200 metri. Sunt toalete acolo, este indicat ca lumea sa mearga inainte de plecarea pe mare. Oricum este timp, cca 30 min am asteptat pana cand toate lazile cu mancare si bauturi au fost imbarcate. Am mers pe jos pana la apa, este indicat ca lumea sa aiba in picioare papuci contra aricilor de mare, am trecut pe langa o multime. La tarm erau cateva persoane care imparteau labe de inot. Cine a vrut si-a luat. De la apa pana la ambarcatiuni (ceva primitiv, din lemn, dar foarte frumos lucrate si comode) am fost dusi cu niste barci usoare. Ne-am imbarcat si la 9.45 am plecat pe ocean. In lazile de pe barci este cola, fanta, tonic, apa. Am primit fiecare cate una. Dupa 40 minute am ajuns foarte aproape de un banc de nisip alb dar inainte de a cobori pe el am facut 40 min de snorkeling. Se primesc masti si tuburi, la cerere si veste de salvare. Este exceptional: corali si o multime de pesti. Apoi se urca inapoi in barca si se merge spre banc. Noi am luat-o un pic in larg sa vedem 2 delfini care se jucau. Pe bancul de nisip se sta putin, cca 15 min. O baie, o plimbare si gata, inapoi in barca. Dupa inca putin se ajunge la al doilea loc de snorkeling. 40 min si acolo. Minunat! Merita sa cobori din barca! Apoi am plecat spre o mica insulita, am facut cca 20 minute pana acolo. Ne asteptau mesele intinse cu fete de masa si numele barcii la capul mesei. Se pregatesc: ton la gratar, caracatita, creveti, am mai primit paine, mamaliga prajita, orez si un sos cu legume. Totul exelent. Toti am mai luat o tura. Servirea se face trecand prin fata bufetului si stand cu farfuria intinsa se primeste cate ceva. Dupa ce am terminat de mancat ghidul a venit la masa si ne-a servit cu: fructul pasiunii, mango, papaya, jackfruit, seminte caramelizate de baobab. Apoi cafea cu Amarula, o bunatate. Toata povestea asta pe insulita (pe care se afla si doi baobabi uriasi, unul batran cazut si altul mai tanar) a durat de la 13.00 la 15.15. Am avut deci si 45 min de relaxare, baie, plimbare la baobab. Sau shopping pentru ca sunt unii acolo care vand la standuri improvizate tot felul de nimicuri.
Ne-am imbarcat si am plecat spre o laguna, in care am facut baie in apa mica si foarte calda cca 15 min. Apoi am plecat spre Fumba, inapoi. Cu panzele desfacute. Am ajuns la 16.00 iar la 17.15 eram la hotel.

Zilele 8, 9 si 10. 13 - 15 ianuarie 2022 Safari in Parcul National Mikumi. Este cireasa de pe tort. Daca ajungi pana acolo, chiar daca nu este ceva ieftin, merita cu prisosinta. Este o experienta ce nu trebuie ratata in viata. Avantajul parcului Mikumi este ca e aproape de Zanzibar, nu e foarte intins (este al 5-lea ca marime din Tanzania), este usor accesibil (nu trebuie sa faci multi km), ai toate sansele sa vezi 4 dintre cele "Five Foot", nu este asfixiat de turisti (n-am intalnit mai mult de 20 jeep-uri in cele doua zile, in timp ce in Serengeti zilnic te intalnesti cu sute de astfel de automobile pline de curiosi) si nu in ultimul rand nu este atat de scump ca Serengeti de exemplu. Pentru a va face o idee, in Serengeti doar taxa de intrare este de 600 USD/o jumatate de zi, asta inseamna ca pt 2 zile de game drive se platesc mai bine de 2000 USD, asta fara sa pui cazarea, transferul, mancarea.

Cateva detalii care va vor face sa intelegeti cum se va desfasura partea de safari, la care sunteti inscrisi cu totii, vom fi deci toti 25 in Mikumi.

In 12 ianuarie, seara, veti pregati doua bagaje:

- un bagaj de cca 20-30 litri in volum, maxim 15 kilograme ca greutate. Trebuie sa aiba forma unui rucsac, sau a unui seabag sau a unei genti. Nu troller, nimic gen cutie, pentru ca bagajele le depozitam in cala avionului, legate intr-o plasa si trebuie sa fie flexibile. In acest rucsac sa aveti strictul necesar pentru 3 zile: pantalon scurt, pantalon lung, incaltaminte trekking pentru potecile din natura (de data aceasta nu recomand in mod special ghete pt ca va va fi cald si ocupa mult loc), tricouri termice (adica din cele de vara care respira), un polar cu gluga sau ceva similar, o pelerina (musai asa ceva), sapca, crema solara, ochelari de soare, slapi sau sandale, trusa necessaire, lenjerie intima, medicamente curente, leucoplast, baterie externa pt incarcare telefon, adaptor priza, cabluri de incarcare device-uri, aparat foto/telefon, un rucsac mai mic, de maxim 10 l (cel pe care-l folositi in excursiile din Zanzibar)

- in bagajul de cala cu care ati venit - tot ce mai aveti. Bagajul de cala va fi dus la hotelul in care urmeaza sa stam in Stone City. Nu lasati evident valori, banii si documentele le veti avea cu voi in Mikumi

In 13 ianuarie dimineata, trebuie sa fiti in picioare maxim la ora 05:00. La ora 06:00 trebuie sa fim plecati din resort.  Din  Marafiki Bungalows 4* la aeroport avem de facut poate mai bine de o ora si trebuie sa ajungem cel putin cu o ora inainte de plecarea avionului. Am sa vorbesc la bucatarie sa aveti fiecare pregatit cate un box cu un take away breakfast pe care trebuie sa-l ridicati personal de la receptie sau restaurant, urmeaza sa va comunic.

Incarcam ambele bagaje in autocar si plecam spre aeroport. Luam cu noi doar bagajul usor, celalalt ramane in autocar si va fi transferat la hotelul din Stone City.

In aeroport am sa adun pasapoartele si am sa le predau reprezentantului agentiei care efectueaza zborul charter. Imbarcarea si zborul:

ZANZIBAR - MIKUMI

O sa zburam cu un avion de 13 locuri, la fel ca in anii trecuti. Este un Cesna, un aparat de zbor mic dar cu motor foarte puternic. Chiar daca este un avion mic, regulile sunt aceleasi ca intr-unul de mari dimensiuni. Traversam portiunea de mare dintre Zanzibar si continent, apoi survolam zona apropiata de Dar El Saalam si ne indreptam spre interiorul continentului. Aterizarea, asa cum am informat deja se va efectua pe o pista de pamant din Parcul National Mikumi. Zborul nu dureaza mai mult de o ora si un sfert.

Din "VIP-lounge" ;D (o sa vedeti despre ce e vorba...) o sa fim preluati cu jeep-urile, avand evident bagajele cu noi si transferati la lodge. Cel mai probabil este ca la poarta parcului o sa asteptam ceva timp pentru intocmirea permiselor de acces in parc. Cu rabdare, pentru sunt convins ca ati inteles ca vom fi in Africa, intr-o zona izolata, militarizata ca parc national. Acolo nu merge cu ochii dati peste cap, cu batutul din picior, cu nerabdari de rasfat european...Trebuie RABDARE si LINISTE, daca nu vrem sa avem probleme. Eu impreuna cu rangerii care ne insotesc o sa incercam sa grabim lucrurile atat cat putem, dar va rog insistent, nu veniti din 5 in 5 minute sa intrebati cat mai stam, sau si mai rau sa aveti o atitudine de repros in priviri sau verbal...O singura data vom face operatiunea aceasta, asa ca reglati-va nerabdarea...In tari musulmane sau din Africa, cea mai mare prostie sau iresponsabilitate este sa te comporti in felul acesta. Poti afecta intreg grupul...Astia nu au nimic de pierdut si in cazul unui afront se pun de-a curmezisul, punandu-ti toate piedicile posibile, sau chiar umilindu-te. Atata timp cat te comporti frumos cu ei cu rabdare, cu atentie chiar, daca isi iau bacsisul, daca te vad simplu si normal in comportament se poarta excelent. Nu vreau sa va speriu in vreun fel si nici sa va creez imaginea unei zone unsafe, dar ca explic, responsabil si cu experienta, cum trebuie sa va comportati si cum nu.

Programul de safari depinde de stilul si cunostiintele fiecarui ranger in parte. Ei stiu si se anunta intre ei unde sunt turmele mari, unde sunt leii si cam stiu si pe unde sa caute leoparzii. Asa ca o sa facem niste trasee in zig-zag, care o sa ne fie greu sa le intelegem ca ruta...O sa fim impartiti pe jeep-uri. Fiecare veti avea o sticla de apa, cate un loc si o priza de incarcare pt device. NIMENI nu are voi sa coboare din jeep pana cand rangerul nu da permisiunea. Vreau sa va spun ca animalele par blande si leii si elefantii, atata timp cat sunteti in masina. Pentru ca au invatat sa nu se teama de masini. Cand ati coborat insa, deveniti altceva, pe care ei il pot percepe ca dusman. Sunt atat de rapizi incat nu ai timp sa te retragi. Esti o tinta sigura, fara scapare. Anul trecut, in perioada in care am fost noi, intr-un parc vecin, o turista a coborat si in cateva secunde vrand sa fotografieze un leu care parea ca doarme. A fost efectiv sfasiata in cateva secunde, nimeni nu a putut-o ajuta cu ceva. Astfel de inconstiente exista, am patit si eu cu ani in urma, cand o doamna dintr-un grup cu care am fost la panda in hochstandt la urs, a coborat din foisor. Nu a patit nimic, din fericire ursul era preocupat sa manance momeala, dar totul se putea transforma in tragedie. Si tot iresponsabila aceea era suparata ca i-am atras atentia la ce se putea intampla. Zicea ca este adulta si isi asuma, fara sa priceapa ca cineva raspunde intr-un fel de rezenta ei acolo.

Safari inseamna calatorie in limba lor, asa ca o sa facem calatorii in parc. Exista niste drumuri in care avem permis accesul si care toate duc la Hippo-pool, acolo unde seara vin elefantii sa se adape si care este plin de crocodili si hipopotani. Rangerul-sofer o sa opreasca masina sa vedeti fiecare animal cat mai aproape posibil si este permis. Atata timp cat sunteti in masina, sunt in deplina siguranta. Ei stiu care este distanta de siguranta fata de elefanti si de asemenea leii sau leoparzii nu pot intra in masina. O sa vedeti acolo cum e construit jeep-ul si o sa intelegeti ce va spun acum. Puteti deci fotografia, admira, iar la Hippo-pool, cu mare atentie, vom cobori pentru a fi mai aproape de animale...

Va asigur ca o sa va placa mult-mult de tot. Asta daca va place cu adevarat natura, daca nu va faceti niste asteptari peste ceea ce o zona semisalbatica poate sa ofere, daca intelegeti ca mergem intr-o zona izolata, ca nu avem conditiile de confort cu care suntem obisnuiti, ca trebuie sa ne purtam cu oamenii aceia cat mai bine posibil.

Intr-una dintre dimineti o sa va organizez, impreuna cu prietenul nostru Nuhu, o vizita intr-un sat de masai. Costa in jur de 30 USD, dar va asigur ca o sa va placa enorm! Este inedit, neobisnuit, o incursiune in lumea REALA nu COMERCIALA a vietii masailor. O sa vedeti cum mulg vitele dimineata, cum pleaca in pastorit, cum traiesc, o sa intrati in colibele lor. O sa va arate dansul razboinicilor...

Ziua 10. 15 ianuarie 2022 Stone Town Zborul il avem: MIKUMI - ZANZIBAR Ne intoarcem din Mikumi, aterizam in Zanzibar si mergem la hotel. Ne luam in primire camerele si aveti apoi free time pentru shopping si cina.

Ziua 11. 16 ianuarie 2022 Turul Stone Town, relax si cumparaturi. Dureaza doua ore si incepe de la hotelul in care o sa stam, de unde vom fi condusi in zona istorica a orasului. Prima noastra vizita va fi la Catedrala Anglicana de la Mkunazini, construita de epicoscopul Streers in 1874, pe locul fostei piete a sclavilor. Ghidul va va arata, de asemenea, locul in care se presupune ca sclavii erau tinuti inainte de licitatie. Crucifixul Bisericii provine din pomul din Chitambo, sub care a fost ingropata inima lui Dr. Livingstone, marele explorator al Africii. Urmeaza sa vizitati Muzeele Nationale din Zanzibar denumite si Muzeele Memoriale de Pace. Urmatoarea oprire este piata fructelor care a fost deschisa in 1904. Aici veti vedea si putea cumpara dintr-o mare varietate de fructe tropicale si mirodenii. Este cel mai bun loc unde se poate simti multiculturalismul din Zanzibar o insula cu locuitori de diferite origini.

Dupa amiaza free time.

Ziua 12. 17 ianuarie 2022 Ziua plecarii. Avem inca o jumatate de zi libera pentru plimbare si cumparaturi. La amiaza facem check out si lasam bagajele la receptie. La ora 14:00 vom fi transferati la aeroport. Check in si urmeaza zborurile spre tara:
17JAN ZANZIBAR ZNZ - DOHA DOH  QR1352 17:45 23:35     
18JAN DOHA DOH - BUCHAREST OTP   QR219 01:40 05:50

Vremea Forecast pentru luna in care o sa mergem noi in Zanzibar:

Temperatura medie 25°C

Temperatura maxima: 29°C

Temperatura minima: 25°C

Ore de soare in medie pe zi: 10 ore

Medie de zile de ploaie pe luna: 12

Temperatura apei oceanului: 29°C

Mese si bani

La Marafiki - perioada de sejur. Am comandat in fiecare zi dimineata ceea ce dorim sa mancam la cina: homar, ton la gratar, pestele zilei, guagamole etc. O portie costa 10 - 18 USD. Berea este 3 USD, iar coctail-urile in jur de 4-5 USD. Un desert, in jur de 3-4 USD.

Am avut 3 seri speciale*:

- bufet de mancaruri locale (swahili) +  spectacol de muzica si dansuri acrobatice africane = 25 USD

- platou de fructe de mare (homar, creveti, calamari, caracatita) + dansul masailor  = 35 USD

- gratar de peste proaspat pe plaja si muzica tarab (o formatie locala care o sa va incante cu acorduri afro-arabe) = 30 USD

*In legatura cu aveste mese: pt a le putea avea in formatul acesta, mancare + entertainemnt, este nevoie sa fim minim minim 20 de persoane. In septembrie am reusit sa le face pe toate, datorita unui grup care s-a inscris de fiecare data, care a inteles ca altfel nu avem cum sa ne bucuram de momentele minunate. Si ceilalti 4-5 au inteles, dar au preferat sa-si c-de altceva...beneficiind insa de partea de entertainment. Nu prea elegant si frumos fata de ceilalti. :-[

Deci:  3 seri speciale 90 USD + 3 seri x meniu a la carte 60 USD + 2 pranzuri 30 USD + cca 20 USD bauturi = 200 USD

Aceasta suma, impreuna cu taxa de oras (6 USD pentru toata perioada) se achita LA SFARSIT, in ultima seara. Dupa cate am vazut, nimeni nu a platit mai mult de 220 USD, indiferent ce a comandat, cu ce s-a rasfatat.

In Mikumi, este full board deci nu achitati decat berea, sucurile si cafelele din parc. Cca 20 USD

In Stone Town avem de luat 2 cine si un pranz. In jur de 50 USD

Tipsurile per total au fost 50 USD/persoana.

Deci minim -minim: 220 + 20 + 50 + 50 = 340 USD

De aici incep intentiile fiecaruia de cumparare. Din ce am vazut lumea a cheltuit pe amintiri, cadouri si cate ceva pt ea, nu mai mult de 200 USD.

Deci sa zicem 540 USD. Pt rezerva insa va recomand, la fel ca celor cu care am fost in septembrie, sa aveti 700 - 800 USD la voi. Vreo 300 USD sa fie marunti, iar din ei 100 USD sa schimbati acolo.

Doresc sa explic un pic mai mult felul in care trebuie sa va pregatiti financiar:

- sa schimbati din vreme USD, dar atentie bancnotele sa fie NU MAI VECHI de 2009. Tot ce este emisiune mai veche, 2007, 2008, 2006 etc, NU se accepta nicaieri. Sa va asigurati ca aveti bancnote mici (1, 2, 5, 10, 20 USD) pt ca a schimba acolo este o adevarata aventura.

- la hotelul Marafiki putem discuta pentru fiecare persoana in parte sa i se schimbe cca 100 USD in silingi tanzanieni. Sunt destul de multe locuri in care pt a cumpara ceva, cursul pe care-l fac vanzatorii este foarte rau, asa ca e bine sa aveti pregatiti si sa oferiti silingi.

Cardurile de credite sunt foarte putin folosite in Zanzibar, si chiar daca gasiti locuri unde sa fie acceptate, sa fiti atenti la faptul ca orice tranzactie cu un card de credit are o taxa suplimentara de 5%-10% . La hotelul Marafiki exista posibilitatea de a plati cu cardul, cu o taxa suplimentara de 5%.

Imbracaminte, incaltaminte: Neaparat sa aveti o pereche de trekeri la voi. Merge, in natura si sa nu aveti surpriza sa alunecati, sa va udati etc. Apoi un pantalon lung subtire, de drumetie. Pt Jozani, pt safari, va fi foarte util. Nu va zgariati, nu va musca insectele etc. Tricouri din material tehnic care sa respire, care sa nu fie de culori deschise sau tipatoare, pt ca o sa aveti probleme cu insectele. Sapca, palarie, bandana, ce considerati pt a va proteja de soare. Lotiune de soare. Pelerina, neaparat! Costume de baie, slapi, papuci de plastic contra aricilor de mare (foarte foarte importanti!!!). Daca aveti echipament de snorkeling, este mai mult decat bine venit. In rest ca intr-o vacanta normala la plaja.

Am incercat sa acopar tot ce trebuie sa stiti pentru pregatirea acestei excursii.

Urmeaza sa ne vedem pe aeroport, apoi vom fi 10 zile impreuna. Imi doresc mult sa fie 10 zile minunate, de vacanta cu prieteni. Eu cel putin am sa fac tot ceea ce este posibil si tine de mine sa va pot oferi asa ceva, dar evident ca depinde si de voi...😁

Zilele urmatoare Samiza o sa va transmita din agentie excursiile optionale (altele decat safari), urmand sa optati si sa achitati contravaloarea fiecareia.


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Zanzibar, plaje tropicale, ocean si safari 6 - 18 ianuarie 2022
« Răspuns #11 : Marți, 07 Decembrie 2021, 10:31 »
Ieri a aparut Hotararea CNSU 111 din 7 decembrie 2021, care prevede pentru toate persoanele care intra in Romania din state terte (non EU) in pentru perioada 10.12.2021 ora 00:00 - 08.01.2022 ora 24:00:

Se instituie măsura carantinei la domiciliu, la locația declarată sau spațiul special destinat cu o durată de 14 zile cu privire la persoanele care sosesc din statele terțe și nu prezintă rezultatul negativ al unui test RT-PCR pentru COVID-19 efectuat cu cel mult 48 de ore înaintea îmbarcării (pentru cei care călătoresc cu mijloace de transport în comun) sau intrării pe teritoriul național (pentru cei care călătoresc cu mijloace proprii).

Se instituie măsura carantinei cu o durată de 10 zile pentru persoanele nevaccinate ori pentru persoanele care nu au fost confirmate pozitiv pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2 care sosesc din statele membre ale Uniunii Europene, ale Spațiului Economic European sau Confederația Elvețiană aflate în zona Roșie, dacă prezintă rezultatul negativ al unui test RT-PCR.

Este prematur sa fac un plan de rezervare test PCR in Stone Town, Zanzibar, pentru ca cel mai probabil aceasta hotarare vizeaza doar perioada de sarbatori, daca nu se prelugeste isi va inceta aplicabilitatea incepand cu 09 ianuarie 2021. Personal nu cred ca o sa se prelungeasca, dar luati-o doar ca o parere.

In situatia in care se va prelungi, o sa discut cu partenerii nostri din Zanzibar si o sa fac programare pt testare.

Va tin la curent cu orice apare nou.

Nu stiu daca toata lumea a raspuns la Email-ul agentiei referitor la excursiile optionale pe insula. Pana astazi trebuiau transmise optiunile, iar pana in 10 decembrie sa se faca plata. In data de 11 decembrie o sa transmitem agentiei de acolo situatia finala cu numarul de participanti pentru fiecare excursie.

Daca nu raspundeti sa nu fie cu suparare  :-[ ca nu veti avea loc rezervat pt excursii...Agentia poate rezerva si achita doar pentru cei certi, care au transmis ferm si au achitat optiunile de participare.


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Zanzibar, plaje tropicale, ocean si safari 6 - 18 ianuarie 2022
« Răspuns #12 : Duminică, 12 Decembrie 2021, 12:28 »
Am transmis fiecarui participant la excursie un Email in care am punctat ceea ce este necesar pentru plecare. Daca nu ati primit Email-ul meu, transmiteti-mi un mesaj pe office@singlescamp.ro si il retransmit.


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Zanzibar, plaje tropicale, ocean si safari 6 - 18 ianuarie 2022
« Răspuns #13 : Duminică, 12 Decembrie 2021, 18:33 »
Unul dintre participanti mi-a spus ca nu functioneaza link-ul de pe mae qatar.
Eu am intrat pe acesta: https://www.ehteraz.gov.qa/PER/loginPage?language=en

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Zanzibar, plaje tropicale, ocean si safari 6 - 18 ianuarie 2022
« Răspuns #14 : Miercuri, 15 Decembrie 2021, 08:19 »
Nu am primit (asa cum am solicitat) decat de la un numar mic de participanti confirmarea de primire a Email-ului. Probabil ca varianta aceasta de informare nu este atat de utila, asa ca ne intoarcem, pentru toate excursiile DOAR la informarea pe forum. Din disponibilitate excesiva, am mai transmis, in plus forumului, mesaje informative Email, cu intentia de a ma asigura ca toata lumea stie ce are de facut si primeste recomandarile mele. Insa la fel ca si in cazul acestei excursii am vazut ca lumea nu raspunde, nu confirma, ceea ce inseamna ca actiunea mea suplimentara a fost redundanta. Deci renunt definitiv la aceasta metoda suplimentara, daca mai am ceva de informat o s-o fac DOAR aici pe forum, asa cum am comunicat de la inceput.

In perioada urmatoare o sa fiu plecat, apoi vin sarbatorile, nu voi mai fi disponibil online decat foarte putin timp. Raspunsurile mele nu o sa mai fie atat de prompte. Dar fara probleme, daca aveti ceva de clarificat, scrieti-mi aici.

Am rugamintea sa aveti intelegerea sa scrieti aici pe forum, nu sa ne mai contactati pe Email, pe telefon, pe FB, nu in mesaje, nu in agentie. Eu raspund intotdeauna pe forum, nimeni nu ramane cu probleme neclarificate. Stiu ca multora le este mai usor, mai la indemana sa sune pe Samiza, sa-mi scrie mie, dar trebuie inteles ca noi nu functionam ca o agentie, am explicat acest lucru inca de la inceput. Avem un timp extrem de limitat, muncim la proiectul acesta de dimineata pana seara si orice intrerupere, cat vi s-ar parea de neinsemnata, pentru noi inseamna MULT. Asa ca am rugamintea sa aveti "mila" de timpul nostru. Multumim!  :flori:

Acest mesaj este general valabil, nu doar pentru aceasta excursie.