Autor Subiect: Ciubar, kurtos, turta dulce, natura, plimbare cu caruta, distractie 6 - 8 august  (Citit de 11434 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline kriss

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 143
Şi eu, aştept cu nerăbdare Diana, să ne revedem si să petrecem numai cum noi ştim...  *|* *|* Te imbrăţişez cu drag! :kissing:
"Nu ceea ce ai, ceea ce esti, unde esti sau ceea ce faci te face fericit sau nefericit, ci ceea ce crezi despre toate acestea." – Dale Carnegie

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 860
Diana, sa te pregatesti de galagie... ^-^ Iti dai seama sunt "nevorbita"  de un an  :D
Fetelor, ma gandesc ca trebuie sa cautam niste dansuri fara atingere directa ... sa nu iasa discutii  ::)

Offline kriss

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 143
Hai măi Rodi, tu si nevorbita ;D.....sa-ti reamintesc la ce oră ne-am pus la somn , acum câteva zile ?  ;) ;D :D
Cât despre dansuri fără atingere , nu ducem lipsă de imaginaţie ! *|* *|* *|*
"Nu ceea ce ai, ceea ce esti, unde esti sau ceea ce faci te face fericit sau nefericit, ci ceea ce crezi despre toate acestea." – Dale Carnegie

Offline roxanas

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 78
Rodi, nu dansam perinita, n-avem voie pupaturi, dar o hora acolo, cu muzica din aia de-a ta, tot tre sa facem. Asta cica avem voie...intr-un numar limitat de persoane. Adica raminem doar intre noi, nu mai aducem si de prin vecini. oO *|*
Kriss, ce bine ca vi si tu...super!!! Ne stringem gasca de distractie, ca in vremurile bune! Abia astept sa va reintilnesc!

Offline kriss

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 143
Oooo...ce gasca se formeaza , sa ne pregatim de distractie atunci.....Eu ma apuc de antrenament. *|*  *|*
"Nu ceea ce ai, ceea ce esti, unde esti sau ceea ce faci te face fericit sau nefericit, ci ceea ce crezi despre toate acestea." – Dale Carnegie

Offline Tania55

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 363
  • Tineretea = puterea de adaptabilitate
 Grup minunat, si eu vin !  :thumbup:
 De-abia astept sa va revad.   *|*

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 546
7 locuri disponibile.

Offline PGabriela

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 273
Buna ziua tuturor! Pe la mijlocul lui "april" ma gandeam: hmmm!  :) ce buna ar fi o "leneveala" sarata.
Ma alatur voua de la Brasov. Vin din Tg Mures

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Si eu vin sa ma chinui putin in excursia asta :D *|*
Salutare fetele!!

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1475
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
NOUTĂȚI

A intervenit o schimbare in ceea ce priveste ordinea in care vor avea loc activitatile din prima și ultima zi a excursiei.
Plimbarea cu căruța va avea loc vineri, în prima zi a excursiei iar la atelierul de kurtos si turtă dulce vom merge duminica, pe drumul de intoarcere spre Bucuresti. 
Obiectivele rămân neschimbate.


Tarifele sunt cele anunțate:
100 lei atelierul de kurtos kalacs care include și masa de prânz - se achită la ultima rată
80 lei plimbarea cu căruța - se achită însoțitorului de grup în prima zi
10 lei atelierul de turtă dulce
  - se achită la fața locului

Voi scrie pe forum în momentul în care am să vă transmit e-mailul cu toate aceste activități.
Nu uitați să achitați la ultima rată cei 100 de lei pentru atelierul de kurtos si masa de prânz de la Cernat.
Activitatea este opțională, menționez însă că, la fel ca în cazul celorlalte activități opționale, nu se poate asigura un program alternativ.

Sâmbătă vă propun să vizităm și fabrica de bere artizanală Csíki Sör din apropierea orașului Miercurea Ciuc, unde se poate lua și masa de prânz.
Activitatea durează circa 2 ore și include vizita cu ghid a fabricii, degustare nelimitată de bere draft și o gustare caldă care constă din ciolan afumat în crustă de pâine făcut la cuptor cu mujdei de usturoi și hrean, o specialitate locală.
Tariful este de 75 lei/persoană.


Istoria modernă a fabricii de bere începe în 2013, când antreprenorul Andras Lenard a preluat fosta distilerie din Sânsimion şi a început să producă propria bere artizanală, la început 20 000 de sticle pe zi. Azi se produc peste 40 000 de litri/zi.
Marca locală se numește în prezent Igazi Csíki Sör, care înseamnă „Adevărata Bere Ciuc”.

Igazi Csíki Sör este o bere meștesugită, nepasteurizată, fără aditivi și conservanți, având concentrația de alcool de 6%, ceea ce înseamnă că, în comparație cu alte tipuri de bere de pe piață, nu este diluată cu apă pentru scăderea conținutului de alcool. Berea este de calitate premium, în concordanță cu standardele germane de calitate pentru producerea berii: se folosesc doar produse naturale, de înaltă calitate: apă, malț și hamei!
Berea a fost medaliată la mai multe festivaluri de profil și este foarte apreciată în zonă, datorită sortimentelor unice la noi în țară.

Noi am mai avut ocazia să ne delectăm cu această bere acum câțiva ani în timpul acțiunii de la Sovata, când am luat masa de prânz la berăria Csiki din Odorheiu Secuiesc.
Fetele sunt destul de bine reprezentate, să vedem acum dacă degustarea de bere îi tentează și pe băieți...













Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 546
5 locuri disponibile

Offline costinjb

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 134
Re: Ciubar, kurtos, turta dulce, natura, plimbare cu caruta, distractie 6 - 8 august
« Răspuns #26 : Sâmbătă, 03 Iulie 2021, 20:45 »
Care ar fi costurile,fara transport pina la destinatie si retur la domiciliu? Bineinteles transportul zonal la obiectivele excursiei se platesc .

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1475
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Ciubar, kurtos, turta dulce, natura, plimbare cu caruta, distractie 6 - 8 august
« Răspuns #27 : Sâmbătă, 03 Iulie 2021, 22:09 »
Costin, am raspuns la aceasta intrebare in prima postare de la acest fir de discutie, mai precis in 14.04

Offline costinjb

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 134
Re: Ciubar, kurtos, turta dulce, natura, plimbare cu caruta, distractie 6 - 8 august
« Răspuns #28 : Sâmbătă, 03 Iulie 2021, 22:46 »
DIANA,nu s sint suficient de atent,nu iți gasesc postarea referitoare la intrebarea mea.

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 546
Calculatia tarifului  acestei excursii este cu transport inclus ,indiferent de unde se face imbarcarea sau daca cineva opteaza pentru transport propriu pina la destinatie.
Multumesc pentru intelegere.