Autor Subiect: Ciubar, kurtos, turta dulce, natura, plimbare cu caruta, distractie 6 - 8 august  (Citit de 11485 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Ciubar, kurtos, turta dulce, natura, plimbare cu caruta, distractie 6 - 8 august
« Răspuns #60 : Sâmbătă, 24 Iulie 2021, 18:42 »
Fetelor , eu cred ca in descrierea excursiei scrie clar ce si cum... voi reposta si eu acum - ”Ora 05:45 întâlnirea cu grupul în București, Statia Petrom Aurel Vlaicu vizavi de statia de metrou Aurel Vlaicu.
La ora 06:00 se pleacă din București.” ...Deci, sa ne vedem cu bine. *|* *|*

Cris, mulțumesc mult pentru ajutor!


Pot sa ajung cu trenul, la 5:10 in Brasov. E bine asa ?

Conform programului, este ok, de tine depinde cum decizi sa te organizezi. Din zona ta nu mai vine nimeni.
Eu personal evit sa petrec noptile pe drum inaintea unei actiuni, din cauza oboselii.
Mai este cineva care vine cu o zi inainte la Brasov, până acum suntem 4 persoane care urcam de la Brasov.

In altă ordine de idei, tarifele la activitatile optionale sunt cele care ne-au fost comunicate direct  de către gazde/organizatori, nu s-a adaugat nici 10 bani în plus. Se poate verifica oricand acest aspect...
Spun asta pentru că am primit comentarii în acest sens  :-[

Astept in continuare optiunile voastre pe email.

Offline PGabriela

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 273
Re: Ciubar, kurtos, turta dulce, natura, plimbare cu caruta, distractie 6 - 8 august
« Răspuns #61 : Sâmbătă, 24 Iulie 2021, 20:24 »
Bună seara!
Mi-am făcut rezervare de joi 5 aug în BRASOV.
TANIA nu-ți este mai ușor să vii în Brașov?
Eu prefer sa vin cu o noapte înainte. As avea la 5,30 din Tg Mureș, ar trebui sa ajung la 9 in BRAȘOV.
Dar nu-mi pun BAZA in transportul in comun. Așa că ... prefer sa dorm și să iau un mic dejun copios.

Offline PGabriela

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 273
Re: Ciubar, kurtos, turta dulce, natura, plimbare cu caruta, distractie 6 - 8 august
« Răspuns #62 : Sâmbătă, 24 Iulie 2021, 21:08 »
Tania, cazare gasesti sub 150 lei in Brasov
Asta am găsit pe net cu CFR-UL.😀 O varianta LUUUUNGA și una MAI SCURTA.
Știu cât e de greu sa ajungem la destinatii daca vrem sa participam. Sper sa nu te superi ca mi-am permis dar, poate te ajuta informatia.
05:35 Reșița Nord-16:45 Brașov
R 9160  IRN 78  R-E 4014  IR 1746
11 ore 10 min

14:01-Reșița Nord-05:10-Brașov
R 9164  R 9553  IRN 1838  IRN 1742
15 ore 9 min

Offline Tania55

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 363
  • Tineretea = puterea de adaptabilitate
Re: Ciubar, kurtos, turta dulce, natura, plimbare cu caruta, distractie 6 - 8 august
« Răspuns #63 : Sâmbătă, 24 Iulie 2021, 21:12 »
Ce draguta esti Gabi, multumesc.
Am scris mai sus ca ajung in Brasov la 5:10 si as avea timp sa ajung la destinatie  :) .... dar hai sa cerem numerele de telefon de la Diana si sa ne sunam .
   :kissing:

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Ciubar, kurtos, turta dulce, natura, plimbare cu caruta, distractie 6 - 8 august
« Răspuns #64 : Sâmbătă, 24 Iulie 2021, 22:53 »
Din pacate nu mai pot participa la aceasta excursie, desi mi-ar fi facut mare placere!

 

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Am dat azi o fuga in zona, am reusit sa ajung in toate locurile unde vom merge impreuna. Foarta frumoasa Depresiunea Ciucului acum, am urcat si in Băile Harghita, putin mai animata acum vara, dar totusi linistita.

La Miercurea Ciuc era un recital de jazz in Parcul Central, oamenii cântau, dansau, chiar si cei mici ascultau cu interes. O atmosfera de sarbatoare dar civilizata, e ceva ce nu prea regasesti in alte parti de la noi.. La Șumuleu am ajuns când oamenii ieseau de la biserica, puțin aglomerat dar si aici multa ordine. Am parcat mai departe, ocazie cu care am mai descoperit un loc de unde se vede mai bine complexul, este si un izvor in apropiere. Am revenit la Brașov prin pasul Cașin, Târgu Secuiesc si Cernat unde am salutat-o pe Ika.
Minunate locuri, astept cu nerabdare sa ajungem impreuna  *|*



























Offline costinjb

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 134
 Și mie mi ar fi placut sa va întîlnesc,după atîta timp Dna Taina,dar transportul este numai pt București.Eu as fi venit direct la,locație...asa,ar trebui să mă cazez și să caut unde să mi las masina...Poate pe alta data ne revedem....Am fost acu vre o lună,la Gura Raului și a fost f frumoasă petrecerea. Ramin același admirator al dvs și al efortului consecvent  pe care l faceți de a veni din V țării la acțiunile SC oriunde au ele loc,și cu orice mijloc de transport.Distractie plăcută să aveți,sănătate ,și sigur ne vom vedea la un alt eveniment. Sărut mînă.  Costin.

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Aceasta excursie este de tip circuit, cu obiective/activitati atat la dus cât si la intoarcere care nu s-ar putea parcurge in lipsa unui transport organizat. A veni pe cont propriu, direct la cazare, ar insemna sa se rateze mare parte din programul excursiei.
Majoritatea pleaca din Bucuresti dar si Brasov este un punct bun de conectare la traseu.





Offline Ari

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Mulțumesc pentru poze, Diana. Sunt sigur că vom avea o drumeție grozavă. Adrian

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Salutare tuturor!
Doamne, nu mai informatii si lamuriri pe acest grup si iar s-a facut liniste. :(
Diana, te rog sa-mi zici daca trebuie sa aduc "lautari" ca altfel o sa fim nevoite sa va cantam eu si Cris  :2funny: ...
Va reamintesc si chiar va rog sa dormiti acasa, odihniti-va sa nu strigati ca va este somn si nu puteti dormi din anumite cauze ;D

Offline Lucia D

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 24
Diana draga ,

sper ca imi dau oameni astia vreun ou sau o felie de brinza pe unde mergem ca eu carne nu mai maninc de 30 de ani  desi suna bine bunatatile . Stiu sigur ca tu ne ai pe toti in grija inca din Delta .
Altfel merge si pita buna goala, nu sunt pretentioasa .
Fetelor aduc eu lichior de smochine .
Sa ne vedem cu bine curind!

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
M-am pus pe cititi

"La întoarcere vom vizita mofeta şi baia tradiţională Nyír, admirând activitatea postvulcanică, care se manifestă şi azi sub forma apelor minerale carbogazoase, nămol şi gaze vindecătoare."

Adica avem timp de inca o baie ?

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Am inteles eu gresit, nu era si o vizita la o fabrica de bere ... sau am cititi la alta actiune  :(


Offline Tania55

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 363
  • Tineretea = puterea de adaptabilitate
Sa traiti, am inteles Rodica, mi-am luat cazare la Brasov, ca sa fiu odihnita (sa nu vin direct de pe tren)  :D
La intoarcere eu voi ramane in Miercurea-Ciuc ... sper sa nu beti bere fara mine  :D
De-abia astept sa ne vedem si revedem.  *|*

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Pentru Lucia
Voi solicita un meniu vegetarian unde exista aceasta posibilitate
Rugămintea este sa precizati inca de cand va inscrieti intr-o excursie daca doriti meniu vegetarian.
La aceasta excursie nu am mai primit alta solicitare in acest sens, mai ales ca toata lumea a optat la fabrica de bere pentru gustarea cu ciolan...

Pentru Rodica
Vom vedea baia traditionala Nyír in cadrul plimbarii cu caruta. Programul nu include si timp de baie dar avem ciubarul la dispozitie seara la pensiune.

Detalii despre vizita la fabrica de bere gasesti pe pagina a doua de pe acest topic.
Nu a putut fi trecuta de la inceput in programul excursiei pentru că fabrica a fost inchisă pentru vizitare până de curând.

Am întrebat la pensiune, este disponibil terenul de tenis, au si fileu, rachete.
Restaurantul se închide la 22 dar vom avea la dispozitie o incapere unde putem sta până mai târziu.

--------------------

Programul excursiei este cel anunțat, v-am anuntat schimbarea care a intervenit privind ordinea de vizitare din prima si ultima zi.
Vineri vom merge in zona Tusnad pentru plimbarea cu căruța.
Dacă timpul ne permite, vom mai face si alte opriri pe traseu.
Avem inclusa si o gustare dar este bine sa mai aveti ceva cu voi, o sticla de apa.

Ca idee, la cină vom avea vineri seara păstrav cu mamaliguta si desert si sâmbătă șnitel secuiesc si cartofi la cuptor cu salata + desert.
Băuturile nu sunt incluse.

Sâmbătă vizităm mănăstirea Șumuleu, cetatea Miko din Miercurea Ciuc – 15 lei biletul si apoi luam prânzul la fabrica de bere.
Pentru programul de după-masă stabilim împreună.

Duminică la 10 avem programare la atelierul de turtă dulce din Târgu Secuiesc după care ne îndreptăm spre Cernat unde vizităm muzeul din sat – 10 lei si apoi participăm la atelierul de kurtos si luăm masa de prânz.
În jurul orei 15:00 se pleaca spre București. In conditii de trafic normal sunt 4 ore dar ma astept sa dureze mai mult.

Echipament lejer, sport, încălțăminte comodă trekking pentru plimbări în natură.
Organizatorii recomandă încălțăminte închisă pentru plimbarea cu căruța de vineri.
Neapărat sa aveți și ceva de ploaie: pelerină/geacă de ploaie, sunt anunțate ceva averse vineri.
Nu uitati șapca, ochelari de soare, protectie solara.
Costum de baie, șlapi, prosop pentru ciubăr.

Vremea se anunță în ușoară răcire, circa 23 grade in zona Miercurea Ciuc.
Să aveți si o haină mai groasă, pensiunea este intr-o zonă mai răcoroasă, lângă pădure.

La pensiune se poate plăti cu cardul.
Va rog sa aveti bani marunti pentru activitatile optionale, muzee la care voi strânge eu banii.

Pensiunea se gaseste intr-o zona izolata, sa aveti ce va trebuie la voi pentru ca nu sunt magazine in apropiere.

Informatiile privind numarul de telefon al soferului, numarul masinii se vor afisa aici pe forum.
Locul si ora de plecare din Bucuresti se regasesc in descrierea excursiei.
Nu asteptati sa primiti mesaje pe telefon, email.


Mai revin mâine după ce vorbesc cu soferul.
Dacă mai aveti intrebari, le puteti adresa aici.