Autor Subiect: Cum poate supravietui civilizatia intr-o lume a grosolaniei ?  (Citit de 23503 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Cum poate supravietui civilizatia intr-o lume a grosolaniei ?
« Răspuns #30 : Marți, 06 Aprilie 2010, 18:42 »
dar, capsuna draga, spune-mi daca a pastra distanta = a renunta ? si nu mai repet ce am spus si pe SinglesCamp - Bucuresti

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Cum poate supravietui civilizatia intr-o lume a grosolaniei ?
« Răspuns #31 : Marți, 06 Aprilie 2010, 19:43 »
carmenutza, carmenutza, e important sa vii, ca sa simti "temperatura reala" a locului si omului (tuturor celorlalti participanti +1).. oricat vorbim aici, oricat ne dracuim si ne complimentam, intalnirea aia poate inversa totul sau, ca la piticot, putem ajunge iar al casutza 1..
 
vorbim after, adica dupa intalnirea aceea ... si radem, trust me ;)
ti-au trecut supararile? zi ca vii..  ;) :-*

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Cum poate supravietui civilizatia intr-o lume a grosolaniei ?
« Răspuns #32 : Marți, 06 Aprilie 2010, 19:44 »
*la casutza nr.1, adica de unde am plecat :-\

raskolnikov

  • Vizitator
Răspuns: Cum poate supravietui civilizatia intr-o lume a grosolaniei ?
« Răspuns #33 : Miercuri, 07 Aprilie 2010, 00:58 »
Cel putin in ceea ce ma priveste consider subiectul incheiat si imi asum sarcina de a canaliza toate "grosolaniile" forumului. Ei, dar ce va faceti daca ne referim si la prima parte a subiectului, "civilizatia", ca vad ca la asta nu s-a referit nimeni si nici macar n-a lasat vreo oarecare impresie in acest sens.
Va ingramaditi cu toatele la "Fazan", jocul prescolarilor din ultimele generatii. Are cumva jocul asta infantil vreo legatura cu adresabilitatea forumului, sociabilizare si turism?
De cautati careva pe "google" veti gasi cu toatele sumedenie de site-uri cu bancuri, fie ele si tampite precum cele postate pe aici. Chiar era nevoie de inca o antologie?
A propus careva dintre voi vreun subiect decent, o destinatie turistica, vreo destinatie de week-end? NU, voi cu "Fazanul"!!
Am fost "grosolan"? Imi cer scuze, ramaneti voi "civilizate" si astfel compensam

P.S. Nici macar pe topicul retetelor de bucatarie vad ca nu v-ati aventurat.

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Cum poate supravietui civilizatia intr-o lume a grosolaniei ?
« Răspuns #34 : Miercuri, 07 Aprilie 2010, 06:26 »
         As incepe cu PS-ul de mai sus!! Eu nu sunt parasita de nici un barbat! De la fostul sot am plecat atunci cand , dupa mai multe incercari , am realizat ca nu doar ca caZnicia mea era o problema, ci traumele la care era supus baiatul si nu doar cele prezente la momentul respectiv, ci si mai ales la cele din viitor, ca nu intrevedeam sanse de schimbare a situatiei!
         Si asa, ca titlu informativ, apropos de frustrari de abandonata si alte asemenea: nu sunt o femeie foarte frumoasa, dar ieri, cand provinciala a venit in capitala sa "socializeze" cu prietenele, la Mall (unde altundeva vine taranul! ;D :o ::) :D) am venit mai asa, ca nasa mare, cum cu umor mi-au zis fetele! Nu am facut-o cu intentia de a fi iesit la "agatat", dar am considerat ca poate "cadea sifonierul pe mine" la zi de Sarbatoare! Si la intoarcerea la mine la tara la Ploiesti cu trenul m-am intalnit cu un coleg cu care am vorbit de nenumarate ori, dar care nu m-a "remarcat" niciodata! De data asta  i s-au "lipit" literalmente privirile de decolteul si picioarele mele! ;D :o :D! De aici si intarirea , o data in plus, a convingerii mele ca E SUFICIENT SA VREAU, ca o relatie imi pot face oricand! Deci nu sunt chiar asa disperata cum poate s-ar putea crede! :D ;D ::) :-*
         Cat priveste topicul cu retete, am o multime pe care le fac, dar, cum ziceai, nu prea intereseaza pe nimeni!
         Despre Fazan, ce sa zic: doar ca era singurul (laolalta cu celelalte de gen ;D) pe care se vedea activitate si in acest caz, ma multumeam cu a scrie cate un cuvant, de obicei in ping-pong cu una, doua persoane, decat sa astept sa se scrie o data la 2-3 zile intr-un topic asazis serios!
         Cu bancurile, acelasi lucru: era necesar topicul, dupa parerea mea, ca tzine tot pentru socializare! Mai trebuie sa si radem, ma gandesc! Si nu toata lumea face copy/paste de pe google, cel putin nu eu!
          Iar la sfarsit, pentru ca vorbeai despre socializare si turism: inteleg ca cel putin la ultimul esti o autoritate in domeniu: de ce nu deschizi tu topicuri legate de acest domeniu, sa vezi ce se intampla!
          Eu una am deschis cateva despre ce am considerat ca ma intereseaza, sau ca ar fi probleme sau preocupari reale pentru cucuvele ca mine! Cu sau fara frustrari, cu sau fara viata sociala activa, cu un nivel de educatie mai mult sau mai putin ridicat!

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Cum poate supravietui civilizatia intr-o lume a grosolaniei ?
« Răspuns #35 : Miercuri, 07 Aprilie 2010, 06:30 »
"Cu bancurile, acelasi lucru: era necesar topicul, dupa parerea mea, ca tzine tot pentru socializare!" (autocitat)
    Tzine DE socializare!!   Grea Limba Romana la sase si ceva dimineata!  ;D :D :o :-*

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Cum poate supravietui civilizatia intr-o lume a grosolaniei ?
« Răspuns #36 : Vineri, 09 Aprilie 2010, 07:09 »
atunci cand iei bancuri cu copy paste de pe net, nu au nici o valoare
de asta nu le-a comentat nimeni
ca eu asta inteleg prin socializare
discutii
sincer, eu nici macar nu le-am citit
nu au nici o valoare, e ceva fortat si plictisitor
umorul de calitate e spontan, exemplu e bancul saturianului cu calul care paste fericit sau replici hazoase spuse la momentul potrivit

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Cum poate supravietui civilizatia intr-o lume a grosolaniei ?
« Răspuns #37 : Vineri, 09 Aprilie 2010, 08:07 »
atunci cand iei bancuri cu copy paste de pe net, nu au nici o valoare
de asta nu le-a comentat nimeni
ca eu asta inteleg prin socializare
discutii
sincer, eu nici macar nu le-am citit
nu au nici o valoare, e ceva fortat si plictisitor
umorul de calitate e spontan, exemplu e bancul saturianului cu calul care paste fericit sau replici hazoase spuse la momentul potrivit


     Faptul ca nu te-ai obosit sa le citesti mi se pare atitudinea normala! E ca si cu televizorul: ai telecomanda! Cu privire la copy/paste, am scris de inca cel putin doua ori: nu le-am luat de pe net, ci le-am strans de-a lungul timpului de la prieteni! Iar aici le-am postat pe cele mai haioase , din punctul meu de vedere! Si asta cu "comentatul" bancurilor, iar nu o inteleg: cam ce era de comentat! Eu zic: nimic! Tine de "glanda umorului" existenta sau nu, la fiecare! Credeam ca ar fi trebuit sa fie ca la o agapa cu prietenii: unul zice un banc, si ceilallti vin si ei cu altele! 
     Ti-am mai zis: nu trebuie sa ma placa toata lumea, deci cu atat mai putin tu! E loc pentru toti sub soare!
     Am mai discutat si in privat noi doua,dar vad ca tot continui cu intepaturi si venin! Foarte bine! De acum eu una te ignor si atat! Stiu ca dupa aceasta replica ma vor taxa si marcutza si adminul, dar, sincer, m-am cam saturat de rautatile tale! La tine nu prea am vazut "umor spontan", ci doar rautati gratuite! Cel putin in ceea ce ma priveste! Vorbeste tu cu saturnianul (si cu ceilalti pe care ii agreezi) si lasa "vanatoarea de vrajitoare"! Ca tot de civilizatie versus grosolanie tine si asta: sa o tii langa si sa te legi de mine ca boala de om sanatos! Vreau ca si aici, pe forum, dar mai ales in lumea reala, sa ma simt bine, sa ma relaxez si sa fiu vesela, nu sa mi se ridice tensiunea, sa ma enervez si sa imi stric ziua cu una ca tine!

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Cum poate supravietui civilizatia intr-o lume a grosolaniei ?
« Răspuns #38 : Vineri, 09 Aprilie 2010, 09:58 »
ce legatura e intre mesajul meu si rautatile si intepaturile pe care crezi ca ti le-am adresat zau ca nu pricep
dar daca ma ignori nu ai cum sa ma lamuresti, nu?
;D


carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Cum poate supravietui civilizatia intr-o lume a grosolaniei ?
« Răspuns #39 : Marți, 04 Mai 2010, 17:54 »
ce legatura e intre mesajul meu si rautatile si intepaturile pe care crezi ca ti le-am adresat zau ca nu pricep
dar daca ma ignori nu ai cum sa ma lamuresti, nu?
;D



Maria171, ce mult a trecut de cand mi-ai scris asta! Si cata dreptate aveai! Ai fost doar sincera, iar eu m-am repezit sa te judec la suprafata! Am inteles intre timp ca prefer oameni ca tine, care imi spun la un moment dat ce gandesc! Doar astfel pot sa schimb ceva in ceea ce priveste atitudinea si comportamentul meu! As vrea sa te mai vad pe forum, sa dezvoltam discutii constructive si interesante!
 

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Cum poate supravietui civilizatia intr-o lume a grosolaniei ?
« Răspuns #40 : Marți, 04 Mai 2010, 21:11 »
mai pisicuto
tu in ultima vreme te-ai deschis f mult
parca inainte aveai pe fata o masca de castraveti si acum ai inceput sa o stergi
eu asa simt
tine-o tot asa, fii curajoasa si spune ce simti fara sa iti faci probleme ca superi pe cineva
daca tu vezi lucrurile intr-un mod oarecare, spune
aici suntem noi, asa cum suntem pe dinauntru
 gresesc?

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Cum poate supravietui civilizatia intr-o lume a grosolaniei ?
« Răspuns #41 : Marți, 04 Mai 2010, 21:19 »
mai pisicuto
tu in ultima vreme te-ai deschis f mult
parca inainte aveai pe fata o masca de castraveti si acum ai inceput sa o stergi
eu asa simt
tine-o tot asa, fii curajoasa si spune ce simti fara sa iti faci probleme ca superi pe cineva
daca tu vezi lucrurile intr-un mod oarecare, spune
aici suntem noi, asa cum suntem pe dinauntru
 gresesc?



 Multumesc mult, maria171!! Si aici ai mare dreptate! Sper ca incet, incet sa reusesc sa fac pe toata lumea sa gandeasca la fel ca tine! Nu vreau decat sa nu mai deranjez pe nimeni, iar daca o fac fara intentie, sa mi se spuna! Nu sunt o persoana rea, chiar daca in cuvinte de multe ori asta am aratat!

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Cum poate supravietui civilizatia intr-o lume a grosolaniei ?
« Răspuns #42 : Marți, 04 Mai 2010, 21:24 »
 ;D
sa stii ca au fost persoane care au vazut in sufletul tau
nu e vorba numai de mine
te pup si scuze ca am discutat pe interfata publica
cred ca mai sunt useri care se deschid mai greu

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Cum poate supravietui civilizatia intr-o lume a grosolaniei ?
« Răspuns #43 : Luni, 10 Mai 2010, 14:52 »

SENTIMENTUL ROMANESC AL ISTERIEI - text de Mircea CARTARESCU


« Daca traiesti numai in Romania , e posibil sa nu-ti dai seama ca e ceva in neregula cu lumea din jur. Ai culoarea mediului si te misti o data cu el.Esti una cu toti ceilalti.
Dar daca te intorci, dupa o vreme indelungata, in tara e cu neputinta sa nu fii izbit de cat de anormala e umanitatea de aici
De cat de chinuiti sunt oamenii si de cat de rai devin din cauza asta.
Nu se poate sa nu fii uluit de faptul, de pilda, ca una dintre cele mai raspandite strategii de supravietuire e mitocania agresiva.

In orice tara civilizata oamenii incearca sa-si menajeze nervii cat se poate de mult.
Sunt prevenitori unii fata de altii in forme duse aproape pana la caricatura.
Si-au dezvoltat zambete sociale si ritualuri de contact care sa elimine, practic, posibilitatea oricaror conflicte. Cand cineva te contrazice, ii zambesti si spui: "We agree to disagree" ("am cazut de acord ca nu suntem de acord"). Cand cineva te calca pe picior, te grabesti sa-ti ceri tu scuze.
O ipocrizie blanda si surazatoare te intampina peste tot, ca un balsam care alina toate ranile si satisface toate susceptibilitatile.
Aceasta ipocrizie poarta numele de politete si e esentiala pentru fluidizarea substantei sociale.
Romanul nu este asa pentru ca nu poate fi, obiectiv, asa. Pentru ca la noi, daca esti bun, esti calcat in picioare. Sa ne imaginam o tanara care devine vanzatoare. Isi iubeste meseria si isi propune sa fie cat mai draguta si mai serviabila cu clientii.
Zambetul profesional, acel zambet care vinde marfa, i se va sterge insa curand de pe fata dupa ce vreo cinci-sase insi ii vor tranti cate-o badaranie sau vor incepe sa urle la ea ca nebunii, chiar din prima zi de lucru. Sunt toate sansele ca dupa o luna de zile zambetul sa-i dispara complet, iar dupa un an sa avem vanzatoarea noastra standard, acra si scarbita, care te repede de nu te vezi.

Badaranii de care-am vorbit nu sunt nici ei badarani din nastere.
Si ei sunt bieti oameni la care s-a urlat si care-au fost umiliti de cand se stiu. Au devenit scarbosi pentru ca au simtit pe pielea lor ca nu tine sa fii dragut cu ceilalti. Pentru ca, la toate ghiseele, au rezolvat numai urland. Pentru ca doar fiind mitocani au avansat social, calcand peste cei blanzi.

In armata, soldatii sunt extrem de chinuiti "in perioada" de sergentii lor. Cand ajung ei insisi sergenti, ii chinuiesc pe noii
recruti si mai abitir.
Si tot asa, in toate straturile sociale si la toate nivelurile, romanii isi sunt propriii calai si propriile victime intr-o societate profound
alienata psihic, o societate isterica.

Cred ca asta ne distinge, ca romani, in lume, la ora actuala: tensiunea continua la nivelul vietii cotidiene. Starea continua de
explozie, care ne provoaca ulcere si atacuri cerebrale. Conflictul generalizat al fiecaruia cu fiecare. Nu vreau sa spun prin asta ca
suntem fundamental rai.
Fireste, ne-au impins spre asta saracia si lipsa de orizont, carentele de educatie, perplexitatea maselor taranesti dezradacinate si aduse in ghetourile marilor orase. Pot fi si alte explicatii obiective.
Dar e inca ceva, mai subtil, mai intunecat in tot acest chimism social.
Inraiti de lumea in mijlocul careia traim, cu timpul incepe sa ne placa sa fim rai.
Sadismul nostru rabufneste atunci in insulta si obscenitate.
Incepem sa ne mandrim cu grobianismul nostru si, exhibitionisti ai moralei, ne dezbracam voluptuos de caracter in aplauzele excitate ale publicului.
Curand, devenim la fel de cinici, la fel de incapabili de a distinge binele de rau ca tarfele si noii imbogatiti.
Ascensiunea (sau doar supravietuirea) noastra sociala e marele premiu castigat cu pretul mitocaniei noastre.

Iar cercul acestei nevroze nationale nu ar putea fi spart decat printr-o lunga terapie care, ca orice demers psihanalitic, ar fi lunga, scumpa si cu un rezultat incert. Nu cred ca ne-o putem permite deocamdata.

sursa:www.reteaualiterara.com

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: Cum poate supravietui civilizatia intr-o lume a grosolaniei ?
« Răspuns #44 : Luni, 10 Mai 2010, 22:17 »
si ce ne facem noi, cei ce inca nu putem fi mitocani si rai ???

Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....