Autor Subiect: Vreti sa slabiti? nimic mai simplu ...  (Citit de 10919 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: VRETI SA SLABITI? nimic mai simplu ...
« Răspuns #15 : Marți, 06 Aprilie 2010, 11:27 »
ştiu marcutza, dar de 30 de ani am un serviciu....
şobolan de birou
mă străduiesc, important este să nu generez alte afecţiuni de la kg în plus
nihil sine deo

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: VRETI SA SLABITI? nimic mai simplu ...
« Răspuns #16 : Marți, 06 Aprilie 2010, 11:30 »
@steliana :)))) de 22 ani tot sobolan de birou dar, vara am role, bicicleta, tenis, iarna mai servesc fitnes si multa vointa si ambitie, va doresc tuturor putere !

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Răspuns: VRETI SA SLABITI? nimic mai simplu ...
« Răspuns #17 : Marți, 06 Aprilie 2010, 14:05 »
E foarte usor sa slabesti atunci cind esti tinar si sanatos:arderile sint mari, corpul e sanatos si-ti permite multa miscare si efort fizic. Insa dupa o anumita virsta , metabolismul inclina balanta dintre catabolism si anabolism spre acesta din urma, intervin dereglajele hormonale care favorizeaza depunerile inegal, doar in anumite zone ale corpului, apar boli specifice virstei inaintate, care nu-ti permit diete de slabire drastice, iar miscarea si efortul fizic se reduc la a merge pe jos cel mult 1-2 statii de autobuz.  Imi amintesc ce usor imi era sa ma mentin la 47-48 de kg. cu ceva ani in urma; acum am 60 de kg., nu pot scapa nici macar de unul de citiva ani, daca vreau sa maninc mai putin intr-o zi, fac hipoglicemie si mi se face o foameeeeeeee..........Alta data va voi povesti cum m-am ingrasat 20 kg. intr-un an cind m-am lasat de fumat si cum am reusit sa scap de 10 dintre ele in urmatorul an, usor si fara sa simt frustrare si disconfort.

Offline Felicia

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 142
Răspuns: Vreti sa slabiti? nimic mai simplu ...
« Răspuns #18 : Marți, 06 Aprilie 2010, 18:24 »
La mine cu slabitu e ceva mai simplu. Daca sunt stresata nu pot sa inghit nimik, pur si simplu mi se opreste mancarea in gat. Cand sunt f suparata trec cam 2 zile pana sa pot inghiti ceva. Cand sunt OK fericita imediat pun kg pierdute. Dar cum mai mult sunt stresata decat linistita, momentan nu-mi fac probleme de silueta. Nu recomand la nimeni cura mea de slabire

Offline FIF

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 83
  • cine urca mai sus?
Răspuns: Vreti sa slabiti? nimic mai simplu ...
« Răspuns #19 : Vineri, 09 Aprilie 2010, 07:56 »
repet ... imi era imposibil sa dau si 1 kil jos! dar sunt momente in viata cand ai de ales ! acum am slabit 20 de kile in o luna juma! dar trebe sa-ti doresti cu adevarat ceva nou pentru tine ... am uitat sa precizez un lucru fff important : 5-6 mese pe zi tot la doua ore, atat cat ai nevoie! la inceput mananci mai mult, dar in timp corpul si apetitul se regleaza! bafta

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Vreti sa slabiti? nimic mai simplu ...
« Răspuns #20 : Vineri, 09 Aprilie 2010, 08:18 »
       Trebuie sa ai timpul necesar si serviciul care sa iti permita sa mananci asa! Mie una mi-e imposibil, prin natura activitatilor zilnice! Asta e, cine poate, poate, cine nu, merge sa fie si mai "pufoasa", asa ca mine! Ma autoincurajez si autoconsolez, ce sa fac!
       Se mai zice  ca rasul ingrasa!! Pai asta e! Supradoza zilnica de ras: ;D :D De-aia sunt asa! dar nu renunt la ea, ca e ca un drog! Ce sa fac! Sa ma internez la dezintoxicare de ras? Poate mi se recomanda un asemenea tratament de catre cei care au reusit sa scape de veselie! ;D :D Poate mai am o speranta! ??? :o :-*

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Vreti sa slabiti? nimic mai simplu ...
« Răspuns #21 : Vineri, 09 Aprilie 2010, 09:52 »
acum am slabit 20 de kile in o luna juma!
nu-i bine sa slabesti 20 de kg intr-un timp atat de scurt. dar ce greutate aveai inainte? ce imc?

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Răspuns: Vreti sa slabiti? nimic mai simplu ...
« Răspuns #22 : Vineri, 09 Aprilie 2010, 21:58 »
Nu-i bine, ca-ti ramine pielea prea mare. ;D

Offline mikyboy

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
Răspuns: Vreti sa slabiti? nimic mai simplu ...
« Răspuns #23 : Sâmbătă, 10 Aprilie 2010, 15:25 »
cei care vor sa slabeasca trebuie multa miscare, mancare cat mai sanatoasa si putina si ambitie... alerg in fiecare seara si merg cu rolele si  am reusit in felul  asta sa slabesc de doua ori cate 15-16 kg ce este drept la asta s-a adaugat si suferinta dar asta este alta poveste...

Offline Miha

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Răspuns: Vreti sa slabiti? nimic mai simplu ...
« Răspuns #24 : Luni, 12 Aprilie 2010, 21:06 »
Buna tuturor,

Sunt perfect de acord cu Marcutza, ambitia si vointa sunt doua ingriediente necesare pentru a te mentine in forma.
 Ar trebui sa mergem putin mai departe si sa constientizam ca pana la urma pentru a avea a fi sanatosi trebuie sa ne schimbam stilul de viata. Noi, oamenii functionam dupa niste reguli destul de simple. Marile schimbari din viata noastra au doua cauze majore: 1- fie intrezarim super "oportunitati" sau 2- ne speriem si ne este frica de anumite lucruri. Exemplul lui FIF este concludent. A slabit pentru ca a fost la medic si vestile nu au fost prea bune.
Deci, pasul 1 este sa vreti sa schimbati anumite lucruri.
Pasul 2 este sa va redefiniti prioritatile. Ce poate fi mai important decat propria sanatate? Fara ea nu putem munci, nu putem avea grija de oamenii la care tinem, nu ne putem bucura de viata, in general.
Daca va hotararti sa slabiti, nu o faceti numai din considerente pur estetice...faceti-o pentru ca sunteti convinsi ca veti mai sanatosi.

Pasul 3- dieta nu este totul, ea trebuie combinata si cu miscarea. Cineva spunea foarte bine ca exercitiul fizic este ca si spalatul pe dinti.

Cateva carti care va pot ghida in demersul vostru sunt:
-   Mihaela Bilic- Traiesc, deci ma abtin;
-   Carmen Bruma- SLIM
-   Ken Blanchard- One Minute Manager Balances Work and Life (poate fi comandata de pe Amazon).

Eu de un an si ceva incerc sa fac schimbari in alimentatie si am inceput sa fac mult mai mult sport. Rezultatele se vad la nivel fizic si la nivel psihic.

Va doresc tuturor mult succes si sa aveti o viata cat mai sanatoasa !

geppetto

  • Vizitator
Răspuns: Vreti sa slabiti? nimic mai simplu ...
« Răspuns #25 : Luni, 19 Aprilie 2010, 00:01 »
Incerc de 3 luni cu ceai de paducel, ma-m obisnuit deja cu el, dar n-am dat jos deca 1 kg.  Mi-a zis cinevsa de papadie. Sa Incerc si astaq?

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Răspuns: Vreti sa slabiti? nimic mai simplu ...
« Răspuns #26 : Luni, 19 Aprilie 2010, 20:39 »
In categoria asa-ziselor "ceaiuri de slabit" intra matasea de porumb, coditele de cirese, urzica si tecile de fasole uscate. Eu nu le-am folosit niciodata pentru ca sint diuretice, scazi in greutate pierzind apa din corp prin urinari mai frecvente, insa stratul adipos ramine frumos la locul lui. Pentru slabit iti trebuie vointa de a schimba modul de alimentatie, de viata in general...Mincare in cantitati mai mici si miscare cit mai multa. Bafta!

Offline gabrel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 84
Răspuns: Vreti sa slabiti? nimic mai simplu ...
« Răspuns #27 : Joi, 22 Aprilie 2010, 19:09 »
O persoana care urmeaza o dieta, prin acest gest refuza sa-si asume responsabilitatea pentru viata ei. Vrea sa vindece efectul fara insa sa caute sursa, cauza.
Trebuie sa accepti ideea ca poti manca ceea ce vrei, cand vrei. Este corpul tau, nu ai de dat socoteala nimanui dcat tie insuti.
Universul stie lucruri pe care noi nu le cunoastem.

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Vreti sa slabiti? nimic mai simplu ...
« Răspuns #28 : Duminică, 25 Aprilie 2010, 16:37 »
DIETA IN FUNCTIE DE ZODIE

functioneaza DAR numai cu vointa si tenacitate  ;)

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Vreti sa slabiti? nimic mai simplu ...
« Răspuns #29 : Duminică, 25 Aprilie 2010, 20:01 »
DIETA IN FUNCTIE DE ZODIE

functioneaza DAR numai cu vointa si tenacitate  ;)


Ai dreptate marcutza - vointa si tenacitate. Si am auzit unele opinii care spuneau ca bine ar fi sa te vizualizezi asa cum doresti sa fii. Sa alegi un moment al zilei cand poti fii  linistit sa inchizii ochii si sa te vezi mai slab. Mentalul va actiona .

Eu personal recomand celor care vor sa slabeasca sa bea multe lichide gen -  apa plata, ceai (neindulcit).