Autor Subiect: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?  (Citit de 73636 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #75 : Sâmbătă, 12 Iunie 2010, 22:51 »
   Aha! Deci din punct de vedere profesional ai iesit din rutina! Si asta iti da dependenta, sa inteleg?!? Sau doar salariul de trei ori mai mare! Cred ca avem acceptiune diferita despre termenul "rutina"! Nu doar aventura este pentru mine iesire din plictiseala zilnica, ci multe, multe altele!

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #76 : Sâmbătă, 12 Iunie 2010, 23:01 »
O carte buna, iarasi ma face sa ies din rutina zilnica. Cand citesc o carte, ma proiectez, fara sa vreau in alta lume, parca apartin altei generatii, am alte trairi, am alte sentimente. Ies din rutina zilnica, atunci cand compun poezii. E modul meu de a ma elibera. Apoi mai sunt si bisericile la care merg si ma rog. O alta slujba, un alt preot, o alta biserica sau manastire, toata acestea imi aduc o liniste de nedescris si nu mai simt nici un fel de dureri, nu mai simt tristete, nu mai simt rautatea oamenilor, practic sunt un alt om... Intelegi?

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #77 : Sâmbătă, 12 Iunie 2010, 23:12 »
     Sa zicem ca da! Dar parerea mea cu privire la mersul de fiecare data la alta biserica este ca nu te scoate din rutina! Eu cant de 12 ani in aceeasi biserica, dar de fiecare data schimbam partiturile si atunci simt ca slujba si liturghia sunt  diferite, si, ca si tie imi dau aceeasi stare de liniste si pace! Poate asa sunt eu, mai conservatoare! Cat priveste cititul unei carti, vizionarea unui film, sau orice asemanator, scuze, dar mie tot rutina mi se par! Bineinteles ca nu citim in fiecare zi aceeasi carte, dar mi se pare ca suna totul ca in melodia cu ABBA, "The day before you came", care tocmai despre rutina si plictiseala sau robotizarea noastra zilnica dinaintea unei noi relatii ne vorbeste! Si eu sper ca ai inteles ce vreau sa zic! Inca suntem sclavii rutinei! Uite, iesirea din ea a fost cand v-ati intalnit voi de cateva ori la Bucuresti! Atunci da! a fost ceva cu totul nou! Si pentru asta va invidiez sincer, in sensul bun, bineinteles!

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #78 : Sâmbătă, 12 Iunie 2010, 23:15 »
     Sa zicem ca da! Dar parerea mea cu privire la mersul de fiecare data la alta biserica este ca nu te scoate din rutina! Eu cant de 12 ani in aceeasi biserica, dar de fiecare data schimbam partiturile si atunci simt ca slujba si liturghia sunt  diferite, si, ca si tie imi dau aceeasi stare de liniste si pace! Poate asa sunt eu, mai conservatoare! Cat priveste cititul unei carti, vizionarea unui film, sau orice asemanator, scuze, dar mie tot rutina mi se par! Bineinteles ca nu citim in fiecare zi aceeasi carte, dar mi se pare ca suna totul ca in melodia cu ABBA, "The day before you came", care tocmai despre rutina si plictiseala sau robotizarea noastra zilnica dinaintea unei noi relatii ne vorbeste! Si eu sper ca ai inteles ce vreau sa zic! Inca suntem sclavii rutinei! Uite, iesirea din ea a fost cand v-ati intalnit voi de cateva ori la Bucuresti! Atunci da! a fost ceva cu totul nou! Si pentru asta va invidiez sincer, in sensul bun, bineinteles!

Intalnirile cu cei de pe forum, intalnirile din Bucuresti au fost un imens cadou pentru mine. De aceea sunt mereu dependenta de acest forum, de oamenii de aici... Apar idei noi, discutii noi, sfaturi, informatii interesante, o vorba buna care alina o rana...

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #79 : Sâmbătă, 12 Iunie 2010, 23:18 »
Scriind la revista "Draga mea", cu mai mult timp in urma, am iesit din rutina de zi cu zi. Cand am petrecut revelionul la Budapesta, iarasi a fost un eveniment, deosebit, aparte pentru mine.

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #80 : Sâmbătă, 12 Iunie 2010, 23:20 »
   Revelionul a fost acum peste cinci luni! Tu vorbeai despre rutina zilnica! Adica de ieri, de azi... de maine! Eu asta inteleg! Iar la revista inteleg ca tot mai demult ai scris!

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #81 : Sâmbătă, 12 Iunie 2010, 23:24 »
     Uite, iesirea din ea a fost cand v-ati intalnit voi de cateva ori la Bucuresti! Atunci da! a fost ceva cu totul nou! Si pentru asta va invidiez sincer, in sensul bun, bineinteles!

Si daca astfel de intilniri ajug sa aiba loc in mod regulat, nu conteaza perioada de timp care trece intre ele, inseamna ca la un moment dat devin si ele o rutina? Adica ceea ce initial era o iesire din rutina ajunge sa se transforme in rutina, nu? Poate cineva stabili o masura pentru cit de des trebuie sa se petreaca ceva ca sa devina rutina?

Cit despre rutina zilnica. Citi dintre noi intram macar o data pe zi pe forum? Rutina. Poate ar trebui sa facem ceva ca sa iesim din ea?!  Sau nu? ;)

Din tot ce am citit aici, rutina (si iesirea din ea) este relativa. Sau mai bine zis, maleabila putin fi modelata dupa chipul si asemanarea fiecaruia  :)

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #82 : Sâmbătă, 12 Iunie 2010, 23:25 »
Da, asa este, Carmen. Dar eu cred ca exemplele sunt binevenite oricand. Uite un exemplu de saptamana asta. Am jucat fotbal. Tata a fost arbitru de fotbal si m-a luat cu el pe terenul de fotbal.

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #83 : Sâmbătă, 12 Iunie 2010, 23:25 »
Saturnianule, vad ca scrii si tu tot aici! Chiar sunt curioasa sa iti vad parerea! Dar se pare ca e asa, mai elaborata, ca iti ia ceva timp sa iti expui ideile!

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #84 : Sâmbătă, 12 Iunie 2010, 23:27 »
Da, asa este, Carmen. Dar eu cred ca exemplele sunt binevenite oricand. Uite un exemplu de saptamana asta. Am jucat fotbal. Tata a fost arbitru de fotbal si m-a luat cu el pe terenul de fotbal.

Misto, Lucia. Daca tu ca femeie ai jucat fotbal, poate eu ca barbat ar trebui de cusut pe etamina iar. Cind eram adolescent imi placea la nebunie sa fac asta si ma invatase bunica mea  :D

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #85 : Sâmbătă, 12 Iunie 2010, 23:28 »
Langa mine est stadionul Progesu'. Acolo joc eu tenis. Ca amatoare, bineteles.

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #86 : Sâmbătă, 12 Iunie 2010, 23:29 »
Da, asa este, Carmen. Dar eu cred ca exemplele sunt binevenite oricand. Uite un exemplu de saptamana asta. Am jucat fotbal. Tata a fost arbitru de fotbal si m-a luat cu el pe terenul de fotbal.

Misto, Lucia. Daca tu ca femeie ai jucat fotbal, poate eu ca barbat ar trebui de cusut pe etamina iar. Cind eram adolescent imi placea la nebunie sa fac asta si ma invatase bunica mea  :D
Sunt baietoasa eu, sa stii...

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #87 : Sâmbătă, 12 Iunie 2010, 23:33 »
Da, asa este, Carmen. Dar eu cred ca exemplele sunt binevenite oricand. Uite un exemplu de saptamana asta. Am jucat fotbal. Tata a fost arbitru de fotbal si m-a luat cu el pe terenul de fotbal.



 Asta da! E o evadare! Si mi-ai dat o idee! Cat priveste intalnirile voastre, acestea chiar nu au cum sa devina rutina pentru ca intotdeauna vin persoane noi, va intalniti in locatii noi... si tot asa!  Iti recomand si tie, saturnianule, aceeasi melodie, in care se vorbeste despre un program strict si plictisitor... care da definitia termenului analizat de noi aici! Dar sunt sigura ca ai inteles perfect ce am vrut sa zic! Noi nu  reusim sa ne rupem prea des din robotizarea asta! Iar forumul pentru asta e: pentru discutii adevarate, in care nu e obligatoriu sa fim de acord, ci sa ne expunem ideile dupa chipul si asemanarea noastra! Nu credeti? Chiar daca o facem in fiecare seara!

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #88 : Sâmbătă, 12 Iunie 2010, 23:34 »
Apropo de iesirea din rutina. Cineva p-aici care stie/ii place sa joace ping-pong?  ;D Ce mai jucam cind eram pusti. Cred ca sunt 15 ani de cind am jucat ultima oara si asa as mai baga o partida...

Nici tenisul nu-i de lepdatat, ca tot a pomenit Lucia. Mergeam la baza Cutezatorii saptaminal...

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #89 : Sâmbătă, 12 Iunie 2010, 23:35 »
Carmen, multumesc de recomandare. Melodia respectiva o stiu pe din-afara, e printre favoritele mele. Iar ABBA una din formatiile de suflet.