Autor Subiect: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?  (Citit de 73680 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #120 : Luni, 05 Iulie 2010, 23:51 »
Pînă la urmă şi ieşitul din rutină poate deveni o... rutină, nu? :)

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #121 : Luni, 05 Iulie 2010, 23:55 »
Pînă la urmă şi ieşitul din rutină poate deveni o... rutină, nu? :)


Fericiti sunt cei pentru care aventura devine rutina, cum ziceai si tu despre cei de la Mythbusters!!!

Offline calina

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 83
  • just me
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #122 : Marți, 07 Septembrie 2010, 22:07 »
Viata asta este singura certitudine pe care o avem, prezentul este singura certitudine.Ne mai permitem sa ne-o traim ca pe o rutina stiind asta?!

Offline just.me

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #123 : Joi, 07 Octombrie 2010, 21:34 »
luciamanta! prezent! cand vrei, imi spui.  Pentru ca si eu merg de una singura.  Are un singur avantaj: ca poti gasi bilet chiar pe ultima suta de metri.  Asa cum mi s-a intamplat de curand cand am vazut "Sambata, duminica, luni", o piesa extraordinara si jucata superb. Conteaza pe mine atunci.

Fetelor, si eu sunt doritoare de teatru. Doar ca mie nu imi place sa merg singura. Asa ca...dati un semn cand doriti sa mergem si...ma altur si eu. :) Pupici

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #124 : Joi, 07 Octombrie 2010, 21:43 »
luciamanta! prezent! cand vrei, imi spui.  Pentru ca si eu merg de una singura.  Are un singur avantaj: ca poti gasi bilet chiar pe ultima suta de metri.  Asa cum mi s-a intamplat de curand cand am vazut "Sambata, duminica, luni", o piesa extraordinara si jucata superb. Conteaza pe mine atunci.

Fetelor, si eu sunt doritoare de teatru. Doar ca mie nu imi place sa merg singura. Asa ca...dati un semn cand doriti sa mergem si...ma altur si eu. :) Pupici
Ok, just_me, te anuntam cand vom merge la teatru. Conteaza pe noi!

dian

  • Vizitator
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #125 : Vineri, 08 Octombrie 2010, 22:25 »
Si eu vreau la teatru.

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #126 : Sâmbătă, 09 Octombrie 2010, 07:46 »
Si eu vreau la teatru.
Dian, draga mea, saptamana viitoare, sa mergem la o piesa de teatru. Tinem legatura.

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #127 : Luni, 11 Aprilie 2011, 20:29 »
Pînă la urmă şi ieşitul din rutină poate deveni o... rutină, nu? :)


Daca faci acelasi lucru, da. De-aia imi propun eu sa fac/sa vad mereu lucruri/oameni noi.

Moare cate putin cine nu calatoreste;
cine nu citeste; cine nu asculta muzica;
cine nu cauta harul din el insusi.
P. Neruda


marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #128 : Marți, 12 Aprilie 2011, 12:40 »

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #129 : Sâmbătă, 23 Aprilie 2011, 17:13 »
Ideea de a iesi din rutina zilnica ne da tarcoale deseori. Mie mi se pare interesanta modalitatea de a folosi arta pentu a iesi din rutina zilnica. Nu trebuie sa fii un Picasso ca sa iei o foaie de hartie si sa "smangalesti" ceva .
In contnuare cateva sfaturi pentru cei ce vor sa aleaga aceasta metoda:

Oricui i se poate intampla ca intr-un anumit moment sa se simta fara chef, plictisit, obosit. Sau si mai grav, agresat si sufocat de rutina zilnica. In astfel de perioade foarte putini pot sa reziste stresului cotidian, simtind nevoia unui ajutor si a unui sprijin. Acesta poate fi oferit intr-un mod foarte simplu si adesea trecut cu vederea: terapia prin arta.

Acest gen de terapie, desi neconventionala si cel putin la inceput privita cu neincredere, ofera sansa explorarii sentimentelor si senzatiilor intr-un mediu confortabil si prin intermediul expresiilor diverse.

 Cei care aleg aceasta terapie incearca sa se elibereze de stres si probleme folosind diverse materiale: culori, lut, textile, carbune, realizand cu ajutorul acestora reprezentari vizuale ale sentimentelor si impresiilor. In acest fel pot fi exprimate si temerile, fobiile, obsesiile. Desi poate fi o terapie individuala, expertii recomanda ca totul sa fie o activitate de grup.

Terapia prin arta se potriveste oricui, de la adulti la copii, indiferent de varsta, pregatire, statut social sau educatie. Ofera o modalitate de manifestare artistica, educare si invatare in ritm propriu. Nu este necesara nici un fel de pregatire speciala. Nu este nevoie sa aveti studii de specialitate, un talent inca nedescoperit sau sa ii imitati pe maestri. Terapia prin arta joaca mai curand rolul unui ghid pentru redescoperirea fiecaruia, oferind sprijinul pentru explorarea, identificarea si rezolvarea problemelor.

Cei care se tem sa investeasca timp si efort in terapia prin arta trebuie sa stie ca nu au de fapt nimic de pierdut, ci doar de castigat. In acest mod simplu va puteti elibera de energiile negative, de frustrarile si problemele care va macina in viata de zi cu zi, puteti imbunatati capacitatea de comunicare, fiind o terapie de real folos pentru cei cu probleme grave de comunicare.

Incercati! :D

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #130 : Sâmbătă, 23 Aprilie 2011, 20:25 »
as putea iesi din rutina desenand nuduri :) trebuie sa gasesc cateva enoriase dispuse sa-mi pozeze.

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #131 : Duminică, 24 Aprilie 2011, 11:32 »

de ce nu vrei si enoriasi?


marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #132 : Joi, 28 Aprilie 2011, 14:58 »
as putea iesi din rutina desenand nuduri :) trebuie sa gasesc cateva enoriase dispuse sa-mi pozeze.

foloseste-ti imaginatia  ::)

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #133 : Sâmbătă, 30 Aprilie 2011, 23:07 »
pe anul asta cred ca am reusit sa scap de rutina, motiv pentru care pe aici am trecut mai rar : m-am apucat de curs foto, am luat aparat si m-am apucat de pozat, m-am inscris la zumba, de trei saptamani lucrez la blogul personal si l-am finalizat, m-am inscris pe un grup privat pe Fb unde suntem numai femei si discutam cate in luna si stele, m-am apucat de citit macar 5 pagini in fiecare seara, merg o data pe saptamana la psihoterapeuta, s-a dat drumul si la noi la multiplex si voi merge o data pe saptamana la film...deja ma intreb cand o sa mai muncesc!
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #134 : Duminică, 01 Mai 2011, 18:50 »
  Ce activa esti!! Felicitari! Eu am devenit asa de nepasatoare cu viata mea...... :(