Autor Subiect: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?  (Citit de 73670 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #150 : Miercuri, 25 Mai 2011, 13:34 »
langa blocul in care m-am mutat de curand sunt cateva case cu multa gradina aferenta, de cum vine caldura stau pe balcon si ascult greierii.

la inceput nu mi-a venit sa cred ca, intre atatea "betoane", mai exista franturi de natura pura ...

in continuarea acelor case este un camp imens cu grau, totul e verde...parca sunt la ai mei la munte...seara e minunat...o iesire din rutina "betoanelor".

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #151 : Miercuri, 25 Mai 2011, 14:04 »
forti! n-am mai auzit cantecul greierilor de ani - la Bucuresti , in aglomeratia de aici - greierii s-au retras
poate pe vreo straduta veche, in gradini sa mai fie ....


in copilarie, pe inserat, ne jucam in "tarait " de greieri

gabita, il auzi in noptile calde si linistite de vara in special in campuri si in locurile unde exista putina vegetatie...te invit la piatra neamt si iti vei reaminti cantecul lor cu siguranta :)

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #152 : Miercuri, 25 Mai 2011, 14:51 »
Citat din: marcutza
de cum vine caldura stau pe balcon si ascult greierii.
si ce mai faci?

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #153 : Joi, 26 Mai 2011, 12:22 »
@silviu, incerc sa-mi imaginez ca sunt in curtea casei bunicilor (de la munte) unde seara licuricii sun niste stelute la joasa inaltime, unde greieii canta, unde miroase a padure...e o iesire din rutina...din cotidianul asfaltului, a zgomotului, a iuresului orasului.

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #154 : Joi, 26 Mai 2011, 14:12 »
fain. da' sa nu faci prostii!

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #155 : Joi, 26 Mai 2011, 14:15 »
doar placute  ;)

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #156 : Miercuri, 01 Iunie 2011, 08:53 »
un coleg  imi spunea zilele trecute - daca vrei sa iesi din rutina zilnica - incepi intai prin a face ceva care sa schimbe mediul din jurul tau - schimba aranjarea in casa si la birou - schimba colectia de CD-uri sau cosmetice - un fel de  - "renunta la un capitol vechi inainte de a deschide altul nou" .....


Offline cristijob48

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #157 : Miercuri, 01 Iunie 2011, 10:28 »
Da, si eu simt nevoia acuta de a iesi din rutina zilnica.Dar in multe situatii nu depinde de tine ci ai nevoie si de cei din jur sa colaboreze la aceasta.In general o mare parte din societatea noastra este cam cenusie si plafonata  si iti induce aceasta stare.Suntem cumva si prizonierii mediului in care traim.Eu am stat in strainatate(GERMANIA)si nu am vazut oameni tristi sau plafonati.Dupa opinia mea pentru a iesi din rutina zilinica ai nevoie de curaj ceva noroc si ceva bani.Desigur schimbarea completa amediului in care traiesti este o soluti determinanta.Dar asta este mai greu.Iti trebuie putina nebunie sa o realizezi. Cu asta ma confrunt si eu
Succes,
Cristi

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #158 : Miercuri, 01 Iunie 2011, 17:39 »

la mine e altfel, am invatat ca ce cumperi cu bani nu-ti ofera intotdeauna satisfactiile dorite, ba chiar as zice ca valoarea e invers proportionala. merg sa vad un teatru sau un concert, ies de la servici si prelungesc un pic drumul ca sa trec prin parc si sa ma plimb pe alei, ascult muzica, vad un film cu prietenii si pe urma ne oprim la o cafea sa desfacem firul in patru...
cit crezi ca te costa toate astea?


Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #159 : Miercuri, 01 Iunie 2011, 17:50 »
ies uneori din rutina ... dandu-ma pe un balansoar ... ducand visurile pana la realitate
nihil sine deo

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #160 : Miercuri, 01 Iunie 2011, 23:05 »
Da, si eu simt nevoia acuta de a iesi din rutina zilnica.Dar in multe situatii nu depinde de tine ci ai nevoie si de cei din jur sa colaboreze la aceasta.In general o mare parte din societatea noastra este cam cenusie si plafonata  si iti induce aceasta stare.Suntem cumva si prizonierii mediului in care traim.Eu am stat in strainatate(GERMANIA)si nu am vazut oameni tristi sau plafonati.Dupa opinia mea pentru a iesi din rutina zilinica ai nevoie de curaj ceva noroc si ceva bani.Desigur schimbarea completa amediului in care traiesti este o soluti determinanta.Dar asta este mai greu.Iti trebuie putina nebunie sa o realizezi. Cu asta ma confrunt si eu
Succes,
Cristi

...am fost si eu surprinsa in germania de amabilitatea si dragalasenia oamenilor de acolo...toti sunt prieteni cu toti...cel putin aparent... nu stiu cat de umani sunt cu adevarat....sunt civilizati, lucru care noua ne lipseste... Desigur ca acolo n-ai sa vezi oameni tristi pe strada, pt ca la ei nu prea exista nesiguranta zilei de maine, lucru care pe noi ne macina aproape continuu...probabil ca e vorba si de o anumita plafonare la noi, pt ca ne-am obisnuit sa gandeasca altii pentru noi...suntem lipsiti de initiativa si de ce sa nu recunoastem la noi nu vezi unitatea pe care o vezi la nemti ..

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #161 : Miercuri, 01 Iunie 2011, 23:36 »
din fericire pentru ei nemtii nu l-au avut ca prieten si formator de caractere pe Marele Urs . ma indoiesc ca in perioada interbelica ai fi vazut atatea chipuri triste pe strazi . asta nu inseamna ca radeau bezmetic ci ca aveau intiparita pe figura acea seninatate pe care ne-o dorim si noi atat de mult.

parerea mea  :D


<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/nSULr9NEObE?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #162 : Joi, 02 Iunie 2011, 00:22 »

jeanette doar doua cuvinte: SU-PERB !!
sunt moarta dupa imagini vechi

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #163 : Joi, 02 Iunie 2011, 17:53 »
   Nu am mai iesit demult din rutina zilnică... As vrea sa cosesc iarbă intr-o zi. Cred ca nu este usor de cosit. Palmele cred că m-ar durea in timp ce aş cosi, dar m-ar durea cu bucurie, cu acea bucurie a întoarcerii la lucrurile simple.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #164 : Joi, 02 Iunie 2011, 18:07 »

jeanette doar doua cuvinte: SU-PERB !!
sunt moarta dupa imagini vechi

si eu dupa Jean Moscopol. :P