Autor Subiect: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?  (Citit de 73709 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #210 : Luni, 04 Iulie 2011, 12:46 »
si eu mi-am gasit preocupari noi : zumba, mi-am luat aparat foto si am inceput sa invat sa fac fotografii, mi-am facut un blog, macar o data pe saptamana merg la un film, mi-am reluat pasiunea cititului, e drept ca nu pot lasa din mana cartile de autodezvolatre personala...nu mai spun ca mi-a intrat in cap sa fac rafting ...!
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline aloevera

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 88
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #211 : Luni, 04 Iulie 2011, 13:08 »
Buna Balanta,

mult adevar in cele spuse de Octavian Paler, am simtit asta de curand pe propria-mi piele...Asta-i viata, nu stii dinainte in ce situatii te vei putea afla...

Da, trebuie sa facem eforturi de a iesi din rutina zilnica,de a ne bucura de faptul ca traim.

Sunt noua in SC, m-am inscris deoarece sunt de putina vreme singura, nu a fost o alegere, mi-a placut ideea de baza a acestei comunitati, cea de a-i uni cumva pe cei singuri, mi-a placut si cred in ceea ce a scris admin-ul cu privire la respectul pentru membrii comunitatii.

Si mie imi place sa citesc. Iti pot recomanda un autor: Jacques Salome si una din cartile lui: Curajul de a fi tu insuti. Am convingerea ca o sa-ti placa.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #212 : Luni, 04 Iulie 2011, 13:10 »
o gramada de lucruri noi balanta
- de dans as vrea sa ma apuc si eu dar ar fi bine sa-mi dea cineva un "branci" sa ma inscriu ca sunt cam lenesa  :D
- aparatul foto  - mie mi-a trebuit o saptamana sa citesc instructiunile de setare la un "pici" de aparat
- si ce fel de rafting? - cel pe 'rau in jos" sau printre rafturi  :D

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #213 : Luni, 04 Iulie 2011, 13:17 »
buna, aloevera

am vazut ca te-ai inscris la excursia din Delta - e un mod placut sa iesi din rutina zilnica - sper sa-ti placa


"Da, trebuie sa facem eforturi de a iesi din rutina zilnica,de a ne bucura de faptul ca traim."

este pana la urma o alegere personala daca ne hotaram sa facem ceva bun pentru noi care sa ne bucure

Offline aloevera

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 88
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #214 : Luni, 04 Iulie 2011, 13:33 »

Da, m-am inscris si cred ca va fi minunat. Mie imi place sa calatoresc, din pacate in ultima vreme n-a prea mai fost posibil........

Respectul de sine ne indeamna sa facem tot ceea ce ne sta in putere pentru a ne oferi noua insine motive de a pretui ceea ce avem. Noi mai mereu ne gandim la ceea ce ne lipseste si mai putin la ceea ce detinem...

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #215 : Luni, 04 Iulie 2011, 14:42 »
...asta cu zumba mi-a placut, e drept ca ar trebui sa trec pe altceva, pe fitness poate ,caci nu reusesc sa respect tot timpul programul
...cu aparatul m-am apucat serios de lucru dar in pasi de melc
...rafting pe rau... :)
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline aloevera

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 88
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #216 : Luni, 04 Iulie 2011, 15:07 »

Eu nu stiu ce este zumba.
In schimb, stiu ce este rafting-ul si cred ca mi-ar fi foarte frica........

Vii si tu in Delta?

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #217 : Luni, 04 Iulie 2011, 15:11 »
da, mi-as dori sa vin in Delta...la mine problema e cu timpul ...dar as fi dorit foarte mult ca sa ma joc cu aparatul pe acolo...eu m-as bucura macar pe Ceahlau sa ajung la holograma
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline aloevera

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 88
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #218 : Luni, 04 Iulie 2011, 15:20 »

Fa efortul de a ajunge pe Ceahlau. Este de-a dreptul magnific. Ti se taie respiratia in fata unor peisaje de nedescris

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #219 : Luni, 04 Iulie 2011, 15:23 »
Sunt din zona, dar nu am mai fost din vremea studentiei pe Ceahlau...atunci in cate un wek, una doua de la Iasi pe Ceahlua, Pietrele Doamnei...acum sunt sigura 80% ca o sa ajung...da mai e o luna pana atunci!
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #220 : Luni, 04 Iulie 2011, 16:37 »
Eu nu stiu ce este zumba.
In schimb, stiu ce este rafting-ul si cred ca mi-ar fi foarte frica........

Vii si tu in Delta?

crezi ca frica ar putea avea influenta si asupra cuiva care a facut schif ... 6 ani? :-\
chiar mi-ar placea - si mi-e dor de - un concurs cu galerie :D
nihil sine deo

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #221 : Duminică, 10 Iulie 2011, 22:30 »
mi s-a parut -la un moment dat- ca exista un subiect ceva de genul "sugestii de actiuni"  dar nu l-am gasit.

oricum, merge si la iesirea din rutina zilnica, mai ales rutina weekend-urilor: daca scapi ocazia de a merge la mare sau la munte si nici nu vrei sa petreci o zi intreaga in Bucuresti, solutia se numeste Mogosoaia, Palatul Brancovenesc.  parcul este foarte mare, cu copaci foarte mari si umbrosi; lumea merge acolo pentru plaja, picnic, joaca badminton sau volei.  nu se aud manele, nu "sfaraie gratarele". este o oaza de verdeata si liniste.  probabil sunt mai multe motive pentru care multimile nu-l asalteaza, ceea ce nu e rau deloc.  drumul este excelent, se poate ajunge acolo fie prin Bucurestii Noi sau pe DN1, se face la stanga sub podul Otopeni, soseaua de centura: drumul este excelent. chiar in incinta curtii palatului este si un restaurant cu terasa frumoasa, la parterul cladirii care inainte era casa de creatie a scriitorilor (sau cam asa ceva).
se poate vizita si palatul, taxa este 5 lei.



"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #222 : Duminică, 10 Iulie 2011, 22:36 »
Mi se pare o sugestie foarte buna, Ayouni. Multumim frumos. :-*

Offline lori

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 106
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #223 : Luni, 11 Iulie 2011, 12:28 »
Eu am redescoperit (nu am mai fost din vremea studentiei) strandul, parcul Tei si am ramas placut surprinsa de schimbari. De altfel am reinceput sa mai cutreier Bucurestiul (chiar si pe canicula). Nu am mai facut-o de mult. Si am constatat ca sunt foarte multe locuri unde nu am mai fost si merita vazute. Lipsa de timp, neatentia, graba si multe altele m-au facut sa nu le vad. De altfel ar fi grozava o zumba pe iarba, nu? (Zumba este cam ca aerobicul, eu nu m-as incumeta, dar cine poate... este in ritm de dance)  :)
"Eu merg incet, dar niciodata inapoi" (A. Lincoln)

Offline aloevera

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 88
Răspuns: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #224 : Luni, 11 Iulie 2011, 12:38 »
Multumesc pentru precizari Lori, la zumba ma refeream..