Autor Subiect: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?  (Citit de 72996 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Monique

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 274
Re: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #225 : Duminică, 31 Iulie 2011, 14:58 »
Daca mai era nevoie sa va conving ca e necesar sa iesim din rutina zilnica:

Amintiţi-vă că un strat de praf protejează lemnul mobilelor...
O casă se transformă în cămin când poţi să scri "Te iubesc" pe praful de pe mobilă.
Eu singură munceam cel puţin 8 ore în fiecare sfârşit de săptămână pentru a lăsa totul perfect "pentru cazul că vine cineva". In final, am înţeles că "nu venea" nimeni, pentru că toată lumea îşi trăia viaţa petrecând-o bine !!!
Acuma, dacă vine cineva, nu trebuie să explic în ce condiţii este casa : sunt mult mai interesaţi să mă asculte despre lucrurile pe care le-am făcut ca să-mi trăiesc viaţa şi să mă distrez.
Dacă nu ţi-ai dat seama...Viaţa este scurtă, petrece-o bine !
Fă curat, dacă e nevoie...
Dar ar fi mai bine să pictezi un tablou sau să scrii o scrisoare, să faci o prăjitură sau un desert, să plantezi o sămânţă, să te gândeşti la diferenţa între "a vrea" şi "a trebui".
Fă curat, dacă e nevoie, dar nu ai mult timp...
Cu atâtea plaje pentru înotat şi munţi de escaladat, râuri de navigat, o berică de băut, muzică de ascultat, cărţi de citit, prieteni de iubit şi viaţă de trăit.
Fă curat, dacă e nevoie, dar...
Lumea de afară : cu soarele pe faţă, aerul în păr, zăpada care cade, o răpăială de ploaie...Ziua asta nu se mai întoarce...
Fă curat, dacă e nevoie, dar...
Ţine cont că bătrâneţea va sosi şi nu mai eşti ca acuma...Şi când îţi vine rândul să pleci, te vei transforma tot în praf.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #226 : Duminică, 31 Iulie 2011, 15:25 »
Daca mai era nevoie sa va conving ca e necesar sa iesim din rutina zilnica:

Fă curat, dacă e nevoie, dar...
Cu atâtea plaje pentru înotat şi munţi de escaladat, râuri de navigat, o berică de băut, muzică de ascultat, cărţi de citit, prieteni de iubit şi viaţă de trăit.


Fain' Monique  8)
prin acel fa curat, daca e nevoie, dar ... - eu cred ca e bine uneori sa lasam obligatiile de fiecare zi ( de care suntem prea legati) si sa cedam imboldului de a face ceva iesit din comun - rutina zilnica o regasim bine mersi si a doua zi tot unde am lasat-o  8)

Offline lori

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 106
Re: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #227 : Miercuri, 03 August 2011, 08:17 »
Rutina, ahhh, rutina!!! Dupa serviciu, serviciu si iar serviciu, si din cand in cand si acasa ... imi doresc sa plec oriunde, chiar si la polul Nord, Sud, sau oricare altul! Am uitat ca am fost in concediu, de-abia astept alta iesire... Noroc cu Singles Camp : mi-a amintit ca m-am inscris la turul cetatilor fortificate. Abia astept  sa mai vad macar cativa din membrii SC.  :)
"Eu merg incet, dar niciodata inapoi" (A. Lincoln)

julia

  • Vizitator
Re: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #228 : Miercuri, 03 August 2011, 08:41 »
hai ca de acum am intrat in rutina excursiilor!!


silviu

  • Vizitator
Re: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #229 : Miercuri, 03 August 2011, 09:51 »
Citat din: monique
Dacă nu ţi-ai dat seama...Viaţa este scurtă...
si daca nu putem s-o facem lunga, macar s-o facem lata :D
Citat din: monique
Cu atâtea plaje pentru înotat şi munţi de escaladat, râuri de navigat, o berică de băut, muzică de ascultat, cărţi de citit, prieteni de iubit şi viaţă de trăit.
cum nu stiu sa inot, plamanii nu ma mai tin sa escaladez, alcool nu consum, mai raman si eu cu cartile, muzica si prietenele de iubit :)

Offline Monique

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 274
Re: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #230 : Sâmbătă, 13 August 2011, 19:07 »
cum nu stiu sa inot, plamanii nu ma mai tin sa escaladez, alcool nu consum, mai raman si eu cu cartile, muzica si prietenele de iubit :)


Bag de seama ca ti-ai ales ce-i mai bun!

luciamanta

  • Vizitator
Re: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #231 : Duminică, 14 August 2011, 14:50 »
   Faptul ca o zi nu seamana cu alta, faptul ca saptamanal merg in delegatii in diferite zone ale tarii si cunosc o multime de oameni, ma indreptaţeste sa spun ca da, am iesit din rutina zilnică!

julia

  • Vizitator
Re: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #232 : Duminică, 14 August 2011, 15:43 »
   Faptul ca o zi nu seamana cu alta, faptul ca saptamanal merg in delegatii in diferite zone ale tarii si cunosc o multime de oameni, ma indreptaţeste sa spun ca da, am iesit din rutina zilnică!

deci ai iesit din rutina zilnica si ai intrat in aia saptaminala


luciamanta

  • Vizitator
Re: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #233 : Duminică, 14 August 2011, 15:47 »
Iulia, poate da, poate nu, tine cont de faptul ca o zi nu seamana cu alta.

julia

  • Vizitator
Re: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #234 : Miercuri, 17 August 2011, 20:45 »
asa e. pacat ca nu-s decat 7.


luciamanta

  • Vizitator
Re: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #235 : Joi, 15 Septembrie 2011, 16:14 »
   Sunt oameni pe care grijile, stresul ii aplatizeaza, ii fac de nerecunoscut in cativa ani. Li se duce energia, pofta de viata. Traiesc fiindca au zile si au indatoriri: serviciu, familie... Traiesc viata ca pe o intamplare oarecare, nu incearca sa-i mai smulga vietii o bucurie, nu incearca sa faca ceva iesit din monotonia de zi cu zi. Sunt coplesiti de rutina vietii care-i impresoara si nici nu mai bagă de seamă ca nu mai au nici o trăire intensă...

marcutza

  • Vizitator
Re: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #236 : Sâmbătă, 17 Septembrie 2011, 13:04 »
Ţine cont că bătrâneţea va sosi şi nu mai eşti ca acuma...Şi când îţi vine rândul să pleci, te vei transforma tot în praf.

foarte adevarat, de-acum incolo voi lasa praf sa pot scrie "te iubesc"...mi-a placut enorm !

multumim @Monique !

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #237 : Marți, 20 Septembrie 2011, 14:25 »
si daca am iesi din rutina zilnica - si am fi in fiecare zi in alt loc - facand altceva - cum ar fi ?

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #238 : Marți, 20 Septembrie 2011, 15:08 »
obositor....e buna alternanta...io nu traiesc in rutina dar si ca mine e greu...cine nu are nervi pt asa ceva are toate sansele sa o ia razna...asa ca masura e buna in toate... :)
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #239 : Marți, 20 Septembrie 2011, 15:38 »
tiii ... ca bine zici!
sa nu intervina rutina o mai luam razna ... cu masura :P
nihil sine deo