Autor Subiect: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?  (Citit de 73066 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #240 : Miercuri, 05 Octombrie 2011, 18:55 »
oare !?  ???

pentru ca uneori am nevoia de rutina mea - de concretul din viata de zi cu zi - de ceea ce stiu sa fac cel mai bine - pentru ca nu este oare rutina de fapt o fateta a ceea ce ne place si stim sa facem usor , fara a depune efort si fara a ne concentra asupra a ceea ce facem
acest automatism ne aduce o oarecare stabilitate - siguranta de a gasi ceea ce avem - de a avea acea zona de confort psihic al practicii indelungate care nu ne ridica provocari neasteptate

Offline francesca777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 793
  • after all...tomorrow is another day..:)
Re: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #241 : Miercuri, 05 Octombrie 2011, 19:07 »
Pe o felicitare primita ieri scrie: "nimeni nu te-a intrabat daca-ti doreai sa vii pe lume, la fel cum si plecarea va fi hotarata de altcineva.Insa timpul dintre aceste doua puncte iti apartine in totalitate doar TIE.Foloseste-l bine"...foarte interesant , atat de simplu spus...asadar, incepand de azi...indraznesc sa incerc "schimbarea"...iesirea din rutina zilnica.Marturisesc ca sunt pe un teren minat...si nu stiu in ce masura ma voi simti chiar confortabil Nu mai vreau"rutina mea"... am nevoie de ...provocari.

Offline DJ ExcceS

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 39
Re: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #242 : Miercuri, 05 Octombrie 2011, 22:22 »
Pai te provoc sa facem un duet la karaoke ... ;)

luciamanta

  • Vizitator
Re: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #243 : Joi, 06 Octombrie 2011, 19:37 »
Francesca, nici bine nu ai terminat de scris, că s-a si ivit provocarea-n viata ta... :)

Offline francesca777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 793
  • after all...tomorrow is another day..:)
Re: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #244 : Joi, 06 Octombrie 2011, 19:42 »
wow...ca sa vezi...sper sa fac fata provocarii..:)))...sper sa fie mai bine decat la Pusnicu...am ofilit urechiusele audientei..:)))..mizez pe marele maestru de ceremonii ca ma va " sustine"..:)))

luciamanta

  • Vizitator
Re: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #245 : Joi, 06 Octombrie 2011, 19:48 »
Francesca, te rog sa exersezi pana maine, sa inghiti galbenuse de oua, sa devii soprana peste noapte, uite eu te sustin de aici, de acasa, iti tin pumnii stransi de tot ca să să poti cânta si încânta cel mai frumos!  :)

julia

  • Vizitator
Re: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #246 : Joi, 13 Octombrie 2011, 19:43 »
eu incerc sa nu mai fac planuri de niciun fel
le iau pe toate asa cum vin, ca daca ma planific la ultimul detaliu tot intervine ceva si rastoarna totul

cum era bancul ala: "vrei sa-l faci pe d-zeu sa rida? spune-i planurile tale pe urmatoarele 3 luni"

luciamanta

  • Vizitator
Re: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #247 : Marți, 18 Octombrie 2011, 20:55 »
   Am nevoie sa ies din rutina zilnica.  Asta e clar. Nu imi place sa curga zilele in mod egal, fara nici o abatere de la rutină. Am nevoie si de altceva decat rutina zilnica, am nevoie de o schimbare de program, de un eveniment deosebit, de socializare, de o stare de bine, de o provocare care sa ma anime, să mă mobilizeze...   

julia

  • Vizitator
Re: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #248 : Duminică, 23 Octombrie 2011, 19:58 »
iar sa te mobilizeze?!? pai nu ziceai tu ca esti mereu pe drumuri?

luciamanta

  • Vizitator
Re: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #249 : Duminică, 23 Octombrie 2011, 22:17 »
   Aproape mereu sunt pe drumuri. Si asta seara am fost. De la ora 17.00 pana acum am tot mers prin restaurantele din Bucuresti in ideea de a stabili unde anume o sa imi invit prietenii de ziua mea.

luciamanta

  • Vizitator
Re: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #250 : Duminică, 23 Octombrie 2011, 22:30 »
Chiar ca am iesit din rutina zilnică. In atatea restaurante nu am fost in viata mea intr-o singura zi.

Offline lori

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 106
Re: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #251 : Luni, 24 Octombrie 2011, 20:20 »
In acest moment eu chiar imi doresc sa revin la rutina zilnica ... de ce? Pentru ca prea am avut de toate in ultimul timp. Si nu s-au terminat inca... Asa ca am ajuns pana la urma la ideea ca rutina mai are si partile ei bune, si anume : stii ce ai de facut, macar pentru o perioada de timp. Stiu, chiar eu imi doream sa mai ies din rutina zilnica. Dar e bine sa avem grija la ce ne dorim, caci nu se stie niciodata ce ne asteapta!!!
"Eu merg incet, dar niciodata inapoi" (A. Lincoln)

julia

  • Vizitator
Re: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #252 : Miercuri, 26 Octombrie 2011, 16:43 »
uneori ma scoate din rutina zilnica cite un fapt, eveniment sau situatie neprevazuta si pe care mi-e greu sa le inteleg imediat.
dar am invatat ca tot ce ni se intimpla are o logica si o curgere fireasca, si, inteleapta cum sunt, nu ma mai lupt cu ele ci le urmez.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #253 : Duminică, 11 Decembrie 2011, 18:17 »
Workshop fotografie - ma intereseaza, e una din pasiunile mele! .....


pasiunile/ hobby-urile sunt un mod de a iesi din rutina zilnica - cel putin pentru mine au reprezentat o "variatie" - atunci cand incepe sa te preocupe ceva - iti canalizezi atentia si timpul - pe care il rupi de pe unde apuci in cursul zilei - catre acea activitate care iti place
am tot avut tot felul de pasiuni- de la timbre ( am si acuma clasoarele) monezi - pana la foto-video ( de fapt cred ca preluata din mers de la cunoscutii deoarece toata lumea in ziua de azi face foto) - si pana la ultima mea gaselnita - arhitectura urbana - vreau sa spun ca ani la randul am trecut pe langa aceleasi cladiri fara sa le acord prea mult timp - acum de cate ori trec pe langa ele mai gasesc ceva ce n-am obsevat inainte - ma opresc si analizez firide, colonade, ferestre , turnuri, cupole -  si felul cum "interactioneaza" ele cu mediul inconjurator , cu oamenii care trec pe langa ele - si drumurile prin Bucuresti au capatat dintr-o data alta semnificatie - nu mai au acea rutina anosta

julia

  • Vizitator
Re: Simti nevoia de a iesi din rutina zilnica?
« Răspuns #254 : Joi, 22 Decembrie 2011, 20:38 »
acuma simt nevoia sa ies din rutina sarbatorilor.