Autor Subiect: Daca as lua-o de la inceput ..?  (Citit de 16705 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Daca as lua-o de la inceput ..?
« Răspuns #75 : Vineri, 07 Mai 2010, 23:11 »
daca as lua-o de la inceput? hai ca-i buna! stau si ma intreb, care inceput? pentru ca am avut foarte multe inceputuri, foarte multe drumuri incepute si neterminate... dar pe oricare l-as lua de la inceput, mi-ar placea sa pot avea un pic macar din mintea de acum (nu ca as avea prea multa nici acum, fie vorba intre noi). dar daca ma gandesc bine la primul inceput al meu in viata, as refuza sa mai fac un anume tratament, asa cum am facut, si care mi-a schimbat cu totul si cu totul cursul vietii.  si nu neaparat in bine.
 
intrebarea aceasta mi-a adus in minte o poezie, pe care vreau sa o impartasesc cu voi aici, chiar daca nu este topicul de poezie, dar aici se potriveste. si acum. asa ca va rog, sa nu va suparati ca postez aici.

CLIPE / Jorge Luis Borges   (Instantes)

Daca as putea sa-mi traiesc din nou viata.
In urmatoarea as incerc sa gresesc mai mult.
Nu as mai incerca sa fiu perfect, m-as relaxa mai mult.
As fi mai prostut decat am fost, de fapt
as lua foarte putine lucuri in serios.
As fi putin igienic.
As risca mai mult, as calatori mai mult,
As contempla mai multe apusuri de soare
As escalada mai multi munti, as strabate mai multe rauri.
M-as duce in locuri unde n-am mai fost vreodata,
As manca mai multa inghetata si mai putine leguminoase**,
As avea mai multe probleme reale si mai putin imaginare.
Eu sunt una din acele persoane productive si care au trait cu bun simt
fiecare minut al vietii sale; sigur, am avut si momente de veselie.
Dar daca as putea sa o iau de la capat, as incerca
sa am numai momente bune.
Pentru ca, daca nu stiti, din asta este facuta viata, numai din clipe;
Nu-ti pierde clipa de fata, acum.
Eu nu mergeam nicaieri fara termometru, sticla* de apa fierbinte, o umbrela si o parasuta;
Daca as trai din nou, as calatori fara multe bagaje.
Daca as trai din nou, as incepe sa umblu descult la fiecare inceput de primavara
si as continua asa pana la sfarsitul toamnei.
Si pudiera volver a vivir, viajaría más liviano.
M-as da de mai multe ori in carusel, as contempla mai multe rasarituri
si m-as juca cu mai multi copii, daca as avea din nou viata in fata mea.
Dar am deja 85 de ani si stiu ca voi muri.
-----------------------------
N.T. adica a mea, ca tocmai am tradus acest text; scuze daca nu suna foarte bine peste tot... Acolo unde am pus * "sticla de apa fierbinte", in original este "bolsa de agua caliente", este un articol care se gaseste aproape in toate casele din américa de sud, in orase unde este frig noaptea: este o punga facuta din cauciuc gros si flexibil, cu dop care se insurubeaza, se umple cu apa fierbinte si se pune in pat, pastreaza caldura pana a doua zi.  ** habas in original, este bob de fapt, in engleza i se spune uruguayan bean sau kidney bean, parca este un bob de fasole mare.  Mai bine atasez poza de habas si poza de bolsa de agua caliente... Hai ca s-a dus toata poezia, cu explicatia aceasta prozaica......
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)