Autor Subiect: Ce apreciem cel mai mult la un om?  (Citit de 12333 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Ce apreciem cel mai mult la un om?
« Răspuns #15 : Vineri, 23 Aprilie 2010, 21:40 »
dacă te minţi... nu te mai numeşti om....

Mi-a placut f. mult remarca ta...Sa nu te minti, adica sa fii autentic, in conditiile in care majoritatea atributelor omenesti starnesc dispret... Sa nu te minti, adica sa nu ascunzi abaterile morale. Sa nu te minti, adica sa nu negi, negarea e o alta modalitate de a te minti pe tine insuti. Si printre cele mai daunatoare minciuni se situeaza promisiunile care nu mai devin niciodata realizabile... A ne minti singuri in numele unei consolari de moment este nechibzuinta suprema.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Ce apreciem cel mai mult la un om?
« Răspuns #16 : Vineri, 23 Aprilie 2010, 21:44 »
Mă bucur că eşti pe aceeaşi undă de percepţie!
nihil sine deo

Offline Catherinna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 631
Răspuns: Ce apreciem cel mai mult la un om?
« Răspuns #17 : Vineri, 23 Aprilie 2010, 21:56 »
dacă te minţi... nu te mai numeşti om....

Mi-a placut f. mult remarca ta...Sa nu te minti, adica sa fii autentic, in conditiile in care majoritatea atributelor omenesti starnesc dispret... Sa nu te minti, adica sa nu ascunzi abaterile morale. Sa nu te minti, adica sa nu negi, negarea e o alta modalitate de a te minti pe tine insuti. Si printre cele mai daunatoare minciuni se situeaza promisiunile care nu mai devin niciodata realizabile... A ne minti singuri in numele unei consolari de moment este nechibzuinta suprema.


 Am pus-o ... ma mint in fiecare zi ca sunt frumoasa si nu-s batrana de loc ... stiu, acum stiu verdictul, nechibzuinta suprema , da-mi place sa cred ca-i adevarat nu minciuna  ;D

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Ce apreciem cel mai mult la un om?
« Răspuns #18 : Vineri, 23 Aprilie 2010, 21:59 »
şi aşa este.....
nihil sine deo

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Ce apreciem cel mai mult la un om?
« Răspuns #19 : Vineri, 23 Aprilie 2010, 22:00 »
esti grozava, draga mea, este de nota 10!

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Ce apreciem cel mai mult la un om?
« Răspuns #20 : Vineri, 23 Aprilie 2010, 22:00 »
Catherinna si Steliana, sunteti de nota 10!

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Ce apreciem cel mai mult la un om?
« Răspuns #21 : Vineri, 23 Aprilie 2010, 22:07 »
Am vazut de curand o piesa de teatru, in care Adevarul si Minciuna, Binele, si Raul, Judecata Dreapta si Judecata Stramba se razboiau intre ele. Stiti cine a avut argumente mai puternice?

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Ce apreciem cel mai mult la un om?
« Răspuns #22 : Vineri, 23 Aprilie 2010, 22:11 »
In lumea noastra de astazi, in care poti fi obraznic, nerusinat, sperjur, bun de gura, numai vorbe, turnator, smecher, uns cu toate alifiile, lunecos ca tiparul, gura sparta, vipera, cu doua fete, injurios, mitocan. lingau, stiti cine a invins in piesa vazuta de mine, saptamana trecuta?  Judecata Stramba, Raul, Minciuna...

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Ce apreciem cel mai mult la un om?
« Răspuns #23 : Vineri, 23 Aprilie 2010, 22:27 »


 Am pus-o ... ma mint in fiecare zi ca sunt frumoasa si nu-s batrana de loc ... stiu, acum stiu verdictul, nechibzuinta suprema , da-mi place sa cred ca-i adevarat nu minciuna  ;D
[/quote]
     

       Si eu am accesi parere despre mine insami, dar asta nu inseamna , din punctul meu de vedere, ca ma mint, ci ca asa ma vad, asa ma simt si am respect pentru fiinta care sunt! Ma iubesc pe mine insami, pentru ca am invatat ca doar asa ma pot iubi si ceilalti! Daca nu avem aceleasi oglinzi, nu e vina mea! Nu incerc sa ii schimb pe cei din jur si nici nu cred ca altcineva ma poate schimba pe mine! Sunt constienta ca nu pot fi pe placul tuturor, asa cum nici mie nu imi place oricine! Si mi se intampla deseori ca, desi stiu ca ma insel in privinta unei persoane care ma dezamageste mereu, sa nu pot sa mi-o scot din suflet, orice mi-ar face! E valabil si invers, sa antipatizez sau sa judec gresit pe cineva, fara ca acea persoana sa imi fi facut ceva mie personal! Atunci imi e mai greu sa recunosc ca am gresit si sa abordez acel om pentru a-i spune personal ca m-am inselat in privinta lui! Si nu e vorba de orgoliu neaparat!
 




luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Ce apreciem cel mai mult la un om?
« Răspuns #24 : Vineri, 23 Aprilie 2010, 22:38 »
ce frumos te-ai confesat, Carmen. Mintea noastra are mecanisme innascute pentru bucurie, placere, euforie... Ai multe calitati. Sa stii ca spiritul si corpul arata exact asa cum le vezi tu, cum le simti tu...

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Ce apreciem cel mai mult la un om?
« Răspuns #25 : Vineri, 23 Aprilie 2010, 22:47 »
Fetelor......................
cât mai cochetaţi cu concretul?
Am spus..... Adevărul suntem noi.......
nihil sine deo

Offline hope4ever

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Răspuns: Ce apreciem cel mai mult la un om?
« Răspuns #26 : Marți, 27 Aprilie 2010, 09:57 »
ce mi se pare interesant e faptul ca femeile sun mult mai interesate de " discutii" pe cele mai diverse teme, nu e neaparat o  meteahna specifica noua, dar ... oare numai noi mai avem " ofuri"? in sfarsit , referitor la intrebarea ce apreciem mai mult la un om ... cand? in tinerete? la maturitate? gusturile,NEVOILE, perceptiile se schimba odata cu noi... eu cred ca ne dorim de la celalalt ceea ce descoperim ca ne lipseste noua insine. Pare egoist, dar legea compensatiei nu are oare ceva egoist in sine? in liniimari eu as aprecia la un om - acel om care se va fii nascut poate sa-si incruciseze pasii cu ai mei- puterea de a descoperi in mine ceea ce eu inca nu am aflat, rabdare, altruism, curiozitate, dorinta de a face " echipa" gandul ca o noua zi e un drum spre celalalt strabatut un pic altfel, mereu

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Ce apreciem cel mai mult la un om?
« Răspuns #27 : Marți, 27 Aprilie 2010, 10:20 »
Ce apreciem?
Ochii, privirea... buzele, vorbele nespuse....
mersul.... respiraţia.....
......... tot ce te atrage...
nihil sine deo

Offline mihaela1978

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 99
Răspuns: Ce apreciem cel mai mult la un om?
« Răspuns #28 : Marți, 27 Aprilie 2010, 15:51 »
apreciez in principal: simtul umorului, respectarea promisiunilor, eleganta(in limbaj, comportament)

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Ce apreciem cel mai mult la un om?
« Răspuns #29 : Marți, 27 Aprilie 2010, 20:03 »
din secundar se poate năştea... principal...
nihil sine deo