Autor Subiect: Dusmani, infrangeri, timiditate; acum si succes  (Citit de 10357 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa invingi dusmanii?
« Răspuns #15 : Luni, 12 Aprilie 2010, 21:14 »
Poate că Lucia are mania persecuţiei. Dar trăim într-o societate unde, în multe medii, fiecare se foloseşte de fiecare. La sensul peiorativ al verbului "a folosi". Iar asta e o realitate. Pe care unii doar o văd mai neagră.
Ai dreptate in ceea ce spui. Iti doresc o seara cat mai frumoasa!

Offline Miha

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Răspuns: Cum sa invingi dusmanii?
« Răspuns #16 : Luni, 12 Aprilie 2010, 21:14 »
Binevenite si interesante sunt sfaturile tale, Marlene. Pnetru primul punct:

1. Determina sursa timiditatii tale in primul rand. De exemplu, iti e frica de ce-ar putea spune cineva despre aspectul tau fizic? Aminteste-ti ca exista un motiv pentru care tu reactionezi asa in aceste situatii.

as spune ca cel mai bine este sa ne descoperim complexele, sa inlaturam cauzele lor si sa ne simtim bine cu noi insine.

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa invingi dusmanii?
« Răspuns #17 : Luni, 12 Aprilie 2010, 21:15 »
Luciamanta,MANIA PERSECUTIEI,se chiama cea ce spui tu.
Nu te cunosc, nu vreau sa te supar, dar nu ai dreptate. Iti doresc numai bine.

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa invingi dusmanii?
« Răspuns #18 : Luni, 12 Aprilie 2010, 21:17 »
@luciamanta :) de ignor/indiferenta ai auzit? ucide  :) succes  :)

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa invingi dusmanii?
« Răspuns #19 : Luni, 12 Aprilie 2010, 21:25 »
        În 1996 m-am angajat la Banca Internaţională a Religiilor ca referent bancar. Pe vremea aceea, urmam cursurile fără frecvenţă ale Facultăţii de Drept. În prima zi de lucru am tradus un fax primit de la Agenţia Reuters şi am scris câteva scrisori în engleză referitoare la derularea unor acreditive. Apoi m-am familiarizat cu decontările şi plăţile externe pe care banca le efectua cu partenerii de afaceri. A doua zi a trebuit să traduc Raportul de gestiunii al băncii, deoarece urma Adunarea Generală a Acţionarilor. Am lucrat 6 luni în cadrul Serviciului Decontări şi Plăţi Externe, după care am trecut la Departamentul  Corespondenţi Bancari Externi şi Interni. După trei ani, pe lângă atribuţiile ce îmi reveneau ca referent bancar a trebuit să le îndeplinesc şi pe cele de secretară.
   În 1997 am fost trimisă de către bancă la specializare în Belgia pe probleme de mijloace de plată internaţională şi corespondenţi bancari externi. Am urmat 2 seminarii la care am obţinut rezultate foarte bune şi două certificate.
   Când a început declinul băncii am trecut prin etape greu de imaginat: restructurări, reduceri de salarii, schimbări de personal, venirea lichidatorului şi a echipei sale, panica depunătorilor, panica salariaţilor care-şi pierdeau locul de muncă şi chiar sănătatea. Depunătorii începuseră să doarmă în faţa bancii, iar faţă de angajaţii bancii aveau un comportament violent. În iulie 2000, banca a fost declarată în faliment. Mulţi dintre colegii mei au fost daţi afară. Eu m-am îmbolnăvit destul de sever şi mi-am reluat serviciul după 2 luni de spitalizări repetate. Când am revenit la locul de muncă eram încadrată în altă direcţie. Norocul meu a fost că mi-am luat licenţa în drept şi, deşi nu mai cunoşteam pe nimeni în bancă, am insistat să mi se acorde o şansă şi să pot lucra în continuare, ca jurist. Am lucrat ca şi consilier juridic în bancă timp de un an.
   Pentru că lunar se făceau reduceri de personal, a trebuit sa-mi caut de lucru la sfârşitul anului 2001. Am găsit un post de consilier juridic la SC Pumac S.A. După 2 luni şi jumătate am plecat de acolo, deoarece salariul era foarte mic. M-am angajat la Casa Naţională de Asigurări de Sănătate după ce am dat concurs pentru postul de consilier juridic. Din păcate am fost încadrată pe post de expert. După 3 ani, în urma unor reevaluări ale dosarelor de personal, reevaluări făcute de Agenţia Naţională a Funcţionarilor Publici am fost trecută pe post de consilier juridic.
   Sunt jurist, dar nu profesez, deoarece pentru a intra în Biroul Avocaţilor este necesară recomandarea a doi avocaţi definitivi, pe care nu i-am putut găsi, oricât am încercat. La notariate, filiera este închisă, aşa că m-am resemnat.
          Lucrez din 2001 la CNAS si ma rog la Dumneeu sa fiu sanatoasa si puternica.
   Atitudinea mea de acum este aceea de împăcare cu sine, de recunoştinţă faţă de ceea ce mi-a dăruit Dumnezeu şi ceea ce este cel mai important, chiar în înfrîngerile cele mai grele ale vieţii, cred că îmi va rămîne întotdeauna putere pentru a înţelege şi judeca realitatea.
            

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa invingi dusmanii?
« Răspuns #20 : Luni, 12 Aprilie 2010, 21:26 »
@luciamanta :) de ignor/indiferenta ai auzit? ucide  :) succes  :)

Iti multumesc pentru sfat, esti o adevarata prietena.

Offline Miha

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Răspuns: Cum sa invingi dusmanii?
« Răspuns #21 : Luni, 12 Aprilie 2010, 21:29 »
Eu cred ca ar trebui sa iti analizezi mai bine asa zisii dusmani si sa incerci sa gasesti cauza rautatii lor. Odata gasita incearca sa o folosesti ca parghie. Mai devreme sau mai tarziu se vor lovi de ea. Ignoranta ii poate ucide, insa nu este intotdeuna reteta succesului. Totul depinde de modul in care vrei tu sa abordezi problemele.

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa invingi dusmanii?
« Răspuns #22 : Luni, 12 Aprilie 2010, 21:44 »
Eu cred ca ar trebui sa iti analizezi mai bine asa zisii dusmani si sa incerci sa gasesti cauza rautatii lor. Odata gasita incearca sa o folosesti ca parghie. Mai devreme sau mai tarziu se vor lovi de ea. Ignoranta ii poate ucide, insa nu este intotdeuna reteta succesului. Totul depinde de modul in care vrei tu sa abordezi problemele.

     Eu nu fac rau nimanui, oricarui coleg sau vecin ori cunoscut incerc sa-i fac un bine. Oricarui om ii dau un sfat intelept, atunci cand mi-l cere. Daca cineva ma vorbeste de rau, eu ma rog pentru el. Caut sa fiu corecta cu toata lumea. Asa cum doresc eu sa se poarte oamenii cu mine, tot asa ma port cu ei. Imi fac datoria la serviciu, am rezultate bune. Insa, am eu un exces de zel iesit din comun si un bun simt iesit din comun. Imi place armonia, imi plac oamenii care se implica in rezolvarea problemelor. Nu imi plac lasii, oportunistii...  Te pup, Miha si multumesc pentru raspuns

Offline Miha

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Răspuns: Cum sa invingi dusmanii?
« Răspuns #23 : Luni, 12 Aprilie 2010, 21:52 »
@luciamanta- nu este vorba de a face rau nimanui. Probabil exprimarea mea a fost putin gresit. Incearca ca intelegi motivatiile celor din jur pentru care mai devreme sau mai tarziu ii face sa se comporte cu tine intr-un mod gresit. Daca intelegi aceste motivatii poate iti va fi mai usor sa treci peste momentele mai grele si poate te va ajuta sa fii cu un pas inaintea lor.
Parerea mea este ca un dialog in care sa spui ceea ce simti si ceea ce te deranjeaza nu omoara pe nimeni. Eu sunt ceva mai luptatoare si imi place sa discut franc si deschis cu cei din jurul meu. Lucrul asta m-a ajutat in multe situatii si anumite persoane pe care nu le agream mi-au devenit prieteni ;).
Lasii si oportunistii mai devreme sau mai tarziu se elimina singuri.

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa invingi dusmanii?
« Răspuns #24 : Luni, 12 Aprilie 2010, 21:55 »
@luciamanta- nu este vorba de a face rau nimanui. Probabil exprimarea mea a fost putin gresit. Incearca ca intelegi motivatiile celor din jur pentru care mai devreme sau mai tarziu ii face sa se comporte cu tine intr-un mod gresit. Daca intelegi aceste motivatii poate iti va fi mai usor sa treci peste momentele mai grele si poate te va ajuta sa fii cu un pas inaintea lor.
Parerea mea este ca un dialog in care sa spui ceea ce simti si ceea ce te deranjeaza nu omoara pe nimeni. Eu sunt ceva mai luptatoare si imi place sa discut franc si deschis cu cei din jurul meu. Lucrul asta m-a ajutat in multe situatii si anumite persoane pe care nu le agream mi-au devenit prieteni ;).
Lasii si oportunistii mai devreme sau mai tarziu se elimina singuri.

   Ai dreptate, sa stii ca am descoperit, in cele din urma, care este cauza comportamentului lor. Merci pt. sfaturi, esti o persoana de toata isprava, te pup

Offline Miha

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Răspuns: Cum sa invingi dusmanii?
« Răspuns #25 : Luni, 12 Aprilie 2010, 21:59 »
Cu placere, scuze pentru greselile de exprimare pe care le-am, facut, insa de multe ori ma ia valul si gandesc mai repede decat pot scrie...important e ca ai inteles ideea principala :).
Numai bine!

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa invingi dusmanii?
« Răspuns #26 : Miercuri, 14 Aprilie 2010, 20:28 »
dusmanii .. eheheeei, dusmanii!

1. ai dusmani numai daca esti perceput ca suficient de puternic ca sa reprezinti un obstacol in calea cuiva.. cu alte cuvinte, ai dusmani daca esti cineva care conteaza... (ia putin curaj din concluzia asta, si mergem la pasul doi)
2. dusmanii trebuie zdrobiti cu calm si daca se poate cu propriile lor arme.. regula doi: cine se enerveaza sau isi pierde firea pe parcursul bataliei, a pierdut razboiul..
3. dusmanii cel mai usor de invins sunt cei ambitiosi, nervosi, orgoliosi, plini de sine si agresivi..

@ luciamanta: la petrecerea de pe 17, iti tin o prelegere pe ritm de .. ce-o fi acolo fundalul sonor;)

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa invingi dusmanii?
« Răspuns #27 : Miercuri, 14 Aprilie 2010, 20:51 »
dusmanii .. eheheeei, dusmanii!

1. ai dusmani numai daca esti perceput ca suficient de puternic ca sa reprezinti un obstacol in calea cuiva.. cu alte cuvinte, ai dusmani daca esti cineva care conteaza... (ia putin curaj din concluzia asta, si mergem la pasul doi)
2. dusmanii trebuie zdrobiti cu calm si daca se poate cu propriile lor arme.. regula doi: cine se enerveaza sau isi pierde firea pe parcursul bataliei, a pierdut razboiul..
3. dusmanii cel mai usor de invins sunt cei ambitiosi, nervosi, orgoliosi, plini de sine si agresivi..

@ luciamanta: la petrecerea de pe 17, iti tin o prelegere pe ritm de .. ce-o fi acolo fundalul sonor;)

De abia astept sa ne vedem