Autor Subiect: Dusmani, infrangeri, timiditate; acum si succes  (Citit de 10356 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

luciamanta

  • Vizitator
Dusmani, infrangeri, timiditate; acum si succes
« : Vineri, 09 Aprilie 2010, 22:23 »
    Aveti dusmani? Eu da. Nu ma lasa in pace, imi cangreneaza viata, sufletul, desi eu numai lucruri bune fac pentru cei din jur. Zi de zi, oamenii din jur ma folosesc si apoi se descotorosesc de mine, ma indeparteaza, ma nedreptatesc, ma dau la o parte ca pe un mar stricat... Nu stiu ce sa fac, sunt un om pregatit, competent, rezultatele sunt remarcabile, palpabile, concrete in domeniul meu de activitate, dar cu toate acestea, altii sunt numiti in locul meu sa culeaga roadele. Cum sa procedez ca sa mi se recunoasca si mie meritele? Oare trebuie sa fiu si eu pila cuiva? Sau sunt prea naiva poate? Sau prea le fac bine pe toate?

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa invingi dusmanii?
« Răspuns #1 : Vineri, 09 Aprilie 2010, 22:34 »
sa fi pila cuiva e ideal
am avut un sef care la angajare te intreba a cui pila esti
daca nu ai nici o pila trebuie sa "muncesti"mai mult ca sa te remarci
sa " muncesti" inseamna sa te guduri pe langa sefi, sa le faci servicii, sa iti parasti colegii, sa stii sa iti prezinti munca
sa cotcodacesti o zi intreaga pt o margica
observa pe ceilalti si daca poti, fa ca ei

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Răspuns: Cum sa invingi dusmanii?
« Răspuns #2 : Vineri, 09 Aprilie 2010, 22:35 »
Lucia, viata e plina de nedreptati, incearca sa nu le vezi. Nu te lasa afectata de ele , viata si sanatatea sint mai importante. Si eu m-am revoltat de multe ori impotriva unor fapte pe care le consideram incorecte, am suferit si am plins de neputinta de a schimba ceva, pina cind sanatatea s-a dus, am facut trei operatii( una fiind extirparea tiroidei), m-am pensionat, am rupt contactul cu societatea...da, aruncata ca un mar stricat....cui ii mai pasa de tine dupa ce nu mai poti munci?

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa invingi dusmanii?
« Răspuns #3 : Vineri, 09 Aprilie 2010, 22:42 »
dupa ce iesi la pensie nu ii mai pasa nimanui
daca mai treci pe la fostul loc de munca lumea te priveste cu indiferenta si de abia asteapta sa pleci
chiar plictisesti

Offline Crista

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 230
Răspuns: Cum sa invingi dusmanii?
« Răspuns #4 : Vineri, 09 Aprilie 2010, 22:49 »
M-ati ingrozit cu ce ati scris,la inceput,Lucia,am crezut ca e fictiune ce scrii,dar apoi... Chiar trebuie sa reactionezi la ce iti face rau?Ignora si treci mai departe.Doar tu contezi pentru tine si ceea ce iti face tie bine.Tare as vrea sa te pot ajuta,nu da vina pe naivitate,si asta poate servi de scut

sile43

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa invingi dusmanii?
« Răspuns #5 : Vineri, 09 Aprilie 2010, 23:38 »
Luciamanta,MANIA PERSECUTIEI,se chiama cea ce spui tu.

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa invingi dusmanii?
« Răspuns #6 : Vineri, 09 Aprilie 2010, 23:47 »
Poate că Lucia are mania persecuţiei. Dar trăim într-o societate unde, în multe medii, fiecare se foloseşte de fiecare. La sensul peiorativ al verbului "a folosi". Iar asta e o realitate. Pe care unii doar o văd mai neagră.

Offline dadus

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 184
Răspuns: Cum sa invingi dusmanii?
« Răspuns #7 : Sâmbătă, 10 Aprilie 2010, 11:02 »
Lucia,din pacate la noi sistemul  de valori e cu susul in jos,sau mai bine zis nu exista.De aceea ca sa supravietuim in aceasta mica jungla trebuie sa ne adaptam.
Nu te astepta sa iti recunoasca cineva meritele sau sa iti ridice cineva statuie.
Nu te mai lasa folosita de altii.

Offline marlen_i13

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
Răspuns: Cum sa invingi dusmanii?
« Răspuns #8 : Sâmbătă, 10 Aprilie 2010, 19:47 »
      Legat de timiditate, complexe si mediul virtual - relatia in spatiul cyber ofera persoanei timide posibilitatea de a se adapta treptat si controlat la o situatie noua si stresanta pentru el/ea . Posibilitatea de a fi respins exista desigur si nu o neg, depinde insa si de celalalt din aceasta relatie. Un timid poate gandi despre comunicarea in cyber ceva de gen "ce dificil este sa comunic, e o persoana straina, cum sa deschid o conversatie..." dar va incerca sa comunice si se va deschide treptat.....pe cand o persoana complexata va gandi "eu nu o sa fac fata niciodata la asa ceva, ce pot eu sa spun sa ii intereseze pe ceilalti, nu am ce discuta cu acestia..." excluzandu-se singur uneori....
      Fiecare dintre noi se simte timid la un moment dat, dar manifestand o timiditate excesiva poti pierde multe aspecte importante ale vietii .

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Răspuns: Cum sa invingi dusmanii?
« Răspuns #9 : Sâmbătă, 10 Aprilie 2010, 20:19 »
Fara pretentia ca e corect ceea ce scriu eu acum , cred ca, in general, timiditatea apare datorita lipsei de incredere in propria persoana si putem incerca sa scapam de ea prin instruire si informare.

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa invingi dusmanii?
« Răspuns #10 : Sâmbătă, 10 Aprilie 2010, 20:37 »
Marlen, tu te consideri timidă? Eu, da, însă în limitele normalului. Adică suficient de mult încît să creeze o aură de mister care-ţi dă posibilitatea să-l descoperi pe celălalt treptat dar suficient de puţin încît să nu producă un blocaj în relaţionare.

Adevărul e undeva la mijloc (o sa vă înnebunesc cu "mania" echilibrului în diferite forme). Eu cred că orice manifestare emoţională umană îşi are rostul şi rolul ei în doze moderate. În orice început e natural fie un pic de timiditate, reţinere sau teamă. Pentru că suntem oameni, nu roboţi. Important e ca această stare să nu treneze şi să fie doar o etapă preliminară sau ca un fel de joc, altfel vorbim de patologic. Personal, unui individ care confundă tupeul şi obrăznicia cu dezinvoltura, îi prefer unul mai timid.


Offline marlen_i13

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
Răspuns: Cum sa invingi dusmanii?
« Răspuns #11 : Duminică, 11 Aprilie 2010, 19:28 »
   Bineanteles ca ma consider  putin timida dar nu  chiar in toate cazurile.
 Pentru a incerca sa inving timiditatea propun cateva metode:
  1. Determina sursa timiditatii tale in primul rand. De exemplu, iti e frica de ce-ar putea spune cineva despre aspectul tau fizic? Aminteste-ti ca exista un motiv pentru care tu reactionezi asa in aceste situatii.

2. Reactioneaza ca si cum n-ai fi timid. In intimitate, poarta-te ca si cand ai fi plin de incredere. Tine capul sus, umfla-ti pieptul, fii tantos cand mergi si vorbeste cu fermitate. Poate parea ridicol, dar vei vedea rezultatele cand vei iesi in societate.

3. Priveste in ochii celui cu care vorbesti si zambeste-i. Starneste conversatii scurte cu straini despre vreme sau diferite evenimente curente.
4.Priveste si invata. Privind prietenii sau strainii este o cale foarte buna de a invata cateva trucuri despre invingerea timiditatii.

5. Pastreaza-ti o atitudine pozitiva, nu fi frustrat si distreaza-te. Aminteste-ti, scopul tau este sa gasesti pe cineva care te place asa cum esti.


luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa invingi dusmanii?
« Răspuns #12 : Luni, 12 Aprilie 2010, 21:11 »
sa fi pila cuiva e ideal
am avut un sef care la angajare te intreba a cui pila esti
daca nu ai nici o pila trebuie sa "muncesti"mai mult ca sa te remarci
sa " muncesti" inseamna sa te guduri pe langa sefi, sa le faci servicii, sa iti parasti colegii, sa stii sa iti prezinti munca
sa cotcodacesti o zi intreaga pt o margica
observa pe ceilalti si daca poti, fa ca ei

Multumesc pentru raspuns. Te pup

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa invingi dusmanii?
« Răspuns #13 : Luni, 12 Aprilie 2010, 21:12 »
Lucia, viata e plina de nedreptati, incearca sa nu le vezi. Nu te lasa afectata de ele , viata si sanatatea sint mai importante. Si eu m-am revoltat de multe ori impotriva unor fapte pe care le consideram incorecte, am suferit si am plins de neputinta de a schimba ceva, pina cind sanatatea s-a dus, am facut trei operatii( una fiind extirparea tiroidei), m-am pensionat, am rupt contactul cu societatea...da, aruncata ca un mar stricat....cui ii mai pasa de tine dupa ce nu mai poti munci?
Multumesc pentru raspuns. O seara cat mai placuta!

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa invingi dusmanii?
« Răspuns #14 : Luni, 12 Aprilie 2010, 21:12 »
M-ati ingrozit cu ce ati scris,la inceput,Lucia,am crezut ca e fictiune ce scrii,dar apoi... Chiar trebuie sa reactionezi la ce iti face rau?Ignora si treci mai departe.Doar tu contezi pentru tine si ceea ce iti face tie bine.Tare as vrea sa te pot ajuta,nu da vina pe naivitate,si asta poate servi de scut
Merci pt. raspuns. Te pupic