Autor Subiect: Zile incredibile din viata mea  (Citit de 12451 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

luciamanta

  • Vizitator
Zile incredibile din viata mea
« : Luni, 12 Aprilie 2010, 22:04 »
     Anul trecut am avut parte de multe peripetii, lasand la o parte faptul ca apartamentul meu a fost de 3 ori inundat si o singura data incendiat.... Mama si-a rupt o mana, tata a cazut lacul din Parcul Tineretului pe data de 6 ianuarie... de fapt il salva pe Rex, cainele de la serviciul lui... Eu mi-am pierdut iubitul... M-am ales cu inca o catelusa, deja aveam una...
Apoi a mers mai bine, tata s-a operat la Spitalul Municipal de hernie.... Ely, una dintre cateluse a facut septicemie si piometru, a fost operata de urgenta pe ultima suta de metri... Cealalta catelusa, Tina, a facut ulcer si a urmat tratament forte, a facut perfuzii... Despre mine, e ok, inca exist, respir, sper, traiesc...

ioanaxxl

  • Vizitator
Răspuns: Zile incredibile din viata mea
« Răspuns #1 : Luni, 12 Aprilie 2010, 22:07 »
Pai sa nu cumva sa uiti sa respiri ;D!
Si acum vorbind serios...nu stii ca se spune sa nu ne dea Dzeu cat putem sa ducem?!
Sa stii ca asa e! Chestie verificata pe "carca" mea!

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Zile incredibile din viata mea
« Răspuns #2 : Luni, 12 Aprilie 2010, 22:15 »
Pai sa nu cumva sa uiti sa respiri ;D!
Si acum vorbind serios...nu stii ca se spune sa nu ne dea Dzeu cat putem sa ducem?!
Sa stii ca asa e! Chestie verificata pe "carca" mea!
Ai dreptate, te pup, Ioana si iti doresc tot ce este mai bun!

ioanaxxl

  • Vizitator
Răspuns: Zile incredibile din viata mea
« Răspuns #3 : Luni, 12 Aprilie 2010, 22:18 »
Si eu te pup si te sfatuiesc sa fii un pic mai optimista (ti-am citit mai multe postari)!

Offline Miha

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Răspuns: Zile incredibile din viata mea
« Răspuns #4 : Marți, 13 Aprilie 2010, 21:16 »
Buna,

Si eu ti-am citit mai multe postari care nu par a fi foarte optimiste si mi se pare ca esti un om care se resemneaza in fata vietii. Mai mult, postul despre cum iesim din rutina imi arat un om care se inchide in sine destul de mult. Cred ca faptul ca ai inceput sa scrii pe forumuri spune multe si cred ca esti interesata sa te deschizi catre cei din jurul tau si sa iti largesti orizontul. Din acest motiv iti propun sa tragi cu ochiul pe situl TED. Poti gasi acolo lucruri foarte intersante care te indeamna la ceva meditatie si poate, cine stie, in cele din urma ajung sa iti schimbe viata si sa provesti incredibilul din perspectiva optimista. Iti sugerez sa incepi cu Dan Gilbert: http://www.ted.com/speakers/dan_gilbert.html.
Filmulete cu prelegerile lui poti gasi si pe YouTube:
<a href="" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win"></a>

<a href="" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win"></a>
 

Cei de la TED te pot ajuta foarte usor sa iesi din rutina zilnica.

Numai bine!

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Zile incredibile din viata mea
« Răspuns #5 : Marți, 13 Aprilie 2010, 22:03 »
Buna,

Si eu ti-am citit mai multe postari care nu par a fi foarte optimiste si mi se pare ca esti un om care se resemneaza in fata vietii. Mai mult, postul despre cum iesim din rutina imi arat un om care se inchide in sine destul de mult. Cred ca faptul ca ai inceput sa scrii pe forumuri spune multe si cred ca esti interesata sa te deschizi catre cei din jurul tau si sa iti largesti orizontul. Din acest motiv iti propun sa tragi cu ochiul pe situl TED. Poti gasi acolo lucruri foarte intersante care te indeamna la ceva meditatie si poate, cine stie, in cele din urma ajung sa iti schimbe viata si sa provesti incredibilul din perspectiva optimista. Iti sugerez sa incepi cu Dan Gilbert: http://www.ted.com/speakers/dan_gilbert.html.
Filmulete cu prelegerile lui poti gasi si pe YouTube:

 
 

Cei de la TED te pot ajuta foarte usor sa iesi din rutina zilnica.

Numai bine!

  Multumesc Miha, faptul ca povestesc multe dintre trairile mele, ca sunt deschisa si sincera si am curajul sa spun cine sunt eu, cu bune si cu rele, denota ca, spre deosebire de altii, care discuta diverse teme mai mult sau mai putin legate de persoana lor, eu sunt destul de directa si dispusa la dialog, nu-i asa? Pupici multi


Offline Miha

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Răspuns: Zile incredibile din viata mea
« Răspuns #6 : Marți, 13 Aprilie 2010, 22:32 »
Esti deschisa si sincera, insa trebuie sa recunosc ca eu personal am avut un mic soc in momentul in care am citit titlul postului tau si pe urma continutul, pentru ca intamplarile descrise de tine nu sunt cele mai fericite si mi-a fost destul de greu sa vin cu o replica la ceea ce ai scris tu. Nu stiu daca a fost una inspirata, insa eu sunt intr-o etapa a vietii in care incerc sa aflu cat mai multe, sa descopar lucruri noi, oameni noi si sa fiu cat pot de pozitiva. Atunci cand ii vad pe cei din jurul meu putin mai tristi e mare lucru sa stiu ca macar cu o vorba le pot abate pentru cateva secunde gandul de la grijile pe care le au.
Eu am multe surse de inspiratie in viata mea de zi cu zi care vrand nevrand ma fac sa imi doresc sa ma schimb in bine si sa ma inteleg mai bine pe mine, ca persoana. Pe acest forum vad posibilitatea de a-mi impartasi o parte din gandurile mele si de recomanda si cerlorlalti lucruri pe care le consider interesante. 

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Zile incredibile din viata mea
« Răspuns #7 : Marți, 13 Aprilie 2010, 22:41 »
Esti deschisa si sincera, insa trebuie sa recunosc ca eu personal am avut un mic soc in momentul in care am citit titlul postului tau si pe urma continutul, pentru ca intamplarile descrise de tine nu sunt cele mai fericite si mi-a fost destul de greu sa vin cu o replica la ceea ce ai scris tu. Nu stiu daca a fost una inspirata, insa eu sunt intr-o etapa a vietii in care incerc sa aflu cat mai multe, sa descopar lucruri noi, oameni noi si sa fiu cat pot de pozitiva. Atunci cand ii vad pe cei din jurul meu putin mai tristi e mare lucru sa stiu ca macar cu o vorba le pot abate pentru cateva secunde gandul de la grijile pe care le au.
Eu am multe surse de inspiratie in viata mea de zi cu zi care vrand nevrand ma fac sa imi doresc sa ma schimb in bine si sa ma inteleg mai bine pe mine, ca persoana. Pe acest forum vad posibilitatea de a-mi impartasi o parte din gandurile mele si de recomanda si cerlorlalti lucruri pe care le consider interesante. 

Scuze, ai copii? Eu nu am, am doua cateluse pe care le cresc ca pe niste copii. Imi umplu viata si invat zi de zi de la ele, iubirea neconditionata, credinta adevarata, puterea de sacrificiu, frumusetea, inteligenta...

Offline Miha

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Răspuns: Zile incredibile din viata mea
« Răspuns #8 : Miercuri, 14 Aprilie 2010, 22:00 »
Deocamdata nu am copii, insa probabil vor veni si ei intr-un anumit moment, deoarece imi doresc lucrul asta.

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Zile incredibile din viata mea
« Răspuns #9 : Joi, 15 Aprilie 2010, 01:01 »
Am avut si eu un cocker american care a murit in 2005. Se imbolnavise de insuficienta renala cronica (culmea, aceeasi afectiune pe care o am si eu) desi nu este o boala specifica rasei. Dupa multe perfuzii, valorile nu numai ca nu au dat inapoi dar nici macar nu au stagnat. Doctorul mi-a zis ca in cazul asta nu mai are nici o sansa si stiu foarte bine ca de la boala de rinichi se moare in chinuri, am vazut oameni stingindu-se sub ochii mei de aceasta boala. Si atunci am luat ce mai grea si crunta decizie din viata mea: aceea de a fi eutanasiat. Am plins ca un copil atunci si citeva saptamini dupa, noptile isi aveau portia lor de plins. Pozele pe care le am cu el nu le mai pot privi, pentru ca ma apuca plinsul de fiecare data.

Probabil ca unora le voi parea prea sensibil pentru un barbat, dar nu-mi pasa de asta.

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Zile incredibile din viata mea
« Răspuns #10 : Joi, 15 Aprilie 2010, 01:29 »


Probabil ca unora le voi parea prea sensibil pentru un barbat, dar nu-mi pasa de asta.
[/quote]

       Avem o mare problema vis-a-vis de sensibilitate! E de preferat un barbat sensibil peste medie, unei femei insensibile! Cel putin in ceea ce ma priveste!

       Sa vin la topic, ca tot am inceput sa postez aici! Cele doua zile incredibil de frumoase din viata mea au fost: una ziua nuntii mele, cand am fost cea mai fericita fata din lume, nepasandu-mi de pregatiri si probleme inerente organizarii unui asemenea eveniment. Momentele culminante de fericire au fost cele in care am mers cu o trasura cu doi cai albi de la Catedrala din Ploiesti, situata in centrul orasului, pe Bulevardul cu castani spre Restaurantul Hipopdrom, unde avea loc petrecerea! A fost extraordinar ca toata lumea intalnita pe strada participa la bucuria noastra, aplaudandu-ne si facandu-ne urari de bine!  Iar a doua zi incredibila din viata mea a fost pe 28.06.1990, atunci cand a venit pe lume cel care avea sa dea un sens real vietii mele de atunci incoace: Eduard-Victor, baiatul meu! Despre aparitia unui pui in viata unei femei nu trebuie sa mai scriu nimic: multe dintre cele care citesc acum au trait cel putin o data in viata acest miracol, deci e pleonastic sa descriu eu ce simtim noi, mamele!

Offline krissunu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 445
  • ...credinta face totul posibil ...
Răspuns: Zile incredibile din viata mea
« Răspuns #11 : Joi, 15 Aprilie 2010, 01:42 »
   Saturnianule ,...si  noi avem sensibilitatea noastra ,...si  o  putem  recunoaste ,...cainele  este  cel  mai  bun tovaras  al  omului . Sa  pierzi  un  astfel de  tovars ,...este  o  mare  durere  in  suflet . Lacrimile  nu  ti  se  mai opresc  niciodata ,...doar la pronuntia numelui , ...corpul  iti reactioneaza .  Dar sa  mai  privesti  o  poza ,...sau  sa-ti  amintesti  cum  te  jucai  si  alergai  impreuna  cu  el.

        Anul  trecut in luna iulie mi-a murit un ciobanesc bucovinean de talie  mare . Era fetita.  A murit  in  chinuri  groaznice   ,...fiind  otravita  cu   o substanta  foarte  puternica .  (  am  banuit  ca  i s-a  aruncat  ceva  anume peste  gard ) .  Cu  un an  inainte  a  mai  fost    odata  otravita  dar  a  scapat ,.... cu  multe  perfuzii si  medicamente .    
    

qiao90

  • Vizitator
Răspuns: Zile incredibile din viata mea
« Răspuns #12 : Joi, 15 Aprilie 2010, 09:24 »
Emily Bronte’s Wuthering Heights was reputed to be one of the ten great
novels in the world by W. Somerset Maugham in 1948. Similarly, in Norway in
May of 2002, this remarkable novel deserved high praise again as one of a
hundred classics of world literature in all times. Emily Bronte, a talented

wow power leveling
writer with a vein of stoicism and mysticism in her personality, devoted
herself to constructing her only novel. The story of doomed passions set
against the gloomy background of wow power levelingthe bleak, windswept Yorkshire moorland at
the end of eighteenth century is its most noticeable characteristic.
  replica rolex,
 This thesis is composed of five chapters. Based on C. Hugh Holman’s
definition, different aspects of the elements replica rolexmaking up the setting of the
novel are addressed.
replica rolex,
   The first chapter is a brief introduction to the author’s life, the
background of the writing, and the motivationreplica rolex of my study.
   The second chapter concentrates on the element of the geographical
location, including its topography, scenery, and such physical arrangements as
wow gold,
the location of the windows and doors in a room. Thewow gold moors with many guises,
maple story mesos,
dreary in winter but divine in summer, provide a stage of grandeur for the
passionate protagonists to act out. The two houses not only dominate the
landscape, but also take on contrasting characteristics and atmosphere. The
vegetation around Wuthering Heights is sparse and the house is seen as the
home of life in the raw, of the rough indiscipline, and of unbridled
emotions. Thrushcross Grange, set in a pleasant maple story mesosvalley and surrounded by
garden trees and the high wall of the court stands for the splendid,
cultivated and civilized life of the landed gentry. The group of interrelated
images based on windows, doors, locks, and keys are prominent as
representations of minds and spirit’s grasp of interior and exterior.
   The third chapter deals with the use of time as well as the powerful and
exciting narration. With a skilful handling, Emily demonstrates her
meticulous time sequence in the novel. Her description of the weather and
seasons symbolizes feelings and actions of the characters, making the setting
vivid and full of dramatic effects. Emily’s combining the larger frameworks
of Lockwood and Nelly’s double narratives with other smaller more condensed
multiple narratives form the core of the story, enhancing the vigorous quality
and profundity of this startlingly original novel.
   The fourth chapter elaborates the elements of the characters’ general
environments. Throughout the novel, the concept of dualism is revealed in
their occupations and daily manner of living. The religions, the ethics, the
social class, and the economic roles associated with the two houses are all
set in contrast.
   The last chapter is the conclusion, which summarizes all the elements
making up the fully and precisely created setting of the novel. The reason
why Wuthering Heights becomes widely acknowledged as a masterpiece is
elucidated as well.

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Zile incredibile din viata mea
« Răspuns #13 : Joi, 15 Aprilie 2010, 09:36 »
Am avut si eu un cocker american care a murit in 2005. Se imbolnavise de insuficienta renala cronica (culmea, aceeasi afectiune pe care o am si eu) desi nu este o boala specifica rasei. Dupa multe perfuzii, valorile nu numai ca nu au dat inapoi dar nici macar nu au stagnat. Doctorul mi-a zis ca in cazul asta nu mai are nici o sansa si stiu foarte bine ca de la boala de rinichi se moare in chinuri, am vazut oameni stingindu-se sub ochii mei de aceasta boala. Si atunci am luat ce mai grea si crunta decizie din viata mea: aceea de a fi eutanasiat. Am plins ca un copil atunci si citeva saptamini dupa, noptile isi aveau portia lor de plins. Pozele pe care le am cu el nu le mai pot privi, pentru ca ma apuca plinsul de fiecare data.

Probabil ca unora le voi parea prea sensibil pentru un barbat, dar nu-mi pasa de asta.

Imi pare rău pentru ceea ce s-a intamplat cu animăluţul tău drag şi te înţeleg perfect. O zi înfloritoare îţi doresc!

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Zile incredibile din viata mea
« Răspuns #14 : Joi, 15 Aprilie 2010, 09:38 »
[        Anul  trecut in luna iulie mi-a murit un ciobanesc bucovinean de talie  mare . Era fetita.  A murit  in  chinuri  groaznice   ,...fiind  otravita  cu   o substanta  foarte  puternica .  (  am  banuit  ca  i s-a  aruncat  ceva  anume peste  gard ) .  Cu  un an  inainte  a  mai  fost    odata  otravita  dar  a  scapat ,.... cu  multe  perfuzii si  medicamente .    
    
[/quote]
Imi pare rău de destinul caţeluşei tale scumpe. Ai o inimă mare, sa fii sănătoasă!