Autor Subiect: Campania "vechiul tau poate fi noul altuia"  (Citit de 4495 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Campania "vechiul tau poate fi noul altuia"
« : Miercuri, 14 Aprilie 2010, 09:48 »
de cate ori ti-ai cumparat imbtacaminte noua iar pe cea veche ai aruncat-o cu nonsalanta la ghena de gunoi, zicandu-ti ca o va lua careva de acolo ??? careva, adica acei tigani ce mai cotrobaiau prin vechiturile noastre adunate la scara blocului, in cautarea unor lucruri ce puteau fi valorificate... dar mai putin haine sau paturi... in palatele lor nu aveau nevoie de asa ceva...
dar totusi exista case in care acestea ar fi fost tare necesare... te-ai gandit ca o patura sau plapuma veche de-a ta, cu un colt rupt sau o matase scamosata, ar fi putut inveli niste batrani uitati de vreme si de oameni ?... ei s-ar bucura poate pentru o camasa ce nu mai este in trend ptr tine, ptr un tricou putin decolorat care te-ar face de rusine in fata prietenilor, ptr un pantof ce nu se mai poarta... stiu, poate si tu ai gandit ca mine, dar... unde sa le mai pui, cand sa mai cauti cui sa le daruiesti ?... uite, fac eu asta ptr tine... tu doar strange-le intr-un loc si anunta-ma... daca se mai inscrie cineva pe post de elf, cu draga inima accept ajutoare.... ne putem aminti de cei nevoiasi nu numai de sarbatori....
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Campania "vechiul tau poate fi noul altuia"
« Răspuns #1 : Miercuri, 14 Aprilie 2010, 10:14 »
eu ma-nscriu la elfi!
spune-mi doar unde sa aduc lucrusoarele..

ufff, de-as fi stiut mai devreme, ca abia am dat femeii de serviciu din bloc doua paltoane! :-*

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: Campania "vechiul tau poate fi noul altuia"
« Răspuns #2 : Miercuri, 14 Aprilie 2010, 18:47 »
eram sigura ca vei raspunde la apel, elf1... mai vb... sa nu-ti para rau, poate le foloseste si ea ....
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Campania "vechiul tau poate fi noul altuia"
« Răspuns #3 : Joi, 15 Aprilie 2010, 14:00 »
 :-*
nu-mi pare rau, i-au folosit cumva pentru ca de atunci ma saluta zambind in fiecare zi.. si in plus, cred ca isi face de lucru pe etaj atunci cand ies eu dimineata :-*

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Campania "vechiul tau poate fi noul altuia"
« Răspuns #4 : Miercuri, 21 Aprilie 2010, 09:58 »
Foarte bun mesajul tau anamama.

Am dat o multime de lucruri - haine, materiale, carti - pe care asa cum spui tu le-am lasat la ghena. Dupa o vreme am vazut ca au disparut si m-am bucurat ca cineva le-a luat.
Daca ai un loc unde pot sa le las spune-mi pentru ca m-ai am de dat carti si haine.

 :D

Offline katie

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 31
Răspuns: Campania "vechiul tau poate fi noul altuia"
« Răspuns #5 : Miercuri, 12 Mai 2010, 09:11 »
Foarte buna initiativa !! Ma inscriu elf si donator ! ma confrunt la fiecare schimbare de sezon cu acest inconvenient, copiii cresc si multe lucruri le raman mici , astept sugesti de strangere sau sa deschidem un magazin si cu banii stransi poti ajuta o familie ...suntem prea saraci sa mai aruncam la gunoi..

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: Campania "vechiul tau poate fi noul altuia"
« Răspuns #6 : Miercuri, 12 Mai 2010, 09:16 »
ma bucur tare mult katiusa ca vii in randul nostru... deocamdata suntem cam ptini, si idei am multe... acum sunt cam ocupata si cam bolnava dar in curand va voi scrie mai pe larg.... pana atunci, ptr toti elfii mei dragi :

Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Campania "vechiul tau poate fi noul altuia"
« Răspuns #7 : Miercuri, 19 Mai 2010, 08:21 »
Vechiul poate deveni un lucru de epoca. Prin reconditionare, restaurare - lucruri pe care nu le mai apreciam pot redeveni in trend. Le putem pastra apoi, dona unor oameni care au nevoie de  ele, unor muzee, biserici etc.

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Campania "vechiul tau poate fi noul altuia"
« Răspuns #8 : Marți, 15 Iunie 2010, 14:32 »
se potriveste foare bine, pentru ca ceea ce este vechi pentru sibiu, pentru noi este nou retrospectiv! ne-a anuntat felicia la un moment dat dar informatia s-a diluat, nu au fost actualizari si, uite-asa, am pierdut ocazia de a merge la sibiu intr-o perioada culturalmente "fierbinte":

http://www.catavencu.ro/o_saptamina_la_fits_mai_dramatica_ca_doua_in_bamboo-14252.html
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

adria

  • Vizitator
Răspuns: Campania "vechiul tau poate fi noul altuia"
« Răspuns #9 : Marți, 10 August 2010, 19:58 »
mii de scuze, de-abia acum am vazut topicul acesta
si eu am mari probleme cu diverse lucruri care nu-mi mai fac trebuinta
insa, vad ca din 15 iunie, nimeni nu a mai scris ceva
mai e de actualitate?

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Campania "vechiul tau poate fi noul altuia"
« Răspuns #10 : Miercuri, 11 August 2010, 08:00 »
Mai este de actualitate Adria, cel putin pentru mine. Mereu trec pe aici sa vad daca mai scrie cineva. Initial cand am vazut topicul am crezut ca voi gasi si o varianta clara pentru a dona lucrurile mele - unele dintre ele chiar mai pot fi de folos. Pana la urma din cauza ca nu mai puteam sa astept a trebuit sa iau o hotarare cu privire la ele si am procedat la o triere a lor. Cele care chiar nu mai puteau fi folosite le-am aruncat la groapa de gunoi - a trebuit sa platesc pentru asta - deh, eu mai catolica decat "papa" am decis ca este "eco" sa folosesti o metoda legala si sa platesti taxa de groapa de gunoi. Apoi cele care erau chiar bune le-am dat cunoscutilor - in prealabil am facut un sondaj printre ei si am vazut fiecare ce vrea. vorbesc de mobila, scule, haine. Ce nu a vrut nici un cunoscut le-am dat omului de serviciu de la bloc. A fost incantat. Si mai e o metoda. Le las intrun loc pe o straduta alaturata unde se depoziteaza gunoi si vreau sa spun ca intro ora dispar. Imi place sa cred ca le ia cine are nevoie de ele. Fie ca le foloseste el sau le duce la tara. Ai mai multe variante. Daca ai lucruri de mobilier sau haine sau vase poti incerca si pe la biserici. Ei au prin preajma multi oameni nevoiasi si care ar fi incantati de cateva lucruri ce mai pot fi folosite.