Autor Subiect: Superstitia noastra cea de toate zilele  (Citit de 6305 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Superstitia noastra cea de toate zilele
« : Miercuri, 14 Aprilie 2010, 09:57 »
plec de dimineata si constat ca mi-am uitat telefonul... hmm.. fara el nu se poate... ma opresc pe marginea drumului si ma gandesc vreo trei minute la ce s-ar mai putea intampla rau astazi... e destul loc, de-abia a inceput ziua... dar totusi ma-ntorc... scuip de vreo trei ori, ma mai inchin, doamne ajuta-ma si fereste-ma de rele, si plec din nou la drum, biruitoare si infranta in acelasi timp... dar de multe ori, ziua isi urmeaza cursul cu neprevazutele ei evenimente care puncteaza un plus la capitolul superstitie verificata... alteori, nu...
voi cum stati la capitolul asta?
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Superstitia noastra cea de toate zilele
« Răspuns #1 : Miercuri, 14 Aprilie 2010, 21:20 »
plec de dimineata si constat ca mi-am uitat telefonul... hmm.. fara el nu se poate... ma opresc pe marginea drumului si ma gandesc vreo trei minute la ce s-ar mai putea intampla rau astazi... e destul loc, de-abia a inceput ziua... dar totusi ma-ntorc... scuip de vreo trei ori, ma mai inchin, doamne ajuta-ma si fereste-ma de rele, si plec din nou la drum, biruitoare si infranta in acelasi timp... dar de multe ori, ziua isi urmeaza cursul cu neprevazutele ei evenimente care puncteaza un plus la capitolul superstitie verificata... alteori, nu...
voi cum stati la capitolul asta?
Nu tin cont de superstitii. Nu cred in ele.

nicko

  • Vizitator
Răspuns: Superstitia noastra cea de toate zilele
« Răspuns #2 : Sâmbătă, 17 Aprilie 2010, 03:04 »
daca ai incredere in tine insati, nu te vei lasa influentata de superstitii. depinde in ce stare esti tu... de acolo vin aceste momente si momente.... cand nu le iei in seama... si altele cand sunt totul pentru tine. cand nu avem incredere in noi plasam responsabilitatea, chiar a fericirii noastre, asupra altcuiva... ce buna e o constanta! si ce bine e sa nu pici de la o extrema la alta :)

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: Superstitia noastra cea de toate zilele
« Răspuns #3 : Sâmbătă, 17 Aprilie 2010, 19:27 »
e foarte greu, uneori chiar imposibil, sa mai ai incredere in tine cand esti obligat sa traiesti in mijlocul unei "civilizatii" intoarsa cu fundu-n sus, unde nimic nu mai e cum ar trebui sa fie.... si daca nu mai ai apa suficienta in jurul tau, ajungi sa esuezi ca o sticla adusa de valuri, oricat de mult ti-ai dori sa zburzi liber ca un delfin....
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

nicko

  • Vizitator
Răspuns: Superstitia noastra cea de toate zilele
« Răspuns #4 : Sâmbătă, 17 Aprilie 2010, 20:05 »
iubita, o fi ea civilizatia asta cu fundu' in sus, cum spui tu. dar nu toti membri ei sunt asa. pana la urma, si noi, si eu si tu, facem parte din ea. si si noi mai avem fundul in sus cateodata :)
trebuie cautate companii placute, oameni de incredere, apa din plin cat sa ne ajunga.

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Superstitia noastra cea de toate zilele
« Răspuns #5 : Sâmbătă, 17 Aprilie 2010, 21:20 »
mi-a placut titlul acesta de "superstitia noastra cea de toate zilele" si chiar m-a facut sa rad.  pai, da... eu nu sunt practicanta deloc spre rusinea mea, dar mai zic si eu din cand in cand un Tatal nostru sau Ave Maria.  am avut etape de apropiere de biserica dar au durat foarte putin. fostul meu sot este foarte catolic si cand eram impreuna am facut un pas de apropiere de credinta dar stiti voi, de unde nu e nici Dumnezeu nu cere.  daca as fi avut copii as fi vrut sa fie educati si sa creada in Dumnezeu, pentru ca iti da un confort spiritual extraordinar. am ganduri si sentimente extrem de pozitive si de bune si de recunostinta in acelasi timp, fata de un grup care activeaza in cadrul bisericii catolice dar care insumeaza persoane absolut de toate confesiunile.  Se numeste miscarea Il Focolare.  A luat fiinta in orasul Trento, in 1944, intr-un refugiu antiaerian, din initiativa Chiarei Lubich si unui grup de prietene. ele au hotarat sa duca cuvantul si dragostea lui Dumnezeu tuturor celor care aveau nevoie de alinare, in acele vremuri de trista amintire.  cand in jurul lor erau multe lipsuri, multa suferinta,  ele mergeau din casa in casa ajutand oamenii aflati in necesitate.  "iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti" este principiul pe care il pun in practica zi de zi.  am cunoscut acest grup si mi-au lasat o impresie extraordinara.  ce m-a impresionat cel mai tare la ei este zambetul luminos pe care il au pe fata tot timpul, oricat de greu le-ar fi, oricat de obositi ar fi.   zambetul si bunatatea nemarginita. o carisma infinita. cred ca sunt una din putinele miscari religioase recunoscute in mod oficial de catre vatican. papa Juan Pablo II a afirmat ca aceasta miscare reprezinta "un radicalism al iubirii".  Il Focolare se afla in peste 180 de tari din toata lumea, printre ele si romania, unde inca nu am ajuns sa-l cunosc.  dar sper, cat de curand sa ajung si acolo. seara buna!
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: Superstitia noastra cea de toate zilele
« Răspuns #6 : Duminică, 18 Aprilie 2010, 07:52 »
da, emotionant... sunt atatea maici Tereza pe pamant... doar ca unele sunt sustinute si financiar iar altele nu.... de ce sa ne afiliem la alta grupare cand ne putem face gruparea noastra...?  fiecare putem fi o mica maica tereza, nu ?
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Superstitia noastra cea de toate zilele
« Răspuns #7 : Miercuri, 21 Aprilie 2010, 09:53 »
Am zile in care daca vad o pisica neagra ma intreb ce va urma. Si daca vad ca totul decurge normal uit de superstitii.
In alte zile fara nici un motiv anume se intampla tot felul de mici "poticneli" si atunici dau vina pe faptul ca m-am intors din usa sa iau telefonul sau umbrela.

Totul este relativ. Atunci cand ceea ce se intampla, in ziua ce o vroiam perfecta, nu este pe masura asteptarilor noastre cautam un tap "ispasitor".

Si gata - superstitia.




marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Superstitia noastra cea de toate zilele
« Răspuns #8 : Miercuri, 12 Mai 2010, 14:58 »
Se spune că:

• ...daca ti se imbujoreaza si iti ard obrajii fara motiv, se zice ca cineva vorbeste despre tine.

•...daca te doare puternic capul din senin, casti in continuu, fara sa-ti fie somn, daca iti curge sange din nas sau ai stari de voma fara motiv, daca ti se congestioneaza fata, iti tiuie urechile si ai temperatura din senin, ai putea fi deochiat.

•...daca in timp ce iti perii parul, pieptenele cade pe jos, anunta mari dezamagiri.

•...daca te mananca urechea dreapta, cineva te vorbeste de bine. Daca te mananca urechea stanga, te vorbeste de rau.

•...daca te mananca nasul, anunta suparare. Dar mai exista si varianta ca daca te mananca nasul, cineva vine sa te vada. Daca te mananca nara dreapta, vine o fata, daca e nara stanga, vine un baiat.

•...daca te mananca buzele in ziua respectiva vei fi sarutat.

•...daca ti se zbate ochiul drept, anunta curand o nastere in familie. Daca ti se zbate ochiul stang, anunta deces sau o mare dezamagire.

•...daca iti cade o geana, pune-o in palma si arunc-o peste umar in timp ce iti pui o dorinta. Daca geana zboara, atunci dorinta se va implini.

• ...daca te mananca talpa de la piciorul drept, se anunta o calatorie.

• ...aduce ghinion sa-ti faci unghiile dupa apusul soarelui sau duminica sau vinerea.

• ...daca iti dai cu oja pe unghii si le privesti des, cineva vorbeste de tine.

• ...daca te mananca palma dreapta, dai bani in curand. Daca te mananca palma dreapta bag-o in buzunar sau scarpin-o. Daca te mananca palma stanga, vei primi bani.

•...daca iti musti limba cand mananci, arata ca tocmai ai spus o minciuna

Offline bety

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 62
Răspuns: Superstitia noastra cea de toate zilele
« Răspuns #9 : Miercuri, 12 Mai 2010, 16:58 »
Superstitiile exista,depinde cat crezi in ele.Eu auzisem multe,nu vroiam sa cred in ele,dar intr-o primavara prin aprilie,sosise berzele.Se spune; cate berze vezi pentru prima oara in anul acela,atatia membri vor fi in familie.Si mergand pe un drum,unde erau cuiburi pe stalpi de lumina vad trei berze(o barza si doi pui)si atunci m-am gandit ca nu pot sa cred asa ceva.Eu am doi baieti.Dupa aprox.o luna se intampla nenorocirea...moare sotul meu.Sa credem sau e o pura coincidenta?De 15 ani nu pot sa mai vad berze!

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Superstitia noastra cea de toate zilele
« Răspuns #10 : Joi, 13 Mai 2010, 09:08 »
eu cred in superstitii, sunt patita si pot spune ca tin cont de ele, nu in totalitate dar...am ceva grija in aceasta privinta.

imi pare rau @bety, si iti inteleg durerea de a nu mai putea privi spre berze...  :(

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Superstitia noastra cea de toate zilele
« Răspuns #11 : Luni, 07 Iunie 2010, 12:10 »
Exista oameni care au din nastere o puternica inclinatie catre superstitie, astfel incat ajung sa faca tot felul de asocieri intre anumite evenimente si diferite semne reale sau imaginare, practic isi creaza propriile superstitii. Cei mai multi insa sunt doar influentabili, ii asculta pe cei din jur vorbind cu multa hotarare despre o superstitie oarecare si si-o insusesc, dupa care se lasa dusi de val.

Putem scapa de tot de superstitii?
Grea treaba!
 E adevarat, se spune ca tot invatul are si dezvat, pe de alta parte insa, obisnuinta este cea mai rea dintre toate. Asa ca hai sa facem cate un pas, pe rand.

Care este solutia optima pentru a scapa de teama care ne copleseste atunci cand intalnim un semn rau prevestitor?
Sa transformam semnul negativ intr-unul pozitiv.

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Superstitia noastra cea de toate zilele
« Răspuns #12 : Marți, 08 Iunie 2010, 00:48 »
Nu mă poci ţîne, aşa că le răstălmăcesc un pic ;D

• ...daca ti se imbujoreaza si iti ard obrajii fara motiv,... motivul ar putea fi febra.

•...daca in timp ce iti perii parul, pieptenele cade pe jos,... e posibil să ai părul prea încurcat sau să fii bleagă.

•...daca te mananca urechea dreapta, cineva te vorbeste de bine. Daca te mananca urechea stanga, te vorbeste de rau. Dacă te mănîncă amîndouă, nu te mai vorbeşte nimeni, te atacă direct.

•...daca te mananca buzele... spune ce-ai pe limbă.

•...daca iti cade o geana, ...s-ar putea să năpîrleşti

• ...daca te mananca talpa de la piciorul drept, ...ai nevoie de Lamisil.

• ...aduce ghinion sa-ti faci unghiile dupa apusul soarelui sau duminica sau vinerea... pentru că atunci oamenii, de obicei, se relaxează, nu-şi fac unghiile.

• ...daca iti dai cu oja pe unghii si le privesti des, ...eşti narcisistă.

•...daca iti musti limba cand mananci,... înseamnă că vorbeai prea mult şi trebuie să taci.