Autor Subiect: Ati avut sentimentul de "deja-vu"?  (Citit de 6712 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Ati avut sentimentul de "deja-vu"?
« Răspuns #15 : Miercuri, 05 Mai 2010, 14:52 »
De multe ori am avut acest sentiment! Este extrem de ciudat, intradevar!

adria

  • Vizitator
Răspuns: Ati avut sentimentul de "deja-vu"?
« Răspuns #16 : Miercuri, 05 Mai 2010, 15:13 »
dragii mei, deja-vu?
sa va povestesc eu ceva
acum ceva timp (e vb de ani), mi s-a intamplat un lucru straniu: intr-o noapte am avut un vis (nu e important despre ce, ceva cu o fuga si niste locuri)
am fost trezita brusc de cineva si visul s-a intrerupt brusc, nici nu l-am tinut minte
la cateva zile, noaptea visez iar, culmea, continuarea celui despre care v-am spus adineauri
poate nu ma credeti, chiar am reluat din pct care-l pierdusem, cu fuga si locuri necunoscute
a doua zi, mare parte din vis am uitat
dar, la cateva zile, am visat din nou, continuarea celui de-al doilea vis
va vine sa credeti?
la cateva zile dupa aceasta, am avut treaba in oras, intr-o zona pe care n-o cunosteam
am ramas cu gura cascata cand am recunoscut locurile prin care fugisem in alea trei nopti de vis
a fost prima si singura data cand mi s-a intamplat asa ceva
si acum stau din cand in cand, gandindu-ma la visele acelea

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Ati avut sentimentul de "deja-vu"?
« Răspuns #17 : Miercuri, 05 Mai 2010, 15:54 »
dragii mei, deja-vu?
sa va povestesc eu ceva
acum ceva timp (e vb de ani), mi s-a intamplat un lucru straniu: intr-o noapte am avut un vis (nu e important despre ce, ceva cu o fuga si niste locuri)
am fost trezita brusc de cineva si visul s-a intrerupt brusc, nici nu l-am tinut minte
la cateva zile, noaptea visez iar, culmea, continuarea celui despre care v-am spus adineauri
poate nu ma credeti, chiar am reluat din pct care-l pierdusem, cu fuga si locuri necunoscute
a doua zi, mare parte din vis am uitat
dar, la cateva zile, am visat din nou, continuarea celui de-al doilea vis
va vine sa credeti?
la cateva zile dupa aceasta, am avut treaba in oras, intr-o zona pe care n-o cunosteam
am ramas cu gura cascata cand am recunoscut locurile prin care fugisem in alea trei nopti de vis
a fost prima si singura data cand mi s-a intamplat asa ceva
si acum stau din cand in cand, gandindu-ma la visele acelea
te cred, draga mea, adria

adria

  • Vizitator
Răspuns: Ati avut sentimentul de "deja-vu"?
« Răspuns #18 : Miercuri, 05 Mai 2010, 15:57 »
ma intreb, lucia, oare ce-o insemna chestia asta?

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Ati avut sentimentul de "deja-vu"?
« Răspuns #19 : Miercuri, 05 Mai 2010, 15:58 »
ma intreb, lucia, oare ce-o insemna chestia asta?

Subconstientul aduce informatii de pretutindeni

Offline Grey_witch

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 35
Răspuns: Ati avut sentimentul de "deja-vu"?
« Răspuns #20 : Joi, 06 Mai 2010, 16:55 »
Interesant ce zici, Adria.
Poate ca locul cu pricina va fi avand candva, intr-un moment anume in viata ta vreo insemnatate, poate a fost totul just a coincidence, desi eu nu mai cred in chestia asta.
Eu personal am avut de doua ori in viata doar sentimentul asta de deja-vue, dar in ambele cazuri a fost vorba de ceva important. In primul rand, cand am vorbit prima data cu cel care peste ani avea sa fie prietenul meu, My only love and so on, am avut senzatia ca ii mai auzisem vocea, ca il cunosc de mult timp, chiar daca numai atunci colega mea ne facuse cunostinta.
A doua oara a fost acum, recent, anul trecut, in ziua de Pasti. Aveam o verisoara la Arad, fata varului mamei. Eu nu  o mai vazusem de mica. Cand eram eu in liceu, fata avea vreo zece ani, si era un copil nesuferit, galagios si rasfatat. Cu atat mai mare surpriza cand, dupa zece ani, am intalnit-o in ipostaza de studenta la Arte, in niste imprejurari grele pentru ea, si cu atat mai mult cu cat aveam aceeasi impresie ca o cunosc pe aceasta noua persoana, si ca relatia noastra e aproape ca de la o sora la alta, desi, in ipostaza de copil ma enervase. Ciudat, dar, in fine, dupa asta legaturile cu verisoara s-au strans si la ora actuala suntem prietene. Nu stiu daca va fi  mai importanta de atat sau nu, dar in fine... Cam asta e.
Am avut alte experiente legate cumva de paranormal, darnu neaparat de deja-vue.
Grey_witch

adria

  • Vizitator
Răspuns: Ati avut sentimentul de "deja-vu"?
« Răspuns #21 : Joi, 06 Mai 2010, 19:46 »
draga grey_witch,
niciodata nu mai fusesem prin locurile acelea, inclin sa cred ca a fost o coincidenta, dar, nu ti se pare prea mare aceasta coincidenta? mie, sincer, da
nu s-a intamplat nimic care sa fi avut legatura cu visul, ceva care sa-mi dea de gandit, pur si simplu a fost un vis oarecum, transpus in viata reala si cu toate astea, cateodata stau si ma gandesc ce-o insemna? si au trecut ani!
in legatura cu verisoara din arad, nu crezi ca oamenii se pot schimba? tu n-ai vazut-o o groaza de ani, aveai impresia ca e aceeasi fata galagioasa, nesuferita
de aici, cred, si socul cel mare cand ai vazut-o 

Offline Grey_witch

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 35
Răspuns: Ati avut sentimentul de "deja-vu"?
« Răspuns #22 : Vineri, 07 Mai 2010, 11:43 »
Nu stiu, se poate, Adria. Totusi, ne intelegeam brusc asa de bine din primele cinci minute, ca si cum ne-am fi cunoscut si toata viata am fi fost prietene. Dar, in fine. Nu stiu daca asta a fost deja vue sau nu. Insa vocea prietenului meu, cand l-am auzit, mai intai la telefon, apoi cand ne-am intalnit, am avut senzatia ca mi se taie picioarele, ca il cunosc pe omul asta fie din vis, fie de altundeva, poate alte vieti, asa cum se spune. Ciudat, cand ne-am despartit, cand alcoolul si ocultismul ii distrusesera, nu atat mintea cat spiritul, caracterul, mi-a spus ca el mai are alte vieti, ca o sa fim impreuna in alta viata in care eu nu o sa fiu nevazatoare, si o sa fiu a real woman, o sa ii fac mancare si tot restul. Cinic, nu? Asta e, life's a beech many times. Poate ca in alte vieti el nu era iubitul ci inchizitorul meu? Sau poate ca se va trezi, se va face mai bun in viata asta? Cine stie... Am tot auzit vorbindu-se de vreo doi ani incoace de trezirea spirituala, de 2012 si asa mai departe, de abandonarea vechilor tipare gresite de comportament. Credeti ca va fi asa, sau e o alta afurisita de iluzie?
Oricum, Adria, sa ma intorc la vise. Ca mi-am adus aminte. Uneori imi prevestesc cumva ce o sa se intample. Stiti cu totii superstitia cu visatul mireasa. Daca te visezi mireasa, se zice ca nu e bine. Eu in 13 martie anul asta am visat ca imi alegeam rochia de  mireasa si nu stiam daca sa aleg intre una din voal si alta din catifea. Cu doua zile mai tarziu, am cazut destul de rau si mi-am rupt mana dreapta. Putea fi si mai aiurea, dupa felul cum am cazut, noroc ca am cazut pe umar, altfel imi puteam rupe coloana etc. Whatever, ar fi multe de scris la topicul asta... Mai las pe alta data.
Grey_witch

Offline Grey_witch

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 35
Răspuns: Ati avut sentimentul de "deja-vu"?
« Răspuns #23 : Duminică, 09 Mai 2010, 14:26 »
Sau, poate, totusi am scris prea mult. Ar trebui sa ma traga cineva de maneca cand e vorba de facut confidente. Whatever, cu netul asta, nu stii cand sa te opresti... Ai impresia ca ii povestesti calculatorului, cel putin cateodata eu asa patesc...
Grey_witch

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Ati avut sentimentul de "deja-vu"?
« Răspuns #24 : Duminică, 09 Mai 2010, 15:46 »
Sau, poate, totusi am scris prea mult. Ar trebui sa ma traga cineva de maneca cand e vorba de facut confidente. Whatever, cu netul asta, nu stii cand sa te opresti... Ai impresia ca ii povestesti calculatorului, cel putin cateodata eu asa patesc...
Grey_witch, ma bucur ca faci confidente, ca esti sincera, ca te eliberezi prin scris... Ai trait experiente interesante, unice... si le-ai impartasit, te pup, numai bine

Offline Grey_witch

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 35
Răspuns: Ati avut sentimentul de "deja-vu"?
« Răspuns #25 : Duminică, 09 Mai 2010, 19:40 »
Multumesc pentru gandurile bune, Lucia.  :-*
Atunci, daca nu sunt prea strange experientele mele, o sa va mai povestesc.  :)
And by the way, ma cheama Ioana  ;) cred ca asta n-am mai spus-o pana acum. O seara faina la toti.
Grey_witch

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Ati avut sentimentul de "deja-vu"?
« Răspuns #26 : Duminică, 09 Mai 2010, 19:43 »
Multumesc pentru gandurile bune, Lucia.  :-*
Atunci, daca nu sunt prea strange experientele mele, o sa va mai povestesc.  :)
And by the way, ma cheama Ioana  ;) cred ca asta n-am mai spus-o pana acum. O seara faina la toti.

O seara cat mai placuta, Ioana si sa incepi cu dreptul o noua saptamana de lucru! Te pup