Autor Subiect: Singur in lupta pentru viata  (Citit de 68717 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline gabrel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 84
Singur in lupta pentru viata
« : Joi, 15 Aprilie 2010, 10:08 »
Sunt momente cand totul se poate prabusi in jurul tau, tot universul creat cu atata truda. Boala, cateodata cumplita, poate sa apara brusc, ca un cosmar. Cauti pe internet comunitati care sa te ajuta sa treci, psihoterapeuti care sa te invete ce sa faci, oameni care sa fie alaturi de tine.
Poate si aici sunt prsoane care au trecut sau trec prin astfel de incercari. Putem sa ne ajutam?
Universul stie lucruri pe care noi nu le cunoastem.

carmentoma

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #1 : Joi, 15 Aprilie 2010, 10:27 »
Sunt momente cand totul se poate prabusi in jurul tau, tot universul creat cu atata truda. Boala, cateodata cumplita, poate sa apara brusc, ca un cosmar. Cauti pe internet comunitati care sa te ajuta sa treci, psihoterapeuti care sa te invete ce sa faci, oameni care sa fie alaturi de tine.
Poate si aici sunt prsoane care au trecut sau trec prin astfel de incercari. Putem sa ne ajutam?


      Da, sunt cel putin doua! Care chiar vorbesc despre problemele lor si aici pe forum si mai ales pe privat! Sunt supeoptimiste si nu lasa boala sa le stea in cale, indiferent cat de grava e! Iar eu personal ti-as recomanda, ca si altora, sa citesti "Secretul" de Rhonda Byrne! Sau iti trimit filmul pe privat! Daca vrei bineinteles!

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #2 : Joi, 15 Aprilie 2010, 10:38 »
uneori ai impresia ca nici un film si nici o mie de prieteni nu te mai pot ajuta.... uneori, nu e doar o impresie... daca toti vrem sa fim inconjurati de oameni optimisti si pozitivi, atunci cine s-ar mai ingramadi pe langa tine cand esti intr-o totala gaura neagra ??? si oricum, seara, inchizi usa dupa tine tot singura, cu sufletul tau neostoit....
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

pe_jumate

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #3 : Joi, 15 Aprilie 2010, 13:05 »
@gabrel, te rog priveste-mi coafura..

cum usor poti vedea, eu sunt una din persoanele care au avut de trecut recent un obstacol de aceasta natura .. si, cu incredere si nu in ultimul rand cu ajutorul celor de aici, ma simt aproape vindecata :-* (by the way, multumesc tuturor membrilor pentru felul in care m-ati primit in comunitatea voastra si pentru totate incurajarile de toate felurile pe care continui sa le primesc de la voi :-*)

deci, @gabrel, povestea ta care e? ;)

PS noi toti suntem aici si te ascultam deocamdata iar sambata putem sa ne si vedem.. ca te-am remarcat ca new entry pe lista evenimentului;)

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #4 : Joi, 15 Aprilie 2010, 13:15 »
pe_jumate, nu-i aşa că dacă stai lângă mine îţi vine să dai jos baticul tău frumos? :-*
nihil sine deo

pe_jumate

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #5 : Joi, 15 Aprilie 2010, 13:23 »
stel drag, daca ma ajuta dumnezeu si scap de chimioterapie .. scot basmaua peste doua-trei luni.. si o sa vedeti ceva puf jalnic in locul pletelor de mele odinioara :-*
si da, ideea prieteniei tale si a celorlalti imi da curaj sa va arat .. puful asta jalnic pe care in mod normal l-as ascunde de vazul lumii.. neprietene :-*

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #6 : Joi, 15 Aprilie 2010, 13:26 »
te vei uita cu nostalgie la... frumoasele baticuri ;)
nihil sine deo

pe_jumate

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #7 : Joi, 15 Aprilie 2010, 13:29 »
as putea sa le dau batraneilor lui @anamama13, ca m-am inscris la elfi..
dar mai am un pic pana le dau ;)

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #8 : Joi, 15 Aprilie 2010, 13:35 »
 :-*
nihil sine deo

pe_jumate

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #9 : Joi, 15 Aprilie 2010, 19:56 »
@ stel, tu nu faci pe elful? :)

Offline gabrel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 84
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #10 : Joi, 15 Aprilie 2010, 20:31 »
Va multumesc, o sa povestesc sambata. Pe scurt, am aflat intamplator ca am cancer, in ianuarie, mama a paralizat si innebunit cand a auzit, acum este la un azil privat. Tocmai am terminat radioterapia si intru la operatie la inceput de mai.
Ca sa fie totul complet, inainte sa aflu de boala pusesem demisia ca sa caut un serviciu mai putin stresant. Asa ca la toate s-a adaugat si problema financiara. Sper ca alaturi de voi sa trec peste toate mai usor.

Noapte buna va doresc!
Universul stie lucruri pe care noi nu le cunoastem.

marcutza

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #11 : Joi, 15 Aprilie 2010, 20:36 »
gabrel, aici cu noi cu siguranta totul va fi usor, speram din suflet pt tine  :-*

abia astept sa te cunosc, sa povestim  :)

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #12 : Joi, 15 Aprilie 2010, 20:50 »
Gabrel, bine ai venit aici. Scopul principal al acestei comunitati tocmai asta este: sa ne ajutam/intelegem reciproc fiindca avem ceva in comun - singuratatea, indiferent care ar fi motivele ei. Eu cel putin asa vad lucrurile.

Cit despre boala, eu insumi sufar de una. Nu stiu cit de cumplita e, mie nu mi se pare, am intilnit oameni cu boli mult mai cumplite decit a mea. Asadar, curaj :)

Offline gabrel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 84
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #13 : Joi, 15 Aprilie 2010, 21:18 »
Sa ma prezint pe scurt: 46 ani, necasatorita, fara copii, amatoare de SF, ezoterism, literatura, calatorii. Cred ca sunt simpatica si doresc in jurul meu oameni deschisi, buni, comunicativi, care vor sa ofere fara sa astepte nimic. Cred in calitatea vietii si nu in durata ei.
Sunt optimista si sper sa merg in cat mai multe tabere cu voi. Mergeam si acum pe 25, dar ma gandesc sa nu se intample ceva cu mama, azi era destul de rau.
Salutari!
Universul stie lucruri pe care noi nu le cunoastem.

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #14 : Joi, 15 Aprilie 2010, 21:29 »
Dragii mei prieteni, pe-jumate, gabrel, nu vreau sa va intristez, de aceea nici nu vreau sa povestesc prea mult, vreau doar sa stiti ca eu sint mama unui copil care a trecut prin ceea ce treceti voi acum, care a facut chimioterapie si radioterapie, care a mers la scoala aparent cu fruntea sus chiar si atunci cind parul ei lung si frumos fusese inlocuit de un pufulet ciudat, care a indurat mult si a fost optimista si mult mai tare decit mine, mama ei, care o vedeam cum se topeste si nu puteam s-o ajut cu nimic. Ma rog la Dumnezeu sa ramina in continuare asa cum este acum, in perioada de remisie, pentru ca nu stiu daca as mai fi in stare sa suport din nou totul, si ma rog pentru ca nimeni pe lumea asta sa nu fie nevoit sa suporte astfel de experiente. Va pup si va doresc numai bine.