Autor Subiect: Singur in lupta pentru viata  (Citit de 68721 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Cristaly

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #15 : Joi, 15 Aprilie 2010, 21:34 »
Bine te-am gasit Gabrel!

Uneori viata este nedreapta cu cine nu merita. Dar ce putem face?!
Imi pare nespus de rau ca pe linga suferinta ta mai e si a mamei care e cea mai draga fiinta. Dar fii optimista chiar si in momentele grele, sunt sigura ca aici vei gasi oameni care stiu sa te asculte.
Un gand bun!

p.s. si nu esti singura, suntem aici!
Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate.

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #16 : Joi, 15 Aprilie 2010, 22:25 »
buna gabrel, si bine ai venit pe site! sper din toata inima sa gasesti un pic de alinare printre foarte multele persoane saritoare si sufletiste de aici. curaj, nu esti singura!
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline orhideea

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #17 : Luni, 19 Aprilie 2010, 19:27 »
BUNĂ SEARA
am crezut că singurăatatea mea este cea mai urâtă. dar intrând, din întâmplare, pe acest site mi-am dat seama că eu sunt o fericită.
acum doi ani şi câteva luni, în ziua de Crăciun, soţul meu m-a părăsit chiar în momentul când pregăteam mâncarea pentru masa de Crăciun. am avut nefericita ideea de a-l întreba de ce este tot timpul supărat şi în acel moment mi-a spus că el se gândeşte de mai mult timp să ne despărţim pentru că el nu este fericit şi dacă tot nu avem copii ( după ce eu 10 ani de zile făcusem tot ce era omeneşte şi medical posibil ) nu avem de ce să continuăm.
eu îmi creasem universul în jurul lui şi în momentul acela totul s-a prăbuşit în jurul meu. am vrut să mor, am vrut să dorm, am vrut să mă îmbolnăvesc. am făcut depresie, am slăbit mult şi chiar m-am îmbolnăvit.
acum după atât de mult timp am aflat că de fapt soţul meu ( încă soţul meu pentru că nu am divorţat şi nici nu vreau să introduc eu cererea de ,divorţ ) a plecat de acasă pentru o femeie mult mai tânără pe care o creştea de mică şi pe care a luat-o dintr-o reţea de prostituţie, a făcut-o cu şcoală, cu servici, cu casă şi maşină din banii munciţi de mine.
minciuna celor dragi este o otravă la fel de toxică ca şi chimioterapia.
acum încerc să mă vindec, să merg mai departe aşa cum înţeleg mai bine - alături de oameni demni şi care înţeleg nedreptăţile vieţii.
acum am descoperit singles camp. promit să-l vizitez zilnic.
 :)

marcutza

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #18 : Luni, 19 Aprilie 2010, 19:47 »
bine ai venit @orhideea  :) te asteptam sa stai alaturi de noi la povesti  :)

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #19 : Luni, 19 Aprilie 2010, 20:04 »
Bun venit @orhideea! Sezatoarea e deschisa in permanenta aici. Doar sa aduci tolba cu povesti la tine :) Si curaj!

Offline francesca777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 793
  • after all...tomorrow is another day..:)
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #20 : Luni, 19 Aprilie 2010, 20:21 »
Bine ai venit in grupul nostru @orhideea....
stii? si eu ma gandeam inainte de a intra pe acest forum ca  problema mea e cea mai dureroasa, cumplita, bla bla...faptul ca sunt singura si ca nu reusesc sa intremez o relatie de suflet cu cineva...insa...dupa ce am discutat cu cei de aici si chiar am intalnit cativa...am ascultat "off-urile" lor si intr-adevar problemele lor, am realizat ca eu nu am nici  ope departe "o problema"....atat de mare(sa zicem)...si ca viata trebuie traita indiferent sub ce forma sau cum...in atitudine sta totul si puterea de a merge mai departe.Grupul acesta chiar iti energie de care avem cu totii nevoie. ;)

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #21 : Luni, 19 Aprilie 2010, 20:45 »
Bine ai venit printre noi. Viata nu se termina din cauza cuiva lipsit de devotament si loialitate. Gindeste-te ca nu te merita. Cu mult drag. Eugenia

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #22 : Luni, 19 Aprilie 2010, 20:55 »
@orhideea, bine ai venit! iti intind o mana de prietena, hai mai departe, viata este foarte frumoasa!
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

cameliagabriela

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #23 : Marți, 20 Aprilie 2010, 10:54 »
bine ai venit, @orhideea
aici este locul potrivit pentru a-ti descarca desaga de necazuri si sa o incarci cu optimism

pe_jumate

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #24 : Marți, 20 Aprilie 2010, 12:18 »
fii binevenita, @orhideea!
ce bine si frumos spui: "minciuna celor dragi e la fel de toxica ca si chimioterapia"..
eu zic ca e si mai rea, acea minciuna a celor dragi, pentru ca vine napraznic, fara preaviz.. asa ca efectele ei secundare nu pot fi stiute niciodata :-*

Offline iulielf

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 91
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #25 : Marți, 20 Aprilie 2010, 18:58 »
  @orhideea, ca sa nu ti se mai para ca tu ai avut cea mai "neagra" senzatie, te rog, urmareste ceea ce am scris eu (pe tot forumul). Dupa aceea, incearca sa te intrebi, "oare eu sunt cea mai napastuita?".
   Situatii sunt destule, ca la tine, de exemplu, s-a dus dupa una mai tanara sau s-a dus dupa alta....Acum iti dau alte anumite indicii de care ar trebui sa tii cont: "s-a culcat cu tatal meu" sau "s-a culcat cu unul mai mare cu doi ani decat fiul ei, apoi cu altul mai mare cu patru ani decat fiul ei" sau........
   Deci, exista si aspecte mai grave decat situatia ta, asha ca nu dispera. Am trecut prin situatia ta, stiu ca este foarte greu. Incearca tot timpul sa conversezi cu cineva. Aici, pe forum, vei gasi persoane minunate. E imposibil sa nu gasesti pe cineva cu care sa conversezi pe tema care te atrage.

pe_jumate

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #26 : Marți, 20 Aprilie 2010, 20:20 »
@elf: nu comparatii intre dureri ajuta..  :-*
ajuta ca esti si ca suntem toti aici.. :)

Offline Carmenus

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 67
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #27 : Marți, 20 Aprilie 2010, 23:56 »
     Salutare orhideea , salutare gabrel !
     Bune ati venit pe forum si va asteptam in tabere. Acolo e mult mai frumos si totul este real, chiar daca te rupi de plictiseala sau nebunia vietii cotidiene.
      Nu trebuie sa disperam si trebuie sa mergem inainte . Fiecare are de dus crucea pana la capat, fie ca ne place , fie ca nu. In schimb putem alege unele variante ( ex. singles camp) pentru a ne mai indulci existenta. Fiecare crede ca problemele pe care le are sunt cele mai grave, depinde de fiecare cat poate sa duca , de aici si vorba " nu-mi da Doamne cate pot sa duc ".
      Numai bine si sigur ne vom cunoaste.

Offline briana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #28 : Sâmbătă, 24 Aprilie 2010, 10:59 »
    Buna dimineata si bine v-am regasit. Pana acum cateva minute, inainte de a citi ce ati scris sub acest topic, mi-am tot "plans de mila" ca maine trebuie sa merg singura la o nunta. Constat insa ca nu singuratatea in sine constituie o problema şi ca cele legate de sanatate sunt, intr-adevar, probleme. Va doresc insanatosire grabnica, va simt persoane puternice şi stiu ca veti depasi momentul iar suportul moral pe care il aduce acest forum este deosebit.
     

Offline Silvana A

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #29 : Duminică, 25 Aprilie 2010, 00:43 »
Buna seara tuturor!

Ma bucur ca am intrat pe acest site. Intr-adevar briana, exista probleme mult mai mari decat singuratatea, iar boala este cea mai mare dintre ele. Boala ta, boala copilului tau astea sunt marile probleme. Care sunt si mai mari atunci cand esti singur, pentru ca nu poti impartasi povara, nu ai umarul pe care sa plangi, macar cineva in fata caruia sa te descarci atunci cand ti-e prea greu. Aici e problema noastra.
Eu sunt divortata de 7 ani, am un baietel de 9 ani care are Sindrom Down, stiu cum este sa lupti de unul singur impotriva tuturor prejudecatilor si a reavointei.

Este bine ca am gasit aceasta comunitate, care sper sa ma primeasca in randurile ei. Este minunat ca se vorbeste atat de deschis asa ca am incredere ca voi gasi multi prieteni aici.

Apropos de cartea si filmul "Secretul" eu il recomand cu caldura oricui este in impas. Pe mine m-a ajutat enorm sa capat alta viziune asupra modului in care sa imi conduc viata.

Va pup pe toti
Silvana Atanasescu