Autor Subiect: Prieteniile ne pot prelungi viata?  (Citit de 12304 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Prieteniile ne pot prelungi viata?
« : Marți, 04 Mai 2010, 07:42 »
Este un topic propus si moderat de Luciamanta.

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Prieteniile ne pot prelungi viata?
« Răspuns #1 : Marți, 04 Mai 2010, 10:04 »
chiar voiam sa discutam despre prietenie
subiectul e f ... discutabil
 ;D
sunt sigura ca multi am luat-o peste nas de la asa zisi prieteni
eu am avut o "prietena" in facultate care ma folosea
tarziu mi-am dat seama de asta
ma folosea pe post de dama de companie, nu avea cu cine sa iasa si atunci apela la mine
cand m-am mai luminat am inceput sa o simt ca pe  o hartie adeziva de care nu poti scapa

apoi mai e aspectul : pana unde poti merge cu ajutorul pentru prieteni?
daca ati vazut filmul lui mungiu 432 acolo se vorbeste in primul rand de prietenie
pana unde poti merge cu sacrificiul pentru prieteni?



adria

  • Vizitator
Răspuns: Prieteniile ne pot prelungi viata?
« Răspuns #2 : Marți, 04 Mai 2010, 10:18 »
prietenia se castiga greu, dar odata castigata este nepretuita
de aceea, amici ai o groaza, poate, dar prieteni, foarte putini
am avut bucuria de a reintalni o prietena dupa 25 ani in care nu am stiut nimic una de alta, viata ducandu-ne pe cai care nu s-au intersectat
dupa atatia ani, am stiut amandoua ca am ramas prietene
iar sentimentul este unic

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Prieteniile ne pot prelungi viata?
« Răspuns #3 : Marți, 04 Mai 2010, 10:44 »
eu am avut o "prietena" in facultate care ma folosea
ma folosea pe post de dama de companie, nu avea cu cine sa iasa si atunci apela la mine
mai stii ceva de ea? eu m-as lasa folosit pe post de domn de companie ;D

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Prieteniile ne pot prelungi viata?
« Răspuns #4 : Marți, 04 Mai 2010, 12:42 »
Eu am o mare dilema: poti oare sa ramai prieten/a cu fosta iubit/a?

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Prieteniile ne pot prelungi viata?
« Răspuns #5 : Marți, 04 Mai 2010, 12:44 »
De cate ori vocea cunoscuta a prietenilor mei ma incurajeaza, de cate ori ma sustine un prieten, sa stiti ca devin mai energica, mai motivata sa traiesc. Iar cand le vorbesc pritenilor mei despre necazurile mele ma simt eliberata, usoara, usoara...

adria

  • Vizitator
Răspuns: Prieteniile ne pot prelungi viata?
« Răspuns #6 : Marți, 04 Mai 2010, 14:11 »
Eu am o mare dilema: poti oare sa ramai prieten/a cu fosta iubit/a?

eu sunt convinsa ca da, insa trebuie ca amandoi sa doreasca si mai depinde si de motivul despartirii

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Prieteniile ne pot prelungi viata?
« Răspuns #7 : Marți, 04 Mai 2010, 14:16 »
De cate ori vocea cunoscuta a prietenilor mei ma incurajeaza, de cate ori ma sustine un prieten, sa stiti ca devin mai energica, mai motivata sa traiesc. Iar cand le vorbesc pritenilor mei despre necazurile mele ma simt eliberata, usoara, usoara...


         Incearca sa iti scoti total din minte necazurile prin care ai trecut, sa refuzi chiar sa mai vorbesti despre ele! Vesnica trecere a lor in revista te influlenteaza negativ, te cramponeaza in trecut, nelasandu-te astfel sa traiesti prezentul si, mai ales, sa ai grija de viitor! Astea nu sunt ideile mele! Sunt, asa cum  ti-am mai zis, scrise in Secretul, carte pe care ti-am recomandat-o! Incearca sa faci rost de ea si sa aplici sfaturile de acolo! Vei fi uimita de cum iti va fi schimbata viata, daca iti monitorizezi mai bine gandurile, acceptandu-le doar pe cele pozitive! Multa fericire va doresc si tie si tuturor celor de aici!

adria

  • Vizitator
Răspuns: Prieteniile ne pot prelungi viata?
« Răspuns #8 : Marți, 04 Mai 2010, 14:25 »
carmen, de cine ai zis ca e scrisa? "secretul"

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Prieteniile ne pot prelungi viata?
« Răspuns #9 : Marți, 04 Mai 2010, 14:28 »
De Rhonda Byrne! Si va pot da si link-ul sa vedeti filmul! Dar doar pe e.mail! Scz pt offtopic!

adria

  • Vizitator
Răspuns: Prieteniile ne pot prelungi viata?
« Răspuns #10 : Marți, 04 Mai 2010, 14:31 »
chiar te rog

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Prieteniile ne pot prelungi viata?
« Răspuns #11 : Marți, 04 Mai 2010, 14:34 »
Si a recomanda o carte este un gest de prietenie. Un gest f. frumos si binevenit.

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Prieteniile ne pot prelungi viata?
« Răspuns #12 : Marți, 04 Mai 2010, 14:35 »

         Incearca sa iti scoti total din minte necazurile prin care ai trecut, sa refuzi chiar sa mai vorbesti despre ele! Vesnica trecere a lor in revista te influlenteaza negativ, te cramponeaza in trecut, nelasandu-te astfel sa traiesti prezentul si, mai ales, sa ai grija de viitor! Astea nu sunt ideile mele! Sunt, asa cum  ti-am mai zis, scrise in Secretul, carte pe care ti-am recomandat-o! Incearca sa faci rost de ea si sa aplici sfaturile de acolo! Vei fi uimita de cum iti va fi schimbata viata, daca iti monitorizezi mai bine gandurile, acceptandu-le doar pe cele pozitive! Multa fericire va doresc si tie si tuturor celor de aici!
[/quote]
Multumesc frumos pentru urari, pentru tot ceea ce ai scris, Carmen. Toate cele bune!

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Prieteniile ne pot prelungi viata?
« Răspuns #13 : Marți, 04 Mai 2010, 14:37 »
Si pe acest forum, vedeti, prietenii iti pot da un sfat bun, te pot ajuta sa treci peste un impas.

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Prieteniile ne pot prelungi viata?
« Răspuns #14 : Marți, 04 Mai 2010, 14:44 »
Prietenia are efecte benefice asupra sanatatii. Si un simplu telefon de la un prieten drag, te binedispune si te remonteaza pentru multa vreme. Cand ai prieteni lupti mult mai bine cu orice boala; prietenia incetineste imbatranirea, prelungeste viata. Atunci cand prietenul te asculta, te simti binecuvantat că are rabdarea si placerea de a-ti afla gandurile si trairile. Contactele sociale, prietenii ne motiveaza viata. Imbraţisările unui prieten drag iti transmit energia de care ai nevoie.