Autor Subiect: Prieteniile ne pot prelungi viata?  (Citit de 12308 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Prieteniile ne pot prelungi viata?
« Răspuns #30 : Miercuri, 12 Mai 2010, 08:42 »
Prietenii aduc multe, multe beneficii în viaţa unei persoane. "Trebuie să-ţi faci prieteni pentru a avea o zi lungă" - este versul unui cântec celebru şi, potrivit unui studiu realizat de cercetătorii australieni, veridicitatea acestuia poate fi pe deplin demonstrată ştiinţific.
Specialiştii de la Centrul pentru studierea gerontologiei din cadrul Universităţii Flinders au realizat o serie de teste timp de 10 ani pe un lot de 1.500 de voluntari. Potrivit rezultatelor studiului, persoanele care au o reţea vastă de prieteni îşi cresc speranţa de viaţă cu 22 de procente.

Autorii studiului pun acest rezultat pe seama faptului că prietenii au un rol foarte important în descurajarea comportamentului nesănătos, cum ar fi fumatul şi consumul de alcool. De asemenea, compania prietenilor ţine departe depresia, creşte nivelul autostimei şi este un real suport în soluţionarea multor probleme casnice şi profesionale. Se ştie că odată cu inaintatea în vârstă, mulţi oameni devin mai selectivi în alegerea persoanelor compatibile pentru o relaţie de prietenie de lungă durată.

Continuarea articolul o gasiti aici.

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: Prieteniile ne pot prelungi viata?
« Răspuns #31 : Miercuri, 12 Mai 2010, 09:30 »
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Prieteniile ne pot prelungi viata?
« Răspuns #32 : Miercuri, 12 Mai 2010, 11:00 »
Citat
Autorii studiului pun acest rezultat pe seama faptului că prietenii au un rol foarte important în descurajarea comportamentului nesănătos, cum ar fi fumatul şi consumul de alcool.
eu vad ca e tocmai invers.

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Prieteniile ne pot prelungi viata?
« Răspuns #33 : Miercuri, 12 Mai 2010, 19:44 »
Prietenii aduc multe, multe beneficii în viaţa unei persoane. "Trebuie să-ţi faci prieteni pentru a avea o zi lungă" - este versul unui cântec celebru şi, potrivit unui studiu realizat de cercetătorii australieni, veridicitatea acestuia poate fi pe deplin demonstrată ştiinţific.
Specialiştii de la Centrul pentru studierea gerontologiei din cadrul Universităţii Flinders au realizat o serie de teste timp de 10 ani pe un lot de 1.500 de voluntari. Potrivit rezultatelor studiului, persoanele care au o reţea vastă de prieteni îşi cresc speranţa de viaţă cu 22 de procente.

Autorii studiului pun acest rezultat pe seama faptului că prietenii au un rol foarte important în descurajarea comportamentului nesănătos, cum ar fi fumatul şi consumul de alcool. De asemenea, compania prietenilor ţine departe depresia, creşte nivelul autostimei şi este un real suport în soluţionarea multor probleme casnice şi profesionale. Se ştie că odată cu inaintatea în vârstă, mulţi oameni devin mai selectivi în alegerea persoanelor compatibile pentru o relaţie de prietenie de lungă durată.

Continuarea articolul o gasiti aici.




Draga mea, mai spune-ne cate ceva, te rugam

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Prieteniile ne pot prelungi viata?
« Răspuns #34 : Miercuri, 12 Mai 2010, 19:59 »
Citat
Autorii studiului pun acest rezultat pe seama faptului că prietenii au un rol foarte important în descurajarea comportamentului nesănătos, cum ar fi fumatul şi consumul de alcool.
eu vad ca e tocmai invers.


Corect! Ca de obicei asazisii prieteni din anturaj te determina sa te apuci de aceste vicii, pentru a nu face nota discordanta in grup!

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Răspuns: Prieteniile ne pot prelungi viata?
« Răspuns #35 : Miercuri, 12 Mai 2010, 20:21 »
Amicii din anturajul in care-ti pierzi timpul nu-ti sint prieteni, nu despre ei gindim ca ne pot prelungi viata, Silviu.

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Prieteniile ne pot prelungi viata?
« Răspuns #36 : Miercuri, 12 Mai 2010, 23:15 »
Amicii din anturajul in care-ti pierzi timpul nu-ti sint prieteni, nu despre ei gindim ca ne pot prelungi viata, Silviu.
aha, pai daca aia cu care-ti pierzi timpul nu-ti sunt prieteni, atunci sa fie aia cu care nu te vezi niciodata? pentru mine e clar ca prieteni sunt cei din anturajul tau si nu cei din anturajul altora. pot sa-ti spun, insa, ca prietenele frumoase pe care le-am avut mi-au scurtat viata :( timpul petrecut langa ele se scurgea cu o viteza fantastica. e drept, am avut si fete mai putin inzestrate... pfuuu! o ora in compania lor mi se parea un secol.

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Prieteniile ne pot prelungi viata?
« Răspuns #37 : Miercuri, 12 Mai 2010, 23:46 »
"pfuuu! o ora in compania lor mi se parea un secol." citat silviu!


Si cine te forta sa pierzi acea ora pretioasa in compania lor, daca erau atat de dezastruoase (tu stii din ce motive si din ce punct de vedere)???

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Prieteniile ne pot prelungi viata?
« Răspuns #38 : Miercuri, 12 Mai 2010, 23:53 »
ei bine, chiar stiu. da' nu-ti zic! :D

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Prieteniile ne pot prelungi viata?
« Răspuns #39 : Joi, 13 Mai 2010, 00:21 »
ei bine, chiar stiu. da' nu-ti zic! :D



Cred ca stiu eu.... Meseria (ei)!!

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Prieteniile ne pot prelungi viata?
« Răspuns #40 : Joi, 13 Mai 2010, 08:48 »
nu! la meseriase platesti si ai posibilitatea sa alegi.

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Prieteniile ne pot prelungi viata?
« Răspuns #41 : Joi, 13 Mai 2010, 09:26 »
un prieten nu te determina sa te apuci de fumat, baut sau alte vicii distructive, dimpotriva este langa tine si cu tine chiar daca tu nu fumezi si el da, chiar daca el bea si tu nu etc.

nu-ti ingradeste sau impune viciile, te poate avertiza asupra lor dar nu-ti poate baga pe gat vointa si dorinta de bine daca tu nu o ai, nu o doresti.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Prieteniile ne pot prelungi viata?
« Răspuns #42 : Joi, 13 Mai 2010, 09:48 »
Prietenii adevarati iti sunt alaturi cand ai o problema , ei sunt cei care iti pot spune ca ceea ce faci este bine . Te pot sfatui.
Pe mine prietenii m-au ajutat sa trec peste situatii neplacute. Au mers cu mine cand puterile ma parasisera.



silviu

  • Vizitator
Răspuns: Prieteniile ne pot prelungi viata?
« Răspuns #43 : Joi, 13 Mai 2010, 10:22 »
fumatul, consumul de alcool si mai nou consumul de droguri sunt vicii care se deprind in tinerete, alaturi de prieteni. din gasca fac parte si unii care nu fumeaza, nu se drogheaza si nu consuma alcool, dar si unii, si altii, pot fi numiti prieteni.

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Răspuns: Prieteniile ne pot prelungi viata?
« Răspuns #44 : Joi, 13 Mai 2010, 11:59 »
Amicii din anturajul in care-ti pierzi timpul nu-ti sint prieteni, nu despre ei gindim ca ne pot prelungi viata, Silviu.
aha, pai daca aia cu care-ti pierzi timpul nu-ti sunt prieteni, atunci sa fie aia cu care nu te vezi niciodata? pentru mine e clar ca prieteni sunt cei din anturajul tau si nu cei din anturajul altora. pot sa-ti spun, insa, ca prietenele frumoase pe care le-am avut mi-au scurtat viata :( timpul petrecut langa ele se scurgea cu o viteza fantastica. e drept, am avut si fete mai putin inzestrate... pfuuu! o ora in compania lor mi se parea un secol.
Daca vorbesc de perioada cind eram familista, cu multi ani in urma, trebuie sa spun ca anturajul, gasca cu care pierdeam timpul la sfirsit de saptamina, jucind carti, mergind la padure, la volei, la cinema, la opereta, la diverse onomastici, acel anturaj nu era format din prieteni, ci din cunostinte cu care ne relaxam dupa munca. Prietenii adevarati erau cei care stiau ce am in casa si in suflet, cu care ma ajutam la nevoie, nu era obligatoriu sa si faca parte din anturajul nostru. Diferenta era ca alaturi de cei din gasca rideam, pe cind alaturi de prieteni si cu prietenii puteam sa si rid, sa si pling.