Autor Subiect: Prieteniile ne pot prelungi viata?  (Citit de 12312 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Prieteniile ne pot prelungi viata?
« Răspuns #15 : Marți, 04 Mai 2010, 16:21 »
    Nu stiu in ce masura prieteniile ne pot prelungi viata, dar cu siguranta ne-o fac mult, mult mai frumoasa si placuta!

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: Prieteniile ne pot prelungi viata?
« Răspuns #16 : Marți, 04 Mai 2010, 16:28 »
nu te intreba ce poate face prietenul tau ptr tine, intreaba-te ce poti face tu ptr el .... tu ce-ai face ptr prietenaul tau ???? sincer... ce esti in stare ?
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Prieteniile ne pot prelungi viata?
« Răspuns #17 : Marți, 04 Mai 2010, 17:39 »
nu te intreba ce poate face prietenul tau ptr tine, intreaba-te ce poti face tu ptr el .... tu ce-ai face ptr prietenaul tau ???? sincer... ce esti in stare ?


   Eu pentru un prieten as vrea sa fiu alaturi la nevoie, la necaz! Sa il ascult, sa il ajut... sa fiu acolo, pur si simplu! Am avut ocazia sa consider prieteni multe persoane care au fost langa mine la distractii, la chefuri, la petreceri! Dar atunci cand am avut un moment de cumpana, acestia au ramas asa... cam o mana! Si nici macar din cei importanti, ci dintre cei carora nu le dadusem prea multa importanta! Sau cei cu care am fost la un moment dat ca soarecele si pisica au devenit, surprinzaor, chiar cei mai demni de a fi numiti PRIETENI (si nu am scris din intamplare cu majuscule!) Ale vietii valuri.... si sita timpului...

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: Prieteniile ne pot prelungi viata?
« Răspuns #18 : Miercuri, 05 Mai 2010, 06:46 »
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Prieteniile ne pot prelungi viata?
« Răspuns #19 : Miercuri, 05 Mai 2010, 15:05 »
... Panselute mov.... si fluturi care sa tina tic-tac-ul inimii cu aripile lor! O inima vie, intradevar!

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: Prieteniile ne pot prelungi viata?
« Răspuns #20 : Miercuri, 05 Mai 2010, 22:41 »
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: Prieteniile ne pot prelungi viata?
« Răspuns #21 : Joi, 06 Mai 2010, 09:17 »
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

Offline Cristaly

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
Răspuns: Prieteniile ne pot prelungi viata?
« Răspuns #22 : Vineri, 07 Mai 2010, 17:42 »
Sunt sigura ca adevaratele prietenii ne fac viata mai frumoasa.
Pentru mine o companie placuta, o iesire cu amicii este o evadare din rutina si un excelent mod de a-mi incarca bateriile. Doar ca astfel de oameni sunt prea departe, geografic vorbind de mine.
Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate.

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: Prieteniile ne pot prelungi viata?
« Răspuns #23 : Vineri, 07 Mai 2010, 21:59 »
da' ce , esti intr-o rezervatie de elefanti ??? nu se poate sa nu existe si pe acolo fiinte bipede pe care sa le poti numi si oameni... daca nu, ma mut eu acolo, daca nu vii tu aici.... pana atunci, clateste-ti sufletelul cu melodia florilor  ca sa ai vise parfumate...

Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Prieteniile ne pot prelungi viata?
« Răspuns #24 : Vineri, 07 Mai 2010, 22:36 »
nu stiu daca prieteniile pot prelungi viata, nu am date in acest sens  :) dar, fara indoiala, ne-o fac mai agreabila si mai plina. dar este asa de greu sa-ti faci prieteni! nu ma refer la cunostine de moment, de pahar, de un plimbarel, ci la cele "la bine si la rau".  trebuie zidit din greu la ele, fara rabat la calitate.  recompensa sufleteasca este pe masura. era o parabola pe care am citit-o undeva in care o mama isi sfatuia fiica sa-si faca prietene foarte bune; pentru ca pe ele va putea conta atunci cand copiii vor pleca, sotul este sau nu mai este, rudele hmhmhm... acum ma gandesc, in schimb, eu ce ma fac daca copiii mei nici nu au venit?! sper sa vina atunci ca sa poate pleca la un moment dat.  ;)
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Prieteniile ne pot prelungi viata?
« Răspuns #25 : Marți, 11 Mai 2010, 11:13 »
asa cum am mai spus pe forum sambata am avut intalnirea de 35 de ani de la terminarea liceului
a fost ceva de vis
desi nu ne-am vazut de atata timp, era ca si cum ne-am despartit ieri
ceea ce a fost super bine e ca unul din noi a facut un blog pe care am mai discutat inainte
deci daca aveti ocazia sa mergeti la astfel de intalniri sa nu o ratati
au venit si profesorii, au deschis catalogul, a fost fantastic
toti au recunoscut ca perioada liceului a fost cea mai buna, atunci ne-am format ca oameni, atunci ne-am format o cultura, de atunci dureaza mult prietenii
o colega chiar s-a casatorit cu un coleg de clasa, acum sunt bunici
si ca sa vedeti ce inseamna un profesor excelent
la matematica am avut o profesoara fantastica
acum 7 din fostii ei elevi sunt profesori de matematica, unul chiar preda la politehnica matematica
daca am fost off va rog sa ma scuzati dar voiam sa spun ca vechile prietenii nu se pierd, chiar daca nu mai sunt active la un moment dat


Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Prieteniile ne pot prelungi viata?
« Răspuns #26 : Marți, 11 Mai 2010, 12:50 »
Prietenii sunt comoara sufletului. Sunt cei care ne intind o mana cand suntem la ananghie, care ne fac sa uitam de probleme, care petrec timpul cu noi atat la distractie cat si la greu.

"Prieteniile ne pot prelungi viata?"

De fiecare data cand am apelat la prieteni ne-am prelungit viata. Simpla lor existenta - un telefon, un ajutor, un gand bun, un sfat - ne-a facut sa castigam clipe de bucurie. Si ce altceva e viata decat bucuria de a trai?

Da, prietenii ne prelungesc viata .


silviu

  • Vizitator
Răspuns: Prieteniile ne pot prelungi viata?
« Răspuns #27 : Marți, 11 Mai 2010, 13:09 »
da, mai ales daca sunt medici.

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Prieteniile ne pot prelungi viata?
« Răspuns #28 : Marți, 11 Mai 2010, 13:12 »
da, mai ales daca sunt medici.


Da-mi voie sa te contrazic! Cred ca de multe ori asemenea "prieteni" medici pot sa ne scurteze de-a binelea viata! Si, crede-ma, ti-o zic din experienta!

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: Prieteniile ne pot prelungi viata?
« Răspuns #29 : Miercuri, 12 Mai 2010, 07:56 »
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....