Autor Subiect: Impozit pe vise  (Citit de 74398 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

optimus sum

  • Vizitator
Re: Impozit pe vise
« Răspuns #60 : Vineri, 06 Mai 2011, 18:30 »
sa fie... ;D

iulia17

  • Vizitator
Re: Impozit pe vise
« Răspuns #61 : Sâmbătă, 07 Mai 2011, 13:27 »
visele sunt singurele care raman vise...sa impozitezi un vis e un vis...sprantele sunt vise , dorinta de a trai vesnic tanar e un vis...visele raman neimpozitate si nu mor nici cand proprietarul lor a murit. visele au viata lor si cu cat sunt mai frumoase si mai indraznete cu atat traiesc mai mult ...visele sunt ca norii , vin, pleaca, de capul lor si fara sa le poti atinge sau altera...poti sa te faci ca nu le vezi , poti sa inchizi fereastra, dar ele raman acolo pe orizontul netarmurit al vietii...

stiu!! de ce crezi ca vreau sa impozitez tot - fac si eu un ban gramada.
sperante, planuri de viitor, toate cam intra la categoria vise.
ma gindesc serios daca sa va iau impozit si pe ele. cu taxele nu-i de glumit..

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Impozit pe vise
« Răspuns #62 : Sâmbătă, 14 Mai 2011, 11:29 »
5 stadii ale indeplinirii oricarui vis

Autor: Andy Szekely

"Acesta este unul dintre cele mai complete miniarticole din cate am scris in toata cariera mea.  Mai exact, nu este exhaustiv (adica nu are toate detaliile posibile) dar acopera o gama foarte vasta de experienta umana.

Tot aici gasesti si motivul pentru care filmul “The Secret” nu este, dupa parerea mea,  decat “A secret” – adica o parte din ceea ce este necesar pentru a iti indeplini visurile.

Concret, sunt 5 stadii ale indeplinirii visurilor:
1. Precizeaza intentia.
Degeaba stabilesti obiective daca ele nu se aseaza pe intentii bine definite. Intentia e diferita de obiectiv in sensul ca se refera la ceva ce vrei sa realizezi in comuniune cu cei din jur si in relatie cu binele general. Obiectivul poate fi foarte individualist, chiar egotic, dar intentia este in afara ego-ului. Un exemplu de intentie: vreau sa creez un context in care oamenii sa se dezvolte in mod autentic.

2. Specifica obiectivul.
Obiectivul este un rezultat concret, o tinta. Cu cat este mai specific, cu atat mai mari sunt sansele sa fie atins. De multe ori obiectivul are nevoie de energia ambitiei pentru a fi atins. (Intentia are nevoie de energia intuitiei pentru a fi realizata).

3.  Crede ca e adevarat si posibil.
Locul in care te poti autosabota, indiferent de intentie sau obiectiv, este sistemul tau de credinte. Henry Ford spunea: Daca tu crezi ca poti, sau crezi ca nu poti, ai dreptate in ambele cazuri. Verifica in ce masura crezi ca poti si ca meriti sa iti indeplinesti intentia si obiectivul. Daca nu ai suficienta convingere ca este posibil pentru tine, cauta pe cineva care a reusit deja. Dialogul cu acea persoana te-ar putea inspira sa te automotivezi. O alta modalitate sa iti cresti gradul de convingere este sa reduci standardele de performanta. Alegerea depinde de stilul tau…

4. Traieste ca si cand obiectivul s-a materializat deja.
Acesta este stadiul cel mai… “ciudat”. Oamenii de succes au o asemenea incredere ca ceea ce viseaza este posibil, incat le vine usor sa se comporte ca si cand visurile lor s-au materializat deja. Gandeste-te: cum te misti, cum respiri, cum comunici, cum te exprimi, atunci cand ai realizat deja ceea ce iti doreai. si mai ales… cum ii inspiri pe ceilalti cu aceasta atitudine (cum ii inspiri sa contribuie la visul tau).

5. Actioneaza pana cand visul se materializeaza, apoi continua.
Ce-ar fi daca in mintea ta gandurile ar curge astfel: “Indiferent ce s-ar intampla, nu ma voi opri niciodata, pentru ca viata inseamna miscare, iar miscarea inseamna creatie. Orice fiinta care nu creste, incepe sa moara putin… iar eu vreau sa cresc.” Cand ai o astfel de atitudine sunt sanse mari ca obstacolele sa devina etape de parcurs in loc de ziduri impenetrabile. Cu aceasta gandire si cu disciplina suficienta este practic exclus sa nu reusesti.

Unii oameni imi  spun: Da, dar daca pe parcurs imi dau seama ca de fapt obiectivul nu e bun pentru mine si ca vreau altceva.
Atunci le raspund: Ai sarit peste stadiul 1…

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Impozit pe vise
« Răspuns #63 : Sâmbătă, 14 Mai 2011, 11:57 »
ai si stadiile indeplinirii viselor?
nihil sine deo

optimus sum

  • Vizitator
Re: Impozit pe vise
« Răspuns #64 : Sâmbătă, 14 Mai 2011, 11:58 »
Daca maine ati castiga la loto 10 milioane de euro ?...
In mod sigur veti lua o casa frumoasa , o masina , haine , telefon de fitze , etc... OK ! OK !
Dupa ce veti cumpara tot ce va doriti sa cumparati, ce mai aveti de facut ?
Ganditi-va bine de tot , undeva in sufletul vostru a ramas o dorinta importanta, poate cea mai importanta , ganditiva ce ati mai face daca nimic nu v-ar lipsi...Ce va doriti cand aveti deja totul ?
eeeee... ati descopit dragii mei care este de fapt dorinta care trebuie sa devina realitate in viata voastra. pe aceea urmati-o , pe aceea realizati-o...chiar daca un castig la loto nu vine prea curand...

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Impozit pe vise
« Răspuns #65 : Sâmbătă, 14 Mai 2011, 12:10 »
sa castige cine joaca! :D

dar eu care nu joc ... visez noaptea ca am castigat iar a doua ZI merg si-mi ridic castigul!
nihil sine deo

optimus sum

  • Vizitator
Re: Impozit pe vise
« Răspuns #66 : Sâmbătă, 14 Mai 2011, 12:13 »
sa castige cine joaca! :D

dar eu care nu joc ... visez noaptea ca am castigat iar a doua ZI merg si-mi ridic castigul!
offff. mai Steli, draga mea...
Ce ti-ai dori , daca ai avea totul ?
aceasta-i intrebarea...gandeste-te bine...

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Impozit pe vise
« Răspuns #67 : Sâmbătă, 14 Mai 2011, 12:57 »
offf ... mai Sumi, dragul meu!
stiu raspunsul, dar il pastrez pentru mine! ;)

voiam doar sa fac diferenta intre vis ... cel de noapte cu cel pe care il imaginam ... deci, vis si viziune! ;)
nihil sine deo

marcutza

  • Vizitator
Re: Impozit pe vise
« Răspuns #68 : Sâmbătă, 14 Mai 2011, 13:43 »
Ganditi-va bine de tot , undeva in sufletul vostru a ramas o dorinta importanta, poate cea mai importanta , ganditiva ce ati mai face daca nimic nu v-ar lipsi...Ce va doriti cand aveti deja totul ?

niciodata nu vom avea totul sau nu avem tot ce-am vrea (parerea mea).

sanatate

iulia17

  • Vizitator
Re: Impozit pe vise
« Răspuns #69 : Sâmbătă, 14 Mai 2011, 20:41 »


mi se pare groaznic sa ai totul, sa nu-ti mai ramina nimic sa-ti doresti…
ce noroc pe mine ca nu e cazul



optimus sum

  • Vizitator
Re: Impozit pe vise
« Răspuns #70 : Duminică, 15 Mai 2011, 01:24 »
da... :(
ati uitat sa va doriti sa iubiti...ati uitat sa va doriti sa fiti fericiti, sa calatoriti... ati uitat sa fiti oameni ...

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Impozit pe vise
« Răspuns #71 : Duminică, 15 Mai 2011, 11:19 »
pai pe mine m-ai pierdut la faza cu "ce va doriti cand aveti deja totul"

stiam ca pentru a trai in armonie perfecta ai nevoie de sanatate, iubire, satisfactie materiala
si cum niciodata nu le poti avea pe toate - cel putin in acelasi timp - mi se pare fireasca lupta pe care o duc(cem)

nihil sine deo

optimus sum

  • Vizitator
Re: Impozit pe vise
« Răspuns #72 : Duminică, 15 Mai 2011, 11:33 »
cand am zis ca ai totul ma refeream la partea materiala..nu ? de asta am zis ca sa presupunem ca ai castigat la loto ... ;D

iulia17

  • Vizitator
Re: Impozit pe vise
« Răspuns #73 : Duminică, 15 Mai 2011, 12:28 »

asta mi-a dat de gindit dintotdeauna.
daca prin minune vine cineva si-mi zice Care e cea mai mare dorinta a ta ca pot s-o indeplinesc? eu una nu stiu raspunsul.
mai caut...


draga Opt, fa ceva cu poza aia, ma sperie, imi da cosmaruri noaptea, te rog frumos din tot sufletelul meu...



Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Impozit pe vise
« Răspuns #74 : Duminică, 15 Mai 2011, 12:35 »
draga sumi, poti sa faci ce vrei cu poza aia. noaptea am vise mai frumoase - decat sa ma sperie o biata poza, ca mie-mi place -  :D
nihil sine deo