Autor Subiect: Ego  (Citit de 9810 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Ego
« Răspuns #15 : Marți, 03 Mai 2011, 14:47 »
Poate nu sunt cu adevarat PERFECT, dar unele parti din mine sunt cu adevarat excelente...Sunt ceea ce sunt, pentru ca asta vreau sa fiu de fapt...

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Ego
« Răspuns #16 : Marți, 03 Mai 2011, 14:50 »
suntem ceea ce gandim, perfecti niciodata.

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Ego
« Răspuns #17 : Marți, 03 Mai 2011, 14:56 »
si cateva parti din tine sunt cu adevarat excelente doamna mea. :)

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Ego
« Răspuns #18 : Marți, 03 Mai 2011, 14:59 »
probabil dar asta numai cei de langa tine pot aprecia/spune, @sum.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Ego
« Răspuns #19 : Duminică, 08 Mai 2011, 13:05 »
daca vrem sa scapam de Ego-ul propriu care poate nu ne place putem face asta exersand (practicand) trasaturi noi, pozitive de caracter.
de exemplu sa inlocuim egoismul cu daruirea ~ frica cu indrazneala ~ minciuna cu onestitatea ~ etc
practicand toate astea ego-ul vechi va dispare iar in locul lui apare o noua personalitate care este incomparabila mai buna decat cea veche.

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Ego
« Răspuns #20 : Luni, 09 Mai 2011, 00:27 »
daca vrem sa scapam de Ego-ul propriu care poate nu ne place putem face asta exersand (practicand) trasaturi noi, pozitive de caracter.
de exemplu sa inlocuim egoismul cu daruirea ~ frica cu indrazneala ~ minciuna cu onestitatea ~ etc
practicand toate astea ego-ul vechi va dispare iar in locul lui apare o noua personalitate care este incomparabila mai buna decat cea veche.
de ce ar trebuii sa consideram ego-ul neaparat negativ ? egoismul este o alta de forma a autoprotectiei. egoisti suntem toti, si nu stiu daca asta e rau sau bine. daca balanta intre altruism si egoism este echilibrata atunci este ok ...parerea mea ...altfel am fi o lume de maici si daca am vrea sa ne urcam in autobuz am sta doua zile sa ne invitam unii pe altii. bunul simt ar trebui sa tempereze egoismul , dar nu sa-l elimine . sau nu ?

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Ego
« Răspuns #21 : Luni, 09 Mai 2011, 07:47 »
daca balanta intre altruism si egoism este echilibrata atunci este ok ...parerea mea ...altfel am fi o lume de maici si daca am vrea sa ne urcam in autobuz am sta doua zile sa ne invitam unii pe altii. bunul simt ar trebui sa tempereze egoismul , dar nu sa-l elimine . sau nu ?

singur ai spus cuvantul magic - echilibru
tendinta umana este spre egoism si  rareori mi se intampla sa gasesc pe cineva care imi face loc sa urc in autobuz  ~ asa ca nu mi se pare ca suntem asa o societate de bine crescuti incat sa nu mai  avem nevoie de putin exercitiu cu ego-ul propriu

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Ego
« Răspuns #22 : Luni, 09 Mai 2011, 08:28 »
Ego-ul este opusul Sinelui adevarat, adica un "Sine" fals, dezvoltat conjunctural de ceea ce invatam, de credintele, normele, modelele inoculate.... nu e doar egoism...sunt multe de spus. in esenta e acel sine fals, construit de minte, care cu cat e mai puternic, cu atat ne indeparteaza mai mult de fiinta noastra esentiala, de ceea ce unii numesc "divinul" din noi, altii energie etc... complicat a explica, pe scurt si pe-nteles.
oricum egoul este acea "tabara" din noi (una din cele de care amintea maxima postata de janet) cu care trebuie nu luptat, ci lucrat (re-educat) spre victoria celeilalte "tabere" care asteapta tacuta, in interior, sa-si recapete locul meritat. suna teoretizant dar daca incerci si cu timpul reusesti sa pui in practica aceasta "lupta" intre Sine si Ego, simti cum te schimbi in bine si cum reusesti, tot mai des, sa fii impacat si multumit. Razboaiele egoului sunt risipire inutila. zic, ca am purtat multe.  ;) :D

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Ego
« Răspuns #23 : Luni, 09 Mai 2011, 09:20 »
daca am intelege ca "totul este intre tine si Dumnezeu" (cum spune Maica Tereza) n-am mai avea dubii privitoare la necesitatea  diminuarii egoismului.
simt nevoia sa repostez "pezioara" Maici Tereza, care a fost o revelatie pentru mine, un declick util pentru reeducarea egoului.

Oamenii sunt deseori neintelegatori, irationali si egoisti... iarta-i oricum...
Daca esti bun oamenii pe pot acuza cu intentii ascunse... fi bun oricum.
Daca ai succes, poti castiga prieteni falsi si dusmani adevarati... cauta succesul oricum
Daca esti cinstit si sincer, te pot insela... fii cinstit si sincer oricum.
Ceea ce construiesti in ani, altii pot darama intr-o clipa... construieste oricum.
Daca gasesti linistea si fericirea, oamenii pot fi gelosi... fi fericit oricum.
Binele pe care-l faci azi, oamenii il vor uita maine... fa bine oricum
Da lumii tot ce ai mai bun si poate nu va fi niciodata de ajuns... Dai lumii tot ce ai mai bun oricum.
La urma urmei este intre tine si Dumnezeu, n-a fost niciodata intre tine si ei, oricum.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Ego
« Răspuns #24 : Luni, 09 Mai 2011, 09:21 »
sorry, n-am observat greselil gramaticale. nu-mi apartin, ca am facut copy/paste.  ;)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Ego
« Răspuns #25 : Luni, 09 Mai 2011, 09:41 »
iaca o varianta corecta.

Oamenii sunt adesea neintelegatori, irationali si egoisti... Iarta-i, oricum.
Daca esti bun, oamenii te pot acuza de egoism si intentii ascunse... Fii bun, oricum.
Daca ai succes, poti castiga prieteni falsi si dusmani adevarati... Cauta succesul, oricum.
Daca esti cinstit si sincer, oamenii te pot insela... Fii cinstit si sincer, oricum.
Daca gasesti linistea si fericirea, oamenii pot fi gelosi... Fii fericit, oricum.
Binele pe care il faci azi, oamenii il vor uita maine... Fa bine, oricum.
Da-i lumii tot ce ai mai bun si poate nu va fi niciodata deajuns... Da-i lumii tot ce ai mai bun, oricum.
La urma urmei este intre tine si Dumnezeu...
N-a fost niciodata intre tine si ei, oricum.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Ego
« Răspuns #26 : Luni, 09 Mai 2011, 09:52 »
ideea nu este sa fim perfecti ci sa progresam
Maica Tereza a fost o persoana buna si s-a preocupat de soarta celor nevoiasi

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Ego
« Răspuns #27 : Luni, 09 Mai 2011, 09:57 »
da, perfectiunea este pentru sfinti, dar aspiratia spre bine, frumos, iubire este sensul existentei.

si ideea e ca gresit ne raportam la cei si cele din jur, in fapt niste ipostaze conjuncturale, vremelnice. singurul referential corect, moral etc...este constanta divina, nu doar din exterior ci chiar din noi. sensul nostru este acela de a ne raporta la Binele din noi, la a-l scoate mereu la lumina (caci el e Lumina), la a-l apara de tentatiile maiputinbinelui, atat cat reusim. ce fac ceilalti, cum reactioneaza ceilalti...e treaba lor, cu Dumnezeul lor...

julia

  • Vizitator
Răspuns: Ego
« Răspuns #28 : Miercuri, 13 Iulie 2011, 20:53 »

Si eu cred ca evaluarea trebuie sa fie personala numai si numai in raport cu propriile dorinte si asteptari. Comparatia cu ceilalti e sursa celor mai multe dezamagiri si frustrari. De ce trebuie sa avem toti acelasi finish daca nu am avut acelasi start si nici nu am parcurs acelasi traseu?!? Drumul meu nu se compara cu al altora, viata mea, experientele prin care am trecut, momentele mele, destinul, totul, nu sunt identice cu ale altuia, si atunci cum sa tragem acelasi tipar pentru fiecare? Daca eu nu am acum aceleasi impliniri si realizari cu ale altcuiva, asta inseamna ca sunt mai prejos sau neimplinita? Ia-te la intrecere cu tine insuti si asa iesi sigur in cistig.


marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Ego
« Răspuns #29 : Joi, 14 Iulie 2011, 09:50 »
Comparatia cu ceilalti e sursa celor mai multe dezamagiri si frustrari.

si atunci de o facem ? unii chiar au un tel din asta.