Autor Subiect: Ego  (Citit de 9727 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Răspuns: Ego
« Răspuns #30 : Joi, 14 Iulie 2011, 11:51 »
de-ai dracului , d`aia ;D ;D ;D

julia

  • Vizitator
Răspuns: Ego
« Răspuns #31 : Joi, 14 Iulie 2011, 16:03 »

exista oameni pt care singura masura a propriei valori este nivelul la care se situeaza fata de ceilalti. dar cu cit procesul de maturizare si dezvoltare personala e mai avansat, cu atit nevoia de comparare scade.


marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Ego
« Răspuns #32 : Joi, 14 Iulie 2011, 16:13 »
aiurea  :D :D :D :D crede-ma ca nu e asa, ma rog, fiecare cum considera  :)

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Ego
« Răspuns #33 : Joi, 14 Iulie 2011, 16:41 »
depinde la ce maturizare se ajunge atunci cand iti propui sa "dezvolti" egoul
nihil sine deo

julia

  • Vizitator
Răspuns: Ego
« Răspuns #34 : Vineri, 15 Iulie 2011, 17:20 »

nu doar asta trebuie sa dezvolti, ca asta e numai o parte, ci tot intregul


Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Ego
« Răspuns #35 : Sâmbătă, 16 Iulie 2011, 00:43 »
exista oameni pt care singura masura a propriei valori este nivelul la care se situeaza fata de ceilalti. dar cu cit procesul de maturizare si dezvoltare personala e mai avansat, cu atit nevoia de comparare scade.

si eu cred asta, Jul. de fapt tu stii mult mai bine, ca doar modelezi zi de zi "calculatoarele" umane.  :D
am observat asta, in jur. cu cat un om ajunge la un nivel de autocunoastere si intelepciune mai mare, cu atat mai putin va simti nevoia sa se uite in ograda altuia, sa-si compare capra cu celalalte.  :D va renunta la falsele valori si se va intoarce in sinele sau, va cauta adevarata cale, aceea a muncii la fiinta proprie, aceea a evolutiei sale personale care, asa cum spuneai pe undeva, e unica in felul sau si inutil a fi raportata la altele. singurul referential devine Divinitatea (pentru unii).

zicea Maica Tereza: "nu a fost niciodata intre tine si ei, ci intre tine si Dumnezeu". e o fraza esentiala...

julia

  • Vizitator
Re: Ego
« Răspuns #36 : Sâmbătă, 30 Iulie 2011, 15:13 »

ma gindesc cu tristete ca unii nici in relatia cu Dumnezeu nu au loc de propriile orgolii