Autor Subiect: Umor si comic vs ironie  (Citit de 43177 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Gheorghe

  • Vizitator
Răspuns: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #105 : Vineri, 17 Iunie 2011, 10:35 »
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/PjnbPcFsOHk?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #106 : Marți, 21 Iunie 2011, 12:17 »
pentru cine stie să citească  ;D

julia

  • Vizitator
Răspuns: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #107 : Vineri, 01 Iulie 2011, 21:59 »
Draga sotule,

Iti scriu aceasta scrisoare deoarece vreau sa te parasesc pentru totdeauna. Am fost o sotie buna pentru tine (cred eu), timp de 7 ani si nu am nimic sa imi reprosez. Ultimele doua saptamani au fost iadul pe pamant. Seful tau m-a sunat sa imi spuna ca ti-ai dat azi demisia, iar asta a fost picatura care a umplut paharul. Saptamana trecuta, ai venit acasa si nu ai observat ca mi-am aranjat parul si unghiile, ti-am gatit mancarea ta preferata si am purtat chiar si o rochie de satin noua. Tu ai venit acasa si ai mancat in 2 minute, apoi ai mers direct la somn, dupa ce te-ai uitat la meci.
Nu imi mai spui ca ma iubesti, nu ma mai atingi... Ori ma inseli, ori nu ma mai iubesti, indiferent care din aceste doua lucruri s-au intamplat, PLEC.

P.S. Daca incerci sa ma gasesti, mai bine renunta. Fratele tau si cu mine ne mutam impreuna in West Wirginia! Sa ai o viata minunata!

Fosta ta sotie
 

Draga fosta sotie,

Interesanta scrisoarea ta. E adevarat ca am fost casatoriti timp de 7 ani, insa faptul ca "ai fost o sotie buna" e mult prea departe de adevar. Vizionez meciuri atat de mult fiindca m-am cam saturat sa ma tot cicalesti. Imi pare rau ca nu a mers. Ba da, am observat ca te-ai tuns aproape zero saptamana trecuta, insa primul lucru care mi-a venit in minte a fost: "Arati ca un barbat!"
Mama mi-a spus ca mai bine nu spun nimic decat sa spun ceva urat. Cand mi-ai gatit "mancarea favorita", probabil ca m-ai confundat cu fratele meu, fiindca eu nu mai mananc porc de 7 ani.
Am plecat direct la culcare dupa meci fiindca am vazut eticheta cu pretul care atarna inca pe rochia ta de satin noua. M-am intrebat daca a fost o coincidenta faptul ca fratele meu a imprumutat de la mine 50 $ dimineata, iar pretul rochiei tale de satin era 49.99$.
Dupa toate astea, inca te mai iubeam si simteam ca pot face ceva ca sa mearga intre noi. Asa ca, atunci cand am descoperit ca am castigat la loto 10 milioane de dolari, mi-am dat demisia si am cumparat pentru noi doi 2 bilete in Jamaica. Dar cand am ajuns acasa, plecasesi.
Cred ca totul se intampla cu un motiv pe lumea asta. Sper ca ai viata pe care ti-ai dorit-o mereu. Avocatul meu a spus ca, avand in vedere scrisoarea pe care mi-ai lasat-o, nu vei vedea un cent de la mine. Asa ca ai grija!

P.S. Nu stiu daca ti-am spus vreodata, insa Carl, fratele meu, a fost inainte Carla. Sper ca asta nu e o problema pentru tine.

Cu bine,

Ex-sotul tau


julia

  • Vizitator
Răspuns: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #108 : Miercuri, 06 Iulie 2011, 19:39 »

Umorul este si un mecanism de protectie. Nu stiu ce m-as fi facut in viata fara simtul umorului. Pe mine m-a ajutat sa relativizez orice situatie, mi-a facut iesirea mai usoara din impas, ma ironizez singura si ma detasez mai usor de toate dramele pe care le aud sau le traiesc.

Seriozitatea e refugiul oamenilor mediocri. H. Malaiele

eu nu vreau sa fiu mediocra...




julia

  • Vizitator
Răspuns: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #109 : Sâmbătă, 16 Iulie 2011, 09:16 »

Barbatii sunt precum vinul: unii ajung otet, iar altii devin mai buni cu cit sunt mai vechi.
Barbatii sunt ca si calculatoarele: greu de inteles, intotdeauna au memorie insuficienta si mereu apare ceva mai bun.

Bărbaţii sunt precum pantofii:
- cei care îţi plac – te costă;
- unii merită lăsaţi la uşă;
- cei şireţi merită legaţi;
- foarte puţini merită păstraţi mai mult de un sezon;
- dacă nu-i iei potriviţi – s-ar putea să te bată;
- unul singur nu e de ajuns decât pentru cenuşărese;
- lumea te judecă în funcţie de ei;
- oricât le-ai vorbi, nu devin mai maleabili – trebuie călcaţi în picioare!!!

si altele aici: http://www.unwind.com/jokes-funnies/menmarriage2/menarelike.shtml


Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #110 : Sâmbătă, 16 Iulie 2011, 10:06 »
da, si eu cred ca umorul da plus-valoare existentei.

julia

  • Vizitator
Re: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #111 : Miercuri, 20 Iulie 2011, 06:17 »

Femeile sunt precum merele neculese: cele mai bune sunt in varful pomului. Majoritatea barbatilor nu vor sa se intinda dupa cele bune fiindca se tem sa nu cada si sa se raneasca. Prefera in schimb merele cazute pe jos, care nu sunt la fel de bune, dar sunt usor de luat. Merele din varful pomului se gandesc ca este ceva in neregula cu ele, cand de fapt, sunt extraordinare. Trebuie numai sa astepte sa apara barbatul potrivit, care sa fie suficient de curajos sa urce pana in varful pomului.


hai ca de abia acu imi explic: eu nu numai ca sunt taman sus sus in virf, dar am taiat si crengile pina acolo…


julia

  • Vizitator
Re: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #112 : Vineri, 12 August 2011, 19:08 »

julia

  • Vizitator
Re: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #113 : Duminică, 14 August 2011, 16:18 »

silviu

  • Vizitator
Re: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #114 : Duminică, 14 August 2011, 16:41 »

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #115 : Luni, 15 August 2011, 09:49 »
silviu, unde le gasesti omule !  :D
nici umor , nici comic si ca sa fiu delicata in exprimare - e "bizara"  8)

silviu

  • Vizitator
Re: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #116 : Luni, 15 August 2011, 12:08 »
silviu, unde le gasesti omule !  :D
nici umor , nici comic si ca sa fiu delicata in exprimare - e "bizara"  8)
le ironizeaza pe slabutze :D

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #117 : Luni, 15 August 2011, 19:37 »
fie si asa   ;)  8)

silviu

  • Vizitator
Re: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #118 : Marți, 30 August 2011, 22:16 »
Proba scrisă de limba şi literatura română a fost un prilej pentru absolvenţii de clasa a XII-a de a-i uimi pe profesorii corectori, unii dintre ei pentru a doua oară, după examenul picat în vară.

Din cauză că nu au fost pregătiţi suficient, mulţi dintre elevi au umplut foile cu ce le-a trecut prin cap. "Trăsături ale genului epic: blondă, 60-90-60, ochi albaştri – frumos gen epic", a scris un elev. Alţii au inventat expresii: "Ghiţă înjură strâmb", "De mă voi scula premiul am să poftesc şi eu!".

perle scrise de elevii argeşeni în lucrările de bac

julia

  • Vizitator
Re: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #119 : Miercuri, 31 August 2011, 11:45 »
Cinci chirurgi, fosti colegi de facultate, se intalnesc la un simpozion.
Primul zice: "Mie pe masa de operatie imi plac contabilii - cand ii deschizi, inauntru totul este numarat, asezat ordonat."
Al doilea: "Eu prefer electricienii - cand ii deschizi, totul este codificat pe culori... nu poti sa te incurci."
Al treilea zice: "Mie imi plac bibliotecarii - inauntrul lor toate organele sant plasate in ordine alfabetica... e asa usor de lucrat."
Al patrulea se baga si el: "Mie imi plac aia din constructii - cu ei te-ntelegi usor daca mai raman ceva piese in plus..."
Al cincilea isi da si el opinia: "Orice ati zice baieti, mie imi plac politicienii - sunt cel mai usor de operat; astia cand ii deschizi, n-au mai nimic inauntru... nici maruntaie, nici creier, nici fudulii, nici sira spinarii... Si unde mai pui ca au capul si fundul interschimbabile - in orice ordine le-ai pune, functioneaza la fel.”