Autor Subiect: Umor si comic vs ironie  (Citit de 42837 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #15 : Vineri, 20 August 2010, 14:54 »
De unde si expresia "are mintea odihnita", nu?  ;D

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #16 : Vineri, 20 August 2010, 16:39 »

asa o fi, nu stiu... n-am auzit de ea dar asta nu inseamna absolut de loc ca nu exista... si probabil este si foarte nimerita in unele cazuri.  :)
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #17 : Vineri, 20 August 2010, 20:16 »
@ayouni: el: octavian cotescu si ea coca andronescu adica tanta si costel in primul episod (vezi partea a doua) :D

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #18 : Vineri, 20 August 2010, 20:36 »

vai vai vai! cum de nu mi-am dat seama?! mea culpa, mea maxima culpa! am lipsit de la ora respectiva  ;) va trebui sa o informez pe colega si prietena mea corina, deoarece eu doar de la ea am auzit-o si ea sustinea ca ar fi dem radulescu intr-unul din bd-uri.  multumesc in numele ei, al celorlalti care ar fi gandit altfel si al meu desigur. (faltaria mas!)
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #19 : Vineri, 20 August 2010, 20:45 »

Ayouni, ne bucuram de spusele tale, de ceea ce ne transmiti...Gandindu-ma la actori, la catareti, la istorici, constat ca in tara asat au fost si sunt valori superbe, in tara asta s-a murit si s-a trait demn si cu principii...Nu se poate sa ne lasam batjocoriti, anesteziati si eutanasiati! Ma gandesc la ironia si nemernicia unor politicieni si guvernanti care nu mai au limite in a fura, minti si distruge vieti omenesti.. Dar, ce sa mai zic, cu Dumnezeu inainte!

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #20 : Vineri, 20 August 2010, 21:00 »
Sfat unui amorez

De vrei cumva s-o cuceresti,
Sã-i sari la noapte gardul…
Nu inima sã-i dãruiesti,
Ci dãruieste-i…cardul
 

Offline Catherinna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 631
Răspuns: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #21 : Duminică, 22 August 2010, 15:23 »
<a href="" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win"></a>

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #22 : Marți, 24 August 2010, 13:21 »

uite ca n-am avut ce face si nu mi-am lasat mintea sa se odihneasca! s-a intors colega mea corina si i-am dat si ei "vestea" ca nu dem radulescu a spus replica ci octavian cotescu... la care ea mi-a spus ca nu este adevarat.  vazand atata determinare din ambele parti si cum nu-mi place sa fiu intre ciocan si nicolala, nu mi-a mai ramas decat sa ascult si dialogul cu octavian cotescu si coca andronescu si pe cel cu dem radulescu si vasilica tastaman... frazele se regasesc in amandoua scenele, cu mici diferente. totusi, carmen, dialogul redat de mine mai jos era cel cu dem si vasilica, deci postarea mea era corecta.  habsburgi si hohenzollerni, nu altceva...

asta seara dansam in familia, min 4:30
vasilica tastaman : stau si ma gandesc…

dem radulescu : nu te mai gandi draga, n-are rost, mai lasa mintea sa se odihneasca …

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/ROPGiogs8gw?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #23 : Marți, 24 August 2010, 14:45 »
De fapt, scena cu Tanta si Costel din "In gara la Medgidia" este preluata (cu mici modificari) in filmul "Asta seara dansam in familie". Asa ca n-a gresit nimeni. Doar ca varianta originala este cea cu Octavian Cotescu si Coca Andronescu :)

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #24 : Luni, 22 Noiembrie 2010, 12:52 »
noaptea la veverite:

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/CUM6F04HBf4?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #25 : Marți, 23 Noiembrie 2010, 15:02 »
După intrarea în Europa

Deşi eşti supărat un pic,
Amice, nu mă duşmăni;
Te-aş saluta ca pe-un amic,
Dar n-am avizul FMI...!

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #26 : Marți, 23 Noiembrie 2010, 15:08 »
Epigrama "Dupa intrarea in Europa" este scrisa de Stefan Buzarnescu.

Iata o alta epigrama, scrisa de Dimitrie Jega:

Amiciţie

Cu dânsul, mai presus de toate,
Trăiesc, ce-i drept, în bună pace:
Eu pâine-i dau pe săturate,
El stă de-o parte şi mi-o... coace

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #27 : Vineri, 26 Noiembrie 2010, 22:28 »
Din panseurile lui Woody Allen
 
*Am niste copii superbi. Slava domnului ca m-a inselat nevasta-mea...

*Pana la noaptea nuntii, nevasta-mea se temea de intuneric. Atunci m-a vazut pe mine gol si de atunci se teme si pe lumina...

*Nevasta mea este cea mai neispravita bucatareasa. Noi ne spunem rugaciunea intotdeauna dupa cina...

*Odata cineva ne-a furat masina. Mi-am intrebat nevasta daca a vazut cumva cum aratau hotii. Mi-a raspuns ca nu, dar a notat numarul masinii...

*Intr-o zi, mi-am sunat sotia si i-am declarat: “Draga mea, ma gandeam la tine si m-a lovit brusc o pofta nebuna de amor”. La care, ea a intrebat: “Dar cine-i la telefon?”

*I-am spus dentistului meu ca mi s-au ingalbenit dintii. Sfatul lui a fost sa-i asortez cu o cravata maro...

*Azi e o zi absolut nefasta. M-am sculat de dimineata, am luat camasa si i s-au rupt doi nasturi. Am pus mana pe servieta, i s-a rupt minerul. Acum ma tem sa mai merg la WC...

*I-am spus psihiatrului meu ca sunt trist, deoarece toata lumea ma detesta. Mi-a raspuns sa nu fiu penibil, deoarece inca nu m-am intalnit cu toata lumea...

*Cand eram copil, parintii mei se mutau adesea dintr-o casa in alta, dar eu i-am gasit de fiecare data...

*Eu si sotia mea am trait fericiti 20 de ani. Apoi ne-am intalnit unul pe altul...

 

*M-am dus la psihiatrul meu si i-am povestit: “Doctore, in fiecare dimineata cand ma uit in oglinda, ma apuca brusc o senzatie cumplita de voma. Ce crezi ca am?” Mi-a raspuns: “Nu stiu, dar cu vederea, in mod cert, stai impecabil!”




luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #28 : Marți, 04 Ianuarie 2011, 13:46 »
I. Ce zic ciobanii cand se descalta ?
R. A mai trecut un an!

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #29 : Marți, 04 Ianuarie 2011, 13:47 »
I. Care este cel mai periculos loc din lume?
R. Patul. Acolo mor 80% dintre oameni.