Autor Subiect: Umor si comic vs ironie  (Citit de 42840 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #30 : Marți, 04 Ianuarie 2011, 17:35 »
pierderea umorului ... indica primele semne de imbatranire
deci ... sa ma consider trufanda? :D
nihil sine deo

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #31 : Marți, 04 Ianuarie 2011, 18:40 »

Umorul este o calitate sine qua non a inteligenţei, care întreţine în modul cel mai fericit spiritul tânăr...

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #32 : Marți, 04 Ianuarie 2011, 21:06 »

eu as zice ca inteligenta e un atribut, dar nu sine qua non, al inteligentei... si eu am convingerea ca poti avea umor (constient si voit) doar daca esti dotat cu sinapse multe si rapide care-ti permit asocieri amuzante de idei. din pacate insa, exista si oameni f. inteligenti, total lipsiti de darul umorului, de o seriozitate plata si arida precum desertul... nu o data m-am intrebat cum pot unii sa traiasca fara sa rada, luand totul, inclusiv pe ei, mult prea in serios...

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #33 : Marți, 04 Ianuarie 2011, 22:20 »
si ce este intradevar, micaela , o calitate a oamenilor ce au umor este aceea de a putea face haz de necaz in cele mai grele momente . am observat ca atunci cand "tratezi" nemerniciile vitii cu umor parca treci mai usor peste ele.
admir oameni care au puterea de a rade chiar de ei si de a se detasa. sunt incredibili.

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #34 : Miercuri, 05 Ianuarie 2011, 10:36 »
pierderea umorului ... indica primele semne de imbatranire
deci ... sa ma consider trufanda? :D
da! dar doar in spirit :D

Offline mara

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
Răspuns: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #35 : Miercuri, 05 Ianuarie 2011, 20:37 »
Steliana, esti intr-adevar o trufanda!
Silviu, acum e cam tarziu pentru mine sa-mi dau seama care-i problema dar raspunsul este ca, da!

Offline christian

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Răspuns: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #36 : Miercuri, 05 Ianuarie 2011, 21:25 »
Multe ar fi de spus. Aș lansa o temă derivată: este hazul de necaz o calitate sau un defect al românilor? Îmi place Puric (deși, normal, am și unele rezerve la unele idei de/ale sale), îl ador pe Caragiale, dar eterna noastră întrebare va rămîne probabil cum se împacă aceste două fețe antinomice ale noastre: Eminescu vs. Caragiale? Cînd îi caracterizezi pe români, trebuie să știi care față o au spre tine: cea metafizică, profundă, lirică, fantastă, plină de himere,a lui Eminescu,  sau cea ironică, necruțătoare, cinică, diurn dezvăluitoare a lui Caragiale. În plus, limba română însăși are un grad de imprecizie, de ambiguitate fertilă care o face perfectă pentru ironie și umor. cîtă vreme ne păstrăm simțul morului, nici o criză nu ne va înfrînge.
      Profit de postarea aici pentru a mulțumi tuturor celor care au fost la Revelionul de la Sibiel și 1 Mai: Aurei, lui Gigi, lui Bogdan și tuturor celorlalți, din partea mea și a sorei mele pentru excelenta atmosferă.
christian

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #37 : Joi, 06 Ianuarie 2011, 10:39 »
sa ne traiesti domnule profesor!
si eu profit de aceasta ocazie! ;)
nihil sine deo

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #38 : Joi, 06 Ianuarie 2011, 11:28 »
multumesc pentru aprecieri, dragii mei!
dar ma intreb oare ... cum ar fi in prezenta unor spirite opuse celui ... de cum il vede silviu pe al meu?
si pe 1 ianuarie - si nu singura data - cand ne-am scaldat in lacrimi de ras ... mai incapea ironie, cand nici respiratie nu mai aveam?
silviu ... te rog sa tii aproape ... sa poti vedea spiritul unit cu fiinta  :-*
si nu glumesc!
nihil sine deo

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #39 : Vineri, 07 Ianuarie 2011, 02:21 »
Multe ar fi de spus. Aș lansa o temă derivată: este hazul de necaz o calitate sau un defect al românilor?

Christian, eu cred că nu e nici una, nici alta. Hazul de necaz a devenit pentru români un refugiu utilizat în exces, o fugă de realitate, de responsabilitate. Îşi ascunde neputinţa ori nepăsarea în spatele unui umor de multe ori forţat. Şi nu vorbesc de umorul artistic jucat pe scena vreunui teatru. Ci de cel aplicat în viaţa de zi cu zi, ca formă de camuflare a eşecurilor sau greşelilor. Din cauza asta am ajuns să luăm totul în glumă chiar şi atunci cînd nu e cazul. A avea simţul umorului este o calitate. Dar a nu mai şti cînd e de glumă şi cînd nu, reprezintă un mare defect. E similar cu a nu mai putea face diferenţa dintre realitate şi ficţiune.

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #40 : Vineri, 07 Ianuarie 2011, 02:27 »
Şi încă ceva. Deşi românul pretinde a avea umor şi face haz de necaz, nu ştie să fie autoironic. Iar autoironia este o măsură a inteligenţei emoţionale.

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #41 : Vineri, 07 Ianuarie 2011, 10:32 »
dar ma intreb oare ... cum ar fi in prezenta unor spirite opuse celui ... de cum il vede silviu pe al meu?
eu ma intreb cum ar fi in prezenta unor spirite tinere aflate in corpuri tinere ;D
Citat din: steliana
si pe 1 ianuarie - si nu singura data - cand ne-am scaldat in lacrimi de ras ... mai incapea ironie, cand nici respiratie nu mai aveam?
silviu ... te rog sa tii aproape ... sa poti vedea spiritul unit cu fiinta  :-*
si nu glumesc!
tin! :-*

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #42 : Vineri, 07 Ianuarie 2011, 11:21 »
Deşi românul pretinde a avea umor şi face haz de necaz, nu ştie să fie autoironic.
eu stiu! :D dar putini sunt cei care gusta asa ceva.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #43 : Vineri, 07 Ianuarie 2011, 12:58 »
E greu de ales intre Eminescu si Caragiale..caci sunt extrem de diferiti in fondul si forma lor. E o vorba "nu poti compara mere cu pere" in schimb le poti savura la fel de mult, in diverse momente. Mie Caragiale mi se pare "la fel de" genial  ca Eminescu, dar in cu totul alt fel...

Il iubesc pe Cosbuc (mai mult decat pe Eminescu, dati cu pietre! :) ) poate pentru ca impleteste atat de agreabil profunzimea observatiei, frumusetea formei poetice si un umor fin, cald, lipsit de cinism.

Hazul de necaz isi are rolul si meritul sau, intr-adevar, daca nu este in exces si fortat/fals/jucat.

Umorul fin, spontan, amestec de inteligenta si veselie e un mare dar atat pentru cel care-l poseda cat si pentru cei din jur. E pacat a-l confunda cu superficialitatea, lipsa de profunzime, fuga de realitate... Exista perceptia gresita ca veselia, rasul, gluma sunt sinonime cu neseriozitatea si ca, invers, sobrietatea ar fi semn de adanca si metafizica gandire.  :D fals. foarte fals. nu ca n-ar fi si astfel de cazuri insa, am mai spus, umorul adevarat (nu cel deshantzat, grobian, manelist) e un atribut al inteligentei...Ador oamenii inteligenti si cu umor.  :)

Autoironia eleganta am intalnit-o numai la oamenii  intelepti, ajunsi in etapa constientizarii "putinatatii" (lor), aceea in care iti spui "am aflat, in sfarsit, cat de multe nu stiu si cat de putin sunt, in fapt". Atunci cand renunti a mai face exercitiul epatarii exiband tot felul de merite marunte, sau reusite materiale...cand poti sa razi de propria-ti micime in raport cu existenta, universul, cu Totul... cand, in sfarsit, intelegi ca Pamantul se invarte, neabatut, in jurul soarelui si cu si fara tine....

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #44 : Vineri, 07 Ianuarie 2011, 15:38 »
E greu de ales intre Eminescu si Caragiale..caci sunt extrem de diferiti in fondul si forma lor.

De Toparceanu ce parere ai , Micaela? Candva imi placea savoarea lui! Azi parca e prafuita si uitata undeva pe un raft.