Autor Subiect: Bai termale si SPA. Budapesta – Hajduszoboszlo 7 – 11 martie 2012  (Citit de 15198 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Bai termale si SPA. Budapesta – Hajduszoboszlo 7 – 11 martie 2012
« Răspuns #15 : Luni, 12 Martie 2012, 10:49 »
Pana se incarca montajul pe youtube, cateva cuvinte. Revazand Ungaria, am senzatia ca in loc sa ne apropiem de ei si de lumea civilizata, noi ne tot departam. Chiar daca nu o duc bine, inclin sa cred ca in aceasta perioada este chiar mai dificil de trait acolo, asta nu-i determina sa renunte la a oferi servicii de calitate, sa se comporte civilizat, apropiat cu turistii. Ma uitam la Eva, cea care conduce Korona, cat de atenta este, cat isi bate capul sa ofere programe si pachete cat mai atractive, cat cheltuie doar ca si cei care-i trec pragul sa fie multumiti. Seara la ea, chiar si in conditii de grup, cina se serveste a la carte, adica fiecare ce doreste. Eu stiu ce inseamna asta si ce costuri genereaza. Si totusi face acest serviciu. Impecabil. Mancarea este superdelicioasa, consistenta, portiile imense.

La imensul SPA de la Hajduszoboszlo, este o curatenie impecabila. Si totul dichisit, gandit sa fie cat mai simplu si comod celui care foloseste baza. Doar strigatele noastre ale romanilor fac nota discordanta. Am avut norocul a doua zile mai putin aglomerate la SPA si totul a fost la superlativ. Era atat de placut si linistit, incat sub jetul de apa, motaiam in bazin. Grozava senzatie! Apa acea calda, atmosfera placuta, oboseala acumulata din ziua precedenta, "ma inmuiau" cu totul! In ultima zi, venisera cativa de-ai nostri si s-a simtit imediat.

Budapesta nu sta grozav la capitolul reconstructie, reabilitare a fatadelor, doar zonele turistice sunt aranjate mai bine. Dar lipsa cainilor de pe strada (chiar remarca Marius ca nu a vazut niciunul), a cersetorilor, a tiganilor face diferenta cu Bucurestiul. Raman la parerea ca potentialul capitalei noastre este mult mai mare decat al vecinilor, dar sunt cateva lucruri pe care turistii straini le taxeaza si pt care primim note foarte proaste. Am enumerat 3 dintre ele, chiar discutasem si la Congresul de la Praga despre acestea, incercand sa inteleg cum suntem perceputi din exterior ca si destinatie. Si este clar, atata timp cat avem caini liberi pe strada, tigani la tot pasul, care creeaza nu doar senzatia de disconfort dar si de teama, cersetori in exces (exista si in alte parti aceasta categorie - dar aici sunt insistenti, aproape chiar violenti) si o infrastructura turistica nepusa la punct, nu putem spera decat la faramaiturile de la masa celor care stiu sa faca turism.

Debrecen-ul este un oras de dimensiunea Sibiului, universitar, linistit, dichisit. Am regasit acolo ceva din atmosfera orasului meu.

Intr-un montaj de cateva minute, am incercat sa strang cateva din locurile si momentele acestor zile. A fost o companie foarte placuta, un grup superpunctual, vesel, deschis si dispus la un program comun.

Am sa mai revin, va las acum sa vedeti montajul:

<a href="" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win"></a>

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Bai termale si SPA. Budapesta – Hajduszoboszlo 7 – 11 martie 2012
« Răspuns #16 : Luni, 12 Martie 2012, 16:39 »
Am transmis prin wetransfer, celor care au paticipat la aceasta actiune, un fw de pe sibiel.eu cu fotografiile. Cine nu a primit sa ma anunte, am sa retransmit.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Bai termale si SPA. Budapesta – Hajduszoboszlo 7 – 11 martie 2012
« Răspuns #17 : Joi, 15 Martie 2012, 17:01 »
Am cateva minute libere si am sa mai scriu cate ceva aici. Postand ceva pe SPA la Gyula, mintea mi-a fugit la Hajdu si la zilele frunoase petrecute acolo. Nu stiu daca ceilalti participanti simt acelasi lucru, dar eu cel putin am senzatia ca nici nu ne-am despartit. Asta mi se intampla cu grupurile in care ma simt bine, cand sunt in elementul meu.

Despre Hajduszoboszlo. Ar fi fost perfect daca nu ar fi fost descoperita de romani. Sau poate de nu atat de multi romani, ca altfel nici noi nu am fi ajuns acolo. Si cred ca financiar, statiunea nici nu ar mai rezista fara turisti romani, asa ca rau cu rau, dar mai rau fara rau.
Statiunea traieste in special din perioadele de varf, august este pt ei mana cereasca. In rest incearca sa se descurce cu tot felul de promotii, targuri, expozitii, pachete samd. Dar rezista si functioneaza la parametrii de servicii f.bune.

Treceam intr-o seara si va aratam hotelurile Aurum, Silver, Mathias si remarcam ca erau goale, sau aproape goale. Am primit si explicatiile: unele hoteluri au incercat varianta vanzarii pentru o perioada de 10 ani a camerelor de hotel, in regim saptamanal. Probabil ca ati fost si voi invitati sa cumparati un apartament intr-o vila din Tenerife o saptamana pe an, ceea ce se traduce prin faptul ca ati fi putut fi unul dintre cei 52 de proprietari ai acelui apartament. Omul face ce vrea cu saptamana lui, poate sa mearga el in acel apartament, poate sa-l ofere unui amic sau chiar sa faca schimb cu altcineva care are o camera intr-o alta destinatie. Probabil ca sistemul nu functioneaza grozav in conditii de criza si s-a ajuns la a nu se folosi 100% acea camera. Care sta goala, langa alta goala, langa alta goala. Si uite asa arata un hotel superb ca Aurum ca unul mereu gol.

Faceam comparatie intre SPA-ul de la Hajduszoboszlo si cel de la Brasov, unde am fostcu cateva luni in urma. Sunt un mare iubitor de apa si unde e un pic de baltoaca, imi ridic mansetele ma descalt si intru in ea. Am facut baie in apele reci ale lacurilor de acumulare, in rauri de munte, in iazuri, oriunde unde se poate inota. Asa am ajuns si la Brasov. Am auzit ca s-a construit un Aqua Paradise, mi-am zis wow acolo e de mine, trebuie sa ajung sa ma bucur de apa. Am fost cu cativa prieteni si in afara de bazinul de inot care este supravegheat, curat si ingrijit, in rest sorry dar nu seamana deloc cu o baza moderna de SPA. De ce nu copiem ce vedem bun la altii nu stiu, dar aici chiar se impunea asa ceva. Cand ajungi la Hajdu si vezi gramada de bazine pe trei nivele, cu jeturi, bulbuci, curenti si tot felul de dracii, iti vine sa nu mai pleci din complex. Citeam acolo ca s-a facut cu fonduri europene. Allo, ai nostri! -  stiati ca se pot folosi bani europeni si pt asa ceva? Si stiti ca o gramada de bani ies din tara luand drumul Gyulei sau Hajduszoboszlo, pt ca noi nu suntem in stare sa facem asa ceva? Cred ca pot sa tot strig - baietii sunt ocupati acum - vine campania....

Impresionant este modul in care esti primit, ti se vorbeste, cum esti servit. Nu stiu cum sa te faca sa te simti bine, sa simti ca esti in concediu. Iti arata ca pretuiesc faptul ca le-ai trecut pragul ca ai lasat niste bani la ei. Respectul insa este clar ca trebuie sa fie bilateral. N-as vrea sa stiu daca mofturosii nostrii care umplu hotelurile de all inclusive din Bulgaria, si-ar permite sa faca acelasi lucru si la unguri...N-as crede, mai repede i-as vedea cu bagajele in fata hotelului si cu o masina chemata sa-i trimita acasa de unde au venit. Ungurii sunt serviabili, dar nu umili. Se vede ca sute de ani au fost niste invingatori.

Ce-mi place cel mai mult in Ungaria? Pai in primul rand mancarea si bautura. Sunt inegalabili. Am mancat la restaurante in Franta, da acolo totul este rafinat, de la maise-en place pana la costumatia chelnarilor, de la sosuri pana la aranjamentul din farfurie. Mancare foarte buna si in Italia, mai ales la capitolul peste si fructe de mare, paste si salate. Daca iti place bucataria mediteraneana, acolo este locul potrivit. Dar daca esti un gurmand ca mine, care apreciaza si consistenta mancarurilor, gustul neaos si aroma mai gospodareasca, atunci Ungaria este fara doar si poate alegerea perfecta. Muraturile asortate, hmmm, nici nu vreau sa ma gandesc pt ca mi-e foame....Si palinca lor...brrr, o minunatie. Iti aluneca pe gat, nu altceva. Dulciurile si deserturile, n-as zice ca m-au impresionat - dar asta este oricum un capitol nu prea interesant pt mine.

Ce nu-mi place in Ungaria? Pt ca pe alocuri este neingrijita. Au si oameni gospodari, dar au si foarte multi certati cu munca. Ii vezi si pe strada, nu par sa se inghesuie cu ordinea. Oricum nu pot sa am pretentia ca ungurii sunt nemti. Nici macar austrieci. Asa cum mai scriam Budapesta este frumoasa si ingrijita in centru - la periferie este parca din alt film.

Dar sa termin intr-o nota buna. Meritata de unguri per general. Imi place Ungaria si astept sa ma reintorc. Saptamana viitoare voi fi la Gyula, tot in apa calda si tot cu bulbuci.

Offline NeliTTT

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 158
Re: Bai termale si SPA. Budapesta – Hajduszoboszlo 7 – 11 martie 2012
« Răspuns #18 : Joi, 15 Martie 2012, 18:08 »
Sunt un mare iubitor de apa si unde e un pic de baltoaca, imi ridic mansetele ma descalt si intru in ea.

Cum? asa in sosete? Vai, ce priveliste!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Bai termale si SPA. Budapesta – Hajduszoboszlo 7 – 11 martie 2012
« Răspuns #19 : Joi, 15 Martie 2012, 19:05 »
Am crezut (si sperat) ca totul va fi ingropat la Hajdu...NelicumultiT. Pai dupa ce ti-am oferit si nu oricum - ci in exlusivitate - un moment pe care l-ai asteptat si dorit atat de mult, dupa ce ti-am vazut bucuria si fericirea inundundu-ti fata, crezi ca ma mai lasa inima sa-l repet in fata cuiva, vreodata? Asa ca, da, intru in balta in ciorapi.

Offline NeliTTT

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 158
Re: Bai termale si SPA. Budapesta – Hajduszoboszlo 7 – 11 martie 2012
« Răspuns #20 : Joi, 15 Martie 2012, 19:50 »
as da ce am mai scump pe lume sa vad asta

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Bai termale si SPA. Budapesta – Hajduszoboszlo 7 – 11 martie 2012
« Răspuns #21 : Vineri, 16 Martie 2012, 06:59 »
Mai putem discuta, daca esti dispusa la asa recompensa. Ma gandesc la niste actiuni care mi-ar putea asigura batranetile sau ma rog, orice altceva care sa ma fereasca de griji pe viitor. (aici nu intra sistemele de alarma). Gandeste-te la ceva, propune-mi, gaseste balta si am sa ajung imediat acolo.
Provocatoareo!

Offline oannak

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: Bai termale si SPA. Budapesta – Hajduszoboszlo 7 – 11 martie 2012
« Răspuns #22 : Duminică, 18 Martie 2012, 13:54 »
Superb, de vis....asa a fost
M-am simtit rasfatata peste tot si, sincer avea o temere ca fiind romani ....cine stie...
Nimic, nimeni nu avea nimic de comentat, toti erau draguti(sa nu uitam placinta sau ce era minunatia aceea de la cuptor pe care toti am devorat-o pe nerasuflate), ospitalieri, zambitori
concluzie: Mai vreaaaaau

Mari_a

  • Vizitator
Re: Bai termale si SPA. Budapesta – Hajduszoboszlo 7 – 11 martie 2012
« Răspuns #23 : Luni, 19 Martie 2012, 23:01 »
Budapesta. Fara cuvinte.  :love:


Mari_a

  • Vizitator
Re: Bai termale si SPA. Budapesta – Hajduszoboszlo 7 – 11 martie 2012
« Răspuns #24 : Luni, 19 Martie 2012, 23:23 »
Hajduszoboszlo.








 :smitten: