Autor Subiect: Nostalgie  (Citit de 55597 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Nostalgie
« Răspuns #15 : Sâmbătă, 09 Aprilie 2011, 23:24 »

saudade=nostalgie



Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Nostalgie
« Răspuns #16 : Sâmbătă, 23 Aprilie 2011, 14:57 »
Cu o usoara nostalgie
 - Nichita Stanescu

Cu cat se-nsera peste arborii rari,
cu atat incepeau sa lumineze mai tare
inimile noastre de hoinari,
cautatorii pietrei filozofale.

Totul trebuia sa se transforme in aur,
absolut totul:
cuvintele tale, privirile tale, aerul
prin care pluteam, sau treceam de-a-notul.

Clipele erau mari ca niste lacuri
de campie,
si noi nu mai conteneam traversandu-le.
Ora isi punea o coroana de nori, liliachie.
Ti-aduci aminte suflete de-atunci, tu, gandule?

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Nostalgie
« Răspuns #17 : Luni, 23 Mai 2011, 22:59 »

nostalgia e acelasi lucru cu sa traiesti din amintiri?


carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Nostalgie
« Răspuns #18 : Luni, 23 Mai 2011, 23:23 »
   Nu neaparat! Poti sa ai nostalgii ca ale mele: sa traiesti fara sa ai amintiri de viata lunga alaturi de aceeasi persoana iubita! Eu in toamna implinesc 22 de ani de la nunta... dar maine implinesc 18 ani de la divort! Mi-ar fi placut sa sarbatoresc doar ... primul eveniment, dar n-a fost sa fie! Sa nu se inteleaga ca regret persoana! Nu, ca doar eu am intentat divortul! Doar ideea de familie longeviva o regret!

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Nostalgie
« Răspuns #19 : Luni, 23 Mai 2011, 23:34 »

carmen eu zic ca si aniversarea asta ar trebui sa fie una fericita, daca a fost o decizie buna inseamna ca nu ai regrete.

"Prima cauza a divortului e casatoria. A doua cauza e amanta. A treia cauza este expirarea termenului de valabilitate!"

asta e din dragostea dureaza 3 ani


carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Nostalgie
« Răspuns #20 : Luni, 23 Mai 2011, 23:40 »
    Cred ca nu m-am facut inteleasa: nu am nostalgii decat vis-a-vis de casniciile "pana la adanci batraneti", in sensul ca mi-ar fi placut sa am norocul de a gasi un sot langa care sa pot trai asa ceva! Dar amestecul exploziv de alcool si agresivitate fizica au facut imposibila convietuirea cu primul barbat din viata mea, cu care m-am casatorit si am facut un copil din dragoste!

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Nostalgie
« Răspuns #21 : Marți, 24 Mai 2011, 10:27 »
ca sa ai "norocul" sa gasesti un sot langa care sa traiesti o viata, ar trebui sa ajuti un pic "norocul" si tu...
apropo ar trebui sa vezi filmul ala dragut, cu Richard Burton si Liz Taylor, imblanzirea scorpiei, parca ii zicea ...
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/_WxtKNbI9NA?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Nostalgie
« Răspuns #22 : Marți, 24 Mai 2011, 14:45 »
         Nu tin neaparat sa am asemenea "noroc"! Iar in timpul cZniciei am facut cea mai mare greseala a vietii mele: din scorpia care fusesem inainte sa il cunosc si cat am fost doar prieteni si care am redevenit dupa divort, am devenit cea mai linistita si supusa sotie posibila: nu ii ieseam din cuvant, ii faceam listele cu cheltuieli amanuntite (inclusiv o inghetata consumata si un bilet de tramvai), ma invarteam ca un titirez in jurul lui, sa ii fac toate poftele... si tot n-a fost suficient! Iar cand am devenit mama am constatat cu cea mai mare tristete ca era gelos pe interesul aratat de mine propriului sau copil! Deci fii convins ca nu m-as mai schimba pentru nimeni in lume! Asa scorpie si vipera am sa raman, mai ales cu genul tau de oameni, care se impun doar prin ambalaj, in rest neavand nimic demn de luat in seama! Gusturi!!!
 

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Nostalgie
« Răspuns #23 : Marți, 24 Mai 2011, 14:53 »
de obicei ambalajele de calitate contin lucruri de calitate... si cateodata viata mi se pare asa acra si din cauza unor dulceturi ca tine ...:P
iar alta data sunt asa zaharisit ca as manca o lamaie si cu ochii :)
echilibrul este totul ...

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Nostalgie
« Răspuns #24 : Marți, 24 Mai 2011, 14:55 »
hai va rog eu, redeveniti obiectivi si echilibrati...nu va cunoasteti suficient de bine ca sa va caracterizati reciproc. :P
e pacat sa va coborati vibratia... ;)

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Nostalgie
« Răspuns #25 : Marți, 24 Mai 2011, 14:58 »
cu vibratii , nu la mine ...please ...

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Nostalgie
« Răspuns #26 : Marți, 24 Mai 2011, 15:00 »
si tu ai o anumita vibratie a energiei. cand cineva e bun si fericit vibratia creste, cand se enerveaza si gandeste cu ostilitate, vibratia scade.  :P

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Nostalgie
« Răspuns #27 : Marți, 24 Mai 2011, 21:22 »

nostalgie si amintiri...
care e cea mai veche amintire pe care o aveti? de la ce virsta?


optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Nostalgie
« Răspuns #28 : Marți, 24 Mai 2011, 22:05 »
de la 4 ani... mergeam pe strada cu tata de mana si ma miram ca mari sunt cladirile ...

Offline francesca777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 793
  • after all...tomorrow is another day..:)
Răspuns: Nostalgie
« Răspuns #29 : Marți, 24 Mai 2011, 22:10 »
cred ca fiecare dintre noi avem amintiri de cand eram prunci...ale mele nu-s tocmai vesele...sau frumoase....e destul ca m-au marcat...le las acolo in cutiuta lor...dar cu drag deplida imi amintesc de pe la 6 ani senzatia si trairile primului concert la pian..uff.....amintiri..:)