Autor Subiect: Nostalgie  (Citit de 56320 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

julia

  • Vizitator
Re: Nostalgie
« Răspuns #150 : Vineri, 28 Octombrie 2011, 18:35 »
stai inca bine , jul . eu ma tem de vremea cand voi avea nostalgii inchipuite  ;D


da de ce sa te temi? iti dai seama ce viata minunata ar fi aia in care incepi in fiecare zi viata de la inceput?

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Nostalgie
« Răspuns #151 : Vineri, 28 Octombrie 2011, 19:13 »
eu credeam ca ii zice alzheimer   ;D .... si tu ii zici la "vie en rose"

jul, cred ca piesa de aseara e de vina  :) - sunt deja nostalgica
cum poti fi nostalgic dupa ceva / sau cineva care te-a facut sa te strambi de ras ?   ;D
nu-i tocmai ok  ???

Mari_a

  • Vizitator
Re: Nostalgie
« Răspuns #152 : Duminică, 30 Octombrie 2011, 14:33 »
Nostalgie de duminica dupa-amiaza - toamna...
Cand eram adolescenta pictam. Afara, in gradina pliiiina de flori… In acuarele. Imi luam guașe din centru, de la magazinele Fondului Plastic din Hanul cu Tei… Tata le inrama pe cele care-i placeau. Aveam lunga prispa a casei plina de culorile mele... Uneori era bai, ca mi le mai strica atunci cand le lipea pe placaj si le dadea cu ceva lac peste. S-au pierdut, s-au dus toate o data cu casa... cand buldozerele lui nea nicu au pus-o jos...  O parte din acareturi le-au salvat ai mei, le-au depozitat pe la rude – erau siguri ca ne vom intoarce candva. Dupa rascoala, tata a inceput sa faca alta, pe exact acelasi loc – mai ramasese fundatia si o parte din calcan. Dar nu mai e ce si cum a fost... Cea veche era mai boiereasca, fusese construita de bunici - impeuna cu cei sase copii ai lor - in '54, cand tata avea vreo 15 ani.  Nea nicu ne-a dat pe ea 30.000 si trei apartamente cu chirie la bloc. Pe terenul de 1300 mp nu ne-a dat nimic, ca cica nu era al nostru, era al lor. Avem si acum actul de improprietarire al strabunicului, dat de Ferdinand dupa primul razboi... Nu mai sunt 1300, ca vreo 200 i-a sistematizat nea’ o data cu malurile raului care curge prin fundul gradinii... Curtea curgea la vale – de la poarta spre rau. A fost indreptata – umpluta cu pamant din cel mai prost, cu muuult moloz. La poarta a fost inaltata cam cu un metru, in gradina cu muuuult... De-aia nici nu creste mare lucru p-acolo...  Fantana, cu diametrul de 90, pe care o aveam aproape la jumatea curtii si care-mi ajungea pe la subsuori, e acum colmatata si-mi ajunge pe la glezne. E o curte-rană.  Bunica mea, o bulgaroaica zdravana (semana cu Tamara Buciuceanu) n-a rezistat binefacerilor de la bloc decat vreo doi-trei ani. Cand s-a stins, ajunsese o umbra. Tata a construit vreo patru ani la noua casa – a facut si el ce si cum a putut – nu mai e boiereasca, e cam muncitoreasca. Dupa inca vreo patru ani, s-a dus si el... Abia implinise 60.
Cand mai deschidem santierul arheologic, plangem toti. Dupa tata, dupa casa, dupa copilarie, dupa tineretea noastra... Ultima oara a fost cand am sapat transee pentru canalizare. Am gasit un sild stramb dintr-un metal galben, greu – de la clantele casei, cioburi de sticla verde cu modele florale, de la ferestrele de sus ale prispei, bucati din fatada verzuie tencuita cu model „tepi”... Le-am pastrat pe toate.
Mi-am amintit de astea ieri cand, cautand prin magazie fiara mai-daneza ca sa-i fac poze, am dat peste un tablouas in ulei din vechea casa... Era pictat de una din surorile tatei... A avut doua, amandoua au fost single toata viata si fara copii... Poate am si eu ceva in gene... Eu macar am facut un pas inainte...

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Nostalgie
« Răspuns #153 : Duminică, 30 Octombrie 2011, 15:15 »
stii, mie imi plac povestile de genul asta dar ma intristeaza rau - mai ales ca imi aduc aminte de casa bunicilor mei - din cartierul militari - cand au construit-o ei Militari era comuna nu cartier
acum nu mai exista - a fost demolata - am scris candva vreo 3 randuri despre ea - ii prin arhiva pe undeva
acolo am copilarit - pana la 14 ani
acum blocuri - nici nu mai merg acolo - am facut o data greseala asta - apoi am plans toata ziua  ???

am facut intro vara - imi aduc bine aminte o schita in creion a curtii - cu aleea pietruita, cu nucul imens , curtea de pasari, magazia de lemne- mi-a luat o zi intreaga sa fac desenul
acum saptamanal ajung la Hanul cu tei - nu mai iau guase , iau acrilice - asa ma refugiez - si incerc sa uit ca sunt inginer si toata ziua calculez si extrapolez solutii tehnice
imi aduc aminte de faza de la prima mea intalnire cu pictura - dupa ce m-a lasat asa vreo juma de ora sa fac un desen - era o natura statica cu niste ulcele - profesoara m-a intrebat - sa va aduc si o rigla de calcul?  ;D 

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: Nostalgie
« Răspuns #154 : Duminică, 30 Octombrie 2011, 15:52 »
off , Mari_a ,off , gabitz ,  ce dureros trec amintirile cateodata asupra noastra ... inteleg tare bine ce simtiti  si-mi pare nespus de rau ca ati
facut parte dintre cei multi pe care tavalugul nemerniciei le-a  zobit copilaria , tineretea... si asta este unul dintre motivele pentru care trecutul asta nu ma face deloc sa-i inteleg sensul si asa zisele binefaceri .

Offline Manfred

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 510
Re: Nostalgie
« Răspuns #155 : Duminică, 30 Octombrie 2011, 16:09 »
Frumos si interesant scrii Mari_a...
Otrava este un medicament mortal - Girolamo Mercuriale

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Nostalgie
« Răspuns #156 : Duminică, 30 Octombrie 2011, 21:43 »
E clar, topicul asta nu-i de mine! Ca de fostele momente si persoane frumoase din viata mea imi aduc aminte cu bucurie, nu cu tristete.
Cum era aia? "Nu fi trist ca s-a terminat, bucura-te ca s-a intimplat!"

julia

  • Vizitator
Re: Nostalgie
« Răspuns #157 : Luni, 31 Octombrie 2011, 18:44 »
poate in alta viata asa o sa fiu.
dar in asta pe mine ma apuca nostalgia (=dor, regret, tristete, bucurie, melancolie) cind ma gindesc ce frumos ma jucam in spatele casei la bunica - nu mai e nici casa nici bunica, cind ma gindesc ce fericita eram cind veneam cu zece de la teza, cind imi amintesc anii de liceu, cind retraiesc clipe reusite alaturi de cei dragi ...

Mari_a

  • Vizitator
Re: Nostalgie
« Răspuns #158 : Luni, 14 Noiembrie 2011, 11:18 »
Cu altul pe o banca batuta la un nuc,
De tigle arse targul rosea pana departe;
O toamna despuiata, un vant de balamuc
Se calareau la vale pe ierburi multe, moarte.
Si cel cazut cu capul in palmi, pe vis nauc,
De-atata lancezire scapase un trabuc,
Muc desfoiat si umed la capatul subtire:
Din sufletul acelei amiezi de-ngalbenire.
Lumina indoita parea cu-un fel de apa;
A drum, locomotive fumau dintr-o supapa;
Era la ora alba, cand nu stiai sa zici
De-i patru, doua numai, ori a trecut de cinci.
Perechi duminicale de Else si de Hans
Suiau la hanul mare, din deal, unde e dans,
Un han cu nume dublu, nu stiu sa-l mai tin minte,
Cu vaci si servitoare si duh de-ngrasaminte.
Cum Else foarte multe de Hansi razmate-agale
Visau, ma cercetara dulci planuri conjugale.
Pe aburii aleei, la nucul melancolic,
Idila ancorata se inchega bucolic.
— “Dar, Toamna! Barbatia cea dreapta nu e data
In sine sa se toarca, sucita si uscata?
Ca frunza podidita din crestetul de nuc
In palmi, in palarie, pe umeri, pe surtuc.”

Nu mi-a placut matematica niciodata. N-am sa inteleg never-ever ermeticele matematicianului Dan Barbilian, desi ne-a omorat la scoala cu Riga Crypto si Lapona Enigel. E peste puterea mea !

Poezia de mai sus e una mai blanda, din Joc secund, nu zic cum ii zice !  :)
O toamna despuiata... Un vant de balamuc... Se calareau la vale pe ierburi multe, moarte.... Si cel cazut cu capul in palmi, pe vis nauc....

julia

  • Vizitator
Re: Nostalgie
« Răspuns #159 : Miercuri, 16 Noiembrie 2011, 20:33 »
acu am nostalgia vatei de zahar. s-o mai gasi?

Iuliana

  • Vizitator
Re: Nostalgie
« Răspuns #160 : Miercuri, 16 Noiembrie 2011, 20:40 »
Daca vii la Galati pe 30 noiembrie, de zilele orasului, gasesti sigur. Ba mai nou se gaseste si rooozzzz  :D

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: Nostalgie
« Răspuns #161 : Miercuri, 16 Noiembrie 2011, 22:02 »



Citat
acu am nostalgia vatei de zahar. s-o mai gasi?

in Oraselul Copiilor si in Herastrau parca mai era .

julia

  • Vizitator
Re: Nostalgie
« Răspuns #162 : Joi, 17 Noiembrie 2011, 17:21 »
vreau sa merg cu tine, ca poate singura nu gasesc !!    :D :D :D

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: Nostalgie
« Răspuns #163 : Duminică, 01 Ianuarie 2012, 05:26 »
Citat
vreau sa merg cu tine, ca poate singura nu gasesc !!

pentru ce-ai postat sunt datoare cu un :-* , jul.

am intrat pe topicul asta pentru ca , se pare , la mine se acumuleaza nostalgiile .
in noaptea asta am avut nostalgia unui revelion trait in urma cu multi ( prea multi , din pacate ) ani .
 aveam cred vreo 20 de ani , venea revelionul si nici sora-mea nici eu nu aveam nimic programat pentru acea petrecere . invitatii am fi avut , dar eram atat de sarace incat nici vorba sa putem merge undeva cu hainutele din dotare . asa ca am hotarat sa facem revelionul doar noi doua , la ea acasa .
bun , il facem , dar cu ce ? prin buzunarele noastre batea vantul pentru ca ultimii bani ii dadusem pe cativa saci cu carbuni ca sa nu stam in frig , asa ca de mancare ori de bautura nici nu mai putea fi vorba . de la mama iar nu puteam lua cine stie ce pentru ca nici in casa mamei nu ne dadea abundenta afara , asa ca tot aportul meu la masa de revelion a constat intro jumatate de cozonac si o jumatate de litru de tuica .
suficient , am gandit noi , se cheama ca nu stam cu masa goala . am pus noi o fata de masa foarte alba si foarte apretata , am taiat cozonacul in bucatele cat mai mici ca sa para cat mai mult , am fiert tuica ( dupa ce i-am mai pus niste apa ) si de la o vecina preoteasa am facut rost de doua lumanari albe menite sa dea o oarece nota solemnitate asa zisului menu de revelion . apoi ne-am machiat si ne-am aranjat parul cat mai frumos sa nu facem de rusine anul care se pregatea sa intre in viata noastra . televizorul era stricat , asa ca am pus niste discuri la picup-ul vechi ( caruia una-doua ii sarea acul ) si...sa te tii petrecere . tuica fiarta facea ca noaptea sa nu para asa de trista , iar varsta noastra gasea cate un motiv de hlizeala in fiece imbucatura de cozonac ( denumit cand aperitiv , cand sarmale , cand friptura , cand...mai stiu eu ce ) .
la un moment dat , cam cu vreo ora inainte de miezul noptii bate cineva la usa . am deschis si in prag , cu o chitara in mana , era un vecin de-al sora-mii caruia ii murise tatal cam cu vreo luna in urma si care nu gasise de cuviinta sa mearga la vreo petrecere . numa` ca si la el varsta isi spunea cuvantul si vazand el lumina la noi s-a gandit sa vina sa ne tina de urat . asa ca l-am poftit si pe el la o bucata de cozonac si o cescuta de tuica si n-a trecut mult timp pana cand am renuntat la acul buclucas al picup-ului in favoarea chitarii . si da-i cantece , fiecare in legea lui , dar plini de voie buna .
dar lucrurile nu s-au oprit aici pentru ca , nu-i asa ? n-ar fi avut niciun haz daca n-ar fi fost si o continuare.
lipita de casa sora-mii era o casa locuita de un batran , un om tare de treaba , indragit de toti vecinii de pe acea strada si care ne vazuse crescand sub ochii lui . nenea Tudorel traia singur de cand ii murise nevasta si in curtea lui isi gaseau mereu adapost vreo 3-4 pisici carora avea mare grija sa le asigure hrana zilnic . mai mereu il vedeai cu cate o sacosa cu pestisori proaspeti ori cu cate o sticla de lapte pe care o impartea judicios in castronelele aliniate langa zidul casei .
impins probabil de singuratate si auzind lalaiturile noastre cu pretentie de cantat , ne-am trezit cu nenea Tudorel la usa  cu un pahar de vin in mana , cu dorinta de a da si el noroc cu cineva la miezul noptii . l-am poftit pe batranel in casa si l-am invitat la masa , dar bietul om vazand bucatele noastre " copioase " s-a fastacit de tot si tot muta paharul cu vin dintro mana in alta privind cand la sora-mea , cand la vecinul chitarist , cand la mine . urarea cu care venise pe buze nu voia deloc sa treaca de bariera gurii si vazandu-l asa de nedumerit ne-a pufnit pe toti un ras nestavilit incheiat cu lacrimile siroind pe obraz si cu icnelile ce nu voiau sa se opreasca . era atat de caraghios nenea Tudorel , incat si acum cand scriu toate astea nu pot sa nu rad amintindu-mi fata aceea uimita , aducand un pic cu chipul lui Stan . la un moment dat , dupa ce am reusit sa ne oprim din ras nenea Tudorel ne-a intrebat cam cu jumatate de gura daca ceea ce vedea el pe masa reprezenta mancarea de revelion . iar ne-a pufnit rasul si printre hohote i-am spus ca da . urmatorul gest al lui nenea Tudorel a fost sa se intoarca brusc si sa iasa pe usa afara lasandu-ne cu rasul in gat si cat se poate de nedumeriti . dar mirarea noastra nu a tinut mult , pentru ca dupa cateva minute nenea Tudorel s-a intors cu o sacosa in care indesase o groaza de mancare , si  cu o butelca cu un vin rubiniu aidoma cu cel din paharul cu care venise sa dea noroc cu noi la trecerea dintre ani .
sa va mai spun cat de frumos a fost acel revelion ? mi-a ramas in suflet ca unul dintre momentele cele mai frumoase din viata mea .
tunase si ne adunase , dar nimic nu conta in fata tineretii noastre si a bunatatii acelui batran . sub magia chitarii ( si , de ce sa nu recunosc si a tuicii si vinului intro oarece masura ) bariera varstei cazuse si noi cantam impreuna cantece de ale noastre si cantecele stiute de nenea Tudorel si pastrate cine stie cat de el intrun ungher de suflet .

ne-am despartit dimineata cu promisiunea solemna ca si revelionul urmator sa-l petrecem in aceiasi formula . din pacate , ne-am reamintit promisiunea dupa cativa ani cand nenea Tudorel si-a facut bagajelul si a plecat sa faca revelionul impreuna cu nevasta lui intro lume pe care si-o dorea din ce in ce mai mult .

oů sont les neiges d'antan?

Offline pocama

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 310
  • Iubeste si fa ce vrei!
Re: Nostalgie
« Răspuns #164 : Duminică, 01 Ianuarie 2012, 11:42 »
Plina de sensibilitate aceasta relatare a ta, Janeta. Mi-ar face placere sa ne cunoastem mai bine. Am mai citit unele postari de-ale tale si mi-au placut. Cred ca esti o persoana tare agreabila. ;)