Autor Subiect: Giganti ai muzicii  (Citit de 26917 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

luciamanta

  • Vizitator
Re: Giganti ai muzicii
« Răspuns #15 : Marți, 27 Iulie 2010, 14:27 »
Tina Turner este o cantareata de exceptie, cu o voce aparte. Considerata “regina muzicii rock'n'roll”, Tina Turner este cea mai dinamica solista din intreaga istorie a muzicii. Povestea ei profesionala incepe la sfarsitul anilor '30, mai exact pe 26 noiembrie 1938, in oraselul Nut Bush din statul american Tennessee, unde s-a nascut Tina Turner (Anna Mae Bullock). Atunci cand Tina a implinit 17 ani, sora sa, Alline, i-a facut o surpriza ducand-o la unul dintre cele mai cunoscute localuri din St Louis, Club Manhattan. In acea seara, invitati erau the Kings of Rhythm, solistul fiind Ike Turner, nimeni altul decat viitorul ei sot. Un nou capitol din viata celei ce acum este cunoscuta sub numele de Tina Turner avea sa inceapa.

   La varsta de 18 ani Anna naste primul sau copil, se casatoreste cu Ike in Mexic, inregistreaza, alaturi de sotul ei primul single, “A Fool In Love”, devenit in scurt timp hit si se muta in California. Departe de a fi fericita pe plan personal, certurile cu Ike devenind tot mai dese si mai violente, Tina si-a concentrat atentia pe cariera ei, scotand pe piata “River Deep, Mountain High” – care n-a avut succes in State, insa a revolutionat topurile pop din Marea Britanie si din restul Europei.

   Succesul le aduce noi fani in Europa, dar si noi prieteni, printre care se numara si membrii trupei Rolling Stones, care o invita sa cante in deschiderea noului lor turneu din toamna acelui an. La 34 de ani, Tina Turner primeste un rol in filmul “Tommy”, un film muzical rock dupa un scenariu scris de trupa The Who. Ziua de 2 iulie 1976 reprezinta inceputul sfarsitului. In drum spre primul concert al noului turneu, care trebuia sa aiba loc in Dallas, Ike si Tina se cearta pentru ultima oara. Pentru prima oara insa Tina riposteaza, socand audienta. Acesta este momentul in care cantareata inchide capitolul Ike in viata ei, parasindu-l. Revine in viata muzicala dupa un an, iar in 1981 Rod Stewart o remarca si o invita sa cante alaturi de el piesa “Hot Legs”. Urmeaza concerte in deschiderea trupei Rolling Stones si uneori interpretari alaturi de Mick Jagger.

   Dupa 4 single-uri de succes, Tina primeste un rol alaturi de Mel Gibson in cea de-a treia serie a filmului “Mad Max – Beyond The Thunderdome” si il accepta pe loc. In aceeasi zi, in timpul unei sesiuni de autografe, primeste un telefon care o anunta ca noul ei single, “What's Love Got To Do With It?” este pe locul 1. Era pentru prima data in 25 de ani cand Tina ajungea in fruntea clasamentelor. Si pentru a incheia ziua complet, Tina primeste un al treilea telefon in acea zi, de la revista Rolling Stone, pentru a aparea pe coperta urmatorului numar. Albumul “Private Dancer” s-a vandut in peste 10 milioane exemplare in toata lumea si contine 4 super hituri: “Let's Stay Together”, “What's Love Got To Do With It?”, “Better Be Good To Me” si “Private Dancer”. In 1985 castiga doua trofee la Galele Premiilor Muzicale Americane, iar dupa spectacol, alaturi de multi alti interpreti ai momentului, inregistreaza piesa “We Are The World” pentru a ajuta poporul etiopian.

   O luna mai tarziu aveau sa urmeze trei premii mult mai importante: Premiul Grammy pentru cea mai buna interpreta pop (“What's Love Got To Do With It?”), Premiul Grammy pentru cea mai buna interpreta rock (“Better Be Good To Me”) si Premiul pentru cea mai buna inregistrare (“What's Love Got To Do With It?”). Urmatorul album a aparut in 1986, “Break Every Rule”, si a fost insotit de un turneu grandios, plasand-o pe Tina in randul artistilor de un succes incontestabil ai anilor ’80. 1986 este si anul aparitiei cartii autobiografice intinulata “Eu, Tina”, ce avea sa faca subiectul unui film de succes cativa ani mai tarziu. In 1989, Tina Turner lanseaza al treilea album, considerat un succes deplin la scurt timp de la aparitie, pe care sunt incluse hiturile “The Best”, “I Don't Wanna Lose You” si “Steamy Windows”. Vanzarile albumului depasesc asteptarile, iar concertele din cadrul turneului de promovare se tin cu casa inchisa, acesta fiind unul dintre cele mai mari turnee europene ale tuturor timpurilor.

   In septembrie 1991 apare prima compilatie cu cele mai mari hituri ale sale, “Simply The Best”, tot acum aparand si filmul biografic de mare succes “What's Love Got To Do With It?”. In 1994 Tina se muta in Elvetia si decide ca are nevoie de un an de pauza dupa atat de multa munca. Revine pe scena muzicala cu un nou succes in 1995 - hitul “Goldeneye”, scris de Bono si The Edge, membri ai grupului U2, hit care este extras pe single din coloana sonora a primului film din noua serie James Bond, ce il are in rolul principal pe Pierce Brosnan. Urmeaza un nou album, “Wildest Dreams”, pentru care au compus artisti ca Pet Shop Boys si Sheryl Crow si care contine celebre piese cantate in duet cu Eros Ramazotti, Sting si Antonio Banderas

   In 1999, la implinirea varstei de 60 de ani, Tina e declarata vedeta cu cele mai sexy picioare, devasand-o pe top-modelul Cindy Crawford. In ciuda succesului, Tina face un anunt soc: nu va mai sustine concerte pe marile scene ale lumii. Astfel ca, in ultimul turneu intreprins, s-au vandut bilete in valoare de peste 80 de milioane de dolari, ceea ce reprezinta, fara indoiala, o performanta pentru cele 118 show-uri tinute. Ultimul spectacol tinut de Tina Turner a avut loc in Anaheim, la 30 de mile sud de Los Angeles, pe 6 decembrie 2000, cu un public de peste 18.000 de persoane. Concertul reprezinta finalul unui capitol important al uneia dintre cele mai interesante povesti din istoria rock'n'roll-ului, la 44 de ani de la primul show al divei.In prezent, Tina locuieste impreuna cu iubitul sau, Erwin Bach, avand o casa in Elvetia si una in sudul Frantei.

   
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/ra12L1Bl0Z4?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

adria

  • Vizitator
Re: Giganti ai muzicii
« Răspuns #16 : Marți, 27 Iulie 2010, 18:26 »
eu vreau sa aduc in discutie formatia "abba"
nu stiu foarte multe despre ea (pot sa aflu de pe internet, insa), stiu doar ca prin anii 80 si ceva, fiind in liceu, am chiulit de la ore ca sa putem vedea un film cu ei, la sala polivalenta
m-a impresionat atmosfera din sala: inchipuiti-va o sala de cateva mii de locuri plina ochi, in care s-a cantat tot timpul si s-a dansat pe muzica celor care si acum au ramas la fel de tineri, cel putin in mintea si-n simtirea mea
mie imi plac foarte mult
<a href="" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win"></a>

<a href="" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win"></a>

<a href="" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win"></a>

<a href="" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win"></a>

imi tare rau ca nu stiu sa postez altfel si sper sa le fi postat si pe acestea cum trebuie
ultimul cantec este preferatul meu

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Giganti ai muzicii
« Răspuns #17 : Miercuri, 28 Iulie 2010, 21:36 »
Carlos Santana. Am sa revin cu biografia. Dar am tinut sa postez muzica lui azi...

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/_9-qaWen-ns?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/C0uHRl-Q8Fo?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/8NsJ84YV1oA?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/ghmiiVbTfh0?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/frcA6Hk7Mfo?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Giganti ai muzicii
« Răspuns #18 : Vineri, 30 Iulie 2010, 14:07 »
eu vreau sa aduc in discutie formatia "abba"
1.
2.
3.
4.


Le asez eu pentru ca si mie imi place ABBA, adria! Iti trimit "mp" cum sa procedezi.
Vino si cu informatii despre formatie! ;D

1.<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/REElUors1pQ?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

2.<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/sXthIJ3abHs?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

3.<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/jpJpin90KP0?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>


4.<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/OuJl1T-trLw?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Giganti ai muzicii
« Răspuns #19 : Vineri, 30 Iulie 2010, 17:31 »
Dupa Maurice, este randul lui Jean-Michel!




Frumos nu?! Adica frumos din partea mea sa merg mai departe cu povestea celuilalt gigant din familia Jarre! Glumesc, in afara de gigant al muzicii, putem spune ca este si un barbat foarte atractiv.

JEAN-MICHEL JARRE: compozitor si textier francez, a creat minunate concerte in aer liber, in locatiile cele mai interesante.  Imi amintesc, acum 4 ani am asistat la un spectacol de sunet si lumina in templul Karnak din Egypt, ceva simplu, cu recitari de poezie si texte diverse, pe fond muzical.  A fost impresionant, emotionant ca putine lucruri, poate totusi cel mai emotionant moment din viata mea… Prin comparatie incerc sa-mi imaginez ce a insemnat concertul lui Jean-Michel Jarre de la Gizeh.  Deoarece pe 31 decembrie 1999, Jean-Michel a primit o invitatie din partea guvernului egiptean sa creeze si sa puna in scena concertul mileniului, de la apus pana la rasarit, la piramide, aproape de Cairo.  In timpul concertului se impletesc la perfectie diverse talente si instrumente muzicale din diferite epoci si civilizatii : muzica traditionala araba, simfonica orchestrala si electronica (am pus un video mai jos, este extraordinar!). Alte locatii de exceptie au fost : the  Forbidden City la Beijing, piata Tian-Anmen, Acropolis, Santiago de Compostela si multe altele.
Ca si Maurice, tatal lui, si Jean –Michel a compus coloana sonoara a mai multor filme. A fost primul compozitor care a dus muzica electronica in sanctuarul Operei din Paris.
JM Jarre este purtator de cuvant si ambasador UNESCO in legatura cu doua proiecte cheie ale Natiunilor Unite: "Apa pentru Viata" si "Eduactie pentru Toti".
Inca de prin anii 70 si 80 Jean-Michel a ridicat muzica electronica pe noi culmi. Este cel care a spart barierele si creat un nou format pentru noi generatii de concerte in aer liber.
Jean-Michel Jarre este un gigant al muzicii !
Mai jos, cateva din albumele sale:
OXYGENE
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/N4oSXmnkPUU?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/9Klmr9io1kE?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

EQUINOXE
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/w-rr9YM2l4w?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

MAGNETIC FIELDS
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/aibQMYOiofs?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

RENDEZ-VOUS
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/VLa1bWCc8bQ?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

REVOLUTIONS, unde combina pentru prima intalnire intre muzica electronic si instrumente si sunete din lumea araba.
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/c9GtSa4xSgM?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/CCG2CUeF2uo?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
ETNICOLOR: THE 12 DREAMS OF THE SUN – CONCERT IN GIZEH, EGYPT (cele 12 vise ale soarelui): se primeste noul mileniu cu numaratoarea in franceza, engleza si araba; cu poezie si pe muzica lui Jean-Michel
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/MwkpEuCJC2c?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

CHRONOLOGIE – video realizat cu ocazia concertului in Santiago de Compostela
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/rGX4dC3gtQc?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

CONCERTS IN CHINA
WAITING FOR COUSTEAU

"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Giganti ai muzicii
« Răspuns #20 : Vineri, 10 Decembrie 2010, 22:48 »
Poate pentru unii aceste cantece nu inseamna nimic, nici muzical, nici ca emotie. Pentru mine insa sunt momente din viata, le asociez cu copilaria, cu radioul Mamaia care mergea non stop :ascultam "Orele serii", "Radiojurnalul", "Cenacul Flacara", Plecara CC al PCR si printre ele cantece de muzica usoara. Prelucrari ale pieselor straine, adica ceea ce facea de exemplu Trio Expres sau rezultatul imaginatiei unor compozitori romani ai acelor vremuri. "Cerbul de aur" a fost locul in care s-au afirmat vedetele noastre, festivalul care a umplut vitrinele romanilor cu imitatii ieftine ale trofeului. Primul trofeu castigat de tara noastra a fost in 1969, iar interpreta se numea Luminita Dobrescu. Cei mai de varsta mea si-o amintesc, sunt convins.
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/DP7a2KSzXPs?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Giganti ai muzicii
« Răspuns #21 : Vineri, 10 Decembrie 2010, 22:50 »
De Corina Chiriac tanara va amintiti? Era 1971 tot la Cerbul de Aur....
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/shbWe35-eZE?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Giganti ai muzicii
« Răspuns #22 : Vineri, 10 Decembrie 2010, 22:57 »
Intr-o antologie a muzicii usoare romanesti ar fi nedrept sa nu o amintesc pe Margareta Paslaru, in perceptia mea, intruchipare feminitatii....<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/pWnsV8puNvc?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Giganti ai muzicii
« Răspuns #23 : Vineri, 10 Decembrie 2010, 22:59 »
Si daca azi sunt nostalgic sa continui....cu Anda Calugareanu.
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/vIBdJFSGnm4?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

silviu

  • Vizitator
Re: Giganti ai muzicii
« Răspuns #24 : Sâmbătă, 11 Decembrie 2010, 00:08 »
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/m9MNb-pzfSE?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

silviu

  • Vizitator
Re: Giganti ai muzicii
« Răspuns #25 : Sâmbătă, 11 Decembrie 2010, 00:11 »
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/9sw0byA3s6M?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Giganti ai muzicii
« Răspuns #26 : Vineri, 04 Martie 2011, 12:12 »
Duminica care tocmai a trecut am urmarit pe  postul national de televiziune o emisiune( nu o mentionez pentru  a nu face reclama   :)) in care s-a vorbit despre muzica romaneasca si despre Aurelian Andreescu . Mi-am adus aminte cat de mult imi placea muzica lui si cat de placute sunt melodiile lui. Cea mai cunoscuta melodie a lui este probabil " Copacul" .

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/Mr6XWqbIQ5I?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

A avut probleme de sanatate in ultima perioada a vietii datorita consumului excesiv de alcool.
Intrebat intr-un ultim reportaj de ce bea atat de mult a raspuns ca dupa spectacole oamenii il invita la masa si nimeni nu-l intreaba ce manca ci ce bea!

"Oameni"
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/Eymr9j6Rpa8?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

"Dorul"
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/9WW5-HviixI?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

"Tu esti primavara mea"
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/xdu9-gq5qxU?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

silviu

  • Vizitator
Re: Giganti ai muzicii
« Răspuns #27 : Vineri, 04 Martie 2011, 13:46 »
chiar o voce de aur.
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/AzhVo4w-xVc?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Ultimele zile din viata lui Aurelian Andreescu sunt povestite intr-un mod cutremurator de Cornel Constantiniu: "Cu un an inainte de a muri, avusese o coma hepatica. Generalul Suteu a fost cel care l-a tratat si l-a salvat de la operatie. Una dintre recomandarile doctorului a fost sa evite Litoralul si, implicit, expunerea la soare. In anul disparitiei, adica in 1986, s-a dus la Eforie Nord, in restaurantul in care canta Petre Geambasu. Niste nenorociti, asa-zisi admiratori, l-au convins sa bea cateva pahare de vin, care i-au fost fatale. L-a rugat pe Geambasu sa-l lase sa cante doua melodii, iar spre finalul ultimei piese i s-a facut rau. Imediat cum a terminat de cantat, a intrat in coma. A murit in aceeasi seara la Spitalul Judetean Constanta. In acea zi cumplita, menajera m-a trezit din somn, spunandu-mi sa vin urgent la telefon. Era Mirabela Dauer, care mi-a zis ca Aurelian incetase din viata. La inmormantare mi s-a facut rau si a trebuit sa fiu scos afara din biserica. Portretul lui era pus pe catafalc, iar din statia de amplificare se auzeau melodiile "Copacul", "Oameni" sau "Tu esti primavara mea". La cateva zile dupa ceremonia funerara, m-am dus la mormant si i-am plantat doi braduti". La varsta de 44 de ani, Aurelian Andreescu intra in legenda.

Aurelian Andreescu, un destin dramatic

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Giganti ai muzicii
« Răspuns #28 : Vineri, 04 Martie 2011, 19:58 »
   Am avut imensa placere de a-l vedea si asculta live pe Aurelian Andreescu la Teatrul de revista, la inceputul anilor 80, cind, provinciala proaspat mutata in Bucuresti, imi luam copilele de mina si mergeam cu transportul in comun la diverse spectacole de care nu avusesem parte in provincie. A intrat pe scena clatinindu-se usor, parca detasat de tot ce era in jurul lui, a inceput sa cinte si a tras niste injuraturi celor de la tehnic in momentul cind s-a intrerupt negativul melodiei, apoi a reluat ca si cum nimic nu s-ar fi intimplat....Indiferent cite pacate ar fi avut omul Aurelian Andreescu, toate i-au fost iertate de cei care il admirau si il iubeau. Artistul Aurelian Andreescu a meritat si merita in continuare respectul nostru, al celor pe care ii incinta cu vocea lui de aur.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Giganti ai muzicii
« Răspuns #29 : Marți, 15 Martie 2011, 08:12 »
Michael Jackson ~noul videoclip ~ Hollywood Tonight ~ album MICHAEL

Videoclipul piesei "Hollywood Tonight", extrasă de pe albumul "MICHAEL", primul material discografic lansat după moartea cântăreţului Michael Jackson, a fost lansat oficial în acest weekend.

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/zjGtTUfPcI4?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Clipul prezintă povestea unei tinere femei, o admiratoare a lui Michael Jackson, care speră să devină dansatoare profesionistă şi reuşeşte după multe eforturi să devină celebră în lumea artistică extrem de competitivă de la Hollywood.

"Povestea ei descrie lupta pe care o dă orice artist şi muzician din lume care încearcă să reuşească în profesia pe care şi-a ales-o", se afirmă într-un comunicat de presă emis de studiourile Sony Music.

Videoclipul a fost filmat în luna februarie pe trotuarul din faţa Pantages Theatre din Hollywood.Rolul dansatoarei din videoclipul piesei "Hollywood Tonight" a fost interpretat de Sofia Boutella, iar regizorul clipului este Wayne Isham.

Michael Jackson a murit pe 25 iunie 2009, la Los Angeles, la vârsta de 50 de ani, în urma unui stop cardiac cauzat de o supradoză de medicamente.

În perioada 1 octombrie 2009 - 1 octombrie 2010, cântăreţul american a generat venituri de 275 de milioane de dolari, ocupând prima poziţie în topul celor mai bogate celebrităţi care nu mai sunt în viaţă, alcătuit anul acesta de revista Forbes.