Autor Subiect: Giganti ai muzicii  (Citit de 26914 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Monique

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 274
Re: Giganti ai muzicii
« Răspuns #60 : Sâmbătă, 03 Septembrie 2011, 22:06 »
Rapsodia Romana
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/qTqchZPPB10?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Giganti ai muzicii
« Răspuns #61 : Sâmbătă, 03 Septembrie 2011, 22:46 »
Am gasit cateva detalii despre povestea de dragoste din George Enescu si Maria Rosetii - poveste ce s-a infiripat in timp ce Enescu lucra la piesa Oedipe .

"În anii 1921-1931 George Enescu a lucrat la opera Oedip, monumentală creație dramatică și muzicală, care abia în ultimii ani a început să se impună pe scenele teatrelor de operă din lume. O dedică Mariei Tescanu Rosetti (fostă Cantacuzino), cu care se va căsători mai târziu. Aceasta fusese una din doamnele de onoare ale Reginei Maria și, după o căsătorie cu prințul Cantacuzino și o pasiune pentru filozoful Nae Ionescu, și-a turnat acid pe față. La auzul veștii, Enescu s-a întors de la Paris imediat la București și a vegheat la căpătâiul doamnei de care era îndrăgostit. În urma acestui episod, Maruca Rosetti-Cantacuzino va rămâne desfigurată toată viața și va apărea in fotografii cu un voal negru pe față. Pe 4 decembrie 1937 Enescu se va căsători cu ea. Opera Oedip a fost terminată la conacul Marucăi din Tescani, într-un pavilion de vară ridicat pe o colină artificială din pământ, chiar în mijlocul pădurii. Premiera operei Oedip a avut loc la Paris pe 13 martie 1936 și s-a bucurat de un succes imediat. Primul bariton care l-a interpretat pe Oedip pe scena operei din Paris a fost Andre Piernet. Opera se inspiră din cele doua piese păstrate din ciclul de tragedii tebane ale lui Sofocle, Oedip la Colonos și Oedip rege. Libretistul operei a fost Edmond Fleg. Cariera internațională a operei a fost însă întreruptă de declanșarea celui de-al Doilea Război Mondial, când, în 1940, Paris-ul a fost ocupat de armata germană."

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/SP4KX8uXj5A?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>


si am constat ca exista o oarecare controversa despre melodia Ciocarlia - Enescu ar fi adaptat-o dupa un folclorist roman

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/SA0tQeCG2lM?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Mari_a

  • Vizitator
Re: Giganti ai muzicii
« Răspuns #62 : Luni, 05 Septembrie 2011, 01:24 »
Azi, 5 septembrie, dați un click pe logo-ul Google...

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Giganti ai muzicii
« Răspuns #63 : Luni, 05 Septembrie 2011, 07:37 »
am dat mari  :D

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/m5RtSTrLk6k?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Mari_a

  • Vizitator
Re: Giganti ai muzicii
« Răspuns #64 : Marți, 06 Septembrie 2011, 11:04 »
     Nessun dorma... Nu știu cum se zice în italiană toți dorm! Întâi Bary, pe urmă James, iar un (alt) eveniment tragic, petrecut ieri ( http://www.evz.ro/detalii/stiri/a-murit-noul-pavarotti-944457.html)   , ne amintește că sunt 4 ani de când Luciano Pavarotti nu mai e...
Pavarotti & Barry White - My first, my last, my everything
<a href="" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win"></a>

James Brown & Luciano Pavarotti - It's a Man's World
<a href="" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win"></a>

I-a pus cineva mai sus pe cei trei tenori... Pavarotti & Friends e de urmărit din scoarță-n scoarță
Cu Mariah Carey  - Hero   
<a href="" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win"></a>

Cu Celine Dion - I hate you then I love you       
<a href="" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win"></a>

Cu Bryan Adams - 'O Sole Mio     
<a href="" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win"></a>

Cu (ceea ce a mai rămas din) Queen - Too Much Love Will Kill You 
<a href="" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win"></a>

Cu Jon Bon Jovi -  Let it Rain   
<a href="" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win"></a>

Cu Joe Cocker și Alex Britti (la chitară) 
<a href="" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win"></a>


Dar cu cine n-a cântat?! Cu Elton John, cu Bono de la U2, cu Enrique Iglesias, cu Ricky Martin, cu Andrea Bocelli și ații, și alții, și alții...

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Giganti ai muzicii
« Răspuns #65 : Marți, 04 Octombrie 2011, 02:52 »
Mi-am propus sa merg pe o nisa in cadrul acestui topic. Melodii din genuri muzicale mai putin cunoscute si promovate la posturile comerciale. Ori sa pun melodii ale unor artisti conscrati dar nu celebrele lor hit-uri, ci melodii necunoscute de majoritatea insa la fel de frumoase.

Am sa incep cu un gen muzical pe care il ascult mai de curand: symphonic metal. Asa cum spune si numele, este o combinatie dintre simfonie, opereta si rock. Stiu ca suna ciudat in cuvinte dar dati-i o sansa. E drept, nu e un gen usor de asimilat si nu orice melodie este digerabila, nici chiar pentru mine :) Am ales doua piese ale unei formatii considerata reprezentativa a genului: Therion (au concertat si in Romania vara aceasta daca nu ma insel). Therion vine din greceste si inseamna "bestie". Denumirea formatiei face trimitere la monstrul din Cartea Revelatiei (mai cunoscuta drept "Apocalipsa", un termen pe care-l gasesc eronat).

Versurile melodiilor au influente gotice, vorbind despre tinuturi si personaje mitice (oare?!): Lemuria, Tinutul Mu, Thor, Asgard (utlimii doi cu siguranta cunoscuti celor care au urmarit Stargate SG1)

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/-ZtCRJld08c?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/CCez-H8KUx8?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Giganti ai muzicii
« Răspuns #66 : Miercuri, 05 Octombrie 2011, 12:18 »
......
Therion - Lemuria


pe mine m-ai "prins" cu incurcaturile  ;D  astea muzicale
prima cel putin e cool -  am ascultat-o de 3 ori la rand

Offline carmentoma

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 136
Re: Giganti ai muzicii
« Răspuns #67 : Miercuri, 12 Octombrie 2011, 16:28 »
Victor Bailey
Inca de la sfarsitul anilor ’70, Victor Bailey a inceput sa fie considerat unul dintre cei mai buni basisti ai lumii. A castigat recunoastere internationala la inceputul anilor ’90 cand s-a alaturat trupei de jazz fusion Weather Report, dupa retragerea lui Jaco Pastorius.
A cantat in toate formulele de trupa ale lui Joe Zawinul: Weather Report, Weather Update, The Zawinul Syndicate si WDR big-band record (proiectul de dinaintea mortii lui Zawinul)
Ca muzician de studio a participat la realizarea a 1000 de inregistrari cu artisti din diferite zone muzicale precum Joe Zawinul, Sonny Rollins, Mary J Blige sau Madonna.
Influente: Stanley Clarke, Alphonso Johnson, Jaco Pastorius, Larry Graham, Joe Zawinul, Miles Davis, Charlie Parker, John Coltrane
“Low blow”, “That’s Right” si “Bottom’s Up” sunt albumele de autor semnate Victor Bailey si sunt in prezent considerate drept cele mai bune productii muzicale din toate timpurile realizate de un basist.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Giganti ai muzicii
« Răspuns #68 : Miercuri, 12 Octombrie 2011, 21:19 »
Bogdane, sper sa nu te superi ca te rog sa completezi la Therion faimoasa lor prelu(cr)are dupa Carl Orff:
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/DTB2mUWzZ7M?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>. Fara video, din pacate.

julia

  • Vizitator
Re: Giganti ai muzicii
« Răspuns #69 : Vineri, 21 Octombrie 2011, 07:07 »
gigantii pe vremea cind nu erau asa giganti







Mari_a

  • Vizitator
Re: Giganti ai muzicii
« Răspuns #70 : Vineri, 21 Octombrie 2011, 10:06 »
Yeaaah, Love Me Tender in the US Army – Friedberg, Germany – Hesse 1958…
Asta-i a lui Lebeck, un foto-jurnalist neamt care l-a pozat cand l-a luat in armata: cand ii dadeau uniforma, cand il tundeau aia... In 1958 el nu era asa necunoscut... De prin 1956 auzise tot Mapamondul de el... E adevarat, inca nu era gigant...  :)
Julia, ca o pasionata de fotografie cum te-am vazut pe forum, uita-te pe aici: http://www.lebeck.de/


julia

  • Vizitator
Re: Giganti ai muzicii
« Răspuns #71 : Luni, 24 Octombrie 2011, 16:22 »
m-am uitat. fain.
pe elvis in poza de sus el l-a pozat.

Offline pocama

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 310
  • Iubeste si fa ce vrei!
Re: Giganti ai muzicii
« Răspuns #72 : Miercuri, 14 Decembrie 2011, 13:02 »
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/VzBXJB_otlc?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>