Excursii si evenimente > Feed-back-uri, impresii, fotografii din excursiile si vacantele noastre

Excursie Delta Dunarii 10 - 14 septembrie 2010

(1/30) > >>

admin:
 Un adevarat paradis pentru pasari, pesti, animale si oameni. Delta Dunarii este cea mai mare rezervatie de tinuturi umede din Europa. Ea acopera o suprafata de 2.681 kilometri patrati si este situata in partea de sud-est a Romaniei, la varsarea Dunarii in Marea Neagra.
   In 1990, UNESCO a inclus Delta Dunarii, cea mai noua forma de relief din Romania, printre rezervatiile biosferei. In tinutul exotic al Deltei se intalnesc peste 1200 de specii.
   Fauna ornitologica este unica pe continent, incluzand peste 300 de specii de pasari, printre care colonii de pelicani albi si dalmatini, cormorani, batlani, berze si alte specii vulnerabile sau pe cale de disparitie.
  Fauna ihtiologica este reprezentata de peste 100 de specii, dintre care amintim heringul de Dunare si sturionii (de la care se obtine pretiosul caviar). Pe langa speciile rare, apele Dunarii abunda in specii de crap, stiuca, salau, somn, avat, lin etc.
  Este tinutul de vis pentru indragostitii de vanatoare si pescuit, dar si pentru cei care doresc sa-si petreaca o vacanta aparte intr-un taram salbatic si fascinant totodata. Fabulos si  diferit fata de orice altceva, Delta este ceva ce trebuie vazut.






   Excursia pe care o organizam in toamna in Delta se va desfasura in perioada:
10 – 14 septembrie
   Cazarea se face la Complexul Mila 35, http://www.mila35.ro/, care ne ofera:
- transfer Tulcea - complex
- cazare in camera dubla
- mic dejun
- cina compusa din antreu + fel de baza
- taxe ce decurg din cazare si stationare
- acces la facilitatile complexului:
piscina cu sezlong si prosop
teren de sport cu iarba artificiala(mingii de orice fel, rachetede tenis de la receptie)
biliard, tenis de masa, dartz, table, remmy, carti, pescuit in iazul propriu(concurs de pescuit) populat cu peste (undite si momeala de la receptie)
caiac, canoie
hamace in zona piscinei si in zona de pescuit
internet wireless
Tariful pentru 4 zile hoteliere (4 nopti – 5 zile calendaristice) este de:
580 RON
Inscrierile se fac la office@singlescamp.ro
Sau direct la agentie: office@bonvoyagesibiu.ro
Pentru ca mai este putin si trebuie achitat avansul catre locator, am rugamintea sa-mi transmite-ti cat mai repede optiunea voastra de participare.

almi_gabi:

--- Citat din: admin din Marți, 27 Iulie 2010, 18:32 ---....  hamace in zona piscinei si in zona de pescuit ....

--- Terminare citat ---

Cum as putea rezista tentatiei !?? ;D :D

almi_gabi:
delta Dunarii este unul din locurile pe care vreau sa le vizitez.  ;D :D
paradisul pasarilor si al ... tantarilor ;D :D

am incercat sa ma inscriu pe cele doua linkuri date si m-am incurcat.  ::)
Gigi considera-ma pe lista participantilor.

admin:
Te-am inregistrat Awana! Se pare ca se reface o parte din gasca din Viena. Scriai tu la un moment dat, ca ceea ce leaga si insoteste excursia noastra este Dunarea. Si uite ca dupa ce am vizitat Dunarea la Viena si Budapesta, acum o sa o vedem impreuna si aproape de varsarea in mare...

Saturnianul:
Gigi, aş vrea să vin şi eu în Deltă, nu am fost niciodată. Dar nu pot toată perioada. Ori vin de pe 10 şi plec pe 13, ori de pe 11 şi plec pe 14 odată cu voi. Să-mi zici dacă se poate aşa. Şi dacă da, consideră-mă înscris.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă