Autor Subiect: Sugestii  (Citit de 44368 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

julia

  • Vizitator
Re: Sugestii
« Răspuns #75 : Marți, 11 Octombrie 2011, 21:45 »
Eu cred ca mai este si alta explicatie: cind vorbesti de cei vechi care nu mai sunt atit de mult prezenti cum erau atunci la inceput, trebuie sa iei in calcul si varianta ca unii dintre ei au spus ce aveau de spus, si-au facut perioada de "stagiatura" pe forum si acum s-au retras sau au alte preocupari, fara sa fie incomodati de ceva sau cineva anume.

Forumul asta poate ca ne serveste interesele pe perioade determinate, uneori nu te poti dezlipi de el (si asta se vede la multi care sunt nou-intrati si ne-vorbiti), alteori nu-l deschizi cu zilele. Daca ma uit inapoi la mine cind am inceput sa scriu vad ca aveam interventii zilnice in toate topicurile, imi luasem misiunea si angajamentul ferm sa nu-l las sa lincezeasca.

Cel mai important este sa fie o colaborare frumoasa si reciproc avantajoasa: si noi sa ne folosim de mica noastra comunitate care e forumul, si forumul sa beneficieze de pe urma noastra.

gena

  • Vizitator
Re: Sugestii
« Răspuns #76 : Luni, 26 Decembrie 2011, 20:35 »
hello!
o intrebare si o sugestie totodata:
care este timpul de gratie dupa postarea unei replici in care se mai pot face modificari in cadrul ei?

as sugera sa fie setat un interval de timp ceva mai mare - pana la 24 de ore, chiar mai mult -
pentru ca sunt situatii in care chiar trebuie modificat ceva - de la greseli, pana la omisiuni sau corectii.
asta ar duce la eliminarea din start a revenirii cu o alta replica, doar ca adaugire la cea precedenta.

eu, acum, de ex, nestiind formatul, am scris cu diacritice.
nu stiam ca apar niste gandacei in loc de virgule si caciulite..  :-[
so, imediat ce am primit un mp prin care eram atentionata asupra acestui fapt - multumesc inca o data! -
am incercat sa remediez problema pe unde scrisesem; am mai apucat doar la un topic.

Caroline

  • Vizitator
Re: Sugestii
« Răspuns #77 : Luni, 26 Decembrie 2011, 21:02 »
Tot eu...  ;D
Nu se poate modifica, sterge, inlocui nimic, nici ordinea replicilor nu se poate schimba... ce e scris, in frunte-i pus! :) Mi s-a explicat ca asta e un forum de discutii, nu un chat.  ::)
Uite link-ul la tutoriale, pe care l-am primit si eu de la almi_gabi, cand m-am inscris:
http://forum.singlescamp.ro/index.php/board,19.0.html

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Sugestii
« Răspuns #78 : Luni, 26 Decembrie 2011, 23:00 »
Eu din proprie experienta pot spune ca pe acest forum se pot modifica mesajele. Nu cunosc intervalul, dar banuiesc ca daca faci modificari la putin timp dupa postarea mesajului, modificarea este efectuata. Eu am facut modificari imediat sau la interval de cateva minute dupa postarea mesajului initial.

Nu stiu insa daca mai poti face modificari daca dupa tine exista un alt mesaj postat.
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Sugestii
« Răspuns #79 : Luni, 26 Decembrie 2011, 23:07 »
Vad ca daca postez doua mesaje unul dupa altul, inca am posibilitatea de a le modifica pe amandoua.

Insa posibilitatea de a mentine optiunea de modificare activa cel putin 24 de ore nu cred ca ar fi indicata. In acest interval de 24 de ore postul respectiv poste fi citat si/sau dezbatut pagini intregi (pe un forum foarte activ) iar dupa 24 de ore daca autorul postului vne si stege o parte din mesaj, cineva care intra pe acel topic peste o saptamana sau 3 luni nu gaseste coerente discutiile dupa modificarea postului.
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Sugestii
« Răspuns #80 : Marți, 27 Decembrie 2011, 00:38 »
Dupa o ora mesajul nu mai poate fi modificat!
Testat  ;)!
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Sugestii
« Răspuns #81 : Marți, 27 Decembrie 2011, 02:14 »
hello!
o intrebare si o sugestie totodata:
care este timpul de gratie dupa postarea unei replici in care se mai pot face modificari in cadrul ei?

as sugera sa fie setat un interval de timp ceva mai mare - pana la 24 de ore, chiar mai mult -
pentru ca sunt situatii in care chiar trebuie modificat ceva - de la greseli, pana la omisiuni sau corectii.
asta ar duce la eliminarea din start a revenirii cu o alta replica, doar ca adaugire la cea precedenta.

Bine ai venit @gena!
Dupa postarea unei replici, utilizatorul are la dispozitie 15 minute pentru a modifica mesajul. Timp suficient, avind in vedere ca forumul ofera functia de previzualizare a mesajului (butonul "Preview") inainte de a fi trimis. Aceasta functie va afisa mesajul exact asa cum va arata dupa postare, dind astfel posibilitatea de a corecta greselile. E o functie foarte utila dar ignorata, din pacate, de multi utilizatori. Va recomand tuturor sa o folositi cu incredere :)

Asadar, durata de editare nu va fi extinsa. In nici un caz cu 24 de ore sau mai mult. De altfel, nu vad nici un rost in a mai edita un mesaj dupa 24-48 de ore doar pentru a corecta greseli si omisiuni. Aproape sigur a fost deja citit cu acele greseli si omisiuni :)

Repet, cei pentru care conteaza aspectul mesajelor lor, previzualizarea va salveaza de multe griji de genul celor enumerate de tine @gena. Daca nu conteaza, oricum nu prea are importanta timpul de editare de dupa ;)

gena

  • Vizitator
Re: Sugestii
« Răspuns #82 : Marți, 27 Decembrie 2011, 12:21 »
Citat din: Saturnianul
Bine ai venit @gena!
Dupa postarea unei replici, utilizatorul are la dispozitie 15 minute pentru a modifica mesajul. Timp suficient, avind in vedere ca forumul ofera functia de previzualizare a mesajului (butonul "Preview") inainte de a fi trimis. Aceasta functie va afisa mesajul exact asa cum va arata dupa postare, dind astfel posibilitatea de a corecta greselile. E o functie foarte utila dar ignorata, din pacate, de multi utilizatori. Va recomand tuturor sa o folositi cu incredere :)
bine te-am gasit!
deci un sfert de ora.
e-n regula! thx. :)

Caroline

  • Vizitator
Re: Sugestii
« Răspuns #83 : Miercuri, 25 Ianuarie 2012, 23:04 »
Admin, sugestiile mele:

1. Se poate face cumva ca atunci cand inchid pagina cu Forumul sa-mi dea si sign out automat (ca pe yahoo sau gmail)? Daca, de exemplu, imi pica netu' seara si nu ma mai pot reconecta pana a doua zi, apar ca logata (online), cand eu de fapt nu-s...

2. Ar fi frumos sa existe ceva cod si pentru inserarea directa a imaginilor cu upload (ca pentru videoclipuri)... o data pentru ca procedurile alea sunt destul de intortocheate, iar in al doilea rand, fiindca daca vreau sa postez o imagine aici, nu vreau obligatoriu sa o uploadez si pe niste site-uri intermediare, accesibile oricui. Eu cel putin am patit de mi-am descoperit un text pe blogul altcuiva si o fotografie la care tineam foarte mult - ca imagine de profil a altcuiva pe un site de socializare... Stiu ca lucrurile astea sunt aproape inevitabile, dar totusi... Problemele cu incarcarea prea mare se pot evita prin dimensiuni limitate permise. O alta optiune ar fi sa existe si download de pe forum, dar doar pentru membri, nu si pentru vizitatori anonimi si invizibili...

3. Am incercat sa intru ca vizitator si... pot citi tot, chiar daca nu pot posta orice. Se pot delimita cumva (si marca vizibil) topicurile de interes larg (de "reclama", ca sa zic asa) de unele mai "confidentiale", care sa ramana accesibile doar membrilor inregistrati?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!  :)

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Sugestii
« Răspuns #84 : Joi, 26 Ianuarie 2012, 03:58 »
Carolie am sa o iau pe rind:

1. Nu exista aceasta posibilitate. Inteleg ca tu oricum nu stai logata in permanenta, ci te loghezi de fiecare data cind intri pe forum. Ei bine, inainte de logare, linga casutele de introducere a numelui si parolei, mai exista o casuta de unde poti alege perioada cit doresti sa stai logata. Are variantele: o ora, o zi, o saptamina, o luna si pentru totdeauna. Poti alege "o ora". Asta inseamna ca dupa o ora de inactivitate vei fi delogata automat. E tot ce se poate in aceasta privinta.

2. Cu videoclipurile este posibil pentru ca ele exista deja gazduite fizic pe un server. Prin adaugarea link-ului unui videoclip nu se face upload, ci doar i se spune forumului de unde sa citeasca videoclipul si sa-l afiseze in fereastra. O poza pe care o ai local in calculatorul personal trebuie pusa mai intii undeva pe un server pentru ca forumul sa aiba acces la ea si sa o afiseze. Modalitatile sunt doua:
- cea prin link (ca la clipuri) dar care presupune ca poza sa fie uploadata dinainte pe un site, asa cum scrie in procedurile acelea.
- prin atasare la mesajul pe care il scrii (care inseamna de fapt upload pe serverul unde se afla forumul)

Dimensiunile permise oricum sunt limitate in momentul de fata. Dar oricit de limitate ar fi tot se aduna in timp :) De aceea multe forumuri folosesc servere/site-uri externe concepute pentru stocare de date. Examinez posibilitatile utilizarii unui cloud storage ca alternativa.

3. Acesta este un aspect la care iti poate raspunde Gigi. Eu sunt pe "felia" tehnica a forumului.

Sper sa fi fost suficiente explicatiile mele, chiar daca nu tocmai ceea ce asteptai  :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Sugestii
« Răspuns #85 : Joi, 26 Ianuarie 2012, 09:23 »
Este randul meu sa-ti raspund Caroline. Ca vizitator, deocamdata se vede intreg forumul, mai putin subforumurile cu Bine ai venit si Regulament si cel cu Cluburile. Viitoarea structura a forumului va tine cont si de aceasta problema a intimizarii anumitor subforumuri. Structurat pe module mari, forumul are sa aiba 2 parti:
- una informativa
- una cu caracter de dezbatere
Cea de-a doua va fi vizibila doar userilor. nu se va putea citi fara sa fii logat.
In mod firesc ar trebui ca forumul sa fie disponibil doar userilor, dar necesitatea de a face cunoscut proiectul, ma determina sa las vizibila partea de informatie.

Prima etapa de restructurare a forumului va incepe de azi cu mutarea in Arhiva a  subiectelor care nu au mai avut dezbatere in ultima perioada si mai ales a celor care nu au caracter de dezbatere pe teme ce privesc singles.
Utile si chiar necesare intr-un anumit moment de dezvoltare a forumului, jocurile si tot ce tine de acest capitol vor fi mutate de asemenea in Arhiva.
Se vor mai restrange anumite categorii de topicuri - prin alipire, pt ca forumul sa nu mai fie atat de stufos.

Caroline

  • Vizitator
Re: Sugestii
« Răspuns #86 : Joi, 26 Ianuarie 2012, 17:24 »
OK, am inteles. Multumesc!

Caroline

  • Vizitator
Re: Sugestii
« Răspuns #87 : Vineri, 13 Aprilie 2012, 23:06 »
Gigi, pe topicul de mai jos nu exista buton de Reply. Nu vrei sa-ti raspunda nimeni sau numai eu sau e o omisiune tehnica?

http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1387.0/topicseen.html

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Sugestii
« Răspuns #88 : Sâmbătă, 14 Aprilie 2012, 02:25 »
Gigi, pe topicul de mai jos nu exista buton de Reply. Nu vrei sa-ti raspunda nimeni sau numai eu sau e o omisiune tehnica?

Caroline, topicul respectiv se afla in arhiva unde se gasesc cele scoase din circuitul dezbaterii. La aceste topicuri nu se poate comenta.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Sugestii
« Răspuns #89 : Sâmbătă, 14 Aprilie 2012, 08:14 »
Mentionam intr-un newsletter ca pe prima pagina a site-ului are sa apara cate o "tableta" scrisa de mine. Am inceput cu Jina, acum a aparut ceva despre Paste. Vreau sa grupez si sa arhivez toate aceste teme intr-un topic, pt ca cine stie la ce le folosesc vreodata? Daca ar fi dezbatere pe temele acestea, mi-ar fi greu apoi sa-mi selectionez insemnarile.
Am scris la un moment dat mai multe hai sa le spunem "povestioare". Si am fost multumit de ceea ce a iesit. Si nu doar eu. Le-am tot mutat de pe un calculator pe altul, de pe un stick pe altul, pana m-am trezit ca nu le mai am, nu le-am mai gasit. Si tare rau mi-a parut, pt ca au fost scrise intr-un anumit moment al vietii si sub o anumita influenta. Nu as mai putea sa le refac, pt ca nu am cum sa mai intru in starea aceea. Am tot sperat ca le voi mai gasi, am verificat CD-uri, stick-uri, hard-uri vechi. Nimic. Daca aveam atunci un loc ca acesta strajuit de Bogdan....