Autor Subiect: Postare imagini in corpul mesajului  (Citit de 7724 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline michaela.mami

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 49
Re: Postare imagini in corpul mesajului
« Răspuns #15 : Luni, 14 Noiembrie 2016, 23:45 »
greseala de tipar/ scuze
:)

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Postare imagini in corpul mesajului
« Răspuns #16 : Duminică, 14 Mai 2017, 20:22 »
La sugestia lui Wonderland, am testat inca o metoda de adaugare a fotografiilor direct in corpul mesajului.

Siteul este:   https://postimage.io

Avantajul fata de tinypic este ca se pot incarca mai multe fotografii in acelasi timp

Eu am sarit peste redimensionarea imaginilor. Am incarcat pozele direct apasand butonul Choose images
(se pot selecta mai multe fotografii deodata)


Dupa ce s-au incarcat fotografiile se selecteaza in partea stanga Hotlinks for forums
Se copiaza apoi integral linkurile (eu am selectat mai multe linkuri deodata) si se 'lipesc' in corpul mesajului.

Asta e tot.
Inainte de postare, recomand previzualizarea mesajului dar si verificarea mesajului. Timp de cateva minute de la publicare mesajul afisat poate fi modificat/corectat apasand pe creionul care apare in partea de jos a ferestrei

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Postare imagini in corpul mesajului
« Răspuns #17 : Duminică, 14 Mai 2017, 20:25 »
Bravo, krondia!!!  Da, ai descoperit bine,  asta e cea mai sigura cale, fara redimensionare. Si esti si mai talentata decat mine la explicat succint si clar :) :) :)
Daca cineva vrea sa adauge text explicativ poate sa o faca usor, printre url-uri :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Mimi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 378
Re: Postare imagini in corpul mesajului
« Răspuns #18 : Duminică, 14 Mai 2017, 20:58 »
 Atentie si la alegerea valabilitatii link-urilor. Eu am crezut ca , alegand 1 zi ,va fi valabil doar acolo , nu si in locul unde am atasat link-urile. Din cauza asta , cred ca acum nu se mai vad pozele .

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Postare imagini in corpul mesajului
« Răspuns #19 : Duminică, 14 Mai 2017, 21:40 »
La sugestia lui Wonderland, am testat inca o metoda de adaugare a fotografiilor direct in corpul mesajului.

Siteul este:   https://postimage.io

Avantajul fata de tinypic este ca se pot incarca mai multe fotografii in acelasi timp

Eu am sarit peste redimensionarea imaginilor. Am incarcat pozele direct apasand butonul Choose images
(se pot selecta mai multe fotografii deodata)

Dupa ce s-au incarcat fotografiile se selecteaza in partea stanga Hotlinks for forums
Se copiaza apoi integral linkurile (eu am selectat mai multe linkuri deodata) si se 'lipesc' in corpul mesajului.

Asta e tot.
Inainte de postare, recomand previzualizarea mesajului dar si verificarea mesajului. Timp de cateva minute de la publicare mesajul afisat poate fi modificat/corectat apasand pe creionul care apare in partea de jos a ferestrei

Krondia, am mai testat si eu.
Daca pozele sunt foarte mari - optati pentru redimensionare 640x480 (for message boards). Nu uitati sa dati No expiration. Apoi continuati cu pasii descrisi de krondia.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Postare imagini in corpul mesajului
« Răspuns #20 : Marți, 20 Iunie 2017, 19:59 »
Bun, nu prea ma pricep dar sa vedem daca mi-a iesit incercarea mea de tutorial.

Pasul 1 - aranjati intr-un folder pozele pe care doriti sa le postati. Rotiti-le, puneti-le in ordinea in care vreti sa apara postate. Deschideti forumul, pregatiti locul in care doriti sa postati.
Pasul 2 - Intrati pe https://postimage.io/
Pasul 3 - urmati indicatiile din imagine:


Pasul 4 - Dupa ce ati ales fotografiile va apare urmatorul camp. Urmariti sa aveti fix setarile indicate de mine si in imagine. (upps, sper ca se vede textul)


Pasul 5 - Dupa ce dati paste in corpul mesajului de pe forum, apasati Previzualizare ca sa vedeti cum arata. poate vreti sa lasati spatiu intre poze - cu Enter - poate vreti sa introduceti text...

Sper ca va fi mai simplu asa. Succes!


Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Postare imagini in corpul mesajului
« Răspuns #21 : Miercuri, 21 Iunie 2017, 07:35 »
erata: puteti incarca toate pozele odata, nu o data. :slap:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Postare imagini in corpul mesajului
« Răspuns #22 : Miercuri, 13 Iunie 2018, 05:25 »
Ceva n-am facut bine :slap: Vad ca se scrie ca s-au postat imagini dupa indicatiile date de mine, dar eu vad pozele in format mic.

Deci, daca preferati postimage (desi eu am revenit la tinipyc.ro, daca am doar 1-4 poze de postat), esential e sa fiti atenti la setari:
[b]PASUL 1 - aveti doua optiuni:[/b]



PASUL 2 - alegeti link-ul pentru forum, conform imaginii, indiferent de optiunea din Pasul 1.


Daca incarcati mai multe fotografii o data, urmati aceiasi pasi, iar link-urile le puteti lua impreuna, cu copy-paste.
Sper ca mi-a iesit mai bine de data asta. Succes!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Postare imagini in corpul mesajului
« Răspuns #23 : Miercuri, 18 Decembrie 2019, 09:37 »
Photobucket-ul si tinypic, "mama" si "fiica", au fost doua dintre site-urile indicate si utilizate mult pe forumul nostru. Din pacate criza publicitatii online s-a abatut si asupra lor, rand pe rand, astfel incat acum nu mai sunt in varianta free.

Daca doriti sa postati imagini din vacante, daca aveti placerea si bucuria impartasirii cu ceilalti a unor momente vizuale, aveti posibilitatea sa incarcati fotografiile aici:

https://imgur.com/upload

Dupa ce deschideti pagina de site, va apare o fereastra in care vi se cere sa  "Browse or drag images here".

Tastand butonul Browse, sunt directionati pe calculator, unde trebuie sa cautati fisierul in care aveti fotografia sau fotografiile pe care le doriti postate. Alegeti fotografia cu click apoi jos gasiti "open" care trebuie de asemenea tastat pentru a se realiza incarcarea.

Cealalta alternativa este sa "trageti" imaginea din calculator si s-o asezati in zona indicata de girafa.

Tot ce mai trebuie sa faceti este sa deschideti posibilitatile din dreapta butonului Links si alegeti Share Links.

Acolo alegeti varianta BBCode (Forums). Dati click pe butonul Copy si aveti practic copiat link-ul ce contine imaginea.

In fereastra deschisa a forumului, acolo unde doriti sa scrieti si sa postati imaginea dati paste si va apare un link de forma aceasta:

Dupa ce apasati pe postati, link-ul se transforma practic in imagine.

Stiu, pare un pic complicat, dar va asigur ca este foarte simplu. Doar ca ia un pic de timp...Stiu! Dar e un aport care il aduceti acestui grup, ceva ce imbogateste imaginea si informatia forumului. Pentru care nu pot decat sa va multumesc in numele celor care sunt aici si care o sa urmeze... :flori:

Offline Ben

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 37
Re: Postare imagini in corpul mesajului
« Răspuns #24 : Miercuri, 30 August 2023, 00:03 »
teste