Autor Subiect: Toleranta  (Citit de 65482 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Ana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 39
Re: Toleranta
« Răspuns #300 : Duminică, 18 Decembrie 2011, 21:55 »
:) Din Wikipedia:
Tolerance is an attitude of mind that implies non-judgmental acceptance of different lifestyles or beliefs, whereas toleration implies putting up with something that one disapproves of.
Prima ar trebui sa fie valabila tot timpul. A doua cam lezeaza drepturile individuale.

Caroline

  • Vizitator
Re: Toleranta
« Răspuns #301 : Duminică, 18 Decembrie 2011, 22:26 »
Subscriu... toleranta nu trebuie sa fie si fair-play.  ;D

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Toleranta
« Răspuns #302 : Luni, 19 Decembrie 2011, 15:35 »
(...)intoleranta poate fi privita si din punctul de vedere al asumarii ideilor si conceptiilor.

Iti poti asuma ideile si conceptiile si fara a fi intolerant.
Dupa parerea mea, este intolerant cel ce doreste intotdeauna sa aiba numai el dreptate. Cel intolerant este atotcunoscator, omnipotent, omniscient, asta doar in opinia lui. Este un individ cu un ego puternic, ego care nu il lasa sa se apropia si sa lege relatii sanatoase cu semenii datorita faptului ca numai el vorbeste, numai el are dreptate, numai ideile lui sunt bune. El este superior, el impune, ordona, tipa, manipuleaza, toate pentru ca toti sa faca cum spune el, cum vrea el.

Viceversa: iti spui parerile, conceptiile, fara a-l jigni sau umili pe cel de langa tine, oricate ai sti, oricat de "sus" te-ai situa. Vorbesti si deopotriva asculti (mare arta sa asculti fara a intrerupe si fara a-ti insera ideile printre ale interlocutorului). Admiti ca adevarul poate fi de partea interlocutorului, de partea ta sau ...undeva la mijloc. La urma urmei pentru tine este important CUM decurge discutia, nu cine are dreptate. Conteaza CUM petreci timpul cu o persoana, nu CE spui in esenta. Era o vorba interesanta: Straduieste-te sa ai mereu dreptate si vei fi singur (ideea de baza, mot-a-mot nu mai stiu cum suna) si chiar o consider adevarata: cei ce doresc sa aiba mereu dreptate, "uitand" ca asta poate strica relatii, ajung sa fie singuri.

O poveste reala: am mers in vizita: eu, copil, sot la un pastor acasa. Iarna, mizerie pe jos. Am fost poftiti in casa pastorului cu insistente sa nu ne descaltam. Un covor pufos, frumos de ti-era mila sa calci cu incaltarile de iarna murdare. Ne spune pastorul: am invatat de la cineva sa nu las lucrurile sa strice relatii. Au trecut niste ani buni de atunci si am realizat ca noi, oamenii, de multe ori punem mai mult pret pe lucruri, decat pe oameni/relatii.
Asa si cu toleranta, intoleranta sau acceptarea.
Daca ma pot pune in sosonii tai dar ce spui tu inca ma afecteaza, traiesc toleranta. Nu-mi convine, dar merg mai departe scasnind din dinti.
Daca iti dau cu flit, faci ca mine bine, nu, la revedere, asta e intoleranta.
Daca simt ca de multe ori ma comport ca tine, accept partile urate din tine, la urma urmei acestea sau altele similare sunt si-n mine, te inteleg si te accept asa cum te comporti si admit ca si eu gresesc similar. Asta e acceptarea. Doar ca se ajunge cam greu la ea. Si pasii premergatori sunt tocmai intoleranta (pas 1) si toleranta (pas 2). Iar de la toleranta la acceptare calea este mult mai lunga decat de la intoleranta la toleranta.
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Toleranta
« Răspuns #303 : Luni, 19 Decembrie 2011, 17:28 »
Cel intolerant este atotcunoscator, omnipotent, omniscient, asta doar in opinia lui.

Aceste insusiri le are doar "UNUL" iar noi facem parte din "EL". Daca refuz sa recunosc acest fel de intoleranta sunt intoleranta?
Adica bat pasul pe loc? 1, 1, ...
nihil sine deo

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Toleranta
« Răspuns #304 : Marți, 20 Decembrie 2011, 13:41 »
Aceste insusiri le are doar "UNUL" iar noi facem parte din "EL".

Si cum noi suntem dupa chipul si asemanarea....asta inseamna ca nu doar EL le are, ci si noi  :)|!
Atributele acestea si nu numai au o latura atat pozitiva, cat si negativa. Depinde pe care o manifesti, depinde cum o manifesti si-n ce conjuncturi.


Daca refuz sa recunosc acest fel de intoleranta sunt intoleranta?

Depinde de natura refuzului.
Si e prea putin important ce vine din afara catre tine (ca iti spune cineva ca esti sau ca nu esti intoleranta de exemplu) ci conteaza mult mai mult ce SIMTI TU in legatura cu subiectul in sine. Tu esti cea care decide ce este adevarat si ce nu este adevarat pentru tine. Adevarurile general valabile sunt si ele interpretabile si pot fi acceptate sau nu de catre persoana in cauza.


Adica bat pasul pe loc? 1, 1, ...

Eu personal nu cred ca exista "a bate asul pe loc". Eu cred ca totul este miscare si in miscare. Cred ca exista doar sentimentul ca stagnezi, ca bati pasul pe loc, ca nu mergi mai departe, dar in realitate cred ca de mers mergi intr-un sens anume (inainte si inapoi fiind doar simple notiuni). Poate pentru mine a merge "in trecut" este doar un fel de a merge "inainte" in sensul de a-mi lua din trecut elemente necesare prezentului si viitorului. Pentru un altul a merge "in trecut" poate insemna o suferinta de nesuportat si prefera sa meaga "inainte" fara a privi "inapoi". Doar termeni...
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Toleranta
« Răspuns #305 : Miercuri, 21 Decembrie 2011, 12:17 »
 :)
tolerez doar Adevarul!
nimic interpretabil!

3,3 ...  :D :D :D
nihil sine deo

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Toleranta
« Răspuns #306 : Miercuri, 21 Decembrie 2011, 12:35 »
:)
tolerez doar Adevarul!

Adevarul cui  :D :D :D ?
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Toleranta
« Răspuns #307 : Miercuri, 21 Decembrie 2011, 13:34 »
cuiva care stie sa-l spuna  ;)
nihil sine deo

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Toleranta
« Răspuns #308 : Miercuri, 21 Decembrie 2011, 13:35 »
cuiva care stie sa-l spuna  ;)

Ce te faci daca acel cineva stie sa-l spuna dar de fapt nu e adevar ci minciuna?
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.