Autor Subiect: Violenta "didactica" si nu doar  (Citit de 10025 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Violenta "didactica" si nu doar
« Răspuns #30 : Marți, 04 Ianuarie 2011, 12:56 »
bun si Raul!
da ... ce bun uneori!  ;)
iti ascute simturile ;)
nihil sine deo

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Violenta "didactica" si nu doar
« Răspuns #31 : Vineri, 07 Ianuarie 2011, 11:32 »

rau si bunul! iti adoarme simturile ;)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Violenta "didactica" si nu doar
« Răspuns #32 : Vineri, 07 Ianuarie 2011, 12:24 »

 simetrie, in oglinda  ;)

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Violenta "didactica" si nu doar
« Răspuns #33 : Luni, 04 Aprilie 2011, 21:38 »
Ce trebuie sa faci, ca parinte, pentru a creste un copil autonom, responsabil si iubitor?

S-au dus timpurile in care se considera ca esti un bun parinte daca il hraneai pe cel mic, il imbracai si il trimiteai la scoala. In prezent parintii au realizat ca nevoile unui copil sunt mult mai multe, iar cartile, revistele si site-urile s-au grabit sa le sara in ajutor. Mereu in lipsa de timp si etern bombardati de informatii, ne este din ce in ce mai greu si mai obositor sa discernem ce este corect si ce ni se potriveste astfel incat copilul sa creasca sanatos, autonom, responsabil si iubitor, cu stima de sine si echilibrat.

Detalii aici

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Violenta "didactica" si nu doar
« Răspuns #34 : Luni, 04 Iulie 2011, 19:18 »
Promovabilitatea bacalaureat 2011

Discutiile tot mai aprinse din presa despre rezultatele obtinute anul acesta la proba de bacalaureat ridica multe semne de intrebare asupra sistemului de invatamant , a felului in care se face pregatirea elevilor de catre profesori, a structurii examenului, a felului cum inteleg elevii sa invete si sa se pregateasca.
Cine este oare de vina? Este o surpriza acest rezultat sau era de asteptat?

Cunoasterea gratuita si ignoranta pe bani - scrie Cristian Tudor Popescu

"Cauza fundamentală a "dezastrului de la bac" este faptul că a şti nu mai este o valoare în societatea românească de azi. Eu am făcut liceul într-o perioadă în care cultura generală era un motiv de mândrie. Dacă aveai cunoştinţe în mai multe domenii, dacă vorbeai corect româneşte, erai un om respectat, un om "cu carte". Şi exista o anume gratuitate în actul de a învăţa, voiai pur şi simplu să ştii ca să-ţi reduci neştiinţa, în care nu te simţeai bine, nu gândindu-te neapărat că vei avea astfel o slujbă mai bună sau bani mai mulţi. Nici măcar notele nu erau un scop. Media mea la bacalaureat a fost 9.83 , dar în timpul liceului am avut note de toată mâna, fiindcă citeam ce voiam şi când voiam eu. Dar citeam, stimaţi liceeni de azi, chiar citeam. " - Cristian Tudor Popescu

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Răspuns: Violenta "didactica" si nu doar
« Răspuns #35 : Luni, 04 Iulie 2011, 21:20 »
generatia "facebook"...viitorul suna bine  ;)

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Răspuns: Violenta "didactica" si nu doar
« Răspuns #36 : Vineri, 08 Iulie 2011, 17:13 »
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/joGlR1Ra5a0?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>