Autor Subiect: Pretul corect  (Citit de 3648 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Pretul corect
« : Luni, 01 Noiembrie 2010, 16:56 »
Azi cand am primit un raspuns de la o firmulita de grafica si printare din Sibiu, pretentios numita PrintCenter, am realizat ca multi dintre noi au pierdut notiunea pretului corect. La tot. Fiecare dintre noi trebuie sa stie si sa inteleaga ca valoarea muncii lui are un pret, are o anumita valoare. Ea nu poate fi umflata pentru ca stridenta ar aparea daca nu imediat, singur dupa ce produsul muncii este vizibil si apreciabil. Ar fi in defavoare daca ceea ce ceri pe ce stii sa faci este sub valoarea pe care o dai produsului sau serviciului. Si ai fi si gresit apreciat. De aceea una dintre problemele esentiale pe care le ai inainte de a-ti valorifica munca, este sa stii cat merita. In general atunci cand mi s-a facut un serviciu, am lasat la aprecierea celui care l-a realizat sa fixeze pretul, gandind ca-si poate aprecia mai bine munca decat as face-o eu. Am remarcat in timp ca majoritatea nu stiu sa o faca. Altii apreciaza tariful dupa marimea portofelului pe care ti-l banuiesc a se contura in buzunar, altii incearca marea cu degetul, altii vazandu-te grabit, distrat sau profan profita la maxim de naivitatea de moment. Dar acestia sunt o categorie aparte pe care eu o denumesc, fara sa-i jignesc prea mult, nesimtiti. Dar nu la ei ma refer acum ci la cei care nu-si cunosc cu adevarat valoarea, sau nu si-o pot cantari.
Am facut in cei 25 de ani de cand conduc oameni, mii de angajari. Am intalnit figuri, cariere, sperante, dorinte. Am discutat cu toti acesti oameni apropiat si cat se poate de lejer, pentru a-i elibera de inhibitii si disconfort. Totul era ok, pana ajungeam la bani. Acolo venea de regula intrebarea mea: "Daca ar fi sa te autoapreciezi, ce salar crezi ca ai merita in companie si cum s-ar justifica el?". 99% din raspunsuri veneau sau gresite sau nu erau in concordanta cu rezultatul testelor. Autoaprecierile erau aproape toate departe de adevar. Am vazut si oameni extrem de valorosi care se subapreciau, dar majoritatea se suprapreciau.
Stiu ca sunt aici in SC mai multi membrii care lucreaza in HR, ar fi binevenit poate un sfat profesionist pentru cei mai tineri sau cei care vizeaza o cariera.
Capsuna mi-a recomandat o persoana foarte agreabila, Catalin, un tip specializat in dezvoltare personala si coaching. Am sa-l invit sa raspunda unor intrebari ce vizeaza aspectele de care se ocupa.
Dar pana atunci: atentie la pretul corect!

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Pretul corect
« Răspuns #1 : Joi, 04 Noiembrie 2010, 14:34 »
Pretul corect !

Mi se pare ca sunt aici 2 aspecte - pretul corect al produselor/ serviciilor pe care le achizitionam pe de o parte si evaluarea noastra ca parte financiara a activitatii pe care o derulam.

1.De multe ori ma intreb daca acele asa zise reduceri  sunt chiar promotii sau e pur si simplu un joc de marketing pentru a atrage clienti si a lichida stocuri de produse.
Pentru mine de multe ori pretul este mai putin important. Daca sunt multumita de ceea ce am luat nu prea ma mai gandesc ca am dat prea mult.

2.Si apoi ce este de preferat un angajat (pregatit profesional) care se subapreciaza sau un "grozav" care este atat de abil incat sa convinga ca merita mai mult.


Din partea mea bravo celor care stiu sa-si vanda "marfa".

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Pretul corect
« Răspuns #2 : Joi, 04 Noiembrie 2010, 17:09 »
      Pretul corect!!! Chiar si in punct de vedere strict material ceea ce am platit pentru exursia de la Sibiel nu cred ca a acoperit nici 25 % din cheltuielile facute de gazde! Dar ceea ce consider a fi de nepretuit sunt amintirile ramase, atmosfera creata si lipsa oricarei stanjeneli si reticente vis - vis de acest eveniment! Singurul meu regret, deocamdata, este faptul ca nu am reusit INCA sa il repet! Am avut o vara si o toamna mai dificile din mai multe puncte de vedere (daca ar fi sa enumar doar faptul ca am avut intai un accident auto foarta urat, iar apoi, pe rand, mi-am rupt mana (in august), iar acum am piciorul in gips) Dar stiu ca voi mai avea cu siguranta ocazia sa repet experienta traita si sa imi reimprospatez albumul cu amintiri!! Nepretuite, cum am zis!

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Pretul corect
« Răspuns #3 : Luni, 14 Martie 2011, 21:35 »
Valoarea nu e data de propria parere, ci de cit ofera societatea. Degeaba consider eu ca sunt bine pregatita si ma autoevaluez ca fiind peste medie in domeniul meu, daca nu exista solicitare pt ceea ce ofer.



Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Pretul corect
« Răspuns #4 : Miercuri, 16 Martie 2011, 10:50 »
Valoarea nu e data de propria parere, ci de cit ofera societatea. Degeaba consider eu ca sunt bine pregatita si ma autoevaluez ca fiind peste medie in domeniul meu, daca nu exista solicitare pt ceea ce ofer.



poate in prima etapa , pana este stabilita o clientela , ar fi bine ca pretul cerut sa fie un pic sub pretul pietii ~ asta presupune, binenteles, si o prospectare a pietii. Cam asa vad in ultime vreme.

Ca sa nu mai mentionez ca este perioada de criza si e greu sa gasesti o piata de desfacere cam pentru orice ~servicii sau produse.

La cat ne evaluam singuri este si mai discutabil - care sunt cerintele, care sunt  termenii de comparatie , care sunt rezultatele etc.

Oare ce se mai cauta acum pe piata?

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Pretul corect
« Răspuns #5 : Miercuri, 16 Martie 2011, 21:38 »
la asta ma refeream si eu: valoarea nu e data de serviciul in sine ci de raportul cerere / oferta.



Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Pretul corect
« Răspuns #6 : Miercuri, 23 Martie 2011, 19:47 »
oare care ar fi pretul ca sistemul nostru de sanatate sa functioneze ?

Offline giovis85

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
Răspuns: Pretul corect
« Răspuns #7 : Duminică, 27 Martie 2011, 02:15 »
sistemul de sanatate sa functioneze? in romania? nu cred va functiona in viitorul apropiat fara cateva milioane de euro
Daca un prieten te-a tradat nu regreta oricine oriunde peste tot este cineva care vrea sa iti faca rau dar tu nu trebe sa suporti o sa iti treaca nu regreta nu tia fost un prieten adevarat

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Pretul corect
« Răspuns #8 : Duminică, 27 Martie 2011, 02:45 »
milioane de euro nu am  si chiar ma intereseza prezentul si nu viitorul ~ ca eu acum am nevoie de sanatate ~ nu undeva in viitor