Autor Subiect: Problemele financiare ale unui single  (Citit de 56684 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Caroline

  • Vizitator
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #135 : Duminică, 15 Ianuarie 2012, 20:46 »
Atitudinea de a te multumi sau nu cu ceea ce ai...

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #136 : Duminică, 15 Ianuarie 2012, 20:52 »
probabil, dar financiar e mai greu sa te multumesti cu ce ai cand se aduna facturile vraf  ???

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #137 : Duminică, 15 Ianuarie 2012, 21:18 »
Asta-i punctul pe i. Pus cu acul chiar :D.

Offline Manfred

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 510
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #138 : Duminică, 15 Ianuarie 2012, 23:20 »
A spune ca o floare nu aduce primavara, este ca atunci cand ai spune ca o femeie gravida in cateva zile, nu este inca gravida!  :)

Nu, as spune altfel, daca imi e permis. Ca o femeie gravida nu va rezolva problema declinului populatiei unei tari! :)

Lasind gluma la o parte, mi-a placut tot ceea ce ai scris, fooarte buna observatia cu masa critica. Si eu ma gindesc des la ea doar ca deja m-am resemnat la ideea ca nu se va forma in timpul vietii mele. Iar extremele de la curba lui Gauss sint tratate in cel mai bun caz cu indiferenta daca nu cu ostilitate.
Si nu esti de loc off topic, era o discutie despre influenta mediului asupra problemelor financiare ale fiecaruia. Nu cred ca singles sint feriti de asta. :)
Crede-ma ca aceasta influenta e mare (dupa cum remarca de altfel si gabi si bitek). E ca atunci cind ai un pomisor in gradina. Un pomisor pe care in loc sa-l ingrijesti, sa-i dai apa, ingrasaminte, tu ii rupi mugurii de fiecare data cind ii ies.    Nu prea mai e "vina" lui ca nu creste cum trebuie.
Otrava este un medicament mortal - Girolamo Mercuriale

Caroline

  • Vizitator
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #139 : Luni, 16 Ianuarie 2012, 20:23 »
probabil, dar financiar e mai greu sa te multumesti cu ce ai cand se aduna facturile vraf  ???

Stiu cum e. In 2009, dupa divort, am luat-o de la zero absolut singura: alta locuinta, alt oras, alt fel de job, alti prieten, alta societate. Un timp am avut nevoie de un al doilea serviciu, dupa scoala, ca sa scot cheltuielile uriase ocazionate de aceste schimbari... (adica plecam de-acasa la 8 dimineata si mai ajungeam la miezul noptii, 8 luni, non-stop). Pur si simplu, m-am aruncat in gol... nu stiu daca a doua oara as mai fi in stare sa fac asa ceva. Dar nu-mi pare rau, soarta a tinut cu mine! Poate pentru ca am crezut in mine! :)

Ceea ce vroiam eu sa subliniez anterior este ca problemele financiare nu sunt prin excelenta ale singles-ilor. La acelasi nivel de salarizare, un single se descurca mai bine decat o familie cu doi copii, chiar daca lucreaza ambii parinti. In plus, un single (vorbesc de aceia fara copii, ca mine) poate oricand pleca altundeva pentru un job mai bun... nu exista atatea responsabilitati ca intr-un cuplu care, chiar si fara copii, depind unul de celalalt in toate deciziile.

Ca exemplu, dintre dosarele pentru bursa sociala de la scoala, 75% dintre cei care intrunesc conditiile sunt din parinti casatoriti, doar 25% copii din familii monoparentale.

Ideea - in concluzie - era ca ar trebui sa nu ne mai dam voie sa gandim negativ, de genul "Saracul/Saraca de mine, sunt single!!!" fiindca ajungem sa ne autoconvingem ca toate problemele pe care le avem ni se intampla numai noua si ca nu vom fi veci capabili sa le rezolvam, atata timp cat suntem single.

Ciudat... Eu, dupa ce am divortat, am constatat cu stupoare ca "vina" de a nu putea face ce vreau era, de fapt, a mea! Pentru ca ori de cate ori am vrut ceva cu-adevarat (adica am si facut tot ce am putut in acest sens) am reusit... indiferent ca la acel moment eram single sau in cuplu.
De-asta spuneam ca problema este una de atitudine... single au ba, nu conteaza, problemele sunt aceleasi!  :) Exceptie: genul de femei (dar am intalnit si barbati astfel) care considera ca li se cuvine sa-i intretina cineva contra servicii si nu-si asuma responsabilitatea propriului destin.  :P

Caroline

  • Vizitator
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #140 : Luni, 16 Ianuarie 2012, 20:41 »
E ca atunci cind ai un pomisor in gradina. Un pomisor pe care in loc sa-l ingrijesti, sa-i dai apa, ingrasaminte, tu ii rupi mugurii de fiecare data cind ii ies.    Nu prea mai e "vina" lui ca nu creste cum trebuie.

Depinde cine te "vezi"... pomisorul sau gradinarul?  ;D
S-a gandit cineva dintre noi vreodata ca atingerea masei critice poate ca nu o prindem... dar ceea ce depinde de noi este ca am putea fi (sau deveni) la un moment dat chiar picatura care umple paharul din "catalizatorul" necesar! Asta daca nu ne-o refuzam sistematic, toata viata...  :P

De pilda, zeci de ani, eu am incercat sa ma conformez majoritatii. Problema a fost educatia foarte conservatoare din familia parintilor mei. Si faceam, din reflex, chestia asta si atunci cand nu mai eram de mult copil... Pana am ajuns sa mi se spuna: De ce te plangi? Acum mingea este in terenul tau!
Si... stiti ce? M-am autoeducat - greu, e-adevarat - sa nu-mi mai pese daca unii cred ca nu as fi in randul lumii. Ce-a facut lumea pentru mine vreodata? In niciun caz mai mult decat am facut eu pentru mine, cu ajutorul lumii... mai exact, doar a acelor oameni care m-au iubit exact asa cum sunt.
La ceilalti nu merita nici macar sa ma gandesc, darmite sa ma mai si "conformez"...  ;D

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #141 : Vineri, 20 Ianuarie 2012, 21:20 »
Si nu spun asta din invidie ci ca pe o simpla constatare.
:D :D
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #142 : Vineri, 20 Ianuarie 2012, 21:37 »
 :D :D= ?

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #143 : Vineri, 20 Ianuarie 2012, 22:10 »
sa-nteleg ca oamadetinichea este, de fapt, un barbat?

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #144 : Vineri, 20 Ianuarie 2012, 22:14 »
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #145 : Vineri, 20 Ianuarie 2012, 22:56 »
sa-nteleg ca oamadetinichea este, de fapt, un barbat?
Initial asa am zis si eu. Insa e posibil sa fie si femeie.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #146 : Vineri, 20 Ianuarie 2012, 22:58 »
Initial asa am zis si eu. Insa e posibil sa fie si femeie.

in unele articole "mictioneaza" si bea bere prea mult ca sa fie o femeie normala.  ;D

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #147 : Vineri, 20 Ianuarie 2012, 23:05 »
Asa-i ;D ;D ;D, are apucaturi tipice de mascul. Insa, gandindu-ma ca bea doar bere, includ posibilitatea sa fie femela. Insa imi place in draci felul asta simpatic si necomplicat de a fi, daca e asa cum scrie, directa, vivace si inteligenta. Bine si un pic porcoasa-n limbaj (asta-i antifeminin, dar prefer asa decat o pisi moderna care-mi intoarce voba, taie firu-n patru si-mi *&@% creierii cu chestii tampite scoase din Cosmopolitan sau mama dracului stie ce revista pentru tipe cu personalitate laxa ce tinde catre zero)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #148 : Vineri, 20 Ianuarie 2012, 23:08 »
am inteles. nu-ti plac "pisi" care citesc Cosmopolitan, dar femeia directa si cherchelita cu bere, da.  ;D ;D
glumesc.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #149 : Vineri, 20 Ianuarie 2012, 23:12 »
Nu. Imi place feminista care a citit Virginia Woolf dar si Jane Austen. Si daca imi face trimitere si la "Left hand of Darkness" a Ursulei K.LeGuin, sigur m-a dat pe spate.

Cam off-topic. Chiar foarte off-topic.