Autor Subiect: Problemele financiare ale unui single  (Citit de 56651 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

silviu

  • Vizitator
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #75 : Joi, 08 Decembrie 2011, 11:48 »
Citat din: caroline
incepuse sa-si permita sa plateasca in dreapta si-n stanga si altfel de servicii... cum ar fi sa mobileze apartamentul tinerei lui asistente, in varsta de 25 de ani
poate iubea copiii...asa, cam ca domnul mazare :-\
Citat din: caroline
Cat despre bani, am devenit atat de indiferenta la ei, ca daca as mai vedea si azi ca odinioara numarul 100.000 pe o bucata de hartie numita cec, l-as semna ca donatie oricui are nevoie... fara sa clipesc.
lei noi? primesc! fara sa clipesc! :)


Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #76 : Joi, 08 Decembrie 2011, 11:54 »
am vrut si eu sa zic ca'i primesc da' m-am gandit ca o sa par "materialista" si n-am vrut sa dau rau  pe "sticla"  ;D

silviu

  • Vizitator
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #77 : Joi, 08 Decembrie 2011, 12:14 »
lasa-ma pe mine sa par materialist si sa dau rau pe "sticla". ma sacrific! promit sa fac si niscai pomeni cu banii aia: plimb o copila la munte, la mare...

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #78 : Joi, 08 Decembrie 2011, 13:09 »
Definitia mea pentru bani: acestia sunt un mijloc si nu un scop in sine. Chiar daca alergam dupa ei (majoritatea dintre noi) si ne place sau nu sa recunoastem, ducem grija lor mai mult decat ar trebui, nu trebuie sa devenim sclavii banilor. Si eu am o atitudine destul de detasata din acest punct de vedere (chiar daca trebuie sa fiu atent maxim la calcule, altfel "raman pe dinafara"  ;D) si am observat ca acest lucru imi aduce beneficii - de exemplu, lipsa stresului.

Caroline

  • Vizitator
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #79 : Joi, 08 Decembrie 2011, 16:05 »
lei noi? primesc! fara sa clipesc! :)

euro... deja cred ca ochii nu mai clipesc, sclipesc 8)

Caroline

  • Vizitator
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #80 : Joi, 08 Decembrie 2011, 16:11 »
beneficii - de exemplu, lipsa stresului.

Exact! Nimeni nu e atat de idealist (oricat ai vrea sa para), dar nici materialist nu se cheama ca esti atata timp cat nu te intereseaza banii in sine sau numarul lor, ci ceea ce poti sau nu sa faci cu ei in viata. Soacra-mea era un fenomen... toata viata a avut bani in banca si niciodata n-a trait nici macar in minumul confort pe care il am eu acum. Isi mananca de sub unghii sa aiba... si nu cheltuie nici macar cat sa manance dupa pofta inimii.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #81 : Vineri, 09 Decembrie 2011, 13:10 »
nu stiu cum ii' sa ai o grija ca ai prea multi bani  ???
ma ghidez si eu dupe o vorba ceo' auzii in copilarie - "must be funny in a rich mans world8)

Mari_a

  • Vizitator
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #82 : Vineri, 09 Decembrie 2011, 13:11 »
Multi bani = multe griji! Nu-i mai bine asa, fara batai de cap?  ;D Sunt atat de seninaaaa  ;D

Caroline

  • Vizitator
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #83 : Vineri, 09 Decembrie 2011, 18:27 »
Acuma m-am inseninat si eu... nu mai am nimic.  ;D

Offline manghel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
  • simplitate si siguranta
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #84 : Vineri, 09 Decembrie 2011, 22:24 »
sunt independent financiar de la 16 ani,dar vrea sa intreb ceva:ai bani dar esti singur,la ce bun? ce preferi sa ai bani si o persoana care sa stea cu tine doar ca o plimbi si ii faci poftele sau preferi o persoana care sa stea cu tine pentru ceea ce esti,si care sa iti ofere caldura,intelegere si siguranta? ai bani,ai obligatii,ai neliniste  ;)
forta de a trece peste orice

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #85 : Sâmbătă, 10 Decembrie 2011, 00:04 »
Singur sau nu, cu bani sau nu prea (ca deloc nu merge!), prefer sa nu ma doara capul! Si daca vreodata vor fi prea multi, nici o grija, imaginatia mea-i imensa!!! ;D

Offline manghel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
  • simplitate si siguranta
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #86 : Sâmbătă, 10 Decembrie 2011, 17:00 »
m-am referit sa nu alergi dupa bani,nu te contrazic o imaginatie bogata este de foarte mare ajutor de foarte multe ori dar  nu este neapart suficient.
forta de a trece peste orice

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #87 : Duminică, 11 Decembrie 2011, 10:29 »
independenta financiara e necesara in dezvoltarea ta ca persoana...nimeni nu e dator sa ne intretina....tiparele vechi au disparut...
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #88 : Duminică, 11 Decembrie 2011, 12:27 »
....tiparele vechi au disparut...

Nu in totalitate  ;).
Eu de exempplu sunt indepedenta financiar si asa am fost si cand nu eram single.
Dar concomient cu aceasta stare de fapt care se reflecta si in prezent, fac parte din generatia de gandire a bunicii si strabunicii mele (si poate si ale voatsre) si anume: imi doresc sa stau acasa, sa cresc copii, sa am grija de casa (fara exagerari in directia smotru, cratita si altele asemenea). Imi doresc mai multi copii, desi deocamdata nu am decat unul singur. Imi doresc cum spuneam sa stau acasa, linsitita si odihnita pentru sotul si copiii mei, nu tracasata de delegatii, clienti care suna, we care necesita lucru in timpul de somn al unui om normal. Si asta fara a ma gandi ca partenerul ar fi DATOR sa ma intretina. Daca si-ar dori o sotie casnica, realist fiind ca are din ce si cu ce sa o intretina, ar fi minunat (pentru mine si pentru cei ai casei). Daca nu, viata este atat de complexa ca ne ofera mii de alternative, nu una sau doua.
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #89 : Duminică, 11 Decembrie 2011, 15:34 »
Sara, da , nu in totalitate...depinde de varsta si de de mediul in care iti exersezi profesia...si apoi mie nu imi plac atat de mult copii...poate sunt subiectiva!...si nici sa stau acasa...si nici sa am grija de casa...dar le-am facut la timpul lor...acum nu le mai vreau!....
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler