Autor Subiect: Problemele financiare ale unui single  (Citit de 56638 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #90 : Duminică, 11 Decembrie 2011, 15:44 »
Sara, da , nu in totalitate...depinde de varsta si de de mediul in care iti exersezi profesia...si apoi mie nu imi plac atat de mult copii...poate sunt subiectiva!...si nici sa stau acasa...si nici sa am grija de casa...dar le-am facut la timpul lor...acum nu le mai vreau!....

Ai dreptate, depinde de multi factori!
Eu m-am dat exemplu pe mine, ce mi-as dori eu. Nici pe departe nu spun ca ceea ce imi doresc eu pentru mine se potriveste altuiva sau este de dorit pentru altcineva, ci doar voiam sa subliniez faptul ca desi sunt independenta financiar, desi petrec destul de mult timp la serviciu, prefer un alt scenariu, care - deocamdata - nu este posibil . Scenariul a fost scris la persoana I singular  :P!
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #91 : Duminică, 11 Decembrie 2011, 15:49 »
cand am postat cred ca m-am gandit mai degraba la un pasaj din Osho, care spunea ca omul  vrea sa fie cu cineva ca sa imparteasca cheltuielile, ca sa nu fie singur, ca sa faca copii...in nici un caz nu stie sa stea pentru iubire...in cele mai multe cazuri discutiile financiare sunt pe primul plan...apropo de familiile traditionale...am vazut putin barbati care sa doreasca ca femeia sa castige mult mai mult decat ei chiar daca ea nu face caz de asta....
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #92 : Duminică, 11 Decembrie 2011, 17:37 »
independenta financiara e necesara in dezvoltarea ta ca persoana...

bine punctat aici pentru ca de resurse financiare de care dispui ca single (si ca familie de altfel )  iti permit sa te angrenezi intr-un tip de actiuni care iti  imbunatatesc experienta de viata - poti socializa in diverse locuri (nu stai sa te gandesti cum platesti biletul la un spectacol sau achiti nota la o iesire in oras cu prietenii sau iti cumperi o tinuta ca sa poti merge linistita la un concert sau sa intri intro expozitie fara sa dai impresia ca nu apartii "peisajului") -poti sa-ti permiti anumite hobby-uri care iti imbogatesc cultura
si apoi functie de indpendenta financiara pe care o ai iti poti permite sa dai o anumita educatie copilului/ copiilor tai - care este esentiala in viata

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #93 : Duminică, 11 Decembrie 2011, 18:21 »
si apoi functie de indpendenta financiara pe care o ai iti poti permite sa dai o anumita educatie copilului/ copiilor tai - care este esentiala in viata

Ca sa dai o anumita educatie copiilor, nu-ti trebuie independent financiara, si nici suport financiar de undeva anume. Altele sunt cele de care are nevoie un copil: un camin, o mama care sa-l iubeasca, care sa-l mangaie, un tata prezent si implicat, un mediu familial prietenos, o comunicare sincera si afectuoasa, respect pentru statutul lui de copil, asigurarea copilului (cand se confrunta cu o problema majora pentru el) ca el este iubit, inteles si acceptat asa cum este el, indiferent de compotamentul lui si tot asa.
Copiii nu au nevoie in primul rand de bani. Ei nu stiu valoarea banului. Ei nu stiu daca scoica auto costa 8 milioane de lei sau a fost data din mana-n mana 3 generatii de bebelusi si nici daca sta in brate la mama si fara scoica auto.

In schimb adultul are nevoie de bani, dincolo de nevoile de primare.
Adultul considera ca nu poate socializa daca nu are bani.
Adultul considera ca daca nu are haine nu-stiu-de-care nu valoreaza mare lucru.
Adultul este tentat de multe ori sa puna accent mai mare pe exterior, decat pe interior.

Eu mi-amintesc de vremurile din studentie cand fara bani m-am simtit de milioane, cu rucsacul in spate, mergnd cu nasu', mancand ceapa cu slana si paine, stand la "ia-ma nene", mancand din conserva altuia. Tot fara bani am invatat sa socializez, sa accept un imprumut de la ala care are atunci, sa dau cu imprumut celui care n-are in momentul respectiv, sa pun masa, sa strang masa dupa unii si altii, dupa cum si dupa mine au strans altii cand le venea randul.

E bine cand ai bani.
Dar poate fi foarte bine si cand nu-i ai, daca ai stare de spirit sanatoasa si daca stii sa iti triezi prietenii, astfel incat discrepantele dintre ei sa nu fie nu atat sesizabile, atat cat sa nu lezeze pe cel aparent aflat in inferioritate (din punct de vedere financiar).
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #94 : Duminică, 11 Decembrie 2011, 18:37 »
Sara, teoretic e bun ce spui...eu iti spun practic....mi-am dat seama ca imi place fotografia....mi-am luat un aparatbun si ceva bani pe cursuri....vreau sa merg la sala in fiecare zi si din cand in cand la masaj si bazin...o data pe saptamana ies cu fetele in oras....am un blog si pentru el calatoresc ( deci cev amotorina si un pachetel).....si mai pot adauga....si astea sint pentru interior si nu exterior si costa bani si ma simt de milioane daca le fac....daca stau in casa la televizor si cos goblen sau tricotez ma simt naspa....

copilul l-am mangaiat cat l-am mangaiat...apoi a venit randul la meditat, la plecat in tabere, la luat calculator, la trimis la concursuri de fizica ( si e tot cu bani)...apoi de intretinut la facultate....si iti spun ca deja stia valoarea banului de la 10 ani....ca doar copii nu raman toata viata de 4 ani.....


si eu m-am simtit de milioane in studentie caci in afara de canasta, rumy, film si chefuri in camin nu aveam pe ce da bani.....a, da, la carciuma se mai duceau banii ...nop...aku la 50 de ani cred ca vreau rucsac in spate cu o conserva in buzunar...da problema e cine se mai baga cu mine la asa ceva?.... ;)

si lasand modestia la o parte, imi place sa ma imbrac, sa merg la cosmetica, coafor si sa fiu cumva in ton cu timpurile actuale...nu-mi place sa fiu jumulita la exterior ! :)
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Caroline

  • Vizitator
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #95 : Duminică, 11 Decembrie 2011, 19:11 »
nu stiu cum ii' sa ai o grija ca ai prea multi bani  ???
ma ghidez si eu dupe o vorba ceo' auzii in copilarie - "must be funny in a rich mans world8)

Daca incepe cu "Trebuie sa fie..." insemna ca a zis-o tot cineva care nu este "in a rich mans world".  :P

Caroline

  • Vizitator
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #96 : Duminică, 11 Decembrie 2011, 19:17 »
Nu in totalitate  ;).
Imi doresc cum spuneam sa stau acasa, linsitita si odihnita pentru sotul si copiii mei, nu tracasata de delegatii, clienti care suna...

De fapt, in ziua de azi, alternativele nu sunt decat doua: ai timp, n-ai bani sau ai bani, n-ai timp. Apropos de imaginatie, mai bine s-ar fi intitulat topicul ce-as face daca as avea bani. Surprinzator este faptul ca, dupa indeplinirea unor deziderate medii - casa, masina, facultate copii etc. , nimeni nu prea stie mai departe... Mie, de exemplu, mi-ar place sa calatoresc, scriu, fac voluntariat. Chiar si pentru voluntariat iti trebuie bani. M-as multumi si daca nu i-as putea accesa niciodata, numai ca acestea sa se plateasca din ei. Mai departe de-atat... habar n-am de piata financiara.  ;D

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #97 : Joi, 15 Decembrie 2011, 11:53 »
independenta financiara e necesara in dezvoltarea ta ca persoana

corect, te acordezi mai usor la spirit! :)
nihil sine deo

silviu

  • Vizitator
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #98 : Joi, 15 Decembrie 2011, 12:04 »
Mie, de exemplu, mi-ar place sa calatoresc, scriu, fac voluntariat.
si eu as calatori. pana-n thailanda. as construi o manastire si le-as aduna acolo pe fetele alea care fumeaza, beau alcool, trag pe nas, se iubesc pe bani...
ah! numai in posturi si rugaciuni le-as tine :)

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #99 : Joi, 15 Decembrie 2011, 12:10 »
la cat trag  :D daca ma iei stareta iti dau niste retete de post ;D
nihil sine deo

Caroline

  • Vizitator
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #100 : Joi, 15 Decembrie 2011, 18:58 »
Ce de texte...  ;D
Adevarat ca iti trebuie independenta financiara pentru dezvoltarea ta personala. Eu vad profesori care toata vacanta de vara stau si numara leutii pana in septembrie. Strand? Prea scump! Ce sa mai vorbim de o carte, un film nou pe DVD (pentru care trebuie sa ai PC evident) sau un curs + deplasarea in alta localitate?!
In ce priveste copiii, nu ma bag, ca nu am. Atata am de spus: in fiecare zi, ca profesor, vad copii din familii care traiesc din ajutor social si care refuza sa scrie o scrisoare lui Mos Craciun ca tema de lucru la ultima lectie de limba engleza din semestrul I pentru ca stiu ca de Mos Nicolae au primit o ciocolata, ca de Craciun va fi tot asa (sau nici asa) si ca ei parintii lor nu vor avea niciodata banii sa-i trimita dintr-un oras de provincie in internat/gazda la Sibiu, oricat ar invata ei ca sa intre acolo...
A! Si mai am treaba cu inca ceva! Ultima data cand am fost la Inspectoratul Sibiu, o profesoara din Sibiu se plangea ca laboratorul ei de biologie este si sala de clasa si copiii se bateau cu materialul didactic, respectiv crocodilul impaiat. Eu n-am mai spus ca ma plimb cu mulajul inimii sau scheletul de iepure in sacosa, de la o scoala la alta, ca n-am laborator deloc... Ceea ce m-a frapat insa a fost reactia inspectorului: "Si asta se intampla intr-o scoala din Sibiu?!"
Ei, da! Ca parca in Sibiu copiii nu sunt tot copii, ca si in celelalte scoli din judet.
In restul scolilor din judet, TREBUIE sa dam afectiune, daruire... etc. (din cele ce-am mai vazut in "textele" de mai sus), ca altceva n-avem...
Si le dau dreptate celor care au scris comentariile. Asa chiar merge!

Caroline

  • Vizitator
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #101 : Joi, 15 Decembrie 2011, 19:09 »
si eu as calatori. pana-n thailanda. as construi o manastire si le-as aduna acolo pe fetele alea care fumeaza, beau alcool, trag pe nas, se iubesc pe bani...
ah! numai in posturi si rugaciuni le-as tine :)

Interesant! Un prieten al meu spunea ca apreciaza mai mult prostituatele, care-si recunosc statutul si fac din asta doar un mod de a-si castiga viata decat "prostitutia legala" = femei maritate care se "vand" sotului, fara sentimente si resentimente, pentru acelasi lucru, dar pline de sine, cu acest statut.  :P

julia

  • Vizitator
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #102 : Duminică, 18 Decembrie 2011, 23:54 »
ce au in comun si cei singles si cei casatoriti? problemele financiare

Caroline

  • Vizitator
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #103 : Luni, 19 Decembrie 2011, 00:44 »
Nu numai financiare. TOATE problemele sunt in comun... doar sunt umane!  ;D

julia

  • Vizitator
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #104 : Luni, 19 Decembrie 2011, 19:27 »
daaa...
asta e ca in bancul ala: nevasta te ajuta sa treci mai usor prin problemele pe care nu le-ai fi avut daca nu erai casatorit.