Autor Subiect: Problemele financiare ale unui single  (Citit de 56618 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #105 : Marți, 20 Decembrie 2011, 14:07 »
ce au in comun si cei singles si cei casatoriti? problemele financiare

Nu toti cei singles au probleme financiare. Dupa cum nu toti cei casatoriti au probleme financiare.
Acum depinde si ce intelege fiecare prin "probleme financiare".
Daca n-ai bani de un bemveut, poate fi o problema financiara  ;)!
Daca nu ai bani de paine, chiar este o problema financiara.

In schimb daca indiferent de suma pe care o castigi ai implinirea lucrului facut, esti multumit cu ce ai dar admiti ca e loc si de mai bine. Adica conteaza mai putin cat ai (material vorbind), ci cum te simti in raport cu ceea ce ai, cu ceea ce esti si nu in ultimul rand cu ceea ce crezi tu ca esti.

Din ceea ce observ la unii si la altii care au din punct de vedere material, nu sunt multumiti, desi cu banii pe care ii au pot face schimbari majore in viata lor. Asta nu inseamna ca a avea bani este echivalent cu a fi nemultumit, dupa cum a nu avea bani nu este echivalent cu a fi vesnic nemultumit sau neimplinit. Totul depinde de atitudine si doar tu ti-o imprimi.
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #106 : Marți, 20 Decembrie 2011, 18:28 »
dialogul dintre sara si bitek a fost mutat la topicul "single sau in cuplu:)


Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #107 : Miercuri, 21 Decembrie 2011, 09:28 »
dialogul dintre sara si bitek a fost mutat la topicul "single sau in cuplu:)

Sorry pentru off-topic  :)!
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Caroline

  • Vizitator
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #108 : Sâmbătă, 07 Ianuarie 2012, 01:40 »
Din ceea ce observ la unii si la altii care au din punct de vedere material, nu sunt multumiti, desi cu banii pe care ii au pot face schimbari majore in viata lor.

Mi-ai dat o idee... Ce-ar fi daca in loc sa tin in continuare de ultimii bani ramasi dupa divort ca sa-mi "fac un rost", as face o nebunie... nu sa-i joc la ruleta, ca nu ma caracterizeaza, dar asa... sa-i investesc pe toti intr-un proiect sau sa colind prin lume, sau sa m-apuc de scris...  ::)  :P  :)

silviu

  • Vizitator
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #109 : Sâmbătă, 07 Ianuarie 2012, 12:46 »
...sau sa mi-i dai mie. hai, c-o mai mare nebunie ca asta nu ai putea sa faci. ti-as trimite contul da' nu mai avem posibilitatea sa expediem/primim mesaje personale :(

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #110 : Sâmbătă, 07 Ianuarie 2012, 13:22 »
Mi-ai dat o idee... Ce-ar fi daca in loc sa tin in continuare de ultimii bani ramasi dupa divort ca sa-mi "fac un rost", as face o nebunie... nu sa-i joc la ruleta, ca nu ma caracterizeaza, dar asa... sa-i investesc pe toti intr-un proiect sau sa colind prin lume, sau sa m-apuc de scris...  ::)  :P  :)


eu zic sa faci si "rostul' si nebunia  ;D - cu toate ca daca ii investetsti intr-un proiect nu stiu daca ii musai o nebunie  :) 

...sau sa mi-i dai mie. hai, c-o mai mare nebunie ca asta nu ai putea sa faci. ti-as trimite contul da' nu mai avem posibilitatea sa expediem/primim mesaje personale :(

da-l aici - cine stie poate face cineva vreo nebunie  ;D

silviu

  • Vizitator
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #111 : Sâmbătă, 07 Ianuarie 2012, 16:23 »
faci tu o nebunie? ??? ne vedem la IDM :)

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #112 : Sâmbătă, 07 Ianuarie 2012, 20:22 »
Mi-ai dat o idee... Ce-ar fi daca in loc sa tin in continuare de ultimii bani ramasi dupa divort ca sa-mi "fac un rost", as face o nebunie... nu sa-i joc la ruleta, ca nu ma caracterizeaza, dar asa... sa-i investesc pe toti intr-un proiect sau sa colind prin lume, sau sa m-apuc de scris...  ::)  :P  :)

Daca ai deja un "rost" multumitor (ca intotdeauna exista loc de mai bine, asa-i), investeste-i in ceea ce-ti spune sufletul! S-ar putea sa iasa ceva minunat!
Investe in tine!
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Caroline

  • Vizitator
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #113 : Duminică, 08 Ianuarie 2012, 16:08 »
La asta ma refeream si eu, Sara! Glumeam, nu am atat de mult... mai am de lucru la asta cativa ani!

Silviu, daca vrei o donatie, trebuie sa ma convingi ca ai mai multa nevoie de ea decat Spitalul de copii Marie Curie din Bucuresti.  ::) Folosirea banilor in scopul intrajutorarii "copilelor" de 25 de ani - exclus, am eu un ac impotriva lor...   ;D

silviu

  • Vizitator
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #114 : Duminică, 08 Ianuarie 2012, 16:10 »
ma gandeam ca vrei sa comiti o mare nebunie :-\

Caroline

  • Vizitator
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #115 : Luni, 09 Ianuarie 2012, 20:51 »
Hmm... Cred ca sunt mai cuminte decat credeam.  :o

Do you marry... my money?  ::)

Cred ca asta ar fi cea mai mare nebunie pe care (nu) as si in stare s-o fac...  :P

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #116 : Marți, 10 Ianuarie 2012, 11:07 »
Stateam si cugeam eu asa...pe langa nemurirea sufletului, care-i topic favorit la toata lumea, la urmatorul aspect: eu sunt bucuros si asa cum sunt, fara (prea multi) bani. Apai daca as mai avea si bani in nesimtire, va dati seama? Mai bine nu, ca nu stiu cat de bine stau cu inima ;D.

Citind in urma, am realizat ca s-ar putea sa am si ceva probleme la cap... ;D

silviu

  • Vizitator
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #117 : Marți, 10 Ianuarie 2012, 11:31 »
Cred ca asta ar fi cea mai mare nebunie pe care (nu) as si in stare s-o fac...  :P
pacat :( as fi ajutat niste copile.
Citind in urma, am realizat ca s-ar putea sa am si ceva probleme la cap... ;D
stai linistit! nu esti singurul ;D

julia

  • Vizitator
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #118 : Miercuri, 11 Ianuarie 2012, 18:48 »
Stateam si cugeam eu asa...pe langa nemurirea sufletului, care-i topic favorit la toata lumea,

care e topicul ala? cum de l-am ratat?

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #119 : Miercuri, 11 Ianuarie 2012, 20:29 »
Pai tu cand n-ai de treaba  sa nu-mi spui ca te gandesti de ce E=mc2 si nu E=mc rotund !