Autor Subiect: Problemele financiare ale unui single  (Citit de 56654 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

julia

  • Vizitator
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #120 : Miercuri, 11 Ianuarie 2012, 21:43 »
sa ne intelegem: eu am / n-am treaba, nu gindesc!!
ca daca as gindi, nu as mai avea probleme financiare.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #121 : Joi, 12 Ianuarie 2012, 00:01 »
Ei, nici asa! Oricum nici pe asta n-o cred. Uite, poti spune ceva de genul "dat fiind faptul ca sunt un om inteligent insa din pacate venitul meu e...asa cum e, ma bucur ca-mi pot pune inteligenta si inventivitatea la treaba".

Caroline

  • Vizitator
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #122 : Joi, 12 Ianuarie 2012, 23:14 »
... ca venitul meu sa nu mai fie asa cum." - Tocmai merg la un training si replica mi-a adus aminte de asta.
Trainerul postula ca doar inteligenta + cunostintele + capacitatea de a le aplica = competenta.  ;)

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #123 : Vineri, 13 Ianuarie 2012, 11:10 »
As spune ca un om inteliigent este un om multumit.

Un om inteligent nu este acel om care DETINE informatii, ci cel care STIE ce sa faca cu informatiile (multe sau putine) pe care le detine.
Deci inteligenta si venitul nu au treaba una cu alta. Insa inteligenta si multumirea merg mana in mana.

Daca un om inteligent si sarac e multumit cu starea lui, ala e un om inteligent si multumit. Minunat!
Daca un om inteligent (detine multe informatii) e sarac si nemultumit, ala e un om inteligent care nu-si foloseste capacitatea la adevaratul ei potential. Ala e un om inteligent, nemultumit, care nu stie ce sa faca cu ce are.
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline Manfred

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 510
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #124 : Vineri, 13 Ianuarie 2012, 13:36 »
A avut IQ de 300, însă a murit şomer

La 18 luni, citea ziarul New York Times, până la vârsta de opt ani învăţase opt limbi străine,  iar la 16 ani a absolvit Harvard-ul. Este vorba despre William James Sidis, considerat drept cel mai inteligent om care a trăit vreodată.


Exemplul lui silviu ilustreaza foarte bine faptul ca pentru a face bani nu e suficient sa fii inteligent. Ca poti fi extrem de inteligent (un IQ de 300!) si extrem de sarac (somer).
Dar ne putem uita si in ograda noastra/tara noastra, hai sa ne punem fiecare intrebarea: cunosc eu un om inteligent, cultivat, care a produs ceva valoros  si care astfel a facut multi bani in Romania?  Mie nu-mi vine nici un nume in cap.
Vad in schimb o multime de indivizi inculti, agramati, incapabili de operatii simple de aritmetica, etc. plini de bani.
Otrava este un medicament mortal - Girolamo Mercuriale

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #125 : Vineri, 13 Ianuarie 2012, 15:49 »
Dar ne putem uita si in ograda noastra/tara noastra, hai sa ne punem fiecare intrebarea: cunosc eu un om inteligent, cultivat, care a produs ceva valoros  si care astfel a facut multi bani in Romania?  Mie nu-mi vine nici un nume in cap.

Hmm...cam am exemple, numai ca oamenii respectivi nu-s cunoscuti la nivel national. Seful meu este un astfel de om.

Vad in schimb o multime de indivizi inculti, agramati, incapabili de operatii simple de aritmetica, etc. plini de bani.
Sunt si d'astia destui...
Cred ca-i suficient loc si pentru oameni valorosi, si pentru agramati.
Important este cum esti tu ca individ, nu cum sunt altii. Altii sunt asa cum pot ei sa fie.

Este mult mai usor in general sa vorbesti despre altii, despre cum sunt ei, ce nu pot ei sa faca sau sa inteleaga, decat sa vorbesti despre tine, despre succesele si esecurile tale, despre ce simti TU cu privire la un aspect anume.
La fel de usor este sa pui linkuri din presa, care mai care mai oribile, la urma urmei asta le e menirea, sa oripileze oamenii, si mult mai greu este sa te alimentezi cu informatii pozitive, placute si constructive.
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

julia

  • Vizitator
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #126 : Sâmbătă, 14 Ianuarie 2012, 18:23 »
Problemele mele financiare se pare ca nu au rezolvare. Asa ca am invatat sa traiesc cu ele in buna pace si armonie, decat sa caut sa scap de ele.

Caroline

  • Vizitator
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #127 : Duminică, 15 Ianuarie 2012, 02:12 »
Si eu cunosc astfel de oameni "inteligenti si multumiti" in Romania, mai mari sau mai mici. Dintre cei mari, am cunoscut personal cuplul care a fondat firma Softwin (aceea care e acum singura firma de IT din RO care livreaza antivirus sub licenta proprie in 80 de tari. Sunt putini, dar exista.
In schimb, chestiunea cu venitul era doar un exemplu de la curs, despre ceea ce poti face cu inteligenta ta. Ideea era aceeasi: nasol este doar cand cineva stie, dar nu face ceva in acest sens... ci, eventual, se justifica si se lamenteaza.  ::)

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #128 : Duminică, 15 Ianuarie 2012, 18:33 »
Eu traiesc cu convingerea (vazuta si personal) ca nu exista business cinstit in tara asta care sa fi facut pe cineva bogat din cale afara. Cred ca cu cat mai mare e averea, cu atat mai mare a fost șmenul. Si nimeni nu ma poate convinge de contrariu. Pentru ca legile sunt asa cum sunt iar fiscalitatea...in fine, o dau in politic si mi-e sila. Repet: raport direct proportional intre marimea averii si eludarea legii. Si nu spun asta din invidie ci ca pe o simpla constatare. Sau concluzie la ce am vazut pana acum, cum vreti sa-i spuneti.

Caroline

  • Vizitator
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #129 : Duminică, 15 Ianuarie 2012, 18:46 »
De exemplu, firma Softwin a reusit sa-si cumpere un sediu propriu abia la peste 10 ani de la infiintare...

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #130 : Duminică, 15 Ianuarie 2012, 18:48 »
la un moment dat era la moda intrebarea presei "cum ati facut primul milion de dolari?" -acum poate mai interesant ar fi sa vedem cum au cheltuit primul milion de dolari
si totusi nu cred ca voi reusi candva sa inteleg ca exista oameni bogati si nefericiti, nemultumiti de viata, care nu gasesc un  tel in viata care sa le dea un confort psihic
si uite, anul asta o sa ma uit in topul oamenilor celor mai bogati din lume sa vad daca sunt single sau familisti

Offline Manfred

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 510
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #131 : Duminică, 15 Ianuarie 2012, 18:52 »
Ma bucura exemplul lui Caroline cu succesul companiei Softwin (ca tot nu-mi venea mie nici un nume in minte :)), succes datorat in special antivirusului BitDefender lansat acum destul de multi ani. L-am avut si eu instalat pe calculator.
Sint convins ca mai sint astfel de exemple dar ceea ce voiam eu sa spun ca sint de mica anvergura( si ca valoare financiara si ca numar), ca ele nu sint regula ci exceptia. Cu o floare nu se face primavara.
Sara incearca sa ne convinga ca nu conteaza cit de ostil e mediul in care ne invirtim important e sa nu ne lamentam si sa dovedim ca sintem mai puternici. Nu e chiar asa, nimeni nu poate supravietui in acid sulfuric. Si am cunoscut oameni care au incercat sa faca o afacere in mod onest si au esuat pentru ca "mediul de afaceri" s-a dovedit acid sulfuric pentru cei corecti dar apa binecuvintata pentru smecheri. 
Faptul ca nu vedem o ploaie de "Softwin" uri  :) imi dovedeste ca am dreptate.
Cind regula jocului o vor face oameni de genul celor de la Softwin si poate a sefului Sarei (daca zice ea ca e un tip  grozav) multe lucruri se vor schimba pe meleagurile astea. :)
Vorbeam zilele trecute cu un roman intors din America si imi dadea citeva exemple de asemenea oameni din RO (mari si mici) imbogatiti prin smecherii. "Toti astia, zicea el, n-ar reusi sa cistige un dolar in America". Poate de aia americanii aia au ajuns unde au ajuns? ;D

N-am inteles ce era "oripilant" pt. Sara in exemplul cu omul cu IQ urias si cu insuccesul pe masura. Presa noastra abunda de lucruri oripilante dar nu e cazul in exemplul de mai sus.
Cred ca e pur si simplu un exemplu ilustrativ pentru faptul ca pentru a avea succes e nevoie (indiferent de zona geografica si ostilitatea mediului ) de mai mult decit inteligenta. Mai e nevoie de ceva inteligenta emotionala dar si de multe alte lucruri. Unul important e norocul.

Otrava este un medicament mortal - Girolamo Mercuriale

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #132 : Duminică, 15 Ianuarie 2012, 19:02 »
De acord in totalitate cu tine. Afaceristul de mare succes in Romania a facut afaceri cu statul. Si statul recunoscator i-a cumparat bordurile platind greutatea lor in aur. Sau i-a dat pe mai nimic o rafinarie la mare. Pe care el a facut-o olandeza, chiar daca se numea Rom..gata, nu dau detalii. Si mai pot da o gramada de exemple, toate cu +100.000.000 euro.

Acum am vazut cat de off-topic am ajuns.

Caroline

  • Vizitator
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #133 : Duminică, 15 Ianuarie 2012, 19:55 »
Continui off-topic...  ;D

In paranteza fie spus, a evolua inseamna a depasi stadiul in care esti, in loc sa te lamentezi de el. - Asta este pacatul majoritar al romanilor, incepand cu presa. Nu numai ca nu avem nevoie, dar nici nu avem voie sa ne incarcam negativ, vorbind despre cei care NU reprezinta o valoare... chiar daca momentan sunt majoritari, fiindca atragem acelasi lucru, intr-un cerc vicios.  ;)

La Sovata am nimerit la un mic dejun la o discutie interesanta privind nevoia romanilor de a se dezvolta, forma, evolua... Cineva a facut la un moment dat o afirmatie care mi-a ramas in minte, ca un fel de "lectie" ad-hoc:

Ca sistem de valori, Romania nu a atins inca masa critica pentru aceste nevoi. Asta nu inseamna ca nu are sau ca nu are nevoie de dezvoltare personala, de oameni sau valori adevarate. Inseamna doar ca acestea sunt pe cale sa apara si ca se inmultesc, greu, e-adevarat, contra inertiei, pe zi ce trece. Iar la nivel de populatie, ca o anumita nevoie sa atinga masa critica, e nevoie de timp... si de mediul adecvat.
Faptul ca astfel de oameni exista este un semn bun! Daca era vorba in exclusivitate de acid sulfuric, nu ar fi existat. Dar sa zicem ca, daca acidul deja a inceput sa se "alcalinizeze" pe alocuri, este inceputul, in timp, al unei viitoare reactii de neutralizare in lant.  :)

Ideea, pe cat de simpla, pe atat de imbatabila, nu-mi trecuse niciodata prin minte... desi ar fi trebuit, mai ales ca citisem de curand "Punctul critic - Cum lucruri mici pot provoca schimbari de proportii" a lui Malcolm Gladwell. O carte de milioane - parerea mea - pe care o recomand.  ::)

Practic, cartea spune ca, pentru ca pragul sa fie atins la nivel populational si istoric, exista mai multe conditii de indeplinit:
1. Societatea sa ajunga mai intai intr-o stare de negentropie maxima, pentru ca graficul sa inceapa sa urce din nou in sus, spre entropie, conform alternantei sinusoidale universale
2. Dintr-o populatie dispusa in mod firesc sub forma curbei lui Gaus, sa se diferentieze cateva extreme, exceptii de la regula
3. Daca timpul acestei exceptii a venit (adica daca societatea este suficient de "matura" sau de disperata spre al primi) persoana va deveni geniu. Daca nu, va ingrosa masa de sacrificiu, fiind catalogat cel putin excentric, daca nu nebun.
Uneori, un om care este inaintea timpurilor pe care le traieste, reuseste sa schimbe ceva inca din cursul vietii; alteori e un paria care ajunge un geniu doar postum. Cartea chiar identifica si defineste tipologii umane care au potentialul de a schimba lumea, daca se nasc in punctul potrivit pe sinusoida, adica "pe val".
 
A spune ca o floare nu aduce primavara, este ca atunci cand ai spune ca o femeie gravida in cateva zile, nu este inca gravida!  :) Ca mai are de tras 9 luni, da. Dar... cine a mai auzit ca o viitoare mama sa se planga toate cele 9 luni ca e gravida sau ca celulelor alea germinale le trebuie atata timp?!  :P
Romania - parerea mea - inca nici nu stie ca e "gravida"... dar este.  8)

Si, ca sa revenim la topic...  :D
Ca si in cazul Romaniei, problemele financiare ale unui single sunt doar unele de... atitudine.  ;)

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #134 : Duminică, 15 Ianuarie 2012, 20:40 »
......
Si, ca sa revenim la topic...  :D
Ca si in cazul Romaniei, problemele financiare ale unui single sunt doar unele de... atitudine.  ;)

atitudine fata de ce? si mai ales in perioada de criza - asa zisa financiara care se rasfrange si asupra individului si a posibilitatilor lui de gestionare