Autor Subiect: Problemele financiare ale unui single  (Citit de 56630 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #150 : Vineri, 20 Ianuarie 2012, 23:17 »
complexa feminista iti trebuie pentru mutarea centrului de greutate intru rotire catre spate  ;D

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #151 : Vineri, 20 Ianuarie 2012, 23:23 »
Foarte misto spus! ;D ;D ;D Intai m-am uitat stramb de vreo 3 ori (barbat, de! ;D) si pe urma pica stalpul care tinea firul, pica si telefonul si imi pica si mie (intr-un final apoteotic) fisa.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #152 : Vineri, 20 Ianuarie 2012, 23:25 »
eh, am incercat sa maschez lacuna privitoare la mana stanga a neluminii ;D

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #153 : Vineri, 20 Ianuarie 2012, 23:31 »
Nu-i problem. Nu toata lumea citeste anticipatie. Numai ca in cartea aia e pusa interesant problema: cum e sa fii uneori barbat si alteori femeie. In acelasi individ.

Caroline

  • Vizitator
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #154 : Sâmbătă, 21 Ianuarie 2012, 00:11 »
TOTI suntem - si nu cred ca spun ceva ce nu stiti deja - barbat si femeie, nu alternativ, ci in acelasi timp. Structurile anatomice sunt omoloage si interconvertibile (asa cum ne-au dovedit transsexualii), iar hormonii sexuali masculini si feminini exista la ambele sexe, doar ca producerea lor are loc in proportii diferite, daca controlul central (hipofiza - hipotalamus - suprarenale - gonade) este normal!
De exemplu, un barbat operat de cancer de prostata se feminizeaza, o femeie cu surplus de hormoni hipofizari sau suprarenalieni se masculinizeaza, chiar daca inainte de boala au fost o buna bucata din viata persoane absolut normale.
Psihologic, acum... mecanismele sunt reglate absolut la fel. Diferenta o fac conexiunile diferite cu alte zone de asociatie din creier cu rol de control. S-a constatat, de exemplu, ca centrii cerebrali responsabili de activitatea sexuala la barbat au conexiuni mai intense cu aria cerebrala a agresivitatii (nu intelegeti neaparat violenta, ci si dominatie, simt de proprietate, lupta contra rivalului), pe cand la femeie, sexualitatea este conectata mai intens cu zona maternitatii.

Chiar si in interiorul aceluiasi gen, ponderea acestor conexiuni difera, la indivizi absolut normali, care pot fi, intre anumite limite: 5% femeie si 95% barbat, 10% cu 90% s.a.m.d.

Mai simplu... este evident faptul ca, in general:
1. Femeile sunt mai geloase pe implicarea afectiva a partenerului in alte relatii. O femeie este mai putin afectata de posesiunile strict fizice ale barbatului, cat de amenintarea ca ea si copiii ei vor ramane fara tata (adica atunci cand acesta s-a indragostit de alta);
2. Barbatii sunt mai gelosi pe faptul ca partenera ar putea fi posedata fizic de un alt barbat... si eventual, ar ajunge sa ii creasca si progenitura acestuia, fara sa stie (inacceptabil, scopul masculului este sa isi transmita genele mai departe). In schimb, sunt relativi imuni la orice fel de amicitie sentimentala a partenerei, atata timp cat nu se ajunge la pat.

Asa ca, referitor la "problemele financiare"... fetelor, fiti barbate!  ;D

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #155 : Sâmbătă, 14 Aprilie 2012, 15:33 »
.....
Asa ca, referitor la "problemele financiare"... fetelor, fiti barbate!  ;D

imi zicea o amica am lasat cauciucurile de vara la cumparaturi ( nu zic supermarketul sa nu fac reclama  :))
asa ca poti sa mai spui o data Caroline ca mare dreptate ai, mai ales cand e vorba de perioade astea din an  !!

Mari_a

  • Vizitator
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #156 : Sâmbătă, 14 Aprilie 2012, 15:43 »
Poti sa-l zici, ca ma duc eu sa le iau... Ca mi le-am pus p-alea de vara si nea'ala-mi zice: "Tanti, ia-ti altele, ca astea-s de-o varsta cu 'mneata!"  :faint:

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #157 : Duminică, 15 Aprilie 2012, 11:25 »
Aha, deci, Marie, `talica umblasi dupa prospaturi!







 ;D  De caucioace vorbeam!

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #158 : Joi, 03 Mai 2012, 12:04 »
de cand cu metoda asta de a avea banii pe card si de a plati peste tot cu plasticu' am impresia ca cheltuiesc mai mult
pe vremea cand plateam cash parca eram mai atenta la cumparaturi, faceam liste, achitam intai utilitatile abia apoi din ce mai ramanea vedeam de fleacuri si altele, cred ca era si o chestie psihologica ;
deja cred ca astia au inventat cardurile special sa se cheltuiasca mai mult  :strong:

Caroline

  • Vizitator
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #159 : Joi, 03 Mai 2012, 16:02 »
Pai exact de aia le-au inventat!  ;D Eu nu mai merg cu cardul la cumparaturi... fac lista, platesc cheltuielile obligatorii, mai pun si ce as mai vrea si stiu sigur ca-mi permit luna asta, scot suma integral si... pun cardul la loc sigur pana luna viitoare.   :whistle:

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #160 : Vineri, 20 Iulie 2012, 09:10 »
Am avut o problema cu cardul de salarii ( s-a demagnetizat) si in lumea asta atat de "ordonata"  :pleasantry: si rigida a sistemului bancar a fost necesar mai mult de o luna ca sa refaca un card, ca sa pot recupera si eu ca orice angajat salariul! Ca sa retrag bani din contul atasat cardului trebuia sa platesc un comision mult mai mare decat daca foloseam cardul si cand am ridicat aceasta problema la consilierul care se ocupa de problema nu a avut raspuns decat ca astea sunt comisioanele la ei. Ca sa nu mai spun ca a fost necesar sa refac de 3 ori cererea pentru eliberarea unui card nou pentru ca tot o pierdeau in sistem.  :rtfm: O harababura totala sistemul asta bancar!!!  :slap:
Vroiam sa spun sa ca este unul din dezavantajele cu care se confrunta un single la partea finaciara fata de un cuplu unde se putea folosi cardul partenerului !!!

Mari_a

  • Vizitator
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #161 : Vineri, 20 Iulie 2012, 11:24 »
Si pe al meu, mai demult, mi l-a pus casiera de la Mega Image fix peste chestia aia magnetica de pe pupitrul ei. Si dus a fost! Dar mi-am scos banii la ghiseu imediat, iar cardul mi-a fost refacut in trei zile, ca altfel muream cu ei de gat acolo!!!  :knuppel2:  Cum o luna?!   :tickedoff:
Dar altceva voiam sa spun: comision de retragere la cardul de salarii?  :faint:  Indiferent de unde ar fi - ATM ori ghiseu, la banca unde-i deschis contul ar trebui sa fie zero!... Aici angajatorul a negociat prost! Vi se acorda dobanda la disponibil?
Iar despre folositul cardului in cuplu: am doi colegi casatoriti si fiecare are card pe contul celuilalt. Dar ce, mai apuca el sa scoata ceva?  :giggle:  Si scriu mic, ca sa nu ma auda alta colega de birou: cardul sotului ei e la ea, el doar ii mai cere din cand in cand bani de-o bere!  :giggle:

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #162 : Vineri, 20 Iulie 2012, 12:28 »
Asa ca domnilor, daca tot dati cardul (in situatiile zilnice de forta majora ;D) barem activati internet banking-ul si schimbati PIN-ul cat de des puteti. Asa ar mai fi o sansa. Mica, dar sansa.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #163 : Vineri, 20 Iulie 2012, 13:51 »
Si pe al meu, mai demult, mi l-a pus casiera de la Mega Image fix peste chestia aia magnetica de pe pupitrul ei. Si dus a fost! ....

S-ar putea sa ai dreptate ca in ultima vreme incepusem sa-l folosesc la Mega Image ( am unul in coltul strazii) si mie foarte comod sa cumpar de acolo diverse gen apa, iaurturi, sucuri etc ca e mai la indemana decat sa merg mereu dupa ele la supermarket si ar fi o idee sa se fi demagnetizat pe acolo, ca ani de zile n-am avut probleme cu cardul si asa tam-nesam dai cu demagnetizarea !!  :slap:

Dar altceva voiam sa spun: comision de retragere la cardul de salarii?   :faint: ....

Da, comision si destul de mare daca retragi de la ghiseu si nu scoti din bancomant ! Ba exista comision pentru orice , si daca consulti soldul sau scoti chitanta la bancomat, totul e taxat!  :tickedoff: Asa ca incerc sa trec cat pot de mult peste astfel de servicii. Asta e acum, nu am ales eu banca si  nu au fost optiuni daca vrem sa facem cardul in alta parte !


Asa ca domnilor, daca tot dati cardul (in situatiile zilnice de forta majora ;D) barem activati internet banking-ul si schimbati PIN-ul cat de des puteti. Asa ar mai fi o sansa. Mica, dar sansa.

offf, ce se mai dau unii (barbatii in special ! o fi vreo calitate a voastra !  :magic:)  loviti de soarta !

Offline cineva

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 81
  • aut cesar aut nihil
Re: Problemele financiare ale unui single
« Răspuns #164 : Vineri, 24 August 2012, 08:46 »
un single nu are probleme financiare...problemele apar doar cand single nu mai e single...:D
aut cesar aut nihil