Autor Subiect: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?  (Citit de 109617 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« : Vineri, 10 Decembrie 2010, 21:25 »
Ca orice pamantean constient, ce a populat si a umbrit o vreme planeta asta, am sperat si eu ca nu voi imbatrani. Ca se va intampla ceva extraordinar, ca ceva se va descoperi, ca ceva se va gasi pentru a-mi opri imbatranirea. Anii au trecut insa si am pierdut aproape orice speranta  de a folosi "elixirul" vreodata...Sau poate nu mai este nevoie.
Ma simt inca tanar, vreau sa cred ca sunt tanar. Asta pentru ca probabil fiind inconjurat mereu de tineri, am luat din exuberanta, din optimismul lor, din nepasarea care-i face sa treaca mai usor peste orice. Intotdeauna mi-a facut placere sa fiu inconjurat de oameni mai tineri ca mine. Cei mai in varsta mi-au dat senzatia de nevoie de control permanent, de o impunere de comportament, de o atentie a felului in care relationez. Mi-au inspirat respect. Si toate astea ma determina la un anumit fel de a fi, mai scortos, mai rigid. Iar eu sunt o fiinta vesela, debordand de voie buna si foarte lejer in comportament. Contactul cu cei in varsta ma face sa nu mai fiu eu, imi reduce din tonus, imi pierd din vioiciune. Ma intreb de multe ori care este efectul care-l produc eu tinerilor.
Am fost si sunt in contact cu ei. Mi-au trecut multi prin mana, sute, poate mii. Am incercat sa fiu un prieten pentru ei, sa compensez diferenta de varsta si uneori de pozitie printr-o comunicare foarte apropiata. Nu i-am sacait cu sfaturi batranesti, nu le-am impus comportamente riguroase si conservatoare. Am incercat sa le pun in valoare calitatile date de tinerete, sa-i fac constienti de cat de mult trebuie sa profite de putere, de dorinta, de vis.
Pentru ca ei pot visa, isi pot dori si au puterea sa-si indeplineasca totul. Si au tot viitorul. Ei m-au rasplatit dandu-mi si transmitandu-mi din entuziasmul lor, din vigoarea lor, din firescul lor.
Am si avut norocul sa fiu placut de cei mai mici decat mine, de copii, apoi de adolescenti. Tin minte ca aveam 10 - 12 ani si copilasii de pe strada asteptau la poarta pana imi terminam lectiile sa poata sa ma urmeze apoi la pescuit pe malurile Cibinului, la furat de gulii in gradinile sasilor sau la batut mingea pe Pietricica. Ieseam din casa si dupa mine chiuind 7-8 copii. Cei de varsta mea se simteau incomodati de ei, nu puteam fugi destul de repede cand eram la furat, faceau o galagie infernala la pescuit si imprastiau pestii si ne impiedicau cand jucam fotbal. Dar mie imi placeau, aveam rabdarea sa-i invat sa pescuiasca, ii lasam in afara gradinii in care ne furisam, punandu-i de sase, dandu-le importanta responsabilitatii de a ne anunta. La fotbal ii imparteam egal la echipe si le dadeam sarcini de margine...Oare ce or mai face Aurelian, Dan, Radu, Marcut, Vali, Mirciulica? S-au imprastiat toti in lume, am pierdut de multi ani legatura cu ei. Cred ca sunt si ei acum cu parul grizonat, cu copii, cu greutati, cu griji, burtosi, nimic din sprinteanala de acum 35 ani....Tare mult mi-ar place sa mai stiu ceva de ei!
Eram la Sibiel, ma uitam la tinerii sositi azi, ce contrast fata de grupul de ieri! In sala o galagie si un vacarm de nedescris. Facusera 300 km, dar erau proaspeti si gata de petrecere. Se strangeau in brate, se bucurau unii de altii, ochii le sclipeau de voiosie si de multumire. Forfoteau, treceau de la o masa la alta. vibrau. Cat de mult mi-ar fi placut sa raman si eu...Dar mai este oare locul meu acolo?
Ma uitam aseara la tv si am fost impresionat de schimbarea dramatica a Angelei Ciochina. Ce om frumos, ce tonus avea, ce ochi plini de speranta si ce dorinta de implinire!  Iar acum vezi un om dezamagit, intr-un corp deformat si chinuit de boala, de renuntare, de batranete, un om traind doar din trecut. Cum pot doar cativa ani sa transforme in asemea masural pe cineva? Ce poate sa afecteze atat, ce poate sa aduca atata renuntare, lehamite, nepasare, indiferenta?
Automat mi-au venit in minte batranii pe care-i cunosc. Incercam sa-mi amintesc figurile pe care le stiam ca si copil, cum aratau acum 40 ani. Dar n-am reusit.  Figurile ridate de acum sunt probabil prea puternice incat sa lase pe cele vechi sa apara, se suprapun peste acelea. Figurile sunt estompate, dar imi amitesc contururile. Barbatii si femeile de pe strada mea: parca acum ii vad mergand la brat, plimbandu-se in dupaamiezile acelea placute de primavara, pe trotuarele doar numite asa pentru ca  nu aveau nici asfalt si nici pavaje, doar niste borduri amarate insirate de-a lungul strazii. Par dat cu briantina, baticuri strangand cocuri migalos adunate, pantofi fini si ascutiti, costumase stramte cu revere albe. Posete de lac, palarii "borsaline" si dialoguri soptite. Aceea a fost lumea in care am copilarit. Linistita si parca romantica. Cei la care priveam atunci cu repect si incantare sunt acum niste mosneguti amarati si niste babute ghemuite si chircite de spondiloze. Cu incaltari deformate de picioarele osoase, cu paltoane mirosind a naftalina. Nimic din trufia lor de oameni tineri si plini de viata. Nimic din veselia care le acoperea chipurile. Doar sclipirea ochilor le-a ramas aceiasi.
Anii au sa treaca si peste mine, in mod sigur am sa fiu si eu intr-o zi asa ca ei. Sper insa ca sufletul sa-mi ramana la fel de tanar, sa pot gandi in fata, sa nu cunosc dezamagirea, sa reusesc sa-mi pastrez zambetul si bucuria stransa in el. Sa fiu tot eu cel de acum. Cel din seara aceasta.

Offline NeliTTT

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 158
Răspuns: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #1 : Vineri, 10 Decembrie 2010, 21:50 »
Cati ani ai, Admin?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Răspuns: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #2 : Vineri, 10 Decembrie 2010, 22:05 »
Anul viitor am sa implinesc 50 de ani.

Offline NeliTTT

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 158
Răspuns: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #3 : Vineri, 10 Decembrie 2010, 22:08 »
SA traiesti inca altii multi si sanatosi. Insa, ma asteptam sa formulezi altfel. Raspunsul corect ma asteptam sa sune: tocmai am implinit 49. Ce zici? Nu suna mai fain?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Răspuns: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #4 : Vineri, 10 Decembrie 2010, 22:18 »
Iti multumesc pentru urare NeliTTT! Stiu, raspunsul meu ar fi trebuit dat in genul scrisorii de mai jos:

"Draga mama si tata,

De cand am plecat la facultate nu am avut timp sa va scriu si imi pare rau pentru asta. O sa va povestesc totul in aceasta scrisoare, dar inainte sa cititi va rog mult sa va asezati pe scaun. Va rog frumos inca odata sa nu cititi in continuare decat daca sunteti asezati. Ok?

Ei bine, acum mi-am mai revenit dupa ce mi-am spart capul sarind pe geamul de la dormitorul meu, care a luat foc la putin timp dupa ce am ajuns acolo. Am petrecut doar 2 saptamani in spital, iar acum pot sa vad aproape clar si capul ma mai doare o singura data pe zi.

Norocul meu a fost ca dupa ce am sarit pe fereastra pentru ca imi luase foc dormitorul, am fost vazuta de un anagajat de la benzinaria de langa. El a fost cel care a sunat la pompieri si chemat ambulanta. Tot el a fost cel care m-a vizitat frecvent la spital, si pentru ca nu aveam unde sa mai stau din cauza incendiului, a fost destul amabil incat sa ma lase sa locuiesc in apartamentul lui. Este de fapt doar o camera in subsol, dar este destul de draguta. Este un baiat foarte de treaba, ne-am indragostit, si urmeaza sa ne casatorim. Nu am stabilit inca o data concreta, insa vrem sa fie inainte ca sarcina mea sa devina vizibila.

Acum ca v-am pus la curent cu tot ce s-a intamplat, vreau sa va spun ca nu a fost nici un incendiu in dormitorul meu, nu m-am lovit la cap, nu am fost in spital, nu sunt gravida, si nici nu am prieten.

Dar... am luat un 3 la istorie si un 4 la chimie si vreau sa vedeti notele acestea dintr-o perspectiva corecta.

Fata voastra,
Mihaela"



Offline NeliTTT

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 158
Răspuns: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #5 : Vineri, 10 Decembrie 2010, 22:23 »
Asa da !!! Super tare. Asa sa ne inveti si pe noi astia single sa fim. Bravo!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Răspuns: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #6 : Vineri, 10 Decembrie 2010, 22:35 »
Omul ascunde si pastreaza in el calitati extraordinare, depinde doar de el sa le puna in valoare. Toti suntem dotati ca niste masini perfecte: suntem cele mai bune laboratoare, farmacii, calculatoare, oracole, suntem exceptionali telepati. Subconstientul nostru poate sa rezolve aproape orice. Nu avem altceva de facut decat sa ne cunoastem si apoi putem folosi TOTUL. Nimeni din afara nu va putea stii ce este cu noi, ce ne trebuie, de ce avem nevoie, decat dupa intrebari si investigatii amanuntite. Sta in puterea noastra sa intelegem ce vrem si cum putem avea; ce ne face rau si cum il putem evita; care este suferinta si sa gasim leacul. Important este sa ai incredere in tine.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #7 : Sâmbătă, 11 Decembrie 2010, 20:50 »
Undeva in adancul sufletului ramanem un pic copii si atunci cand parul devine alb (sorry Gigi !  :D) dar uitam sa privim lumea ca atunci cand eram copii cu adevarat. De ce? Pentru ca ne lovim pe parcusul vietii de intamplari, oameni, fapte care ne fac sa luptam cu viata, cu noi. Daca am avea curajul sa lasam la o parte "armura" si sa traim cu entuziasmul si bucuria tineretii - am fii tineri ca la 20 de ani si la 100.


Ce trece de 100 putem fi maturi. ;D

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Răspuns: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #8 : Sâmbătă, 11 Decembrie 2010, 22:35 »
...cunosc persoane cu 15 ani mai tinere ca mine, dar cu 15 ani mai batrane psihic decat mine... :)...eu refuz sa imbatranesc...
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #9 : Duminică, 12 Decembrie 2010, 22:10 »
atunci cand incetam sa mai fim copii suntem deja morti. - c. brancusi

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #10 : Vineri, 17 Decembrie 2010, 21:25 »
"Ma intreb de multe ori care este efectul care-l produc eu tinerilor.
Am fost si sunt in contact cu ei. Mi-au trecut multi prin mana, sute, poate mii. Am incercat sa fiu un prieten pentru ei, sa compensez diferenta de varsta si uneori de pozitie printr-o comunicare foarte apropiata. Nu i-am sacait cu sfaturi batranesti, nu le-am impus comportamente riguroase si conservatoare. Am incercat sa le pun in valoare calitatile date de tinerete, sa-i fac constienti de cat de mult trebuie sa profite de putere, de dorinta, de vis."

aceste ganduri le pot confirma prin cea mai apropiata experienta SC - Sinaia Workshop YCB - relationarea a fost extrem de relaxata si incurajatoare, nicidecum impusa sau rigida !!!

multumim adminu pt tot !!!  :-*

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #11 : Duminică, 19 Decembrie 2010, 23:05 »
eu cred cu tarie ca tineretea sta mai ales in spirit si in modul cum alegi sa iti abordezi viata cu provocarile ei cu tot..

imi aduc aminte de modelul de femeie pe care l-am avut eu tot liceul: era profesoara mea de stiinte sociale, in anii comunismului, cand femeile, negandu-si feminitatea, cautau sa se alinieze unei directii ceruta pe linie de partid adica faceau pe dracu'n patru sa-si prinda parul in coc cu o sumedenie de agrafe de metal de culoare neagra, sa poarte numai fuste peste genunchi gri si/sau maron, sa nu comenteze conditiile precare din salile de clasa sau noile directive aberante, sa stea casatorite cu barbati pe care nu ii mai stimau de multa vreme doar pentru ca divortul era o situatie complet neconforma cu "ce vroia partidul".. samd

ei, femeia asta, absolventa de filozofie in timpul cand societatea te conditiona sa mergi la politehnica ca sa nu te considere lumea tampit, femeia asta deci se imbraca numai in portocaliu si culori stralucitoare, casatorita fiind si cu o fetita de cativa anisori a fugit intr-o noapte cu un iubit din tinerete, a stat cu el cateva luni dupa care s-a intors acasa si, mai ales, la una din sedintele de utc din liceu, cu inspectie din partea comitetului judetean al organizatiei de tineret, cand cu totii stateam zgribuliti, cu paltoanele pe noi si vorbeam despre cerintele partidului puse in fata tinerilor, cu dari de seama, responsabilitati si planuri de masuri despre colectele de sticle, fier vechi si borcane si alte lucruri care ar fi trebuit sa aiba o mai mare nota partinica, atunci cand i s-a dat cuvantul, ea s-a ridicat si aproape arogant, a zis, lasand raspunsul asteptat de politruci la o parte si privindu-i direct in ochi: tovarasi, in sala aceasta nu se poate tine nici o sedinta, pentru ca e prea .. frig! frigul era singurul lucru adevarat din toata sedinta si in plus, era in mintile tuturor.. din secunda aceea am iubit-o si inca o mai ador..


silviu

  • Vizitator
Răspuns: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #12 : Marți, 04 Ianuarie 2011, 11:56 »
Citat din: pe_jumatate
eu cred cu tarie ca tineretea sta mai ales in spirit si in modul cum alegi sa iti abordezi viata cu provocarile ei cu tot..
eu cred cu tarie ca tineretea sta in varsta si nu in spirit. astea cu spiritul, cu sufletul tanar si alte bla-bla-uri sunt pentru a ne incuraja si pentru a continua sa vietuim fara a ne intreba prea des care-i sensul vietii.   
deunazi sedeam la o masa cu amicii si fiecare inghitea cate o pastila, ba pentru diabet, ba pentru hipertensiune, ba pentru buna circulatie a sangelui... toti regretau anii tineretii si isi aminteau cu nevindecata melancolie de perioadele apuse, cand chefuiau pana dimineata si apoi o luau de la capat, fara medicamente.
Citat din: pe_jumatate
casatorita fiind si cu o fetita de cativa anisori a fugit intr-o noapte cu un iubit din tinerete, a stat cu el cateva luni
excelent! nu a avut niciun motiv sa nu-si urmeze inima. si eu am fost la fel :D
Citat din: admin
Ma intreb de multe ori care este efectul care-l produc eu tinerilor.Am fost si sunt in contact cu ei. Mi-au trecut multi prin mana
de multe ori si eu am fost in contact cu tinerele...si nu mi-au trecut doar prin mana. mi-au facut o infuzie de tinerete, dar nu m-au salvat de la imbatranire :(

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #13 : Vineri, 28 Ianuarie 2011, 11:39 »
da' pe-aici nu mai trece niciun optimist? asteptam sa ne spuna cum a ramas tanar imbatranind, cum nu s-ar da pe unul/una de 20 de ani... in fine, chestii-socoteli, vorba lui nea bachus :D

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #14 : Marți, 15 Februarie 2011, 21:24 »

Citat din: pe_jumatate
   
deunazi sedeam la o masa cu amicii si fiecare inghitea cate o pastila, ba pentru diabet, ba pentru hipertensiune, ba pentru buna circulatie a sangelui... toti regretau anii tineretii

ce e descris aici e lipsa sanatatii, nu a tineretii. poti avea astfel de probleme de sanatate si la 20 ani, dar nu inseamna ca nu esti tinar.
eu personal am in mine "lucruri" tinere -mintea, sufletul, si altele mai putin tinere - ex. genunchii...
atit cit tine de mine o sa fac tot posibilul sa le pastrez tinere mereu.